REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty utrzymania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Właściciele fotowoltaiki nie doczekają się powrotu do pierwszego systemu rozliczeń, a by net-billing przestał przynosić straty potrzebne są pilne zmiany

Powrót do starego systemu rozliczania fotowoltaiki, z którego nie mogą korzystać osoby podłączające panele fotowoltaiczne od kwietnia 2022 roku obiecała Koalicja Obywatelska. Teraz, dwa miesiące po objęciu rządu Paulina Hennig-Kluska, minister klimatu i środowiska wyklucza powrót do starego systemu.

W 2024 Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych ani razu?

Ekonomiści są coraz bardziej podzieleni w sprawie stóp procentowych dla złotego w 2024 roku. O ile wcześniej panowała powszechna opinia, że w skali całego roku nastąpi obniżka stóp o 0,50 lub 0,75 procent, o tyle teraz rośnie grono ekspertów uważających, że Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku nie obniży stóp ani razu i na poziomie ustalonym w październiku 2023 roku utrzymają się one przez kolejne miesiące bieżącego roku.

Minister Paulina Hennig-Kloska: ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku zamrożone tylko dla najbiedniejszych. Potem podwyżka o 80-90 zł miesięcznie?

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że decyzje o cenach prądu dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 roku zostaną ustalone w ciągu kwartału. Ponieważ zaczął się już luty, można się spodziewać decyzji rządu do końca kwietnia bieżącego roku. Czy od lipca ceny prądu dla konsumentów mocno wzrosną, czeka nas gwałtowana podwyżka cen energii elektrycznej?

Podwyżki czynszu dla wynajmujących. Ile w 2024 wynosi podwyżka inflacyjna i czy jest obowiązkowa

W przypadku wieloletnich umów najmu regułą jest prawo wynajmującego do waloryzacji czynszu najmu – tak zwanej podwyżki inflacyjnej. A skoro inflacja wysoka, to i nowy czynsz po waloryzacji wzrośnie niemało. Czy najemcy podołają takiej podwyżce inflacyjnej finansowo?

REKLAMA

Wróciły lęki o zdrowie najbliższych i własne, Mniej boimy się utraty majątku wskutek wysokiej inflacji

Choć sytuacja materialna polskich rodzin po pandemii i wysokiej inflacji poprawia się niemal z miesiąca na miesiąc, nie słabną obawy o przyszłość, stan finansów domowych i inne sprawy materialne. Jednak mimo oddalającej się perspektywy COVID-19 znów na pierwsze miejsce powodów do stresów przebiła się troska o zdrowie - bliskich oraz własne.

Wysokie ceny prądu zmotywowały gospodarstwa domowe do oszczędzania energii. Jak robić to skutecznie

Zainteresowanie działaniami mającymi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w mieszkaniach i domach rośnie wraz z kolejnymi podwyżkami cen prądu. Zapowiadane przez rząd na lipiec 2024 roku odejście od mrożenia cen sprawiło, że w tym roku energię chce oszczędzać niemal dwóch na trzech konsumentów.

Polskie małżeństwa mają wspólne konto bankowe, nie rozmawiają o pieniądzach, a rozstają się... z powodu nieporozumień finansowych

Większość małżeństw w Polsce ma wspólność majątkową, ponad połowa par ma tylko jeden wspólny rachunek bankowy. A jednak nieporozumienia na tle finansowym stanowią jeden z czterech głównych powodów rozwodów. Jak i dlaczego warto rozmawiać o pieniądzach podpowiada ekspertka ERIF BIG.

Niższe rachunki za ogrzewanie i prąd 2024. Najprostszy sposób: uszczelnienie okien i drzwi – czy Polacy to robią

Uszczelnianie okien i drzwi powróciło do częstych praktyk po latach przerwy gdy pandemia i inflacja a następnie agresja Rosji na Ukrainę wywindowały ceny energii elektrycznej i ciepłą użytkowego do niebotycznych rozmiarów. Mimo działania tarcz antyinflacyjnych i zamrożenia w takiej czy innej formie cen prądu, gazu i opłat za ciepło – rachunki są wysokie, zwłaszcza po przekroczeniu limitów. Co robimy, by ograniczeń skalę wzrostu kosztów dla domowego budżetu?

REKLAMA

Jak często Polacy chodzili do kina w 2023 r.? Czy chętnie brali udział w akcjach dobroczynnych? Badanie CBOS

CBOS opublikował wyniki badania Aktywności i doświadczenia Polaków w 2023 roku. Jak po dwóch latach pandemii i roku wojny w Ukrainie wygadało uczestnictwo rodaków w aktywnościach społecznych i wydarzeniach? 

M. Morawiecki: Do VI za prąd płacisz 0,9 zł/kWh. Od VII 1,48 zł/kWh. Średnio podwyżka o 64%. Ale w Warszawie o 155%. U rodziny 2+2 podwyżka o 1100 zł

Mateusz Morawiecki opublikował artykuł z wezwaniem do zatrzymania podwyżek ceny prądu od 1 lipca 2024 roku. Zrobił to na LInkedIn.   

Walentynki 2024. Polacy wciąż są tradycjonalistami, tylko 24 procent zgodzi się, by za kolację z tej okazji zapłaciła kobieta

Kobiety do sprawy podchodzą bardziej nowocześnie i oceniają, że 35 proc. mężczyzn zgodziłoby się na zapłacenie rachunku za kolację z okazji Święta Zakochanych przez partnerkę.

Kto powinien płacić za kolację walentynkową?

Czy w walentynki obowiązuje równouprawnienie? Ponad połowa Polaków uważa, ze prezenty z okazji Dnia Zakochanych powinny dawać sobie obie strony. Ale z drugiej strony aż 75% mężczyzn nie zgodziłoby się na to by rachunek za walentynkową kolację w restauracji zapłaciła kobieta.

Ile kosztuje nowy uśmiech? I czy Polaków na to stać?

Rodacy chcą mieć zdrowe i ładne zęby. Blisko 42% Polaków planuje w tym roku dokonać metamorfozy swojego uśmiechu. 

60% więcej za wodę, 80% więcej za ścieki: w kolejnych miastach i gminach rekordowe podwyżki opłat zatwierdzone. Co się dzieje

Od kilku lat – momentu powołania centralnego regulatora, taryfy opłat za dostawę wody i odbiór ścieków przedsiębiorstwa wodne i kanalizacyjne muszą składać do spółki Wody Polskie. Wcześniej, podobnie jak to jest dalej z opłatami za śmieci, cenniki zatwierdzały Rady Gminy. Regulator starał się jak mógł hamować podwyżki opłat, aż firmy świadczące usługi w zakresie gospodarki wodnej znalazły się na progu bankructwa. Od jesieni więc nowe taryfy są już zatwierdzane bez zbędnej zwłoki.

Niespodziewany wydatek rujnuje budżety domowe połowy Polaków. To brak oszczędności

Grudzień był kolejnym miesiącem, w którym nie ma wyraźnej poprawy finansów polskich rodzin. Oszczędności ponad połowy Polaków stopniały do tego stopnia, że nie wystarczą na żaden niespodziewany wydatek.

Babcia z długami, dziadek w rejestrze dłużników. 6 mld zł długów, bo ZUS wypłaca za mało

Dzień Babci, Dzień Dziadka – 21 i 22 stycznia jest miło i przyjemnie, ale przez pozostałe ponad 360 dni w roku już tak miło nie jest. Co dwudziesta osoba pobierająca emeryturę znajduje się w rejestrze niesolidnych dłużników. Przy czym w przypadku seniorów ta niesolidność to nie efekt złej woli, ale ekonomicznego przymusu. Co do zasady emeryci są najsolidniejszą grupą dłużników, ale dobre chęci to za mało gdy w portfelu pusto – a pytanie brzmi: spłącić dług czy kupić chleb i leki.

W 2024 roku będą wyższe emerytury, powszechne podwyżki płac, dużo nowych ofert pracy a wzrost cen wyhamuje przez niższą inflację

Niemal wszyscy: emeryci, pracownicy, przedsiębiorcy – czekamy na wzrost wynagrodzeń lub dochodów w 2024 roku i spadek inflacji. Najbardziej poza wzrostem cen wynikających z inflacji obawiamy się podwyżek wywołanych wyższymi i nowymi podatkami oraz daninami publicznymi. Niektóre są nieuchronne więc liczymy, że nowy rząd i nowa większość sejmowa przynajmniej osłabi ich impet, wspierając poprzez zmianę prawa tych, którzy na ich skutki są najbardziej narażeni.

Rewolucja w programie Czyste Powietrze. Na pompy ciepła tych typów już nie dostaniesz zwrotu, a co z piecami na pellet i drewno

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedzialny za realizację programu Czyste Powietrze zapowiedział wprowadzenie zmian w zasadach dotowania zakupu i montażu pomp ciepła oraz kotłów na pellet drzewny i kotłów zgazowujących drewno. Tylko urządzenia wpisane na zaktualizowaną listę zielonych urządzeń i materiałów będą objęte dotacją z programu.

GUS: 6,1 proc. wyniosła inflacja w grudniu. To konsumenci oszczędni na święta wymusili spadek cen wykazany w szybkim szacunku

Eksperci się pomylili – sugerując się dużym wzrostem cen artykułów spożywczych na początku grudnia prognozowali, że inflacja w ostatnim miesiącu roku będzie taka sama jak w listopadzie – 6,5 proc., a może nawet nieco wyższa. Tymczasem Główny Urząd Statystyczny – GUS zakomunikował w piątek 5 stycznia, iż roczny wskaźnik inflacji w grudniu 2023 r. obniżył się do 6,1 proc.

2024: od 1 stycznia piece węglowe zabronione w połowie Polski, wchodzą w życie lokalne uchwały antysmogowe

W Polsce wciąż jeszcze kilka milionów pieców węglowych – tak zwanych kopciuchów, truje powietrze i przez emisję gazów cieplarnianych niszczy klimat. Ich wymiana postępuje bardzo powoli, a co roku przez smog umierają i chorują tysiące Polaków. W tej sytuacji wiele sejmików wojewódzkich wprowadza uchwały antysmogowe, zakazujące korzystania z kopciuchów.

Dopiero w 2026 roku powrót niskiej inflacji. Jak będą rosły ceny w 2024, co z oprocentowaniem kredytów i odsetkami od lokat

Ekonomiści w kwestii naszych pieniędzy są zgodni: w pierwszej połowie 2024 r. nie będzie sensacji, a inflacja ustabilizuje się na poziomie 5-6 procent. Finansowe tsunami może jednak nastąpić w drugiej połowie roku gdy wróci VAT na żywność, a zwłaszcza jeśli rząd przestanie mrozić ceny energii elektrycznej i ciepła.

2024: Bezpieczny Kredyt 2%. Pieniądze na przyszły rok zabezpieczone w budżecie, ale już wyczerpane. Co dalej

Rząd zagwarantował w budżecie na 2024 rok pieniądze na Bezpieczny Kredyt 2% osobom, które złożyły i składają wnioski o kredyt hipoteczny w tym programie. A co dalej? Dalej mają być zmiany, nad którymi trwają prace w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

2024: Jeśli koszt ciepła wzrośnie o więcej niż 40 procent, z podwyżką poradzi sobie niewielki odsetek Polaków

Wiadomo, że przynajmniej jeszcze w tym sezonie grzewczym tarcza antyinflacyjna chroniąca domowe budżety przed absolutnym bankructwem zadziała skutecznie, bo uchwalił ją zaraz na początku swojej działalności Sejm obecnej kadencji. Badania pokazują, że bez tej tarczy w większości polskich domów działby się dramat, zwłaszcza przy ostrzejszej zimie. Jednak czy to nie jest tylko odłożenie problemu na przyszłość?

2024: Bezpieczny Kredyt 2% z niewiadomą. Ostatnie dni na złożenie wniosku – ranking banków

To już dosłownie ostatni moment, aby  ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2%. Prawdopodobnie od 8 stycznia przyjmowanie wniosków we wszystkich bankach zostanie zawieszone. Tymczasem eksperci portali RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl podpowiadają, które z uczestniczących w nim banków oferują najkorzystniejsze warunki.

2024: niedoubezpieczenie mieszkań staje się coraz większym problemem, zwłaszcza gdy dojdzie do włamania czy innej szkody

Jak zgodnie oceniają eksperci rynku nieruchomości oraz ubezpieczeń problem niedoubezpieczonych nieruchomości wynika bardziej z niewiedzy i braku świadomości niż z przyczyn czysto ekonomicznych. Właściciele mieszkań nie zdają sobie sprawy, że wydatkując w skali roku dodatkowo kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych chronią się przed stratami idącymi w dziesiątki i setki tysięcy złotych.

2024: będą nowe dopłaty na fotowoltaikę Mój Prąd. Nowość – dofinansowanie przydomowych elektrowni wiatrowych

Pieniądze na fotowoltaikę w programie Mój prąd 5.0 skończyły się przed czasem. Kolejni amatorzy na prywatne elektrownie i ekologiczne źródła ogrzewania w domach nie przejęli się opowieściami o spadku opłacalności paneli słonecznych po zmianie systemu rozliczeń z net-metering na net-biling i złożyli wnioski o prawie miliard złotych.

Upadłość konsumencka 2024. Co zrobić by spłata nieumorzonych zobowiązań nie trwałą dłużej niż trzy lata

Upadłość konsumencka to wstęp do nowego startu w  świat prywatnych finansów. Nim jednak on nastąpi, trzeba zrealizować plan spłaty – swoisty okres przejściowy, podczas którego trzeba spłacać zobowiązania według reguł ustalonych przez sąd. Co ważne, od sądu zależy czy plan spłaty ograniczy się do 36. Lub wydłuży do 84. Miesięcy. Co zrobić, by okres działania tej finansowej śluzy był jak najkrótszy?

 

Boże Narodzenie 2023. Czy w tym roku w święta czujemy się bezpiecznie

Na pewno zdecydowanie bardziej niż przed rokiem, bo bezpieczniej niż w święta 2022 roku bezpieczniej dziś się czuje ponad 10 procent ankietowanych rodaków.

Teraz tani prąd 2024. Co z gospodarstwami domowymi, które mają umowy z gwarancją stałej ceny – wiadomo jakie są nowe limity energii elektrycznej

W 2023 roku zamrożone ceny energii w ramach określonych limitów dla gospodarstw domowych nie obejmowały tych gospodarstw domowych, które miały zawarte umowy o dostawę prądu z gwarancją stałej ceny. A jak tę sprawę rozstrzyga uchwalona właśnie ustawa na 2024 rok?

Pieniądze na Boże Narodzenie 2023. Mało kto myśli o pożyczce lub kredycie, bo z dwojga złego lepiej zaoszczędzić na wydatkach

W tym roku, celem przygotowania się do Wigilii i Bożego Narodzenia, 13,2% Polaków planuje zaciągnąć kredyt lub pożyczkę gotówkową w banku, parabanku bądź u znajomych czy rodziny. 81,9% rodaków nie przewiduje tego, a 4,9% jeszcze nie wie, jak postąpi.

Opłaty za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę w 2024 roku dla gospodarstw domowych. Jest ustawa, wiadomo o ile wzrosną

Ustawa o zamrożeniu cen energii elektrycznej oraz o zapewnieniu taniego gazu gospodarstwom domowym jest już uchwalona i czeka na podpis prezydenta. Ustanawia ona również zasady, na jakie będą naliczane opłaty za dostarczanie ogrzewania i ciepłej wody odbiorcom, w tym zwłaszcza mieszkańcom bloków i kamienic w ramach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Czy opłaty te w 2024 roku wzrosną?

Nowe taryfy taniego gazu na 2024 rok. Nikt nie zapłaci więcej niż teraz, ale tylko do końca czerwcaJ

Ustawa zamrażająca ceny energii elektrycznej w 2024 roku dotyczy także ochrony odbiorców na rynku gazu. W przypadku tego nośnika energii w zasadzie przez pierwszą połowę przyszłego roku obowiązywać będą takie same ceny jak teraz – punktem odniesienia będą więc taryfy stosowane w 2022 roku.

1 490 zł – tyle przeciętnego Polaka będą kosztowały tegoroczne święta Bożego Narodzenia. I to tylko dlatego, że dalej zaciskamy pasa

Na niespełna miesiąc przed Bożym Narodzeniem poznaliśmy wyniki badania – Świąteczny Portfel Polaków 2023. Ponieważ badanie jest powtarzalne co roku, a jego promotorem są bankowcy znający się przecież najlepiej o pieniądzach, jego wyniki pokazują aktualne trendy w domowych finansach. Wynika z nich, że mimo wciąż wysokiej inflacji każdy Polak wyda średnio na tegoroczne święta Bożego Narodzenia tylko o 63 zł więcej niż przed rokiem.

REKLAMA