| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Nauka > Fizyka, astronomia, informatyka stosowana

Fizyka, astronomia, informatyka stosowana

Fizyka we współpracy z najlepszymi ośrodkami na świecie. Najlepszej jakości obserwacje pierwszego obiektu spoza Układu Słonecznego. Sztuczna inteligencja w medycynie,  projektowaniu i grach wideo – tak w skrócie przedstawia się pole zainteresowań badawczych naukowców Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Instytucie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego prowadzone są badania naukowe z zakresu wszystkich działów współczesnej fizyki doświadczalnej i teoretycznej, a także biofizyki i nauki o materiałach. Do najważniejszych obszarów zainteresowań naukowych pracowników instytutu należą teoretyczna i doświadczalna fizyka cząstek elementarnych i fizyka jądrowa, astrofizyka teoretyczna i kosmologia, fizyka powierzchni, kryształy czasowe i teoria układów złożonych, a także nowoczesne metody obrazowania medycznego. Wchodzące w skład instytutu Laboratorium Mikroskopii Elektronowej (SEM) i Laboratorium Spektroskopii Mas Jonów Wtórnych (ToF-SIMS) są na ostatnich etapach uzyskiwania akredytacji. Instytut współpracuje też z wieloma europejskimi ośrodkami naukowymi, w tym z CERN, a także z wieloma firmami z sektora nowych technologii, instytucjami finansowymi oraz jednostkami służby zdrowia. Pracownicy instytutu kształcą także nauczycieli, współpracując ze szkołami i organizując co roku wiele imprez popularyzujących naukę, jak np. Noc Naukowców, Akademia Fizyki czy Eksperyment Łańcuchowy.

Niezywkle ważne są prace realizowane w Obserwatorium Astronomicznym UJ, gdzie prowadzi się badania z wielu dziedzin astronomii i astrofizyki. Pracownicy biorą udział w międzynarodowych projektach, takich jak m.in. budowa Cherenkov Telescope Array (CTA) – układu teleskopów działających jako wielki detektor wysokoenergetycznych cząstek kosmicznych czy paneuropejski interferometr radiowy – LOw Frequency ARray (LOFAR).

Również małe zespoły badawcze mogą poszczycić się osiągnięciami na skalę światową – tu wymienić należy uzyskanie najlepszej jakości danych obserwacyjnych pierwszego obiektu (asteroidy) pochodzącego spoza Układu Słonecznego. Rozważania teoretyczne z kolei za cel obierają przede wszystkim symulacje numeryczne – zarówno zagadnienia ewolucji Wszechświata, jego wczesnych etapów, jak też fundamentalnych praw fizyki, działających w warunkach kosmicznych (gęstości, temperatury, ciśnienia) nieosiągalnych w ziemskich laboratoriach.

Wyniki prac regularnie są publikowane w renomowanych czasopismach specjalistycznych, jak i prestiżowych czasopismach o szerokim naukowym oddziaływaniu (Nature, Science).

Zakład Technologii Informatycznych zaangażowany jest w tworzenie inteligentnych systemów informatycznych posiadających zdolność uczenia się, pozyskiwania (Data Mining) i generowania wiedzy (Knowledge Mining), oraz ich praktyczne zastosowanie w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów. Dziedziny zainteresowań badawczych członków zakładu to przede wszystkim stosowana analiza danych, uczenie maszynowe, rozpoznawanie wzorców, badanie sieci przypadkowych, biometria, czy zastosowanie inteligentnych systemów w bioinformatyce.

Niezwykle doniosłe znaczenia mają także badania naukowe prowadzone w Zakładzie Projektowania i Grafiki Komputerowej. Obejmują takie zagadnienia jak: innowacyjne projektowanie inżynierskie wspomagane komputerowo, języki wizualne, ontologie i wnioskowanie w projektowaniu, grafowa reprezentacja wiedzy i transformacje grafowe, ewolucyjne metody generowania rozwiązań projektowych oraz algorytmy automatycznej hp-adaptacji. Zakład bierze też udział w grantach dydaktycznych upowszechniających wiedzę i umiejętności z zakresu interaktywnej komunikacji wizualnej wśród studentów krakowskich uczelni.

Zakład Technologii Gier prowadzi ożywioną działalność naukową na pograniczu różnych dyscyplin. Poruszane tematy to m.in. oparte o najnowsze technologie kart graficznych oprogramowanie dla budowanego nowatorskiego pozytronowego tomografu emisyjnego J-PET, wirtualna rzeczywistość, okulografia, informatyka afektywna, realistyczne symulacje ciał fizycznych, sieci neuronowe. Część badań w trzech zakładach informatycznych prowadzona jest w ramach grantów NCN i we współpracy z firmami w ramach grantów NCBR i bonów na innowację.

Joanna Gulewicz

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »