reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Polecane > Najnowsza technika drogowa

Najnowsza technika drogowa

Ponad 200 uczestników z sześciu krajów Europy dyskutowało w Katowicach na temat zarządzania i najnowocześniejszych technologii w drogownictwie. Śląskie Forum Drogownictwa, organizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach i Polski Kongres Drogowy odbyło się już po raz szósty.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele firm branży drogowej, naukowcy i reprezentanci zarządów dróg z całej Polski. Nie zabrakło reprezentacji czołowych niemieckich instytucji badawczych: BASt i FGSV, federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej oraz rządu krajowego Bawarii. Uczestnikami ŚFD byli także inżynierowie drogownictwa i reprezentancji firm tej branży z Czech i Słowacji oraz Austrii i Holandii.

– Jestem pod wielkim wrażeniem. Forum pod względem merytorycznym i organizacyjnym jest każdego roku przygotowane na najwyższym poziomie. Patrzymy z wielkim uznaniem na innowacyjne dokonania kolegów z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Wymiana doświadczeń i wspólnych działań niesie za sobą sporo wymiernych korzyści i mogę potwierdzić, że wielu polskich rozwiązań moglibyśmy się uczyć – powiedział prof. Ulf Zander z Bundesanstalt für Straßenwesen (BASt).

Podkreślił także, że Polska jest pionierem w stosowaniu asfaltów wysokomodyfikowanych. Wyraził nadzieję, że współpraca z ZDW Katowice zaowocuje tego typu rozwiązaniami w Niemczech, ponieważ dla naszych zachodnich sąsiadów kwestia trwałości dróg, ich wytrzymałości i – co za tym idzie – obniżenia kosztów ich eksploatacji, wiąże się z oszczędnościami pieniędzy podatników.

– Z dumą i zadowoleniem przyjmuję te słowa – mówi Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. – Jesteśmy pionierami najnowszych technologii nawierzchni bitumicznych, jakie w tej chwili są stosowane na świecie. Asfalty polimerowe to przyszłość naszego drogownictwa.

Dziesiątki specjalistycznych referatów obrazujących techniczne kwestie budowy i remontów dróg sprawiły, że uczestnicy ocenili Forum jako bardzo inspirujące.

Dr Jürgen Krieger z niemieckiego BASt mówił o odpornej infrastrukturze drogowej w kontekście zarządzania ryzykiem w Asset Management, zaś Roland Degelmann z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bawarii przedstawił aktualne tendencje w zarządzaniu drogami tego kraju związkowego.

Tegoroczne forum zdominowała tematyka technik z najwyższej półki oraz kwestia systemowego zarządzania drogami, w tym coraz powszechniej stosowanemu podejściu Road Asset Management – kompleksowego zarządzania drogami jako składnikiem majątku właściciela.

Sporo uwagi poświęcono problemom dróg o nawierzchni betonowej, w tym budzącej zainteresowanie metodzie teksturowania nawierzchni znanej jako grinding i grooving. Narodziła się w USA, ale szybko zaczęła być stosowana w Niemczech, gdzie jest bardzo wiele dróg betonowych. O zaletach metod obszernie opowiedzieli: Ralf Otto Teigeler z firmy OAT i Jens Skarabis z Silentex.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama