| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT

Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT

Niezależnie od rodzaju i wielkości prowadzonego biznesu księgowość jest jedynym obszarem, który dotyczy i będzie dotyczył wszystkich firm. Z tego też względu nieustannie rozbudowywane są rozwiązania umożliwiające i ułatwiające obsługę księgową podmiotów gospodarczych, jak i prowadzenie księgowości przez nie same.

Księgowość internetowa to niewątpliwie mająca szereg zalet metoda prowadzenia księgowości. Rozwiązanie to nie jest jednak dedykowane dla wszystkich przedsiębiorstw. Usługi księgowości internetowej najlepiej sprawdzają się w przypadku tych firm, które stosują zasady uproszczonej księgowości lub rozliczają się na podstawie Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów.

Jakie korzyści firmy czerpią z korzystania z księgowości internetowej?  Przede wszystkim oszczędność czasu i kosztów. Do obsługi systemu informatycznego nie jest potrzebna fachowa wiedza księgowa, a co za tym idzie może na nim pracować każdy, kto tylko zapozna się z zasadami jego obsługi. Nie istnieje zatem potrzeba zatrudniania księgowego, czy też korzystania z usług biura rachunkowego. Biorąc pod uwagę niewielkie koszty abonamentu za dostęp do oprogramowania, rozwiązanie to jest zdecydowanie tanie.

Firmy korzystające z księgowości finansowej z pewnością oszczędzają czas. Raz wprowadzone do systemu informatycznego dane zostają przez niego odpowiednio zaksięgowane, ma miejsce naliczenie podatków, system sporządza deklaracje podatkowe. Wszystko to przy minimalnym zaangażowaniu użytkownika. Księgowość internetowa, jako rozwiązanie w chmurze posiada również tę zaletę, iż dostępne jest „tu i teraz” w każdym dowolnym miejscu. Wystarczy komputer, laptop czy też smartfon z dostępem do Internetu, aby możliwy był pełny dostęp do swoich danych.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Powstaje jednak pytanie: co branża IT ma do zaoferowania prowadzącym pełną księgowość firmom z sektora MŚP w kwestii optymalizacji czasu i kosztów księgowości? Księgowość online to rozwiązanie, które w obecnych czasach Internetu staje się coraz bardziej powszechnym i budzącym ogromne zainteresowanie przedsiębiorstw, szczególnie z sektora MŚP. W ramach księgowości online firmy z branży IT proponują systemy informatyczne zapewniające przedsiębiorstwom możliwość prowadzenia pełnej księgowości zgodnie i w oparciu o Ustawę o rachunkowości. Systemy te są udostępnianie w ramach usługi SaaS, co wyróżnia je od tradycyjnego modelu dystrybucji oprogramowania, który polega na zakupie praw do użytkowania licencji i instalowaniu go we własnym środowisku informatycznym. Funkcjonalności księgowości online dziś już w żaden sposób nie odbiegają od tego, co oferują tradycyjne systemy informatyczne. Co więcej, duży nacisk kładzie się na rozwój platformy do połączeń online z instytucjami takimi jak urzędy skarbowe, czy też ZUS. W rezultacie jednym kliknięciem można przygotować odpowiednie deklaracje oraz przesłać je drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu.

Ekspert:

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zdjęcia

Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT /fot. Fotolia
Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT /fot. Fotolia

VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »