reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Innowacje > Bezpieczeństwo w druku 3D

Bezpieczeństwo w druku 3D

Startup z Krakowa –  3DKreator – rewolucjonizuje druk 3D dzięki układowi do neutralizacji niebezpiecznych dla zdrowia substancji emitowanych przez drukarki 3D.

Niepozorny budynek pofabryczny na krakowskim Zabłociu. Tutaj swoją siedzibę i biuro ma 3DKreator – działający od 2015 roku w branży druku 3D startup technologiczny, który zdobył pozycję w świecie technologii przyrostowych, wprowadzając na rynek wysokiej jakości drukarkę 3D.

W 2017 roku powstało pytanie: „Czy nasze drukarki są na pewno bezpieczne dla użytkownika?”. Zrodził się pomysł zbadania spektrum emitowanych przez drukarki niebezpiecznych substancji. Temat trudny i niezwykle niepopularny w branży. Ówcześnie druk 3D nie był przedmiotem badań uznanych jednostek naukowych. Opracowań było jak na lekarstwo.

Wstępne analizy wykazały, że w trakcie drukowania przestrzennego rozgrzane w urządzeniu materiały termoplastyczne emitują szeroki zakres niebezpiecznych substancji. Wśród nich najczęstsze to: styren, akrylonitryl, acetonitryl, metakrylan metylu, metylostyren, kumen, cykloheksanon, etylobenzen i toluen.

3DKreator ogłosił publicznie swoje zamiary – na firmę wylała się fala hejtu i dezaprobaty.

Rok 2018. Rozpoczęto projekt B+R, którego celem jest stworzenie innowacyjnego materiału fotokatalitycznego, układu filtracji i neutralizacji lotnych związków organicznych oraz budowa w pełni bezpiecznej dla użytkownika drukarki 3D. Tak powstał SYNE – pierwszy w branży moduł, który gwarantuje użytkownikowi faktyczną ochronę. Jako jedyne dostępne urządzenie oferuje on neutralizację blisko 95% lotnych związków organicznych, a także filtrowanie nanocząsteczek, których emisję ustalono w toku badań nad układem filtrującym. SYNE zbudowany jest tak, aby umożliwić jego instalację w komorze drukującej lub dedykowanej pokrywie dostosowanej do dowolnej drukarki 3D na rynku. Firma zakłada możliwość wejścia we współpracę z innymi producentami z branży druku 3D. Już teraz wersja podstawowa SYNE montowana jest do wytwarzanych na terenie Francji niskoseryjnych, wielkogabarytowych drukarek 3D.

Obecnie finalizowane są prace B+R. Skonstruowano działający prototyp, przygotowany do debiutu rynkowego i wybrano materiał fotokatalityczny.

W 2019 roku planowane jest zakończenie projektu, w efekcie którego powstanie innowacyjny materiał fotokatalityczny dostosowany do wymogów druku 3D, moduł filtra wykorzystujący rzeczony materiał oraz technologia produkcji i syntezy materiału. 3DKreator jest już dalece zaawansowany w pracach nad implementacją układu filtrującego do nowej drukarki 3D. Posiadać ona będzie cały moduł sterująco-kontrolujący pracę filtra i samej drukarki oraz komunikujący się z użytkownikiem za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne.

Adrian Morel

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama