reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Ekologia > Nowoczesność i ekologia

Nowoczesność i ekologia

ZZO Olszowa to wzór gospodarki odpadami, ale też edukacji i działań proekologicznych.

Oddany do użytku w 2014 r. Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa powstał w rekordowo krótkim czasie jako odpowiedź na potrzeby ok. 137 tys. mieszkańców 13 gmin woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego. Całkowita wartość projektu pn. „Modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski oraz części powiatu oleśnickiego” wyniosła prawie 68 mln zł, w tym poziom dofinansowania ze środków Unii Europejskiej stanowił 73,10 %.

W zakresie technologicznym jest to jedna z najnowocześniejszych tego typu instalacji MBP w Europie umożliwiająca segregację zarówno odpadów zmieszanych, jak i pochodzących z selektywnej zbiórki. Układ zamaszynowania i wysoki stopień automatyzacji pozwala m.in. skutecznie wydzielić (na poziomie 80–85%) 15 podstawowych frakcji surowcowych. Procesy stabilizacji tlenowej frakcji drobnej (0-80) odbywają się w zamknietych reaktorach systemu statycznego BIODEGMA z aktywnym napowietrzaniem i zabezpieczeniem przed przedostawaniem się nieoczyszczonego powietrza procesowego do atmosfery. ZZO dba również o odpowiednie warunki pracy osób zatrudnionych – obiekty wyposażono w nowatorskie i energooszczędne systemy wentylacji i klimatyzacji.

– Bardzo ważna jest edukacja młodego pokolenia, traktujemy ją jako ciągłą, systematyczną pracę – podkreśla Marzena Koppenberg, prezes Zarządu ZZO Olszowa Sp. z o.o. – Kładziemy szczególny nacisk na kształcenie najmłodszych. Na terenie zakładu funkcjonuje atrakcyjna ścieżka edukacji ekologicznej. Podczas wizyt studyjnych w ZZO wykorzystujemy pomoce dydaktyczne na różnym poziomie absorbowania wiedzy, gdyż przez zabawę skutecznie przyswaja się wiedzę. dotrzeć do świadomości. Sukcesywnie pozyskujemy zewnętrzne środki na tego typu działania.

Autor: Danuta Klimek

ZZO Olszowa spełnia najwyższe wymagania jakościowe w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności rygorystyczne wskaźniki narzucone przez nowelizowane akty prawne. Zapewnia racjonalne gospodarowanie odpadami przy udziale najnowszych technologii, respektując jednocześnie zasady rachunku ekonomicznego.

Przydatne formularze online

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama