reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Polecane > Jak skutecznie rozwinąć biznes w Chinach?

Jak skutecznie rozwinąć biznes w Chinach?

Gospodarcza ekspansja Chin nie maleje. Państwo Środka ewidentnie dąży do zostania globalnym liderem. Wizja rozwinięcia tam swojego biznesu jest kusząca, jednak z drugiej strony polski przedsiębiorca obawia się różnic kulturowych, mentalnościowych i ekonomicznych. Jest na to sposób: wystarczy skorzystać z wiedzy ekspertów Europejsko-Azjatyckiej Fundacji Edukacji Biznesowej.

Chiny to nie tylko państwo z największą liczbą ludności na świecie. To także, a może przede wszystkim, kraj, który rozwija się gospodarczo z zawrotną prędkością. Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping, dąży do tego, aby jego kraj stał się międzynarodową potęgą gospodarczą i geopolityczną, wywołując chińską ekspansję na świecie. Chiny to dzisiaj jednej z najsilniejszych graczy na arenie międzynarodowej.

Zawstydzają USA i resztę świata: wzrost PKB aż o 165%

Do niedawna za najsilniejsze mocarstwo na świecie (m.in. pod kątem gospodarczym) zwykło się uważać Stany Zjednoczone, jednak ich pozycja jest dzisiaj zagrożona. USA z piedestału mogą strącić Niemcy lub właśnie Chiny. – W sondażu przeprowadzonym przez Pew Research Center, w którym mieszkańcy całego świata głosowali na najsilniejsze globalne mocarstwo, Niemcy zdobyły 41% głosów, a Chińska Republika Ludowa aż 36%, zajmując tym samym trzecie miejsce – podkreśla Grzegorz Calik, prezes zarządu Europejsko-Azjatyckiej Fundacji Edukacji Biznesowej.

Gospodarka Chin rozwija się z zawrotną prędkością. W ciągu ostatnich 10 lat produkt krajowy brutto wzrósł aż o 165%. Dla porównania PKB Stanów Zjednoczonych wzrosło w tym samym czasie o 36%. Nie jest to oczywiście słaby wynik, jednak ponad 4,5 razy niższy od wyniku Państwa Środka. O czym to świadczy? O tym, że Chiny są najszybciej rozwijającym się krajem na świecie, a inwestowanie w tamtejszy rynek może zapewnić biznesowy rozwój i znaczny wzrost kapitału.

Chiny w liczbach

  • 10% rocznego wzrostu gospodarczego
  • 1,4 mld mieszkańców
  • 12,238 mld dolarów amerykańskich produktu krajowego brutto

Ekspansja światowa, czyli gdzie Chiny mają największy wpływy

Chińczycy inwestują ogromne pieniądze niemal na całym świecie. W niektórych rejonach można jednak znaleźć więcej chińskich inwestycji niż w pozostałych. Do takich miejsc należą:

  • Afryka – dzięki chińskiemu kapitałowi zrealizowano w Afryce między innymi ponad 3 tys. projektów infrastrukturalnych za ponad 86 mld dolarów. Chiny uzależniają od siebie państwa afrykańskie, zdobywając tym samym dostęp do zasobów Czarnego Kontynentu.
  • Wenezuela – w ciągu ostatnich 10 lat Chiny wysłały do Wenezueli około 62 mld dolarów. Jest to mniej-więcej połowa kapitału, który Chińska Republika Ludowa pożyczyła krajom Ameryki Łacińskiej. W dalszym ciągu dług Wenezueli wobec Chin wynosi ponad 23 mld dolarów. Jak Wenezuela spłaca dług? Między innymi przez wydobycie i wysyłanie do Chin ropy naftowej. Tylko w roku 2017 kraj ten wysłał do Państwa Środka około 330 tys. baryłek ropy, czyli około 52,47 mln litrów.
  • Europa – w Europie Chiny inwestują między innymi w wykup portów. Kraje, w których chińskie firmy Cosco Shipping Ports i China Merchants Port Holdings kupiły porty to np. Hiszpania, Grecja, Włochy czy Belgia (Chińczycy wykupili tam terminal Zeebrugge, drugiego pod względem wielkości portu w kraju). Dzięki podobnym inwestycjom około 10% przepustowości europejskich portów jest kontrolowana przez Chińczyków.
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama