reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > API dostosuje oprogramowanie do potrzeb firmy

API dostosuje oprogramowanie do potrzeb firmy

API (z ang. Application Programming Interface) to nic innego, jak możliwość rozbudowy i dostosowania programu do specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa. Jeżeli zatem producent oprogramowania oferuje API, możemy być prawie pewni, że dodanie dodatkowych, własnych ewidencji, dedykowanych przycisków czy unikalnych raportów nie będzie stanowić problemu.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

API to interfejs, który może pomóc programiście w rozszerzeniu funkcjonalności dostępnej już aplikacji w każdym kierunku. Nie ma tutaj sztywnych ram. Należy jednak zaznaczyć, że programista musi poruszać się według określonych zasad bezpieczeństwa oraz w ramach istniejącej bazy danych. Może natomiast tworzyć dodatkowe akcje w istniejących ewidencjach. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by do stworzonej akcji dodać dedykowany przycisk, który np. będzie otwierał inną, zewnętrzną aplikację czy importował dane do określonej ewidencji lub listy płac.

API to również nieograniczone możliwości importu danych do programu. Przy czym trzeba zauważyć, że import ten jest bezpieczny, ponieważ nie opiera się na zapisie bezpośrednio do bazy danych a na mechanizmach, na jakich pracuje program. Można zatem przyjąć, że dzięki API, jesteśmy w stanie tak zautomatyzować czynności, że oprogramowanie zachowa się identycznie, jak w przypadku manualnej obsługi przez użytkownika.

Automatyzacja procesów księgowych

Dodatkowo, dzięki API istnieje możliwość przygotowania własnego interfejsu webowego. Nie ma zatem przymusu, by korzystać z aplikacji dostarczanej przez producenta. Co warte odnotowania, interfejs WWW może być nawet bardzo rozbudowany i wykonywać dokładnie takie same zadania, co program. Ponadto, API docenią także przedsiębiorcy, którym nie wystarczają raporty generowane według standardowych, domyślnych szablonów.

Podsumowując, dostępność API, szczególnie otwartego, jasno opisanego oraz bez narzuconych limitów, to gwarancja możliwości rozszerzenia programu w dowolnym kierunku. Obojętnie czy będą to dodatkowe tabele z danymi wymaganymi przez specyfikę konkretnego przedsiębiorstwa, czy np. obsługa zewnętrznych czytników RCP.

Systemy finansowo-księgowe - jak poradzić sobie z wyborem?

Zapraszamy na forum o podatkach i rachunkowości

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama