REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2019 poz. 14

UCHWAŁA NR 6/2019
RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ

z dnia 5 listopada 2019 r.

w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 65 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1810) uchwala się, co następuje:

§ 1.

1. Kwotę rezerwy szacuje się w oparciu o ogólnie akceptowane i stosowane konsekwentnie przez Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", metody szacowania ryzyka finansowego.

2. Oszacowana rezerwa jest równa kwocie, jaka pokryłaby potencjalną zmianę wartości zasobów walut obcych z tytułu zidentyfikowanego ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych, pomniejszonej o oszacowane przychody niezrealizowane, wynikające ze zmian kursu złotego do walut obcych.

§ 2.

Rezerwa jest tworzona w ciężar kosztów i rozwiązywana na dobro przychodów na dzień bilansowy.

§ 3.

1. Rezerwę tworzy się w kwocie równej połowie nadwyżki przychodów ze zrealizowanych różnic kursowych nad kosztami ze zrealizowanych i niezrealizowanych różnic kursowych ujętych w wyniku finansowym roku obrotowego.

2. Tworzenie rezerwy nie może powodować dla NBP ujemnego wyniku finansowego roku obrotowego.

3. W przypadku gdy oszacowana na dzień bilansowy kwota rezerwy jest wyższa w stosunku do kwoty rezerwy utworzonej na dzień bilansowy poprzedniego roku obrotowego, niedobór rezerwy uzupełnia się, z zastrzeżeniem ust. 1 i 2.

§ 4.

Rezerwę rozwiązuje się:

1) na pokrycie kosztów z niezrealizowanych różnic kursowych powiększonych o nadwyżkę kosztów nad przychodami ze zrealizowanych różnic kursowych za dany rok obrotowy, w kwocie, która mogłaby spowodować stratę,

2) jeżeli oszacowana na dzień bilansowy kwota rezerwy jest niższa w stosunku do kwoty rezerwy utworzonej na dzień bilansowy poprzedniego roku obrotowego, w kwocie nadwyżki rezerwy

- w większej z dwóch kwot.

§ 5.

Traci moc uchwała nr 12/2010 Rady Polityki Pieniężnej z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim (Dz. Urz. NBP poz. 19).

§ 6.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej: A. Glapiński

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej:
G.M. Ancyparowicz, E. Gatnar, Ł.J. Hardt, J.J. Kropiwnicki, E.M. Łon, E.J. Osiatyński, R. Sura, K. Zubelewicz, J. Żyżyński

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2019-11-06
  • Data wejścia w życie: 2019-11-05
  • Data obowiązywania: 2019-11-05
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA