reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Spółdzielczość > Zabrzańska SM ma 60 lat!

Zabrzańska SM ma 60 lat!

Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest jak miasto w mieście – staje przed tymi samymi problemami i wyzwaniami już od 60 lat swojej działalności

Solidna strategia zarządzania zapewnia mieszkańcom ZSM poczucie bezpieczeństwa i pewności jutra. Dzięki konsekwentnej modernizacji zasobów ludziom żyje się wygodnie, a tkanka miejska zyskuje na estetyce, również dzięki pielęgnacji terenów zielonych. Nie zawodzą mechanizmy demokracji spółdzielczej: rokrocznie odbywa się kilkadziesiąt spotkań kierownictwa spółdzielni z mieszkańcami budynków.

– Są bardzo potrzebne – mówi Włodzimierz Bosowski, prezes zarządu ZSM. – W ubiegłym roku zgłoszono 263 wnioski dotyczące remontów, instalacji, dróg i parkingów, zieleni w otoczeniu budynków, miejsc do rekreacji, zabawy i wypoczynku, porządku i czystości. Konsekwentnie spełniamy te obietnice. Jesteśmy też informowani o bieżących problemach, które powinniśmy rozwiązać, albo pomóc w uporaniu się z nimi.

Od początku działalności ZSM dba o należyty stan swoich zasobów, a w ostatnich latach konsekwentnie pozyskuje nowe środki finansowe ze źródeł zewnętrznych. Spółdzielnia stała się jednym z pierwszych w sektorze bezpośrednim beneficjentem środków unijnych. Kredyty i pożyczki nie obciążają hipotek mieszkań i budynków, którymi spółdzielnia zarządza, gdyż ich zabezpieczeniem jest lokata bankowa, a podstawą udzielenia – zdolność kredytowa sprawdzana przez wiele zewnętrznych instytucji. Dla mieszkańców istotny jest też fakt, że finansowanie termomodernizacji środkami pochodzącymi z różnych źródeł nie oznacza zróżnicowania wysokości opłat – wszyscy płacą tyle samo na fundusz remontowy, a z niego spłacane są pożyczki, kredyty oraz bieżące remonty.

Oczywiście jednym z filarów strategii skutecznego zarządzania ZSM jest zachowywanie płynności płatności wobec dostawców mediów, urzędu skarbowego, ZUS czy wykonawców robót. Tym samym spółdzielnia nie ma dodatkowych kosztów z tytułu odsetek za zwłokę w regulowaniu zobowiązań.

– Dzięki pożyczkom z WFOŚ, których znaczna część jest umarzana w połowie okresu spłaty, oraz dzięki dofinansowaniu, po które sięgamy, przyspieszyliśmy od 2010 r. ocieplenie 21 budynków, uzyskując jednocześnie umorzenie dużej części wydatków na ten cel, bo już ponad 12 mln zł – przypomina Włodzimierz Bosowski.

Elementem dalekosiężnej strategii są też plany spółdzielni na lata 2018–2020 w zakresie gospodarki remontowej, cieplnej, wodno-ściekowej, dotyczące inwestycji przeciwpożarowych w wysokich budynkach, przebudowy instalacji gazowych i pozyskiwania dodatkowych środków finansowych z obrotu świadectwami efektywności energetycznej, tzw. białymi certyfikatami. Sprawdza się strategia kolejnych trzyletnich planów rozwoju – działa efekt dużej skali umożliwiającej skuteczne negocjacje dostawców.

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama