| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Monitor Rynkowy > Samorząd > Wieluń: miasto jutra

Wieluń: miasto jutra

Wieluń bierze udział w elitarnym, pilotażowym programie priorytetowym gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), ogłoszonym przez Ministerstwo Środowiska, dostępnym dla tylko pięciu gmin.

Władze Wielunia podpisały z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienie o zasadach współpracy przy dofinansowaniu przedsięwzięć, które dotyczą upowszechniania doświadczeń we wdrażaniu idei gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie gminy. – Idea ta zakłada zwiększenie recyklingu, a co za tym idzie: efektywniejsze wykorzystanie surowców wtórnych oraz dotąd niewykorzystywanych, a wpisujących się w obszar odnawialnych źródeł energii, takich jak geotermia, biomasa, fotowoltaika oraz biogaz – wyjaśnia Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

W ramach programu władze gminy opracowały obszerną dokumentację inwestycji, która może być wzorcowa dla innych samorządów. Udział w projekcie to nie tylko prestiż, ale i szansa na szybszy rozwój biorących w nim udział gmin. To wyzwanie, któremu Wieluń zamierza sprostać.

Tu dużo się dzieje

Miasto i aglomeracja wokół niego tętnią życiem. Przybywa przedsiębiorstw, spada bezrobocie, zwiększa się liczba mieszkańców i mieszkań. Jak podkreśla burmistrz Wielunia, szeroko zakrojony plan rozwoju zakłada zwiększenie liczby mieszkańców miasta aż o 10%, czyli do ok. 35 tys. w 2024 r. Magistrat upatruje perspektyw spadku bezrobocia do najniższego w historii gminy m.in. za sprawą wzrostu zatrudnienia w znanej na skalę światową firmie Wielton, która planuje przyjąć 800 pracowników.

– Jako były przedsiębiorca z sektora finansowego od początku swojej burmistrzowskiej kadencji staram się myśleć o mieście jak o dobrze działającej firmie i doceniać wkład biznesu w jego rozwój. Sporym sukcesem było np. ułatwienie rejestracji pojazdów przez firmy leasingowe (głównie chodziło o naczepy Wieltonu), a także obniżenie do minimum podatków od ciągników siodłowych i naczep. Dzięki temu przychody z podatków od środków transportu wyniosły w ubiegłym roku 5 mln zł, podczas gdy w 2014 r. wynosiły 1,8 mln zł – wylicza Paweł Okrasa. Jednocześnie dodaje, że Wielton dba również o inne aspekty rozwoju, i miasta, i siebie: aby wychowywać fachowców, w wieluńskiej szkole zawodowej spółka uruchomiła klasę spawaczy i operatorów maszyn sterowanych cyfrowo. W kolejnych latach będzie mieć już pięć lub sześć takich klas.

Wzrost organiczny

Oprócz ekologii i współpracy z przedsiębiorstwami, Wieluń stawia na politykę mieszkaniową. W ciągu trzech lat, dzięki zabiegom magistratu oraz deweloperom, powstanie 700 nowych mieszkań. 200 z nich, w czterech blokach mieszkalnych, powstaje w ramach programu „Mieszkanie +”.

– Jesteśmy gminą nowoczesną, mamy silne zaplecze kadry inżynierskiej, tworzymy społeczność innowacyjną, kreatywną i inteligentną – przekonuje Paweł Okrasa. – W najbliższym czasie stworzymy żłobek dla 100 maluszków, w planach mamy wybudowanie basenu, inwestujemy w szeroko rozumianą politykę kulturalną. Chcemy funkcjonować jako miasto dla ludzi młodych, z pasją, tworzące atmosferę dla biznesu, dynamiczne, pełne życia, gdzie można się kształcić, pracować i odpoczywać. Wierzymy, że będziemy gminą samowystarczalną energetycznie. Wszystko to sprawia, że już dziś jesteśmy miastem jutra.

Anna Knapek

W czasie charytatywnego turnieju „Wielton Giganci Siatkówki”, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa odebrał tytuł Symbolu Polskiej Samorządności 2018

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »