reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Spółdzielczość > Strategia oparta na doświadczeniu

Strategia oparta na doświadczeniu

Katowicką Spółdzielnię Mieszkaniową wyróżnia stosowany w niej system zarządzania oparty o 61-letnie doświadczenia i przemyślaną strategię eksploatacji zasobów, jak i demokrację spółdzielczą.

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zaliczana jest do największych w Polsce. Rozpoczęła działalność w latach 50. XX wieku. Założona przez 19-osobową grupę pracowników katowickiego „Inwestprojektu”, na trwałe wpisała się w mapę współczesnych Katowic. W trakcie swej ponad 60-letniej działalności rozwinęła się z małego zrzeszenia zarządzającego kilkoma budynkami w jedną z największych w kraju wieloosiedlowych spółdzielni, z której dorobku, inicjatyw i doświadczenia korzystały i korzystają inne spółdzielnie oraz aglomeracje.

Według własnej autorskiej koncepcji, spółdzielnia jest zorganizowana na wzór konfederacji autonomicznych jednostek organizacyjnych – osiedli, stwarzającej członkom zamieszkującym w nich większą możliwość wpływu na wszelkie ważne dla nich decyzje. Gospodarka w osiedlach prowadzona jest na zasadach wewnętrznie wyodrębnionego rozrachunku, a wybrane spośród mieszkańców samorządowe Rady Osiedli są wyposażone w znaczne kompetencje decyzyjne, wśród których należy podkreślić określanie potrzeb remontowych, wybór wykonawców robót, uczestniczenie w odbiorach powykonawczych prac, ustalanie wysokości stawek opłat za lokale, wybór najemców lokali użytkowych i inne.

Dorobek spółdzielni w okresie 61 lat istnienia to ponad 300 budynków wielorodzinnych, w tym rozpoznawalne, jak położona w centrum miasta „Superjednostka” – jeden z największych budynków w kraju, czy 24-kondygnacyjne „Gwiazdy” (4 spośród 7). Ocieplone budynki spółdzielni wyróżniają się na tle innych miejskich zasobów estetycznym wyglądem, bardzo dobrym stanem technicznym, a dodatkowo wiele z nich zastosowanymi nowoczesnymi technologiami.

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa konsekwentnie prowadzi działalność remontową. Opracowany przez KSM program potrzeb i sformułowana na jego podstawie wieloletnia strategia ekonomiczna bazuje na holenderskich wzorach i na wypracowanych wspólnie z Radą Nadzorczą i Radami Osiedlowymi zasadach regulaminowych, przewidujących m.in. tzw. układ kroczący programu-strategii. Jest to 10-letnia perspektywa realizacji zadań remontów i modernizacji całej posiadanej substancji mieszkaniowej, dla której stan na koniec roku poprzedniego jest bazą wyjściową dla następnych 10 lat. Realizacja tak corocznie formułowanych celów skutkuje ogólną poprawą stanu technicznego i oszczędnością energii w zakresie uczestniczących w programie zasobów spółdzielni, a tym samym odczuwalnym polepszeniem warunków zamieszkiwania w budynkach spółdzielczych, obniżeniem tempa wzrostu kosztów ich utrzymania, zwłaszcza w zakresie zmniejszenia zapotrzebowania na kosztowne media (ciepło, woda, energia elektryczna).

reklama

POLECANE

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama