reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Jakość > Kompleksowość, dostępność, jakość

Kompleksowość, dostępność, jakość

Zgorzelecki szpital dąży do tego, aby być liderem w zakresie opieki medycznej w regionie i wiodącym szpitalem pod względem kompleksowości i jakości świadczonych usług medycznych.

Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Zgorzelcu w ciągu niespełna 25 lat przekształcił się z niewielkiej, powiatowej placówki w specjalistyczny zakład lecznictwa z 25 oddziałami i kilkudziesięcioma poradniami specjalistycznymi. Ten rozwój potwierdza przyjętą przez kierownictwo zasadę, że najważniejsze są stabilność i jasno sprecyzowane plany.

Rozwój z jakością

Misja WS-SP ZOZ w Zgorzelcu brzmi „Bezpieczeństwo przez rozwój”. Oznacza to przewidywanie i zaspokajanie potrzeb zdrowotnych wszystkich pacjentów. – Wychodząc naprzeciw nowościom w dziedzinie medycyny, chcemy świadczyć usługi w sposób profesjonalny i przyjazny dla pacjenta – zapewnia Zofia Barczyk, dyrektor zgorzeleckiego szpitala. – Ceniąc jakość bardziej niż ilość, dążymy do osiągnięcia najwyższych standardów jakościowych w postępowaniu diagnostyczno-leczniczym.

Myśląc o rozwoju szpitala, dyrektor skupiła się nie tylko na inwestycjach budowlanych, inwestycjach w sprzęt czy infrastrukturę. Na pierwszym miejscu postawiła na pacjenta, co zaowocowało działaniami innowacyjnymi, często nietypowymi w skali branży medycznej. Warto choćby tu wspomnieć o nowoczesnym, autorskim systemie organizacji pracy kilku oddziałów, m.in. ortopedii i okulistyki, a także diagnostyki.

Szpital realizuje politykę Ministerstwa Zdrowia. Poprzez zmianę organizacji pracy zlikwidował kolejki do operacji okulistycznych zaćmy i ortopedycznych, m.in. w kontekście endoprotez, a także do diagnostyki tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Dzięki temu placówka w Zgorzelcu może pochwalić się największą w województwie ilością operacji zaćmy. Rocznie wykonuje ich około czterech tysięcy.

A wszystko to z zachowaniem wysokich standardów i bezpieczeństwa świadczeń. Miesięcznie na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej odbywa się ok. 85 operacji wszczepienia endoprotez stawów biodrowych i kolanowych, przy czym wskaźnik powikłań utrzymywany jest na wyjątkowo niskim poziomie wynoszącym niespełna 0,5%.

W opublikowanym zestawieniu udziału procentowego zgonów, które wystąpiły do 31 dni po hospitalizacji w wyniku wystąpienia Ostrego Zespołu Wieńcowego (zawał serca) zgorzelecki szpital osiągnął najniższy i jednocześnie najlepszy wynik, który wynosi jedynie 6%.

Kluczowe inwestycje

Droga rozwoju WS-SP ZOZ rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy to dyrekcja zdecydowała o wdrożeniu strategii na rzecz przekształcenia małej placówki w jednostkę o randze wojewódzkiej i wysoko efektywnej ekonomicznie. Szpital pod koniec XX wieku posiadał niespełna 10 oddziałów, na których znajdowało się 350 łóżek, a budżet stanowił wartość około 18,5 mln zł. 20 lat później zgorzelecki szpital posiada 25 oddziałów, realizuje przychody na poziomie ponad 170 mln zł, a wartość majątku zwiększył dwukrotnie. Zatrudnia ok. 1200 pracowników, przy jednoczesnym utrzymaniu na niskim poziomie wskaźnika zatrudnienia na jedno łóżko szpitalne. W latach 2007–2018 zainwestował łącznie 106,9 mln zł.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kompleksowość, dostępność, jakość
Kompleksowość, dostępność, jakość

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama