REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

4x4

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opony wzmacniane XL. Kto musi je kupować i dlaczego?

Opony wzmacniane na pierwszy rzut oka mogą niczym nie różnić się od tych „normalnych”, a zazwyczaj są od nich wyraźnie droższe. Dlaczego? I kiedy bezwzględnie trzeba stosować ogumienie z oznaczeniem XL, a kiedy jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto?

Ranking najbardziej niezawodnych SUV-ów

Brytyjski magazyn konsumencki: "Which?" przygotował ranking bazujący na opinii 67 tysięcy kierowców dotyczący najbardziej niezawodnych pojazdów SUV oraz 4x4.

Wyprodukowano już 100 000 sztuk Skody Yeti


Produkcja czeskiego SUV-a - Skody Yeti, wyraźnie wzmocniła pozycję marki na światowych rynkach.

Toyota Urban Cruiser

Toyota Urban Cruiser to miejskie auto z napędem na cztery koła, nawiązująca do większych modeli Toyoty z napędem na cztery koła.

REKLAMA

Dacia Duster w najtrudniejszym wyścigu na świecie

Model Duster NO LIMIT o mocy 850KM, weźmie udział w najtrudniejszym wyścigu górskim na świecie – Pikes Peak International Hill Climb.

Ford Explorer 2011

To mało znane w Europie auto jest w USA symbolem samochodu rodzinnego. Oto Ford Explorer na rok 2011.

Jeep Wrangler Renegade: 476 wściekłych koni mechanicznych

Jeep Wrangler Renegade to niezwykle szybka wersja Wranglera z 6,4 litrowym silnikiem Hemi. Auto stworzyli specjaliści z SRT.

Jeep Wrangler „Pork Chop"

Jeep Wrangler "Pork Chop" to specjalna edycja Wranglera. Celem producenta było poprawienie właściwości terenowych auta.

REKLAMA

4motion

4motion to napęd na obie osie stosowany w samochodach osobowych marki Volkswagen.

4motion

4motion to napęd na obie osie stosowany w samochodach osobowych marki Volkswagen.

Jak wybierać miejsca na postój poza drogami z nawierzchnią utwardzoną?

Wbrew pozorom wybór miejsca na postój samochodu poza utartymi drogami i zagospodarowanymi miejscami nie jest sprawą prostą. Składa się na to wiele różnych aspektów i czynników.

Jak wyprzedzać i omijać przeszkody na drogach gruntowych?

Drogi gruntowe, o nieutwardzonej nawierzchni, nie są torem wyścigów samochodowych. Dlatego wyprzedzanie na nich powinno należeć do najrzadziej wykonywanych manewrów.

Jak podjeżdżać z przyczepą drogami nieutwardzonymi pod bardzo strome wzniesienia i jak z nich zjeżdżać?

Jazda z ciężką przyczepą po stromych zboczach drogami gruntowymi lub bezdrożami jest bardzo trudna i ryzykowna. Toteż należy jej unikać, jeżeli jest to tylko możliwe.

Co się stanie, gdy wjedziesz w teren "płaszczakiem"?

"Płaszczak" - tak zwykłe auta z niskim zawieszeniem określają offroadowcy. Jest ku temu powód: wjechanie takim autem w teren może skończyć się uszkodzeniami. Dlatego zjeżdżanie z dróg o nawierzchni twardej lub utwardzonej należy traktować jako ostateczność.

Co zrobić przy samochodzie po zakończeniu jazdy w terenie?

Po wyjechaniu na drogę utwardzoną należy wykonać przynajmniej pobieżny test sprawności pojazdu oraz usunąć niektóre typowe i łatwe do usunięcia niedomagania i usterki.

Jak wykorzystywać walory silnika i samochodu podczas jazdy w trudnym terenie?

Jazda po bezdrożach i drogach polnych jest najczęściej znakomitym sprawdzianem umiejętności kierowcy i możliwości kierowanego przezeń pojazdu.

Jak przejeżdżać przez płytkie potoki i rozlewiska?

Podczas jazdy w terenie, poza drogami utwardzonymi, zachodzi czasem konieczność przejechania przez płytkie rozlewiska, większe kałuże lub strumyki albo potoki, przepływające w poprzek drogi. Można to zrobić, stosując się do poniższych zasad.

Technika jazdy samochodem z napędem na przód, na tył oraz 4x4

Większość współcześnie produkowanych samochodów ma napęd na przednie koła. Dlaczego? Jakie są wady i zalety różnych układów napędowych oraz jakie mamy róznice w prowadzeniu aut? Na te pytania odpowiemy poniżej.

20-lecie Opla Frontery

20 lat temu w niemieckich salonach Opla pojawił się terenowy model Frontera. Przez cały okres jego sprzedaży w krajach Europy Zachodniej i Środkowej zarejestrowano ponad 320 000 egzemplarzy tego auta.

Mercedes-Benz Unimog obchodzi 60. urodziny

Sześćdziesiąt lat temu pierwszy Unimog zjechał z taśmy produkcyjnej fabryki w Gaggenau. Z tej okazji 4 czerwca br. Mercedes-Benz organizuje spotkanie dla miłośników i właścicieli wszystkich generacji tego modelu.

Nowe silniki pod maską Jeepa Wranglera

Jeep Wrangler, ikona aut terenowych, otrzymał nowe silniki: jednego diesla i jedną benzynę.

60-lecie terenówek Toyoty

BJ, pierwszy model Toyoty z napędem na cztery koła zadebiutował na rynku w 1951 roku. W tym roku, z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia, Toyota szykuje dla swoich klientów ofertę specjalną.

Jedź na maraton i wygraj Suzuki


Już 10 kwietnia wystartuje druga edycja cyklu rowerowych zmagań pod nazwą - Powerade SUZUKI MTB Marathon. Nagrodą główną dla zwycięzcy jest samochód Suzuki SX4 z napędem 4x4.

Test Volvo S80 T6: ognisty rydwan


Volvo S80 to jeden z tych samochodów, które urzekają dyskretną elegancją i idealnymi proporcjami. Mieliśmy okazję sprawdzić jak jeździ najmocniejsza odmiana Volvo S80 – T6 z silnikiem o mocy 304 KM!

Test BMW X5: Grzmiący, ale rodzinny

Marzy Ci się duże kombi o sporym prześwicie, napędzie na cztery koła i mocnym silniku wysokoprężnym? Odpowiedzią jest BMW X5. Ten potężny SUV ma sporo asów w rękawie i niewiele słabych stron.

Quattro

Quattro – jest to oznaczenie samochodów Audi z napędem na wszystkie koła.

Quattro

Quattro – jest to oznaczenie samochodów Audi z napędem na wszystkie koła.

LSD

LSD – z ang. Limited Slip Differential - to skrót oznaczający mechanizm rożnicowy ze zwiększonym tarciem wewnętrznym.

LSD

LSD – z ang. Limited Slip Differential - to skrót oznaczający mechanizm rożnicowy ze zwiększonym tarciem wewnętrznym.

HHC

Hill Holder Control, czyli HHC – to skrót oznaczający system zapobiegający stoczeniu się auta podczas wjeżdżania na wzniesienie oraz zjeżdżania z niego.

HHC

Hill Holder Control, czyli HHC – to skrót oznaczający system zapobiegający stoczeniu się auta podczas wjeżdżania na wzniesienie oraz zjeżdżania z niego.

HALDEX

Haldex jest sterowanym elektrohydraulicznie sprzęgłem tarczkowym i stosuje się go w układach 4x4 do włączania napędu drugiej osi lub jako blokadę mechanizmu różnicowego.

HALDEX

Haldex jest sterowanym elektrohydraulicznie sprzęgłem tarczkowym i stosuje się go w układach 4x4 do włączania napędu drugiej osi lub jako blokadę mechanizmu różnicowego.

AWD, All Wheel Drive

AWD to system napędu na cztery koła, z możliwością dynamicznego podziału mocy napędu na osie.

AWD, All Wheel Drive

AWD to system napędu na cztery koła, z możliwością dynamicznego podziału mocy napędu na osie.

Test Nissan X-trail: Topienie nissanny

Dziś pierwszy dzień wiosny, więc zgodnie z tradycją topimy Marzannę. Niestety nie było żadnej pod ręką, więc postanowiliśmy podtopić nieco w napotkanych kałużach przystojną Nissannę.

Test Toyota Hilux: Prężny czterdziestolatek

Kiedy obecna generacja Toyoty Hilux miała swoją premierę miałem obawę, że jej producent w pogoni za modą na pojazdy SUV zmieni swojego bezkompromisowego terenowca w spokojne auto dla mas.

Nissan Navara - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Wiele osób kupując Nissana Navarę wpada w pułapkę swoich własnych oczekiwań. Nie ma nic za darmo: Nissan Navara to nie droższy o 30 tysięcy złotych Pathfinder.

Test Nissan Navara: drwal w garniturze


Są samochody ciężarowe i samochody osobowe. Teoretycznie te dwie kategorie nie spotykają się w jednym nadwoziu. Jednym z wyjątków od reguły okazał się prawdziwy hit sprzedaży - Nissan Navara.

Suzuki SX4: jakiego wybrać? Poradnik


SX4 to dość oryginalny samochód, udane połączenie auta miejskiego i lekkiej terenówki. Przyjdzie nam jednak za to dość słono zapłacić. Podpowiadamy jaki model wybrać.

Wielki powrót De Tomaso


De Tomaso to włoski producent samochodów, który zasłynął z produkcji wyjątkowych pojazdów. Na salonie samochodowym w Genewie zostanie zaprezentowany pierwszy model przywróconej do życia firmy.

Test Kia Sorento: Koreanka wagi ciężkiej

Pierwsza generacja Kii Sorento pojawiła się w 2002 roku (w Polsce w 2004 roku). Po pięciu latach Kia Sorento przeszła dużą modernizację. Unowocześniono wygląd, poprawiono właściwości jezdne i zwiększono poziom bezpieczeństwa.

Test Mazda CX-7: Amerykanka w Warszawie


Mazda CX-7 zadebiutowała w USA w 2006 roku. Rok później auto trafiło do Europy, a w 2008 roku rozpoczęła się sprzedaż modelu w Polsce. Testowana wersja z silnikiem wysokoprężnym o mocy 173 KM została wprowadzona do oferty przy okazji liftingu w 2009 roku.

Test Toyota Land Cruiser: brontozaur na antypodach

Toyota Land Cruiser to przedstawiciel zagrożonego wyginięciem gatunku tzw. „prawdziwych terenówek”. Zaparkowany w centrum handlowym Land Cruiser budzi śmiech, a skrzydła rozwija dopiero na miękkim podłożu.

Test Suzuki SX4: Chomik na kofeinie

SX4 jest trochę jak chomik. Kiedy siedzi w miejscu jest słodki, jednak kiedy ruszy z miejsca to trudno za nim nadążyć.

Test Ford Kuga: Tylko dla dam

Ford Kuga to samochodzik „śliczny i automatyczny, nowy i bezobsługowy”. Ma wszystko to, co cenią najbardziej kobiety, choć co do cech pozawyglądowych i tak nie przywiązują większej wagi (póki coś nie zazgrzyta).

Grand Cherokee po nowemu

Początek 2011 roku przyniósł zmiany w gamie Jeepa. Jeden z najbardziej znanych modeli tej marki zyskał nową stylistykę nadwozia i wnętrza oraz kilka ciekawych nowinek technicznych.

Test Nissan Murano: Amerykanin w wielkim mieście


Nissan Murano to wielki eksperyment porównywalny z przywiezieniem królików do Australii. Czy się rozmnoży i zaleje ulice, czy zostanie niszowym zwierzątkiem docenianym przez nielicznych? Poprzednia próba się nie udała, teraz Murano zaczyna od nowa, z nowym silnikiem.

Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

Przedstawiamy kilka sugestii dotyczących etycznej strony Offroad’u, który jest sportem mającym bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Przyjmując nasz punkt widzenia, wyrażony w tym artykule, przyczynicie się do poprawy piaru polskich offroaderów oraz środowiska.

Jak modyfikować układ kierowniczy do sportu?


Nie jest tajemnicą, że jedną z najważniejszych zasad skutecznej jazdy sportowej jest umiejętność szybkiego kręcenia kierownicą. W jaki sposób można uczynić układ kierowniczy bardziej bezpośrednim?

REKLAMA