REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka komandytowo-akcyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 2014 r. spółki komandytowe będą objęte podatkiem CIT

Według założeń Ministerstwa Finansów w 2014 r. zostanie wprowadzony podatek od osób prawnych obejmujący spółki komandytowe i komandytowo akcyjne. Do tej pory wszystkie spółki osobowe były zwolnione z płacenia podatku CIT, a podatek dochodowy płacono na poziomie wspólników. Według rządu planowane zmiany mają zapewnić większą sprawiedliwość podatkową w prowadzeniu działalności gospodarczej, jednak znaczna część specjalistów jest odmiennego zdania.

Podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych w 2014 r.

Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w ustawie o CIT oraz ustawie o PIT, których efektem będzie podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 2014 r. w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych oraz od 2015 r. w przypadku spółek komandytowych.

Podatek liniowy dla akcjonariuszy spółki komandytowo - akcyjnej

Udział w zysku spółki komandytowo - akcyjnej stanowi dla akcjonariusza przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i może zostać opodatkowany podatkiem PIT w sposób liniowy.

Dlaczego tak? Czyli o projekcie opodatkowania spółek komandytowych

Po ubiegłorocznych próbach superszybkiego podatkowego zrównania spółek komandytowo-akcyjnych ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkami akcyjnymi – zarzuconych na jakiś czas - temat ten niestety powrócił i to w zmultiplikowanej postaci.

REKLAMA

Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą od 2014 r. podatnikami CIT

Już od 2014 roku spółki komandytowe (sp.k.) i spółki komandytowo-akcyjne (S.K.A.) mają stać się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa o CIT), chociaż nie są osobami prawnymi. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT, ustawy o PIT i kilku innych ustaw przygotowanym przez Ministerstwo Finansów.

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Jeżeli wynikiem przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową nie będzie zwiększenie majątku spółki osobowej (komandytowo-akcyjnej, komandytowej), wówczas czynność przekształecenia nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Optymalizacja podatkowa w spółce komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna, stanowiąca obecnie jedną z najkorzystniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, może wkrótce stracić na atrakcyjności. W związku z tym warto poznać możliwości, jakie stwarza korzystne opodatkowanie SKA.

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

REKLAMA

Niekorzystne zmiany w spółce komandytowo - akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna była dotychczas najbardziej korzystną podatkowo formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a co za tym idzie, najbardziej popularną. Ministerstwo Finansów ma pomysł jak zmienić tę tendencję wprowadzając niekorzystne zmiany w opodatkowaniu SKA, a NSA wydał wyrok dezorientujący wspólników, ale za to zgodny z polityką rządu.

Koniec korzystnego opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych?

Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej było dotychczas bardzo popularne ze względu na jej korzystne opodatkowanie.

Limity wysokości kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych

Dowiedz się jakie są aktualne limity wysokości kapitału zakładowego w spółce z o.o., akcyjnej i komandytowo-akcyjnej.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej – akcyjnej

Spółka komandytowa-akcyjna jest spółką łączącą w sobie rozwiązania spółki osobowej oraz kapitałowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Podatek od dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej – interpretacja ogólna Ministra Finansów

Kwota dywidendy przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi (osobie fizycznej lub osobie prawnej), na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy (PIT lub CIT), stosownie do art. 25 ustawy o CIT oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT za miesiąc, w którym go uzyskano.

Podatek od dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Zdaniem NSA jeżeli akcjonariusz nie otrzyma faktycznie wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia dywidendy (ewentualnie zaliczki na jej poczet), nie jest także zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

Kiedy zysk akcjonariuszy jest opodatkowany

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 16 stycznia 2012r. (sygn. akt II FPS 1/11) rozstrzygnął sporną od wielu lat kwestię przepisów dotyczących opodatkowania zysków akcjonariuszy z dywidend (CIT) otrzymanych od spółek komandytowo-akcyjnych (dalej „S.K.A.”). Przyczyną dotychczasowych problemów interpretacyjnych był niejasny status akcjonariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych.

Na jakich zasadach opodatkowany jest dochód akcjonariusza spółki komandytowo- akcyjnej?

Dotychczas odpowiedź na to pytanie nie była jednoznaczna. Sądy prezentowały dwa różne stanowiska. Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który 16 stycznia 2012 roku wydał uchwałę (sygnatura akt II FPS 1/11) w składzie siedmiu sędziów i rozstrzygnął sporne zagadnienie.

Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariuszem może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna.

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

Dochody, jakie uzyskuje akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w niej, należy opodatkować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia zaliczki na PIT aktualizuje się w momencie faktycznego otrzymania środków.

Specyficzny charakter spółki komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna w swojej strukturze łączy cechy spółki osobowej i kapitałowej. Tworzenie spółki komandytowo-akcyjnej jest korzystne przede wszystkim z punktu widzenia prawa podatkowego.

Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Z uwagi na uchwałę NSA z 16 stycznia 2012 r. jest prawdopodobne, że w niedługim czasie najmniej dotychczas popularna spółka komandytowo-akcyjna stanie się najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna jest szczególnym rodzajem spółki handlowej, który łączy w sobie cechy spółek osobowych i kapitałowych. Jest instytucją stosunkowo nową w polskim prawie spółek, wprowadzoną dopiero przez Kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie w roku 2001. Wiedza przedsiębiorców na temat procedury zakładania spółek komandytowo-akcyjnych jest niewielka.

Spółka komandytowo-akcyjna – atrakcyjna alternatywa dla biznesu

Wśród wielu prawnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce warto przyjrzeć się bliżej mało znanej przez przedsiębiorców i niedocenianej przez prawników spółce komandytowo-akcyjnej, która może być ciekawą alternatywą dla prowadzenia biznesu wobec tak popularnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej czy akcyjnej.

Nowy komplementariusz w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej

Przystąpienie komplementariusza do spółki jest korzystne z punktu widzenia zarówno wierzycieli, jak i kontrahentów spółki.

REKLAMA