REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oszczędności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

7,1 procent to najlepsza lokata z oferty lutowej, jakie oprocentowanie kont oszczędnościowych w ofertach banków i gdzie najkorzystniej

Lokaty od kilku lat realnie przynoszą straty i nie inaczej jest w lutym 2024 roku. Przy głównej stopie procentowej wynoszącej 5,75% średnie oprocentowanie lokat jest o prawie 1,5% niższe. To oznacza, że nie tylko nie daje zysków, ale nie gwarantuje zachowania wartości kapitału. Tym bardziej, że inflacja jest wciąż na poziomie powyżej 6 procent.

Jak uporządkować finanse w 2024 roku? Jak spłacić zadłużenie?

Często bywa, że koniec lutego część noworocznych postanowień idzie już w zapomnienie. A co z tymi związanymi z finansami? Nawet 20% Polaków zadeklarowało, że w 2024 r. ma postanowienia związane z finansami. Oszczędności, inwestycje, lepsze zarządzanie budżetem, spłata długów. Jak uporządkować finanse w 2024 r.? 

Teraz warto zainwestować w mieszkanie lub dom za granicą. Ale łatwo pieniądze stracić – jak strzec się oszustów?

Nic nie wskazuje, żeby w 2024 r. chęć do inwestowania w zagraniczne nieruchomości przez rodaków miała osłabnąć. Niestety, nieodłączną częścią tego trendu jest także rosnąca liczba oszustw.

Banki dalej skupują złoto ze światowych rynków. Po co to robią, czy korzystają na tym prywatni inwestorzy

Czy na globalnych zakupach złota przez banki korzystają indywidualni inwestorzy? Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się oczywista: skoro jest duży popyt a podaż nie może szybko wzrosnąć, to oczywiste jest, ze ceny pójdą w górę. No tak, ale co będzie jak bankom nagle się odmieni i złoto zaczną sprzedawać, co sprawi, że na rynkach z dnia na dzień znajdą się tony złota?

REKLAMA

Walentynki 2024, a raczej Antywalentynki. Rozwodnicy zapłacą mniej za bilety na basen

Walentynki nie muszą być smutnym świętem dla rozwodników. W Łodzi 14 lutego w Aquaparku Fala będzie można skorzystać z kompleksu basenowego w niższej cenie. 

Oszczędności coraz częściej inwestujemy w złoto zamiast trzymać pieniądze na lokacie. Ale co trzeciego Polaka na odkładanie nie stać

Gdy pieniądze tracą na wartości, staramy się myśleć o poduszce finansowej i zabezpieczeniu przyszłości. To tłumaczy, dlaczego w 2023 roku wyraźnie wzrosła liczba osób oszczędzających. Jednak nadal 28% Polaków nie mogło sobie pozwolić na odłożenie środków finansowych.

Pilne zmiany w PIT 2024: kiedy likwidacja lub ulga od podatku Belki

Zlikwidowanie lub przynajmniej ograniczenie podatku od oszczędności to bardzo pilna sprawa. Chodzi nie tylko o budżety domowe bezpośrednio, ale także pośrednio. Dane, które Główny Urząd Statystyczny publikuje ostatnio pokazują, że mimo wzrostu zarobków maco zaciskamy pasa. To dobre dla hamowania inflacji na krótką metę, ale złowieszcze dla gospodarki i wzrostu gospodarczego.

 

Obligacje oszczędnościowe: w lutym 2024 będzie niższe oprocentowanie, ostatnie dni na kupno z większym zyskiem

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa to sposób na bezpieczne oszczędności z gwarancją nie gorszą niż lokata w banku, a na dodatek te długookresowe dają gwarancję zysku a nie tylko zachowania kapitału bez utraty wartości. Znamy już ofertę lutową i jest mniej korzystna, co oznacza, że kto ma w planach zainwestowanie w te papiery wartościowe nie powinien zwlekać i skorzystać z oferty styczniowej, kupując obligacje do środy 31 stycznia.

REKLAMA

Lepiej zainwestować w Żabkę lub Biedronkę niż w mieszkanie. To nieruchomości komercyjne dają większą stopę zwrotu - nawet 15-20% w skali roku

W jakie nieruchomości warto inwestować? Wzrost cen mieszkań tylko po części oddaje opłacalność inwestowania na tym rynku. Ze względu na prawa lokatorów bardziej opłacalne są nieruchomości komercyjne pod Żabkę lub Biedronkę.

Komunikat Ministerstwa Finansów: wciąż duży popyt na oszczędnościowe obligacje trzyletnie i czteroletnie. Można je kupić w styczniu 2024?

Ministerstwo Finansów komunikuje, że wśród inwestorów indywidualnych wciąż panuje duży popyt na tak zwane obligacje antyinflacyjne. Zaliczają się do nich przede wszystkim obligacje trzyletnie oraz czteroletnie, które razem stanowią dwie trzecie kupowanych obligacji oszczędnościowych, na które w sumie oszczędzający wydaje w grudniu prawie 4,6 miliarda złotych.

Jaka jest wiedza ekonomiczna Polaków? 22% uważa, że gdy brakuje pieniędzy w budżecie, to powinno się je dodrukować

Czy Polacy potrafią obliczyć oprocentowanie lokat w banku? Czy wiedzą, jak wzrost lub spadek stopy procentowej wpływa na kredyt? Czy uważają, że lekcje dotyczące wiedzy ekonomicznej powinny być obowiązkowe? Czy postrzegają naukę o finansach jako interesującą? 

2024: w styczniu nie lokata, ale obligacje skarbowe dają realny zarobek na oszczędnościach. Co proponuje minister finansów

Znamy już styczniową ofertę obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Te kupowane na dłużej niż rok dają niemal stuprocentową pewność zysku – nie tylko zachowania wartości kapitału, co przy wysokiej inflacji w odniesieniu do najbezpieczniejszych instrumentów finansowych jest niemal niemożliwe, ale i realnego zarobku. Od siedmiu lat nie gwarantują tego najlepsze lokaty i w 2024 roku raczej to się nie zmieni.

5 090,40 zł: zarabiasz najwyżej 120 proc. najniższej krajowej, możesz obniżyć składkę na PPK nawet do 0,5 proc., nie tracąc ani grosza z dopłat

Pracownicze Plany Kapitałowe – PPK, wciąż są dobrowolną formą dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Poza inwestowaniem pieniędzy na wzór Otwartych Funduszy Emerytalnych – OFE, zaletą odkładania na PPK jest to, że dokłada się do niego pracodawca, a państwo raz w roku dopłaca do oszczędności premię.

Inwestujący w kryptowaluty liczą na krociowe zyski w 2024 roku, chcą odrobić straty sprzed dwóch lat. Co prognozują analitycy

Rynek kryptowalut po fatalnym dla branży 2022 roku, przeżywa prawdziwe ostatnio prawdziwe odrodzenie. Chęć krociowych zysków jednak często odbiera rozsądek – i to nie tylko początkującym inwestorom – i prowadzi do ogromnych strat

Im dłużej trwa inflacja, tym bardziej topnieją oszczędności Polaków. Kiedy znów będziemy mieli tyle pieniędzy, by część odkładać?

Inflacja nie ustępuje, a z każdym miesiącem topnieją oszczędności Polaków – wiele gospodarstw domowych by zbilansować wydatki sięga po nie, nie znajdując możliwości w bieżących dochodach. To bardzo niebezpieczny stan w dłuższej perspektywie – tym bardziej, że rośnie wciąż zadłużenie, które wynosi już prawie 45 miliardów złotych.

Najlepsza w grudniu lokata na 7,1% przy inflacji 6,5%. Czy teraz odsetki od lokat dają w końcu zysk

Spadek inflacji sprawił, że lokaty w banku niemal pozwalają chronić kapitał przed utratą wartości. Jednak do tego by przynosiły zyski droga jeszcze daleka. W grudniu przy listopadowej inflacji szacowanej przez Główny Urząd Statystyczny na 6,5% banki wciąż oferują oprocentowanie lokat półrocznych na poziomie 6,7%., a jeden nawet 7,1%. Jednak uwzględniając podatek Belki wciąż przynoszą stratę.

100 tys. zł w portfelu. Polacy najczęściej inwestują takie oszczędności w złoto i obligacje oraz własną edukację

W 2023 roku Polacy do prywatnych inwestycji podchodzili z dużą ostrożnością. Dlatego portfele całkowicie zdominowały szlachetne kruszce uchodzące za synonim finansowego bezpieczeństwa oraz obligacje. Dodatkowo ostrożni Polacy za inwestycje uważają także wydatki na własną edukację.

2024: prognozy dla złota. Czy zyska jeszcze na wartości i warto w nie ciągle inwestować

W nieco ponad pół wieku cena złota wzrosła ponad 40-krotnie. Nawet jeśli uwzględni się inflację, trudno nie zgodzić się, iż złoto nie tylko pozwoliło uchronić kapitał przed stratą, ale i dało przyzwoicie zarobić. Jednak kto inwestuje aż na tak długi dystans?

Bezpieczny zysk z oszczędności na ostatnią chwilę: 1,25 proc. ponad inflację przez 4 lata lub 6,6 proc. rocznie na 3 lata

Być może to ostatnia taka okazja, bo warunki grudniowej emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa mogą się już nie powtórzyć ani w styczniu 2024 roku, ani w kolejnych miesiącach. Trzeba więc decydować się, bo do końca roku zostało niewiele czasu.

Jak na B2B płacić niskie składki i podatki oraz mieć wysoką emeryturę? Jest kilka sprawdzonych sposobów

„Co będzie z moją emeryturą?” – takie pytanie nierzadko stawiają sobie osoby, które rozważają, czy przejść na B2B i rozpocząć swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Wpłacanie minimalnych dopuszczalnych składek ZUS rzeczywiście może negatywnie wpłynąć na wysokość publicznej emerytury, jednak zaoszczędzone na obowiązkowych daninach środki można zainwestować z myślą o przyszłości samodzielnie, w dodatku w efektywny podatkowo sposób. Wyższa emerytura i mniej podatków? Tym warto się zainteresować.

Mieszkania na wynajem wciąż przynoszą zyski inwestorom, ale teraz coraz trudniej jest je kupić

Siedem lat pod rząd ze stratami na lokatach sprawiło, że w tym czasie dynamicznie rosło zainteresowanie lokowaniem oszczędności w mieszkanie pod wynajem. Był czas, że niemal co drugie nowe mieszkanie od dewelopera kupowane było w tym celu. Teraz jednak te proporcje zmieniają się w drugą stronę, a to za sprawą Bezpiecznego Kredytu 2%.

Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

REKLAMA