| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Samorząd > Atuty Kluczewska

Atuty Kluczewska

Podniesienie jakości życia mieszkańców, rozwój i inwestycje – to credo świętokrzyskiej gminy.

Gmina Kluczewsko dzięki wspólnemu wysiłkowi jej mieszkańców i skutecznemu zarządzaniu zbudowała w ostatnich latach nową jakość życia społecznego, gospodarczego, samorządowego i administracyjnego. Obecnie prowadzony jest szereg inwestycji infrastrukturalnych: rozbudowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji, a także boiska wielofunkcyjnego.

– Przygotowujemy się do termomodernizacji budynków trzech szkół, została zakupiona również koparka na potrzeby zakładu komunalnego – mówi Rafał Pałka, wójt Gminy Kluczewsko.– W 2018 r. na inwestycje przeznaczyliśmy ponad 15 mln zł, to jest około 40% budżetu.

Najbliższe planowane zmiany to dalsze kanalizowanie gminy (obecnie Kluczewsko jest zwodociągowane w 98% i w ponad 80% skanalizowane) i poprawa infrastruktury drogowej, rozwój bazy kulturalnej oraz rekreacyjnej skierowanej do mieszkańców i turystów.  W dawnej zabytkowej wozowni w Kluczewsku powstanie dom kultury, nastąpi modernizacja zbiornika wodnego w Pilczycy oraz rewitalizacja obszaru podworskiego w Dobromierzu.

Duże wsparcie unijne

W 2018 r. gmina otrzyma ze środków unijnych ponad 7 mln zł, co przyspieszy nie tylko jej rozwój, ale również inwestycje w człowieka. – Rozwój społeczeństwa następuje poprzez wiedzę, wieć pozyskujemy środki na szereg różnych zajęć dodatkowych i szkoleń kierowanych do różnych grup wiekowych – podkreśla wójt Kluczewska.

Piękny krajobraz i dobra lokalizacja

Wielkim atutem gminy jest piękno krajobrazu. Ponad 70% jej powierzchni jest w różny sposób chronione przede wszystkim jako Przedborski Park Krajobrazowy. Przez gminę przepływją dwie rzeki: Pilica oraz Czarna Włoszczowska, znajdują się tu też dwa obszary Natura 2000, tj. Dolina Górnej Pilicy i Ostoja Przedborska, jak i dwa rezerwaty przyrody: Murawy Dobromierskie i Bukowa Góra, na których terenie moża spotkać m.in. wilki.

Kluczewsko ma bardzo dobrą lokalizację. Odległość od Łodzi to 100 km a od Krakowa – 120 km, również dojazd z Warszawy pociągiem to tyko 80 minut (stacja Włoszczowa). Obszar gminy to idealne miejsce na odpoczynek weekendowy i posiadanie swojego domku letniskowego.

Gmina Kluczewsko znalazła się na 22. miejscu w Polsce (jednocześnie zajmując 3. miejsce w woj. świętokrzyskim) w kategorii najlepszych gmin wiejskich 2017 r.

Autor: Agnieszka Moj

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »