| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Ekologia > Ciepło systemowe dla każdego

Ciepło systemowe dla każdego

Wjeżdżając do Rzeszowa od każdej strony widać wielką dbałość władz miejskich o najlepszy wizerunek metropolii. Aż chciałoby się tu zamieszkać. Ważną rolę w tworzeniu dobrej opinii o mieście odgrywa rozwój ciepłownictwa systemowego, które stymuluje budownictwo a zarazem ogranicza zjawisko smogu.

Rzeszów pięknieje. To widać na każdym kroku. Jednym z elementów atrakcyjności miasta jest wszechstronnie rozwijający się system ciepłowniczy, którego może pozazdrościć wiele miast polskich. Jego podstawą są dwie elektrociepłownie: EC – Rzeszów i EC – Fenice, pracujące dla wspólnej  sieci zarządzanej przez MPEC- Rzeszów – To pozytywna opinia specjalistów krajowych i zagranicznych – zaznacza Lesław Bącal – prezes Zarządu MPEC – Rzeszów Sp. z o.o. – Dzięki pierścieniowemu układowi sieciowemu praktycznie każda dzielnica miasta ma co najmniej  dwustronne zasilanie, a więc zaopatrzenie miasta w ciepło jest bezpieczne, ekonomiczne i ekologiczne. W przypadku awarii można dokonać wyłączeń tak, aby zminimalizować uciążliwości. Co roku powstaje następny pierścień. Mało które miasto ma tak skonstruowaną sieć.

Rozwój miasta

Rzeszów rozwija się wszechstronnie: przede wszystkim pod względem budownictwa mieszkaniowego, jak i infrastruktury towarzyszącej. Inwestycji na podobną skalę nie realizowało w ostatnich latach żadne większe miasto w Polsce. Podczas gdy, cały kraj zmaga się ze zjawiskiem smogu,  MPEC-Rzeszów wychodzi naprzeciw tym zagrożeniom. Firmie  przypadła szczególna misja dbałości o czyste powietrze w połączeniu z komfortem zamieszkiwania.

Jednym ze sposobów wyeliminowania smogu pochodzącego z niskiej emisji jest zaopatrzenie jak największej liczby gospodarstw domowych w ciepło systemowe. – Ostatnie lata to duży sukces firmy w tej dziedzinie – podkreśla prezes Lesław Bącal – Przyłączenia do systemu ciepłowniczego nabrały dynamiki. Budujemy coraz więcej sieci, głównie dlatego, że powstają nowe osiedla. Zapotrzebowanie  podwoiło się, a gdzieniegdzie nawet potroiło. 20 lat temu  budowaliśmy 20 – 30 nowych węzłów ciepłej wody rocznie, a teraz około 150. To bardzo duży wysiłek finansowy dla naszej firmy, ale radzimy sobie z tym wyzwaniem. Program ciepłej wody rozwija się.

Smog to nie powietrze

Jest oczywiste, że ciepło systemowe jest najbardziej efektywnym sposobem na skuteczne ograniczenie smogu na terenie Rzeszowa, gdyż proces spalania paliw dla uzyskania ciepła odbywa się w elektrociepłowniach, i jest monitorowany, co uniemożliwia przekroczenie normowych dopuszczalnych emisji zanieczyszczeń do powietrza. Oczyszczanie spalin odbywa się w nowoczesnych wysokosprawnych urządzeniach, co pozwala na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych do minimum i sprawia, że system ten jest przyjazny dla środowiska.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »