| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Samorząd > Smart City wśród ogrodów

Smart City wśród ogrodów

W trakcie ostatnich lat Podkowa Leśna ze stereotypowej „warszawskiej sypialni” przeobraziła się w miasto obecne w europejskich rankingach, zielone, pełne inwestycji i bogate w innowacyjne rozwiązania Smart City.

Czterotysięczna gmina leżąca na południe od Warszawy w bezpośredniej bliskości Lasu Młochowskiego nie bez powodu nazywana jest „miastem-ogrodem”. Jeśli dodać do tego pomniki przyrody i ponad setkę zabytkowych budynków, można ulec złudzeniu, że miejsce to jest nastawione na konserwatywne, nieekspansywne podejście do życia. Nic bardziej mylnego.

Smart City w Podkowie Leśnej

Od lat Podkowa Leśna realizuje kolejne inwestycje podnoszące jakość życia mieszkańców. Ich podstawę stanowi idea Smart City, w myśl której miasto wdraża kolejne innowacje.

– Działa już zdalny system odczytu wodomierzy, dzięki któremu możliwy jest monitoring zużycia, czy informowanie o awarii – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. – Zaadaptowany do ogrodów będzie uwzględniał nie tylko warunki atmosferyczne, co z kolei wpłynie na oszczędzanie wody, ale i ciśnienie oraz wydajność ujęcia miejskiego wodociągu – to rozwiązanie będące ewenementem na ogólnopolską skalę. Pod trzema ulicami zamontowaliśmy już eksperymentalne zbiorniki retencyjno-rozsączające, zmniejszające skutki lokalnych podtopień, co ma także niebagatelne znaczenie dla drzew – w tym pomnikowych. Wszystko w zgodzie z ideą zielonej architektury i natural drainage systems. Z miasta kursuje szybka linia Warszawskiej Kolei Dojazdowej do samego centrum Warszawy, ze stacją zaraz przy świeżo otwartym Park&Ride. Na nim działa innowacyjny system, oparty na kamerach monitoringu miejskiego, rozpoznających tablice rejestracyjne i zajętość miejsc oraz aplikacji, dzięki której można zapłacić zdalnie ale i łatwo znaleźć wolne miejsce. P&R zdziałał sporo dobrego, bowiem od dawna mieliśmy problem z setkami dziko zaparkowanych aut.

Kolejne udogodnienie ruszy 4 sierpnia br. Mowa o rowerach miejskich, działających jednak na innej zasadzie niż popularny układ stacji. Tu rower będzie można zostawić w dowolnym miejscu, gdyż każdy będzie zaopatrzony w geolokalizator, przekazujący jego pozycję do aplikacji, która pozwoli go namierzyć, zarezerwować i wypożyczyć. Aktywność w sam raz na ścieżki rowerowe, których budowa właśnie jest na ukończeniu. Ścieżki na niektórych odcinkach posiadają ekologiczną, w pełni przepuszczalna nawierzchnię, są też oświetlone ledowymi lampami

Testy systemu miejskich jednośladów zbiegną się z Europejskim Tygodniem Transportu Zrównoważonego, podczas którego w mieście promowany będzie transport rowerowy i szynowy – WKD.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Smart city
Smart city

Smart city
Smart city

Smart city
Smart city

Smart city
Smart city

Smart city
Smart city

Smart city
Smart city

Smart city
Smart city

Smart city
Smart city

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »