REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zarobki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sztuczna inteligencja? Niekoniecznie. Polacy chcieliby, by roboty i systemy automatyczne przejęły od nich uciążliwe obowiązki domowe

Polacy najbardziej chcieliby, by roboty i systemy automatyczne przejęły  od nich uciążliwe obowiązki domowe, ale nie zastępowały ich w pracy zawodowej.

Praca czeka: gdzie etat od ręki. Ofert gwałtownie ubywa, ale fachowcy wciąż mogą w nich przebierać

Najwięcej wolnych etatów ciąż czeka w przemyśle i budownictwie. Cieśle, stolarze, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy robót wykończeniowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych – to wciąż stanowiska bardzo deficytowe.

4242 zł brutto minimalnego wynagrodzenia za pracę dla pracownika, 5110,76 zł koszt pracodawcy. Co jeśli firmy nie stać?

4242 złotych brutto minimalnego wynagrodzenia od stycznia 2024, a w lipcu wyrównanie płacy minimalnej do 4300 złotych brutto. To, co cieszy część pracowników dla rynku pracy - regularny wzrost najniższej krajowej - jest kolosalnym problemem pracodawcy. Wiele firm, zwłaszcza małych, nie stać na podwyżkę wynagrodzenia. Wtedy musi ponieść ceny towarów i usług, a gdy klienci ich nie zaakceptują – wypada z rynku.

Dostaliście właśnie po raz pierwszy 4242 zł jako najniższą krajową? Czy musisz też otrzymać aneks do umowy?

Czy należy aneksować co roku, a nawet co pół jeśli zmiana ma miejsce częściej, umowę o pracę w przypadku zmiany wynagrodzenia minimalnego? Bywa, że pracodawcy nie wręczają aneksów nawet jeśli w umowie o pracę określone jest wynagrodzenie zasadnicze daleko odbiegające od wysokości aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy takie postępowanie zawsze jest niezgodne z Kodeksem pracy?

REKLAMA

Mobbing w pracy 2024: coraz częściej przełożeni prześladują podwładnych. Wyrafinowane formy przemocy

Mimo ostrych przepisów prawa mających eliminować mobbing w miejscu pracy, zjawisko to zamiast maleć upowszechnia się. W ciągu ostatniego półrocza zmieniły się tylko najczęściej stosowane formy: zajmujące pierwsze miejsce krzyki i przekleństwa ustąpiły złośliwemu stawianiu bezsensownych zdań.

3000 zł kary dla pracodawcy za pytanie o stan rodzinny przy rekrutacji. Jak bronić się przed dyskryminacją, kiedy należy się odszkodowanie

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej potencjalny pracodawca nie ma prawa pytać o sytuację rodzinną, stan cywilny oraz posiadane lub planowane potomstwo. Przepisy kodeksu pracy traktują taką sytuację jako przejaw dyskryminacji. Dyskryminacja może być pośrednia lub bezpośrednia – w przypadku tej drugiej pracodawca ryzykuje nie tylko karę, ale i konieczność wypłaty odszkodowania pracownikowi.

11150 zł dla nauczyciela dyplomowanego, 7194 zł dla początkującego. Sejm pracuje, by wynagrodzenia nauczycieli były waloryzowane co roku, jak emerytury

Postanowione już 30-33-procentowe podwyżki dla nauczycieli mają być początkiem procesu, który w krótkim czasie ma sprawić, iż wykonywanie zawodu nauczyciela będzie rynkowo równie opłacalne jak każdego innego. Ma do tego doprowadzić  uniezależnienie płac nauczycieli od polityków,a powiązanie ich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

3 181,50 zł tylko tyle zostawi komornik na koncie bankowym od 1 stycznia 2024 r. Ile może zająć z wynagrodzenia za pracę

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje, że wrasta też wiele wskaźników i stawek pochodnych od najniższej krajowej. Jedną z nich jest kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Od 1 stycznia 2024 r. wzrosła ona z 2 700 zł – tyle wynosiła do końca 2023 r.  – do 3 181,50 zł.

REKLAMA

Urlop na żądanie, urlop opiekuńczy czy wolne na działanie siły wyższej. Co w 2024 zrobić gdy potrzebne szybkie zwolnienie z pracy

Do niedawna gdy pilnie potrzebne było zwolnienie z pracy na dzień lub kilka najczęściej pracownicy decydowali się na wizytę u lekarza i załatwiali sobie mniej lub bardziej legalne zwolnienie lekarskie albo brali urlop na żądanie. W 2023 roku doszła możliwość skorzystania z dwóch dni wolnych lub 16 godzin w ramach wolnego na działanie siły wyższej.

Praca 2024. Wysokie zarobki to wciąż najlepsza motywacja, komu aktywność zawodowa sprawia przykrość, a kto realizuje pasję

Wypalenie zawodowe, na które ostatnio tak mocno zwraca się uwagę w badaniach postaw pracowników jest trendem stosunkowo nowym. Niezmienne natomiast pozostają motywacje do pracy. Niemal wszyscy traktujemy ją jako obowiązek, ale już połowa tę, którą wykonuje uznaje za satysfakcjonującą a nawet jako robienie tego co lubią. Są jednak tacy, którzy idą lub jadą do pracy dzień w dzień z przykrością.

Reforma szkoły: pilnie potrzebne podstawy finansów. Co piąty Polak uważa, że gdy brakuje pieniędzy w budżecie, wystarczy je wydrukować

Tylko 46% dorosłych potrafi dobrze obliczyć oprocentowanie lokaty w banku, 42% nie wie, że posiadanie karty kredytowej jest równoznaczne z posiadaniem kredytu w banku, a 22% uważa, że gdy brakuje pieniędzy w budżecie, to powinno się je dodrukować.

5550 zł w Lidlu, 5260 zł – Aldi, 5050 zł w Biedronce to nowe zarobki zaczynającej pracę kasjerki. W handlu wysokie podwyżki płac dla wszystkich 2024

Informacje o podwyżkach płac od stycznia 2024 zdominowane są przez 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20-procentowe podwyżki dla pracowników strefy budżetowej. Tymczasem cichą walkę o pracowników toczą sieci handlowe. Praktycznie wszystkie zapowiadają podwyżki rzędu 15-20 procent. Po części chcą tymi informacjami złagodzić stres i wyjątkowo ciężki wysiłek jakim dla pracowników handlu są ostatnie tygodnie roku.

Krótszy tydzień pracy, to dla większości Polek utopia. W ubiegłym roku pracowały więcej niż rok wcześniej, nawet 40 godzin tygodniowo

Mimo, że pandemia i wywołane nią komplikacje także na rynku pracy to już przeszłość, dla pracowników powrót do normalności pozostaje nie mniej odległy niż rok wcześniej. Gdy publicznie dyskutuje się o skracaniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, połowa Polek pracuje więcej niż wcześniej, a więcej niż 40 godzin w pracy tygodniowo to dla nich stan powszechny.

4242 zł – najniższa krajowa od 1 stycznia u informatyków i twórców: jak podwyższać minimalne wynagrodzenie za pracę z prawami autorskimi

Wielu pracodawców zatrudniających pracowników–twórców korzysta bądź zamierza korzystać z tzw. kosztów autorskich. Takie rozwiązanie jest korzystne dla pracowników. Dzięki wyodrębnieniu wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do utworów stworzonych w ramach stosunku pracy pracownicy mogą korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu płacą podatek od połowy dochodu.

Na co wpłynie wzrost wynagrodzeń w 2024 r.? Na przykład na kwoty wolne od potrąceń i wysokość świadczeń pracowniczych, ale nie tylko

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, który w 2024 r. nastąpi dwukrotnie wpłynie na wysokość kwot wolnych od potrąceń oraz zmianę wysokości świadczeń pracowniczych, związanych ze stosunkiem pracy. Co jeszcze czeka pracowników i pracodawców w 2024 r.? 

Zmiana prawa: UE wprowadzi kary za opóźnienia w zapłatach za faktury

Komisja Europejska chce zaostrzyć przepisy, wprowadzając rozporządzenie, które zobowiązywałoby firmy do podawania na fakturze terminów płatności nie dłuższych niż 30 dni i przewidywało kary za zwłokę w wysokości co najmniej 50 euro za każdą transakcję handlową.

D. Tusk: 30% podwyżki dla każdej przedszkolanki. Podwyżki dla nauczycieli obejmą też opiekujących się dziećmi w wieku przedszkolnym

To już pewne. Podwyżki dla nauczycieli: 30% a dla początkujących 33% obejmą na pewno nauczycieli pracujących w z młodszymi dziećmi – w przedszkolach.

Donald Tusk po wecie prezydenta: „poradzimy sobie z tym”. 2024: co z podwyżkami 30% dla nauczycieli 20% dla budżetówki

Prezydent Andrzej Duda niespodziewanie zawetował ustawę okołobudżetową. Tę samą, która stanowi uzupełnienie do ustawy budżetowej, dając podstawę do zwiększonych wypłat dla nauczycieli i innych transferów socjalnych zapowiedzianych przez rząd. Czy to znaczy, że podwyżek teraz nie będzie? Będą, ale raczej nie na podstawie ustawy, którą chce złożyć w Sejmie zaraz po świętach prezydent, ale nowych rozwiązań prawnych, które wdroży rząd albo w ustawie budżetowej, której zgodnie z prawem prezydent nie może wetować, albo nowej ustawy okołobudżetowej. Które rozwiązanie wybierze Donald Tusk, dowiemy się po posiedzeniu Rady Ministrów w środę 27 grudnia.

2024: jak zarabiać nawet 10 tysięcy, nie płacąc ZUS i tylko 6 procent podatku: freelancer w Polsce

Praca na etacie czy zleceniu czy samozatrudnienie jako prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej obciążone jest w Polsce wysokimi składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a do niedawna także wysokim podatkiem dochodowym. Ale jest jeden wyjątek – zarobkowanie w oparciu o umowy o dzieło. To daje zupełnie inny wymiar dochodowy i sprawia, że różnica między zarobkiem brutto i netto jest niewielka.

REKLAMA