| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Innowacje > Włącz światło smartfonem

Włącz światło smartfonem

Start-up z Piotrkowa Kujawskiego zaprojektował nowatorski system, pozwalający na „sterowanie domem” przy pomocy smartfona. Prostotą i zasadami działania wyprzedza znane dziś rozwiązania.

Chociaż spółka WiHouse zatrudnia raptem trzech pracowników i powstała dopiero w zeszłym roku, już daje o sobie znać dzięki oryginalnym rozwiązaniom. Zaprojektowała bowiem system sterowania domem, który zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań nie tylko prostotą działania i instalacji, ale także ceną.

Systemy takie nie są wynalazkiem nowym – w Polsce i za granicą istnieje sporo różnych rozwiązań. Urządzenia będące komponentami każdego z nich pozwalają np. na zdalne włączanie świateł przy pomocy pilota lub konsolki sterującej. Pośród tych systemów łatwo dostrzec liczne podobieństwa i bolączki, z którymi się borykają. Pomysł WiHouse jednak zdecydowanie się wyróżnia – przede wszystkim cechami wynikającymi z zasady jego działania. Podstawą jest tu sieć wi-fi i aplikacja na smartfona, dzięki czemu możemy obsługiwać system praktycznie z każdego miejsca na świecie.

– Obecnie opracowane przez nas urządzenia umożliwiają zdalne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, telewizją, roletami i systemem audio, a także podgląd przez specjalną kamerę – wymienia Piotr Lelito, prezes WiHouse Sp. z o.o. – System można zamontować samodzielnie, bez pomocy technika. Wystarczy pięć minut: instalujemy urządzenie zamiast chociażby standardowego gniazdka, włączamy aplikację i po wciśnięciu jednego przycisku wszystko już działa.

Oparcie systemu na wi-fi (lub chmurze) niesie z sobą szereg kolejnych zalet: funkcjonuje już przy stosowaniu pojedynczego urządzenia, ale można go dowolnie rozbudowywać. Nie ma ingerencji w sieć elektryczną, bo zadziała na standardowej instalacji – wystarczy wpiąć kable. Nie ma także specjalnej stacji centralnej, obecnej w innych systemach, która często jest droga. Ma to wpływ na zdecydowanie niższą cenę systemu WiHouse, gdyż pojedyncze urządzenie to koszt ok. 300 złotych. Wśród nich dostępne są: włącznik świateł i rolet, ściemniacz oświetlenia, programowalny moduł, kamera IP, włącznik scen, pozwalający dostosować konfigurację źródeł światła na przykład do oglądania telewizji, oraz IR repeater – dzięki któremu smartfon zmienia się w uniwersalnego pilota. Dodać należy, że w gusta odbiorców trafia i design komponentów – dominuje tu modna, czarno-biała kolorystyka, minimalizm oraz hartowane szkło.

Nowatorska technologia chroniona jest rozpatrywanym właśnie wnioskiem patentowym. System nie został oparty na żadnym innym, istniejącym rozwiązaniu; WiHouse zaprojektował go od podstaw. Jako, że firma nie posiada własnego parku maszynowego, produkcją zajmuje się jej partner, Intemo S.A. – zatrudniające ponad dwustu pracowników przedsiębiorstwo, posiadające dwa zakłady (w Bydgoszczy i Piotrkowie Kujawskim) oraz własne zaplecze magazynowe i logistyczne. W kwestii sprzedaży, poza kanałami internetowymi, największym dystrybutorem jest sieć Elektroskandia.

Jak zapewnia Piotr Lelito, w przyszłości WiHouse rozszerzy działalność, bowiem odzew jest duży: system znajduje odbiorców nawet w Azji, a pomysłów na jego rozwój ma mnóstwo. W planach są kolejne urządzenia: alarmowe oraz zasilane bateryjnie. W tym celu firma planuje wnioskować o dotacje, które pozwolą na zakup maszyn produkcyjnych oraz budowę centrum badawczo-rozwojowego. Wykreuje to dodatkowe miejsca pracy, bo rozwój produktu wymaga opieki specjalistów, a sama produkcja – fachowców.

Nominowana do tytułu Symbol Nowoczesnych Technologii 2017 spółka WiHouse – dzięki oryginalnym pomysłom i samozaparciu w walce z dużymi konkurentami – ugruntowuje swoją pozycję, zdobywając coraz większą część rynku, także zagranicznego.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

ZdjęciaPPK dla pracownika24.90 zł
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »