| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Programy księgowe/rachunkowe w wersji web

Programy księgowe/rachunkowe w wersji web

Podczas codziennej pracy, firmy używają różnych programów do celów podatkowo –rozliczeniowych. Taki obowiązek został nałożony na każdą firmę bez względu na jej wielkość przez Państwo.

Małe firmy, w tym stanowiące działalność jednoosobową, posługują się książką przychodów i rozchodów, natomiast duże spółki prowadzą pełną księgowość, często opierając się w swojej sprawozdawczości na poszczególne ustawy w postaci odwołań.

Prowadzenie ksiąg przy użyciu komputera

Zgodnie z Ustawą o rachunkowości, Art. 13. 2. mówi o zapisach w prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera. Za równoważne z nimi uważa się odpowiednio zasoby informacyjne rachunkowości, zorganizowane w formie oddzielnych komputerowych zbiorów danych, bazy danych lub wyodrębnionych jej części, bez względu na miejsce ich powstania i przechowywania.

Aby ułatwić małym i dużym firmom prowadzenie rachunkowości i księgowości powstało wiele programów wspomagających w atrakcyjnie niskich cenach. Programy te są powszechnie dostępne i chętnie używane.

Obsługa raportów kasowych i poleceń przelewów

Moment powstania VAT i obsługa w programie

Rachunkowość przy użyciu przeglądarki internetowej

Sytuacja na rynku zaczęła się jednak zmieniać i choć z pewnym opóźnieniem nowa filozofia myślenia dotarła również do Polski. Inicjatorem tego typu zmian pozostają Stany Zjednoczone, gdzie wielkie firmy typu Google i Apple pokazują inne podejście do biznesu.

Mianowicie, chcąc być o krok przed konkurencją firmy zaczynają używać oprogramowania, które potrafi usprawnić jak najwięcej procesów i jest dostępne w bardzo łatwy sposób praktycznie z dowolnego miejsca. Jedynym kryterium, które gwarantuje proste użytkowanie systemów, w tym rachunkowych jest użycie przeglądarki internetowej. Takie rozwiązanie powoduje, że dział księgowy może pracować z dowolnego miejsca, a Zarząd w każdej chwili, w sposób ciągły ma dostęp do zestawień w różnej konfiguracji bez konieczności występowania z prośbą o przygotowanie potrzebnych zestawień i analiz.

Ochrona danych w programach księgowych wersji web

Posługując się banalnym określeniem oprogramowanie tego typu redukuje w pewnym sensie koszty czyniąc pracę całkowicie online. Nie tracimy czasu na dostarczanie informacji do innego pokoju, kolejnej osobie, czy też na wysłanie maila, ponieważ dobrze skonfigurowany system webowy przedstawi ją z nieprzekraczającym kilku sekund opóźnieniem. Dużą zaletą jest również uniezależnienie się od komputerów i systemów zainstalowanych na nich, gdyż istnieją na rynku darmowe systemy operacyjne i nie ma powodu  ponoszenia kosztów z tytułu zakupu licencji, skoro możliwa jest praca poprzez przeglądarkę internetową. Warto wspomnieć o rożnych urządzeniach mobilnych za pomocą których jest ciągły dostęp do systemu na przykład podczas podróży lub w sytuacjach awaryjnych. Nowoczesne systemy księgowe są wyposażane w inteligencję, która domyśla się co użytkownik będzie chciał zrobić i część pracy wykonują za niego. Jednak filozofia działania takich systemów to nie tylko ułatwianie pracy, ale powodowanie by każdy użytkownik utożsamiał się z użytkowanym przez siebie programem. Stąd duży nacisk kładziony jest na możliwość skonfigurowania programu według własnych upodobań włączając w to wygląd całej aplikacji. W przypadku systemu księgowego może to być „nagranie” w przeglądarce często wykonywanych operacji (np. wprowadzania dokumentów kosztowych, księgowanie wyciągów bankowych itp.). Dzięki temu możliwe jest zdefiniowanie tzw. skrótów klawiszowych ze starych systemów, z tym wyjątkiem, że w przypadku systemu webowego można zdefiniować cały proces. Statystyki pokazują, że za pomocą takiego systemu można dziennie zaoszczędzić aż do 2 godzin czasu.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Warto zatem zastanowić się nad wdrożeniem nowego typu oprogramowania, pamiętając jednak o pnk 3 Art.13 Ustawy o rachunkowości, że warunkiem utrzymywania zasobów informacyjnych systemu rachunkowości w formie określonej w ust. 2 jest posiadanie przez jednostkę oprogramowania umożliwiającego uzyskiwanie czytelnych informacji w odniesieniu do zapisów dokonanych w księgach rachunkowych, poprzez ich wydrukowanie lub przeniesienie na informatyczny nośnik danych.

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Aktualizacja: 27.10.2014

Ekspert:

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

rachunkowość przy użyciu przeglądarki internetowej, programy finansowo-księgowe
rachunkowość przy użyciu przeglądarki internetowej, programy finansowo-księgowe

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »