reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Nauka > Na dobrej stopie

Na dobrej stopie

Prace dr inż. Katarzyny Ławińskiej, pełnomocnika Dyrektora ds. Naukowych i Wsparcia w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Przemysłu Skórzanego od lat koncentrują się na właściwym mikrobionie stopy i opracowywaniu technologii chroniącej ją podczas chodzenia.

Owocem wielu lat doświadczeń naukowych dr inż. Ławińskiej jest realizacja projektu pn.: „Zastosowanie włókien oraz ekstraktu bambusa w elementach dziecięcego obuwia skórzanego, tekstylnego oraz skórzano-tekstylnego”, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER VIII (LIDER/16/0091/L-8/16/NCBR/2017).

Głównym zamierzeniem projektu było wprowadzenie do technologii wytwarzania obuwia skórzanego i tekstylnego dla dzieci ekstraktu oraz włókna bambusowego, by poprawić jego parametry użytkowe, w tym higieniczne oraz wytrzymałościowe. W tej chwili trwają ostatnie prace związane z finalizacją projektu, którego zakończenie zostało przewidziane na luty 2020 roku.

– Stworzyliśmy trzy prototypy obuwia dziecięcego, z czego dwa z nich – prototyp tekstylny oraz skórzano-tekstylny – zostały już kompleksowo przebadane i uzyskały certyfikat “Zdrowa Stopa”, przyznawany wyłącznie produktom obuwniczym, które zabezpieczają i gwarantują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stopy dzieci do lat 15. W tej chwili natomiast koncentrujemy się na badaniach prototypu skórzanego, ale także w tym zakresie badania zmierzają w kierunku certyfikacji – wyjaśnia dr inż. Katarzyna Ławińska, kierownik projektu.

Projekt był wielokrotnie nagradzany, zarówno tytułem Symbolu Synergii Nauki I Biznesu 2019, jak i złotym medalem na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych Naukowych INTARG oraz platynowym medalem na Międzynarodowych Targach IWIS w Warszawie. W tej chwili naukowcy prowadzą rozmowy z zakładami garbarskimi oraz krajowymi producentami obuwia, jak chociażby specjalizującą się w produkcji obuwia dziecięcego firmą Renbut Sp. z o. o.

– Zrealizowaliśmy wszystkie postawione w projekcie założenia. Poprawiliśmy wybrane parametry użytkowe badanego obuwia i skoncentrowaliśmy się na elementach wewnętrznych. Postawiliśmy przede wszystkim na komfort użytkowania i poprawę parametrów higienicznych, bo to właśnie one mają największe znaczenie w przypadku dzieci, gdzie od tego, w jaki sposób kształtuje się stopa, zależy kształtowanie się całej postawy – akcentuje.

Dr inż. Katarzyna Ławińska już w tej chwili myśli o kontynuacji badań pod kątem innych ekstraktów roślinnych, wykazujących podobne właściwości aseptyczne, jak len, kukurydza czy soja oraz wprowadzeniu technologii do innych typów obuwia dedykowanego aktywnemu użytkowaniu, przede wszystkim sportowego czy roboczego. W najbliższych miesiącach zespół naukowy chce również opracować preparaty ochronne do skóry stóp opartych o składniki naturalne, które będą mogły być stosowane zarówno bezpośrednio na skórę stopy, jak też na sam materiał obuwniczy.

Joanna Gulewicz

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na dobrej stopie
Na dobrej stopie

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama