REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Świadczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek pogrzebowy nie wystarcza na tradycyjny pochówek? Ale na kremację już tak!

Kremacja, chociaż staje się coraz popularniejszą formą pochówku, wciąż nie jest pierwszym wyborem dużej części Polaków. Ile kosztuje pogrzeb tradycyjny, a ile kremacja? 

Będzie podwyżka świadczenia przedemerytalnego. Kto dostanie z ZUS co miesiąc 1873,19 zł, a kto mniej, dla kogo ten zasiłek

Aktualnie świadczenie przedemerytalne wynosi 1 600,70 zł, a netto 1 350,70 zł. Jest ono jednak waloryzowane, od 1 marca jak emerytury i renty. W marcu więc uprawnieni do świadczenia przedemerytalnego mogą dostać z ZUS nawet 1 873,19 zł.

Wiek emerytalny do zmiany. Emerytura dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Kobiety mają niższe emerytury niż mężczyźni, co wraz z wydłużającym się średnim życiem zwiększa skalę problemu. W tej sytuacji całkiem poważnie traktowany jest postulat, by pod względem ustawowego wieku emerytalnego zrównać kobiety z mężczyznami. Oznaczałoby to – niezależnie od innych przyszłych decyzji w kwestii wieku emerytalnego – że obecnie kobiety przechodziłyby na emeryturę dopiero w wieku 65., a nie 60 jak jest obecnie.

Druga waloryzacja emerytur oficjalnie. Wiadomo, jaką dla emerytów kolejną po marcowej podwyżkę szykuje rząd Donalda Tuska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS przygotowuje już wypłaty podwyższonych emerytur i rent, a rząd wdrożył prace nad drugą waloryzacją. Na razie wiadomo jedynie, że ma ona nastąpić od września.

REKLAMA

Luty 2024: kto skorzysta najbardziej przechodząc na emeryturę ZUS teraz. Czy przez waloryzację 1,1212 każdy zyska

Wszystko jasne. Znamy wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od 1 marca 2024 – 1,1212, który podwyższy emerytury o 12,12 proc. Znamy wysokość trzynastej emerytury, która wyniesie 1 789,96 zł. Kto złoży wniosek o emeryturę w lutym, od marca dostanie od razu podwyżkę a od kwietnia wyższą emeryturę plus trzynastkę w tym miesiącu. Może jednak lepiej poczekać do lipca, bo niektórzy twierdzą, że to przechodzącym na emeryturę w lipcu ZUS wyliczy emeryturę w najwyższej możliwej wysokości – jak to jest naprawdę?

Oficjalnie: waloryzacja emerytur od marca 2024: 112,12 to wskaźnik waloryzacji, ile ZUS wypłaci każdemu podwyżki [wyliczenia]

Pewne było, że nie stanie się to wcześniej niż 9 lutego. Dopiero tego dnia bowiem Główny Urząd Statystyczny – GUS publikuje wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej dla całego 2023 roku. Bez tej liczby  bowiem nie na się wyliczyć wskaźnika waloryzacji na 2024 rok. A ściślej, bez wskaźnika realnego wzrostu średniej krajowej. ten wyniósł w 2023 r. dzięki czemu znane już i gwarantowane 11,9 proc. podwyżki zwiększyło się o kolejne 0,22 proc. - czyli 20 proc. realne wzrostu średniej krajowej.

Koniec emerytur groszowych, rząd Donalda Tuska zrobi z nimi porządek. Jakie zmiany w przepisach, co ze stażem i prawem do emerytury

Na razie są ozdobą publikacji w mediach z dreszczykiem: 50 groszy emerytury, złotówka. Bulwersują gdy skarżą się na nie znani muzycy, aktorzy czy inni celebryci. Z miesiąca na miesiąc przybywa jednak emerytów otrzymujących z ZUS dosłownie groszowe lub niewielkie emerytury – ze wskazaniem na dynamikę przyspieszającą. Bez zmian w prawie i systemie emerytalnym kilkaset tysięcy groszowych emerytów zamienić się może w miliony.

Babciowe 2024: nowy zasiłek wyższy niż 1500 złotych? dla matki na opiekę nad dzieckiem, żłobek lub dla babci

Babciowe kojarzy się z zasiłkiem w wysokości 1500 zł wypłacanym rodzicom małego dziecka, by sfinansowali opiekę nad maluchem w wieku żłobkowym, choćby opłacając jego babcię, i mogli pójść oboje do pracy. W budżecie państwa na 2024 r. uchwalonym właśnie przez Sejm zarezerwowano na ten rok 1,5 miliarda złotych – jako realizacja programu „Aktywny rodzic”, czyli finansowe wsparcie kobiet, które wracają na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

REKLAMA

1780,96 zł najniższej emerytury, renty socjalnej i renty rodzinnej od 1 marca 2024 r.

W komunikacie z 9 lutego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrośnie do 1780,96 zł. W 2024 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 112,12 proc.

Nowe 800 plus. Wniosek na nowy okres świadczeniowy łatwo złożysz przez bankowość elektroniczną, jak i w których bankach

Banki udostępniły wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres 2024/2025. Od czwartku dnia 1 lutego 2024 roku poprzez systemy bankowości cyfrowej można składać wnioski o świadczenie 800+ na kolejny roczny okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku, a zakończy się 31 maja 2025 roku.

Premier Donald Tusk: brakuje co najmniej 1,2 mln mieszkań by rozwiązać problem mieszkaniowy w Polsce. Co zrobi rząd?

Po expose Donalda Tuska w Sejmie jako kandydata na premiera posłowie zadali wiele pytań. Jego z nich, przedstawione przez posłankę Krystynę Skibińską brzmiało: jakie będą programy mieszkaniowe, które pomogą młodym ludziom w podejmowaniu decyzji o zakładaniu własnej rodziny?

Pilne wiadomości dla emerytów 2024. Ministerstwo rodziny potwierdza na co mogą liczyć w tym roku: pieniądze w budżecie są na rentę wdowią, drugą waloryzację, co jeszcze

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas rozpoczętego we wtorek posiedzenia Sejmu poinformowała o planach resortu na ten rok, w tym o zmianach dotyczących emerytów.

Dodatek mieszkaniowy 2024: zmiany od lutego, korzystne? Kto dostanie zasiłek, komu wypłacą gotówkę a komu przeleją na konto

Już za kilkanaście dni zostaną podwyższone progi dochodowe uprawniające do otrzymania zasiłku zwanego dodatkiem mieszkaniowym. Oczekuje się, że od lutego progi dochodowe zostaną podniesione o ok. 12 procent. To ważna zmiana dla rodzin.

1777,46 zł czy 1780,64 minimalnej emerytury od 1 stycznia. Sprawdź, ile ty dostaniesz od marca, jakie inne świadczenia z ZUS wzrosną [wyliczenia]

Niedawno poznaliśmy oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego o średniej inflacji w 2023 roku i średniorocznej inflacji konsumenckiej 2023. To dwa z trzech parametrów decydujących o tym, ile oficjalnie wyniesie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur od 1 stycznia 2024 roku. Do kompletu, by poprawnie ustalić wskaźnik rocznej waloryzacji świadczeń potrzeba jeszcze danych o przeciętnym wynagrodzeniu, ale te GUS poda dopiero w lutym.

Nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko w rodzinie: kto składa wniosek do ZUS. Jest na to 2,4 mld zł w budżecie

Jedną z pozycji w budżecie państwa na 2024 rok, który Sejm uchwalił, a więc już pewne, że pieniądze trafią do rodziców, jest 2,4 miliarda złotych na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Co to za świadczenie, komu przysługuje, w jakiej wysokości. Kto musi o nie złożyć – jak i gdzie – wniosek w 2024 roku.

Świadczenie przedemerytalne 2024: co to za zasiłek, ile wynosi kto i jak długo może go otrzymywać z ZUS

Prawie każdy zatrudniony z określonym już stażem pracy słyszał o emeryturach pomostowych lub stażowych. Interesują się nimi szczególnie osoby, które są już bliskie ustawowego wieku emerytalnego, jednakże ze względu na stan zdrowia lub inne okoliczności nie mogą już pracować zawodowo. Do wymienionych już świadczeń, o jakie w takiej sytuacji można się ubiegać zalicza się świadczenie przedemerytalne. Ile ono wynosi, jak się o nie ubiegać w 2024 roku?

Co z wdowią rentą w 2024 r. Czy w ogóle będzie – prezydent grozi wetem dla wszystkich nowych ustaw, ile ma wynosić

Sprawa wdowiej renty czyli specjalnego nowego świadczenia z ZUS dla osamotnionych po śmierci małżonka seniorów wydawała się pewna. Wymienił ją – jako jeden z niewielu konkretów – w swoim expose premier Donald Tuska, a w Sejmie zarejestrowano ponownie obywatelski projekt ustawy, który złożony został najpierw w Sejmie poprzedniej kadencji.

Ponad 8000,00 zł mogą stracić niektórzy ryczałtowcy na rozliczeniu składki zdrowotnej za 2023 rok [wyliczenia].

W poniedziałek 22 stycznia przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w końcu dowiedzieli się w jakiej wysokości będą musieli w 2024 roku płacić składkę zdrowotną. Jednak co z rozliczeniem za 2023 rok? Trzeba uważać, bo można stracić ponad 8000,000 zł.

Kto skorzysta na tym, że ZUS waloryzuje składki na koncie i subkoncie co kwartał, jak wykorzystać waloryzacje dla większej emerytury

Czy warto przejść na emeryturę w styczniu lub w lutym?  Każdy ekspert odpowie, że tak. W ten sposób bowiem wyliczoną przez ZUS w styczniu lub w lutym emeryturę zaraz z dniem 1 marca zwaloryzuje. Oznacza to, że otrzymamy emeryturę w przyznanej wysokości raz lub dwa, a zaraz potem kolejne będą wyższe. No i jeszcze do tego dochodzi trzynasta emerytura, której nie dostaniemy jeśli złożymy wniosek o emeryturę w późniejszych miesiącach – przynajmniej w tym roku.

Czy warto przejść na emeryturę w styczniu 2024? Lepiej przejść na emeryturę i pracować albo zaczekać z wnioskiem o emeryturę

Większość Polaków odlicza miesiące do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, by natychmiast zaraz potem składać do ZUS wniosek o emeryturę. Tymczasem przepisy prawa są tak skonstruowane, że rzadko kiedy takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla przyszłego emeryta. Dużą korzyść można mieć zarówno odkładając emeryturę o kilka miesięcy, jak i przesuwając ten moment o lata.

2024: premier Donald Tusk potwierdził 1500 złotych co miesiąc dla aktywnej mamy na żłobek, babciowe lub dla opiekunki dziecka

Babciowe 1500 zł zapowiedział w expose premier Donald Tuska już od nowego roku. Dostanie je każda mama, każda rodzina potrzebująca opieki nad małym dzieckiem w ramach nowego rządowego programu Aktywny Rodzic. W przyjętym przez rząd we wtorek 19 grudnia 2023 r. budżecie państwa na rok 2024 są przewidziane pieniądze na sfinansowanie nowego świadczenia.

Waloryzacja emerytur w marcu 2024 to dopiero początek. Zaraz potem jeszcze trzy lub cztery razy seniorzy dostaną z ZUS więcej pieniędzy niż teraz

Takiego roku w emeryturach z ZUS jeszcze nie było i pewnie długo jeszcze nie będzie. ZUS będzie waloryzował emerytury zapewne dwa razy, wypłaci w kwietniu trzynastą emeryturę, a wczesną jesienią także dodatkowe świadczenie zwane czternastką – choć to nie dotrze do wszystkich z ok. 10 milionów emerytów. Niewiadomą pozostaje jedynie możliwy przyrost świadczeń związany z obiecywanym zwolnieniem emerytur w podatku dochodowego.

Na zwrot wydatków z programu Czyste Powietrze trzeba będzie poczekać. W kasie NFOŚiGW już brakuje 300 milionów złotych – kiedy wypłaci

Ministerstwo Klimatu przyznało, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma ponad 300 milionów złotych niewypłaconych dotacji z programu Czyste Powietrze. To już kilkanaście tysięcy rodzin czekających na pieniądze, które obiecało im państwo.

2024. Te pieniądze z ZUS ci się należą. Ile wynosi wypłata gwarantowana, kto ją dostanie, jak załatwić

Osoby przechodzące w ostatnich latach na emeryturę niemal w komplecie opłacały składki na ubezpieczenie emerytalne w nowym systemie. To znaczy, że miały dzieloną część składki na ubezpiecznie na gromadzoną na koncie, a część na subkoncie. Tę drugą albo z wykorzystaniem ZUS albo nie. Składki na subkoncie są traktowane jak środki prywatne, podlegają więc dziedziczeniu.

Druga waloryzacja emerytur 2024. Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji, o ile wzrosną emerytury [wyliczenia]

Rząd Donalda Tuska przygotowuje się do drugiej waloryzacji emerytur. Trwają wyliczenia, ile operacja będzie kosztować budżet państwa. Co ważne – by w ogóle doszło do drugiej waloryzacji emerytur muszą być spełnione dwa warunki: ekonomiczny i prawny.

1783,82 zł lub 1769,52 zł dodatkowo dla każdego emeryta w kwietniu 2024 roku. Co to za świadczenie i czy będzie opodatkowane?

Jeśli inflacja będzie spadać szybciej niż zapowiadał NBP, wskaźnik marcowej waloryzacji emerytur będzie też niższy niż zaprojektowany w ustawie budżetowej. W konsekwencji niższa będzie nowa minimalna emerytura obowiązująca od 1 marca 2024 r., a tym samym niższą trzynastą emeryturę dostaną wszyscy emeryci, renciści i inni uprawnieni do tego dodatkowego wypłacanego raz w roku świadczenia z ZUS.

Nowy zasiłek 2024: 1300 zł bezwarunkowego dochodu podstawowego czy 300 zł z wyższej kwoty wolnej w PIT [wyliczenia]

Na podwyższenie kwoty wolnej w podatku dochodowym od osób fizycznych z obecnych 30 000 zł do 60 000 zł czekają wszyscy, zwłaszcza emeryci, którym obiecano zwolnienie emerytur z podatku. Podwojenie kwoty wolnej w PIT oznacza 300 zł dodatkowego dochodu dla osób zarabiających więcej niż 2 500 zł miesięcznie; taki bowiem dochód z podatku jest zwolniony obecnie.

W 2024 roku w ZUS mogą czekać pieniądze, które ci się należą po zmarłym. Jak je odebrać?

Jeśli ktoś zmarł przed upływem trzech lat a część jego emerytury pochodziła z subkonta związanego z tak zwanym drugim filarem, rodzinie ZUS zwraca te środki jako wypłatę gwarantowaną. A co z pieniędzmi z subkonta zmarłego, który nie zdążył przejść na emeryturę?

8257,52 zł składki zdrowotnej dopłacą w 2024 roku niektórzy ryczałtowcy. Sprawdź, czy nie przekroczyłeś progu choćby o 1 zł.

Wysokość składki zdrowotnej u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem jest uzależniona od tego, do którego progu dochodowego podatnik się zalicza. Gdy przychody gwałtownie rosną, wiadomo, że trzeba będzie zapłacić wyższą składkę. Jednak czasami pozornie nic się nie zmienia, a przedsiębiorca nie jest świadomy tego, że przekroczenie progu o 1 zł może narazić go na dopłatę składki nawet w wysokości przekraczającej 8000,00 zł.

Komunikat ZUS: co z wypłatą 800 plus w styczniu 2024, zasiłku podwyższonego w programie Rodzina 500+

W sierpniu 2023 r. na etapie uchwalania waloryzacji zasiłku z programu Rodzina 500+ do poziomu 800 zł miesięcznie na każde dziecko, były obawy czy system informatyczny ZUS uda się przestawić tak szybko, że nawet płatności odbywające się w pierwszych dniach miesiąca zgodnie ze stałym planem, zostaną zrealizowane w styczniu. Dlatego asekuracyjnie w ustawie nowelizacyjnej zapisano, że wypłaty z wyrównaniem mogą nastąpić w lutym.

Kto dostanie 2 i 3 stycznia nowe 500+ ZUS już wypłaca 800 plus. Sprawdź swoje konto w banku - pierwsze wypłaty były w grudniu

W piątek 29 grudnia ZUS przelał na konta rodziców pierwsze świadczenia z programu Rodzina 500+/800+ w nowej wysokości 800 zł. Otrzymali je rodzice na 711 250 dzieci gdyż ZUS przelał tego dnia z tytułu 800 plus kwotę 569 mln złotych. To osoby, które zgodnie z terminarzem ZUS otrzymują to świadczenie 2 dnia każdego miesiąca.

Świąteczna alienacja rodzicielska. Nie wszystkie dzieci lubią święta, bo ambicje rozwiedzionych rodziców radość zamieniają w piekło

Adwokaci specjalizujący się w sprawach rodzinnych nadali temu zjawisku nawet własne określenie - świąteczna alienacja rodzicielska. To dowodzi, że nie są to sytuacje o charakterze epizodów, ale poważny problem społeczny.

800+ od stycznia 2024: kto musi złożyć wniosek o świadczenie, by dostawać co miesiąc 800 zł na dziecko

Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego zostaje podniesiona z 500 zł do 800 zł. ZUS, który wypłaca to świadczenie, sam zmieni jego wysokość. Dlatego nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Wypłaty świadczeń w nowej wysokości będą realizowane od stycznia 2024 r. Ale są osoby, które wniosek do ZUS muszą złożyć.

2024: przez COVID-19 w wersji krakena wróci konieczność noszenia maseczek i izolowania chorych?

Liczba zachorowań na koronawirusa systematycznie rośnie, zabrakło szczepionek przeciwko krakenowi – najnowszej wersji choroby i niczego wykluczyć nie można.

Codziennie korzystaj z aplikacji mObywatel, by zrobić taniej zakupy dla siebie i dzieci oraz korzystać z ulg, promocji i udogodnień Karty Dużej Rodziny

Od kilku tygodni Karta Dużej Rodziny działa poprzez aplikację mObywatel. Warto to wykorzystać zwłaszcza teraz, w okresie świątecznych zakupów – można je zrobić taniej i na korzystnych warunkach – Karta Dużej Rodziny to coraz większa liczba okazji cenowych dla rodzin z trójką – lub więcej – dzieci.

W 2024 roku będą emerytury bez podatku i wdowia renta. Na pewno, bo wprowadzi je nowy rząd

W końcu wiadomo, że emerytury bez podatku oraz nowe świadczenie z ZUS dla wdów i wdowców wprowadzi nowy rząd koalicji 15 października, któego premierem jest Donald Tusk.

Nowe emerytury 2024: 1 783,82 zł czy 1 769,52 zł minimalnej emerytury. Ile wyniosą świadczenia po marcowej waloryzacji [wyliczenia]

Jeszcze kilka tygodni temu wszyscy zakładali, że nowe emerytury 2024 - czyli emerytury, renty i inne świadczenia z ZUS podlegające ustawowej waloryzacji wzrosną o 12,3 procent – nieco mniej niż w 2023 r., kiedy to wskaźnik waloryzacji wynosił 14,8 proc., ale to przez to, że inflacja w końcu zaczęła spadać. Gdyby tak było, najniższa emerytura wynosiłaby od marca 1 783,82 zł, a np. emerytura wynosząca w tej chwili 5 tys. zł brutto zwiększyłaby się do 5 615 zł brutto. Jednak teraz mówi się, że bardziej prawdopodobny jest niższy wskaźnik waloryzacji – 11,4 proc, Wówczas nowa emerytura 2024 - nowa minimalna emerytura od marca wynosiłaby 1 769,52 zł a emerytura aktualna 5 tys. zł wzrosłaby nie o 615 zł, ale tylko o 570 zł brutto. Nie ma jednak nowych wiadomości dotyczących drugiej waloryzacji emerytur w 2024 r. Będą więc dwie waloryzacje nowej emerytury 2024?

Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

REKLAMA