REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kupiłeś mieszkanie na rynku wtórnym? Skarbówka cię prześwietli i możesz mieć spore kłopoty

Urzędy skarbowe ze zdwojoną intensywnością kontrolują teraz nabywców mieszkań na rynku wtórnym. Wielu z nich na finał takiej kontroli musi zapłacić niemałe pieniądze dodatkowego podatku. O Co chodzi, wcześniej tego nie było – a przynajmniej nie na taką skalę.

Ulga podatkowa dla krwiodawców 2024: czy honorowe oddanie krwi zmniejszy PIT, komu podatek zwróci urząd skarbowy

Honorowe oddanie krwi jest traktowane jako darowizna. O ile jednak darowiznę w formie pieniędzy łatwo jest odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem w ramach „normalnej” ulgi na darowizny, o tyle z krwią lub osoczem jest problem – bo ile jest np. warta. Dlatego w przepisach podatkowych PIT w końcu uregulowano ściśle zasady odliczania honorowego oddawania krwi.

Ulga na termomodernizację 2024: czy każdy podatnik PIT ma prawo do odliczenia wydatków od dochodu

Prowadzisz prace termomodernizacyjne w swoim domu? Sprawdź, czy możesz odliczyć ponoszone wydatki.

Pożyczki w rodzinie a podatek. Kiedy trzeba zapłacić fiskusowi 0,5% a kiedy można skorzystać ze zwolnienia?

Pożyczki pieniędzy między członkami rodziny to częste sytuacje. Trzeba wiedzieć, że (co do zasady) od umowy pożyczki trzeba zapłacić 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych. Ale w przypadku pożyczek w rodzinie można skorzystać ze zwolnień podatkowych. Jakie warunki trzeba spełnić, by nie zapłacić podatku?

REKLAMA

Rząd tak łatwo nie zrezygnuje z podatku Belki? W dwa lata wpływy do budżetu niemal się potroiły

Wpływ do budżetu państwa z podatku od zysków kapitałowych popularnie określanego mianem podatku Belki rosną w oszałamiającym tempie. 105 proc. w 2022 roku w stosunku do wpływów o rok wcześniej, ponad 50 proc. w 2023 roku w stosunku do 2022. Przy ogromnym deficycie w budżecie 2024 można się spodziewać oporów ze strony rządzących, przy realizacji postulaty wyborczego – całkowitej likwidacji podatku Belki lub przynajmniej dania w nim ulgi oszczędzającym na niewielką skalę.

Ślub i wesele 2024. Wszyscy dają prezenty, tylko fiskus wyciąga rękę i sam chce dostać podatek. Kiedy trzeba zapłacić, ile podatku od darowizn

Karnawał to jeden z tych okresów w roku, na które planowane jest wiele ślubów i odbywa się wiele hucznych wesel. A jak wesele, panna młody i pan młody, to goście weselni mają obowiązek odwdzięczenia się za zaproszenie na huczną zabawę w postaci prezentów ślubnych. Jedni w kopertach obdarowują młodą parę gotówką, inni przedmiotami – od coraz modniejszych sztabek złota w wersji mini poczynając, to tradycyjne sprzęty domowe. Swój udział w tym wszystkim chce mieć też fiskus, a prawo do daniny dają mu przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ulga na Internet: czy takie odliczenie jest w rocznym rozliczeniu PIT za 2023, jakie warunki trzeba spełnić i ile wynosi

Ulga na Internet jest nietypowym odliczeniem podatkowym. W przeciwieństwie do klasycznych ulg, do których jeśli ma się prawa to korzysta się co roku albo jednorazowych odliczeń, jest to ulga „jednorazowa”, ale dwuletnia. Można więc dokonywać odliczeń przez dwa lata.

3600+ złotych od skarbówki – zwrot PIT za 2023. Pracowaliście na śmieciówkach, to fiskus odda dużo podatku

Kwota wolna w podatku wynosząca 30 000 zł sprawia, że setki tysięcy podatników przy rozliczeniu rocznym PIT ma wykazaną nadpłatę. Wynika to z faktu, że przy pobieraniu zaliczek na podatek przez płatników nie jest uwzględniana odpowiednia część ulgi z tytułu kwoty wolnej jak ma to miejsce np. przy wynagrodzeniach za pracę.

REKLAMA

Jak w 2024 roku płacić podatek od najmu. Czy musi to być wyłącznie ryczałt?

Od 2023 r. jedyną formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik nie ma jak wcześniej wyboru: podatek na zasadach ogólnych, a więc wyliczanych z tabeli według skali podatkowej lub ryczałt. Nie musi więc co roku podejmować decyzji o formie opodatkowania najmu.

Co w 2024 roku z odpisem na szlachetne cele: 1% czy 1,5% na OPP. Rozlicza cię urząd skarbowy, jak zmienić organizację

Każdy podatnik ma wciąż prawo przekazać odpowiednią część podatku dochodowego, który płaci na rzecz organizacji pożytku publicznego – OPP. Przez lata był to 1%, ale w związku z podwyższeniem kwoty wolnej do 30 000 zł i obniżeniu stawki podatku do 12% podwyższono też odpis do 1,5%, by z racji obniżki podatku do OPP nie trafiało z takich odpisów dużo mniej pieniędzy.

Ulga dla młodych 2024. Na czym polega PIT zero dla podatników, którzy nie ukończyli 26. roku życia, jak z niej korzystać

Ulga dla młodych polega na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Tysiące ze zwrotu podatku za 2023. Już można złożyć PIT-36 lub PIT-37 i czekać na pieniądze z urzędu skarbowego

Od środy 3 stycznia – poniedziałek to dzień świąteczny, a we wtorek 2 stycznia urzędy nie pracują, odbierając wolne za święto przypadające na sobotę 6 stycznia – co do zasady można już złożyć roczne zeznanie podatkowe za 2023. Najszybciej powinni to zrobić ci podatnicy, którzy spodziewają się zwrotu, bo nadpłacili podatek w formie zaliczek.

Ulga dla seniora 2024. Czy pracujący emeryt ma zarobki zwolnione z podatku, co ze zwolnieniem z PIT przy umowach śmieciowych

Kto nie musi spieszyć się z przejściem na emeryturę, ten po osiągnięciu wieku emerytalnego może pracować dalej nie płacąc podatku dochodowego PIT od swoich zarobków. Jednocześnie odkładając wniosek o emeryturę sprawia, że będzie ona wyższa zarówno ze względu na tę zwłokę jak i dopisywane co miesiąc do konta i subkonta składki emerytalne.

2024: z początkiem roku rośnie akcyza na papierosy oraz piwo, wino i mocne alkohole – o ile podrożeją używki

To żadna niespodzianka, bo w przeciwieństwie decyzji sprzed kilku lat gdy podnoszenie akcyzy odbywało się niespodziewanie i skokowo – teraz podwyżki podatku akcyzowego są zaplanowane w 2021 roku i rozłożone na lata 202-2027. Wiadomo więc, że akcyza rośnie krocząco i w zasadzie omija tylko cydr. W efekcie balujemy w Sylwestra taniej niż za rok, choć wydajemy więcej niż rok temu. I to nie tylko z powodu wyższej akcyzy.

2024: średnia krajowa płaca według oficjalnej prognozy wyniesie 7824 złote brutto. Ile to będzie wynagrodzenia netto – na rękę

Wynagrodzenie za pracę brutto a netto to dwie różne, całkiem odległe od siebie kwoty. Jest tak dlatego, że z wynagrodzenia obowiązkowo potrącane są składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, popularnie zwane ozusowaniem. Do tego płatnik jest zobowiązany pobrać zaliczkę na podatek – PIT.

Minister finansów: w 2024 roku będzie ulga w podatku Belki. Ile wyniesie, jakie warunki trzeba spełnić

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w trakcie wieczornej w czwartek 21 grudnia 2023 roku debaty nad ustawą budżetową wprowadzenie ulgi w podatku od zysków kapitałowych, zwanym popularnie podatkiem Belki. Oznacza to, że jeszcze w 2024 roku odsetki z lokat, akcji, obligacji, funduszy inwestycyjnych i wszelkich innych oszczędności będą wolne od podatku.

2024: teraz 23 472 zł na IKE, 9 388,80 zł lub 14 083,20 zł – to limity ulg podatkowych w PIT obowiązujące w 2024 roku. Można dużo zaoszczędzić

W tym roku dużo później niż zwykle, bo dopiero w grudniu ukazały się obwieszczenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej określające limity odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne – IKE oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – IKZE. Są one znacząco wyższe niż w 2023 r.

Jak nie zapłacić PIT i uniknąć kłopotów z fiskusem. Świąteczne prezenty od firmy dla pracowników i kontrahentów

Świąteczny prezent dla pracownika lub kontrahenta to nie lada kłopot. Nie tylko z tym, co wybrać, by trafić w gusta i dać jak największą satysfakcję, ale – co chyba ważniejsze: jak nieopatrznie nie sprowadzić na nigo przy tej okazji – problemów ze skarbówką.

2024: to prawdziwa rewolucja w PIT – podatek od inwestycji kapitałowych z uwzględnieniem wszystkich strat

Z nowym rokiem wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady rozliczenia dochodów z inwestycji w fundusze kapitałowe w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady będą korzystniejsze dla podatników – główna korzyść możliwość kompensaty dochodów i strat z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodami i stratami uzyskanymi z innych inwestycji kapitałowych.

Jak zapłacić niższy podatek za 2023 rok – stosując ulgi i odliczenia podatkowe, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

Ile więcej możesz zarobić w 2024 roku bez podwyżki od szefa? Nawet 300 zł miesięcznie już od stycznia. Sprawdź!

Sejm jeszcze na dobre nie rozpoczął prac, a już trafił do niego projekt ustawy podwyższającej kwotę wolną od podatku w PIT z 30 000 do 60 000 zł. Oznacza to, że podatku od dochodów nie zapłacą w ogóle osoby zarabiające teraz lub otrzymujące w formie emerytury lub innych świadczeń nie 2 500 zł miesięcznie przed opodatkowaniem, ale 5 000 zł. W praktyce to koniec z zaliczkami na PIT potrącanymi co miesiąc jeśli teraz wynoszą nie więcej niż 300 zł, albo zredukowanie wyższych o równo 300 złotych.

REKLAMA