reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Spółdzielczość > Skuteczność „Luizy”

Skuteczność „Luizy”

Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Luiza” w Zabrzu-Zaborzu profesjonalnie zarządza swoimi zasobami i inwestuje w nie.

Profesjonalne i skuteczne zarządzanie zaowocowało ważnymi efektami ekologicznymi. – Stosunkowo niedawno znaczna część mieszkań w zasobach „Luizy” ogrzewana była piecami. Programy wspierające wzrost efektywności energetycznej budynków oraz mające na celu poprawę jakości powietrza  poprzez likwidację niskiej emisji umożliwiają naszej spółdzielni sukcesywną termomodernizację. Zyskują na tym wszyscy: mieszkańcy budynków, otoczenie oraz atmosfera naszej planety – mówi Waldemar Chwist, prezes spółdzielni.

Luiza” od wielu lat realizuje kompleksową termomodernizację swoich zasobów. W latach 2014–2018 poddano jej 46 budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Zabrzu i Rudzie Śląskiej. Działania polegające na kompleksowym ociepleniu przegród zewnętrznych budynku, stropów nad ostatnią kondygnacją, stropodachów i dachów, oraz na wymianie okien i drzwi zewnętrznych na energooszczędne w częściach wspólnych budynków sukcesywnie doprowadzają do znacznego ograniczenia zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej. Jednocześnie wpływają na poprawę jakości powietrza.

Ponadto budynki, które były do tej pory ogrzewane węglem, podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej (dotychczasowe ogrzewanie piecowe węglowe lub etażowe węglowo-gazowe zlikwidowano). Mieszkania wyposażono w instalację centralnego ogrzewania oraz w ciepłą wodę użytkową.

Przedsięwzięcia te zrealizowano w ramach wieloletniego programu termomodernizacji budynków wielkopłytowych (13 z nich wykonanych w tej technologii zostało docieplonych w pierwszej kolejności z uwagi na największe straty ciepła i koszty ogrzewania). Z kolei program KAWKA umożliwił m.in. likwidację źródeł niskiej emisji i podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej (w jego ramach poddano gruntownej termomodernizacji 32 budynki mieszkalne wielorodzinne, dwu- i trzykondygnacyjne, wykonane w technologii tradycyjnej).

Dzięki proekologicznym inwestycjom GSM „Luiza” zyskuje całe miasto. Wszystkie zmodernizowane budynki wyróżniają się pięknymi, kolorowymi elewacjami. Uzupełnia je uporządkowane, odnowione otoczenie. – Kompleksowa termomodernizacja wielu budynków w krótkim okresie wraz z likwidacją głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza była dla spółdzielni i mieszkańców ważnym przedsięwzięciem – podkreśla Waldemar Chwist. – W kolejnych latach w miarę posiadanych i uzyskanych środków, kontynuować będziemy termomodernizację pozostałych nieruchomości, zarówno wykonanych w technologii wielkopłytowej (pozostało do docieplenia tylko kilka), jak i budynków wybudowanych w I połowie XX wieku w technologii tradycyjnej. W tym wypadku będziemy się starali zlikwidować źródła niskiej emisji poprzez podłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Danuta Klimek

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki i prawo

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama