REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 5.05.2024 to niedziela handlowa, zakupy w galerii handlowej, Lidlu , Biedronce i w każdym innym sklepie. Kiedy koniec zakazu handlu

Zakupy na koniec długiego majówkowego weekendu, czy w niedzielę da się je zrobić?
Zakupy na koniec długiego majówkowego weekendu, czy w niedzielę da się je zrobić?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Długi weekend – dla jednych pięcio- a dla innych nawet dziewięciodniowy – dobiega końca i pewne jest, że praktycznie każda rodzina musi odnowić zapasy w lodówce lub spiżarni. Czy więc dzisiejsza niedziela 5.05.2024 to niedziela handlowa czy niedziele z zakazem handlu, które sklepy są otwarte, a które zamknięte i na pewno nie można w nich zrobić zakupów.

Niedziela 5.05.2024r. to niedziela z zakazem handlu, próżno jej szukać na liście siedmiu niedziel, w które w 2024 roku handel jest dozwolony.

REKLAMA

Niedziela handlowa 5.05.2024 czy niedziela z zakazem handlu

REKLAMA

Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom nie nastąpiły jeszcze żadne zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele i nie poszerzyła się lista niedziel, w które nie obowiązuje zakaz sprzedaży przez pracowników handlu a więc które są popularnie określane mianem niedziel handlowych.

Takie zmiany są co prawda zapowiadane, ale nie ma zgody w koalicji rządzącej jak szeroki miałby być zakres takich zmian a ponadto przekonanie, że zawetuje je prezydent, sprawiają że kwestia liberalizacji handlu w niedziele ogranicza się wciąż do zapewnień, że zmiany będą, a zakres potencjalnych rozwiązań to naprawdę szerokie spektrum – od zniesienia zakazu handlu w niedziele w ogóle, po uczynienie handlową każdą niedzielę ostatnią we wszystkie miesiące – dzięki temu, uwzględniając dodatkowe niedziele handlowe przed świętami aktualna liczba niedziel handlowych uległaby dokładnie podwojeniu.

Na razie jednak trzeba przyjąć do wiadomości, że niedziela 5.05.2024 r. handlową nie jest. Taką była niedziela na początku tego pasma dziewięciu wolnych dla niektórych dni z rzędu, czyli niedziela 28 kwietnia 2024 r. Na kolejną niedzielę handlową czekać zaś trzeba aż do końca czerwca kiedy ustawodawca da szansę na handlowe przygotowanie się do wakacji.

Zakupy w niedzielę 5.05.2024: dla których sklepów to niedziela handlowa, a dla których niedziela z zakazem handlu

REKLAMA

Ten tydzień był wyjątkowo niesprzyjający dla chcących zrobić zakupy. Dwa dni świąteczne w środku tygodnia ułatwiły zorganizowanie sobie długiego albo nawet bardzo długiego weekendu, jednak nie sprzyjały normalnym funkcjom życia codziennego, poza odpoczynkiem rzecz jasna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym z siedmiu dni sklepy były otwarte jedynie w cztery: poniedziałek i wtorek, czwartek oraz sobotę. To sprawia, że okazji na większe zakupy nie było, a w związku z tym dzisiejsza niedziela jak rzadko która skłania do szukania otwartych sklepów.

Niestety obowiązuje zakaz handlu w niedziele, a to oznacza, że nie mogą być otwarte sklepy zatrudniające pracowników. Dlatego odpadają zakupy nie tylko w supermarketach takich jak Auchan czy Carrefour, ale i w sieciach dyskontowych: Biedronka, Lidl, Żabka, Stokrotka, Kaufland, Aldi, Dino i innych.

Owszem znajdziemy bez trudu otwarte sklepy mniejszego formatu z sieci – Carrefour Express czy Żabka, ale one działają na zasadzie franczyzy czyli korzystają tylko ze znaku towarowego sieci i jej logistyki, formalnie zaś właścicielem jest kupiec i jeśli chce on w niedzielę sprzedawać osobiście lub dodatkowo ze wsparciem najbliższej rodziny – byle bez zatrudniania pracowników – to przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę mu to umożliwiają. Takie sklepy, niektóre nawet większe niż małe są dziś czynne i z pewnością można w nich kupić wszystkie potrzebne artykuły spożywcze. Trzeba jednak pamiętać, że ceny w takich sklepach są wyższe niż w dyskontach a więc i duże zakupy pochłoną znacznie większe kwoty.

Ponadto jak zwykle w niedzielę z zakazem handlu czynne są sklepy na stacjach benzynowych – to oczywiście opcja dla zmotoryzowanych wracających z weekendu, pieczywo można kupić w wielu cukierniach. Otwarte są oczywiście restauracje, pizzerie, bary z kebabem itp.

Niedziele handlowe i niedziele z zakazem handlu w 2024 roku: wykaz

Sięgając po przepisy prawne i oceniając obecny stan prawny musimy stwierdzić, że 2024 to kolejny rok z rzędu, w którym bez zakazu handlu jest w kalendarzu zaledwie siedem niedziel:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Nie znajdziemy więc na tej liście dzisiejszej niedzieli 5.05.2024 r., natomiast możemy stwierdzić, że wykorzystaliśmy już prawie połowę, bo trzy z siedmiu opcji: styczniową, marcową i kwietniową, a w pierwszej połowie 2024 roku pozostała nam już tylko jedna niedziela handlowa, ale aż ostatniego dnia półrocza – 30 czerwca.

Według obecnie obowiązującego prawa niedziel handlowych w 2024 roku zostało nam jeszcze trzy, z czego aż dwie dopiero w ostatnim miesiącu roku, bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści 2024. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

24 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów. Czy każdy może być sygnalistą? O jakich terminach warto pamiętać? Co z karami za brak procedur? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Ile i jak można dorobić do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego od czerwca do sierpnia 2024 r.?

ZUS informuje, że nauczyciele, którzy skorzystali z możliwości przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, nie muszą rezygnować z aktywności zawodowej. Ale jeżeli chcą ponownie podjąć pracę, powinni przestrzegać pewnych ograniczeń, by ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia. 

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

REKLAMA

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 r. nie założysz zbiórki charytatywnej na Facebooku i Instagramie. Jak sobie poradzić?

Od 1 lipca 2024 r. Facebook i Instagram przestaną umożliwiać zakładanie zbiórek charytatywnych. Będą za to kierowały użytkowników do zewnętrznych serwisów ze zbiórkami. W praktyce oznacza, że organizacje powinny obecnie przenosić swoje zrzutki na serwisy crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl. W tym wyzwaniu jest ogromna szansa dla organizacji pozarządowych na rozwój profesjonalnych działań crowdfundingowych. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

Świadczenie wspierające – terminy wypłat, punktacja

Kiedy jest termin wypłaty świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych z ZUS? Ile wynosi świadczenie wspierające? Jaka jest punktacja?

REKLAMA