| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Jakość > Pierwsi na świecie!

Pierwsi na świecie!

Instytut Przemysłu Skórzanego wdraża innowacyjne na skalę światową zastosowanie włókien i ekstraktu bambusa w roli materiałów obuwniczych.

Instytut Przemysłu Skórzanego wchodzi w ostatni etap realizacji projektu pt.: „Zastosowanie włókien oraz ekstraktu bambusa w elementach dziecięcego obuwia skórzanego, tekstylnego oraz skórzano-tekstylnego”, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER (umowa nr LIDER/16/0091/L-8/16/NCBR/2017). Zbadane w warunkach zbliżonych do rzeczywistych prototypy obuwia o podwyższonych walorach użytkowych, wykonane prawidłowo pod względem konstrukcyjnym, technologicznym oraz materiałowym, które oznaczono znakiem „Zdrowa Stopa”, przeznaczone są do wdrożenia przemysłowego planowanego już na rok 2020.

Celem projektu jest wprowadzenie do budowy obuwia materiałów tekstylnych i skórzanych, w technologii produkcji których wykorzystano włókna lub ekstrakt z bambusa. Zastosowanie tych materiałów dotyczy wierzchu, podszewki oraz wyściółki obuwia dziecięcego. Bardzo dobre właściwości materiałów bambusowych dotyczą przede wszystkim aspektów higienicznych i wytrzymałościowych. Dodatkowym aspektem jest fakt ich biodegradowalności, co przekłada się na możliwość produkowania komponentów obuwniczych przyjaznych środowisku, ułatwiających niskonakładowy energetycznie recykling.

– Zastosowanie ekstraktu z bambusa w technologii wyprawy skór przeznaczonych na asortyment obuwniczy to innowacja na skalę światową, a zainicjowane przez Instytut Przemysłu Skórzanego działania, zmierzające ku poprawie właściwości użytkowych, mogą mieć przełożenie również na inne rodzaje obuwia, m.in. sportowego, turystycznego czy specjalnego – podkreśla
dr inż.
Katarzyna Ławińska, kierownik projektu.

Joanna Gulewicz

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwsi na świecie!
Pierwsi na świecie!

PIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »