reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Programy księgowe/rachunkowe w wersji web

Programy księgowe/rachunkowe w wersji web

Podczas codziennej pracy, firmy używają różnych programów do celów podatkowo –rozliczeniowych. Taki obowiązek został nałożony na każdą firmę bez względu na jej wielkość przez Państwo.

Małe firmy, w tym stanowiące działalność jednoosobową, posługują się książką przychodów i rozchodów, natomiast duże spółki prowadzą pełną księgowość, często opierając się w swojej sprawozdawczości na poszczególne ustawy w postaci odwołań.

Prowadzenie ksiąg przy użyciu komputera

Zgodnie z Ustawą o rachunkowości, Art. 13. 2. mówi o zapisach w prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera. Za równoważne z nimi uważa się odpowiednio zasoby informacyjne rachunkowości, zorganizowane w formie oddzielnych komputerowych zbiorów danych, bazy danych lub wyodrębnionych jej części, bez względu na miejsce ich powstania i przechowywania.

Aby ułatwić małym i dużym firmom prowadzenie rachunkowości i księgowości powstało wiele programów wspomagających w atrakcyjnie niskich cenach. Programy te są powszechnie dostępne i chętnie używane.

Obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Rachunkowość przy użyciu przeglądarki internetowej

Sytuacja na rynku zaczęła się jednak zmieniać i choć z pewnym opóźnieniem nowa filozofia myślenia dotarła również do Polski. Inicjatorem tego typu zmian pozostają Stany Zjednoczone, gdzie wielkie firmy typu Google i Apple pokazują inne podejście do biznesu.

Mianowicie, chcąc być o krok przed konkurencją firmy zaczynają używać oprogramowania, które potrafi usprawnić jak najwięcej procesów i jest dostępne w bardzo łatwy sposób praktycznie z dowolnego miejsca. Jedynym kryterium, które gwarantuje proste użytkowanie systemów, w tym rachunkowych jest użycie przeglądarki internetowej. Takie rozwiązanie powoduje, że dział księgowy może pracować z dowolnego miejsca, a Zarząd w każdej chwili, w sposób ciągły ma dostęp do zestawień w różnej konfiguracji bez konieczności występowania z prośbą o przygotowanie potrzebnych zestawień i analiz.

Ochrona danych w programach księgowych wersji web

Posługując się banalnym określeniem oprogramowanie tego typu redukuje w pewnym sensie koszty czyniąc pracę całkowicie online. Nie tracimy czasu na dostarczanie informacji do innego pokoju, kolejnej osobie, czy też na wysłanie maila, ponieważ dobrze skonfigurowany system webowy przedstawi ją z nieprzekraczającym kilku sekund opóźnieniem. Dużą zaletą jest również uniezależnienie się od komputerów i systemów zainstalowanych na nich, gdyż istnieją na rynku darmowe systemy operacyjne i nie ma powodu  ponoszenia kosztów z tytułu zakupu licencji, skoro możliwa jest praca poprzez przeglądarkę internetową. Warto wspomnieć o rożnych urządzeniach mobilnych za pomocą których jest ciągły dostęp do systemu na przykład podczas podróży lub w sytuacjach awaryjnych. Nowoczesne systemy księgowe są wyposażane w inteligencję, która domyśla się co użytkownik będzie chciał zrobić i część pracy wykonują za niego. Jednak filozofia działania takich systemów to nie tylko ułatwianie pracy, ale powodowanie by każdy użytkownik utożsamiał się z użytkowanym przez siebie programem. Stąd duży nacisk kładziony jest na możliwość skonfigurowania programu według własnych upodobań włączając w to wygląd całej aplikacji. W przypadku systemu księgowego może to być „nagranie” w przeglądarce często wykonywanych operacji (np. wprowadzania dokumentów kosztowych, księgowanie wyciągów bankowych itp.). Dzięki temu możliwe jest zdefiniowanie tzw. skrótów klawiszowych ze starych systemów, z tym wyjątkiem, że w przypadku systemu webowego można zdefiniować cały proces. Statystyki pokazują, że za pomocą takiego systemu można dziennie zaoszczędzić aż do 2 godzin czasu.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Warto zatem zastanowić się nad wdrożeniem nowego typu oprogramowania, pamiętając jednak o pnk 3 Art.13 Ustawy o rachunkowości, że warunkiem utrzymywania zasobów informacyjnych systemu rachunkowości w formie określonej w ust. 2 jest posiadanie przez jednostkę oprogramowania umożliwiającego uzyskiwanie czytelnych informacji w odniesieniu do zapisów dokonanych w księgach rachunkowych, poprzez ich wydrukowanie lub przeniesienie na informatyczny nośnik danych.

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Przydatne formularze online

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

rachunkowość przy użyciu przeglądarki internetowej, programy finansowo-księgowe
rachunkowość przy użyciu przeglądarki internetowej, programy finansowo-księgowe

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama