REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 5.05.2024 to niedziela handlowa, zakupy w galerii handlowej, Lidlu , Biedronce i w każdym innym sklepie. Kiedy koniec zakazu handlu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zakupy na koniec długiego majówkowego weekendu, czy w niedzielę da się je zrobić?
Zakupy na koniec długiego majówkowego weekendu, czy w niedzielę da się je zrobić?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Długi weekend – dla jednych pięcio- a dla innych nawet dziewięciodniowy – dobiega końca i pewne jest, że praktycznie każda rodzina musi odnowić zapasy w lodówce lub spiżarni. Czy więc dzisiejsza niedziela 5.05.2024 to niedziela handlowa czy niedziele z zakazem handlu, które sklepy są otwarte, a które zamknięte i na pewno nie można w nich zrobić zakupów.

Niedziela 5.05.2024r. to niedziela z zakazem handlu, próżno jej szukać na liście siedmiu niedziel, w które w 2024 roku handel jest dozwolony.

REKLAMA

Niedziela handlowa 5.05.2024 czy niedziela z zakazem handlu

REKLAMA

Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom nie nastąpiły jeszcze żadne zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele i nie poszerzyła się lista niedziel, w które nie obowiązuje zakaz sprzedaży przez pracowników handlu a więc które są popularnie określane mianem niedziel handlowych.

Takie zmiany są co prawda zapowiadane, ale nie ma zgody w koalicji rządzącej jak szeroki miałby być zakres takich zmian a ponadto przekonanie, że zawetuje je prezydent, sprawiają że kwestia liberalizacji handlu w niedziele ogranicza się wciąż do zapewnień, że zmiany będą, a zakres potencjalnych rozwiązań to naprawdę szerokie spektrum – od zniesienia zakazu handlu w niedziele w ogóle, po uczynienie handlową każdą niedzielę ostatnią we wszystkie miesiące – dzięki temu, uwzględniając dodatkowe niedziele handlowe przed świętami aktualna liczba niedziel handlowych uległaby dokładnie podwojeniu.

Na razie jednak trzeba przyjąć do wiadomości, że niedziela 5.05.2024 r. handlową nie jest. Taką była niedziela na początku tego pasma dziewięciu wolnych dla niektórych dni z rzędu, czyli niedziela 28 kwietnia 2024 r. Na kolejną niedzielę handlową czekać zaś trzeba aż do końca czerwca kiedy ustawodawca da szansę na handlowe przygotowanie się do wakacji.

Zakupy w niedzielę 5.05.2024: dla których sklepów to niedziela handlowa, a dla których niedziela z zakazem handlu

REKLAMA

Ten tydzień był wyjątkowo niesprzyjający dla chcących zrobić zakupy. Dwa dni świąteczne w środku tygodnia ułatwiły zorganizowanie sobie długiego albo nawet bardzo długiego weekendu, jednak nie sprzyjały normalnym funkcjom życia codziennego, poza odpoczynkiem rzecz jasna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym z siedmiu dni sklepy były otwarte jedynie w cztery: poniedziałek i wtorek, czwartek oraz sobotę. To sprawia, że okazji na większe zakupy nie było, a w związku z tym dzisiejsza niedziela jak rzadko która skłania do szukania otwartych sklepów.

Niestety obowiązuje zakaz handlu w niedziele, a to oznacza, że nie mogą być otwarte sklepy zatrudniające pracowników. Dlatego odpadają zakupy nie tylko w supermarketach takich jak Auchan czy Carrefour, ale i w sieciach dyskontowych: Biedronka, Lidl, Żabka, Stokrotka, Kaufland, Aldi, Dino i innych.

Owszem znajdziemy bez trudu otwarte sklepy mniejszego formatu z sieci – Carrefour Express czy Żabka, ale one działają na zasadzie franczyzy czyli korzystają tylko ze znaku towarowego sieci i jej logistyki, formalnie zaś właścicielem jest kupiec i jeśli chce on w niedzielę sprzedawać osobiście lub dodatkowo ze wsparciem najbliższej rodziny – byle bez zatrudniania pracowników – to przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę mu to umożliwiają. Takie sklepy, niektóre nawet większe niż małe są dziś czynne i z pewnością można w nich kupić wszystkie potrzebne artykuły spożywcze. Trzeba jednak pamiętać, że ceny w takich sklepach są wyższe niż w dyskontach a więc i duże zakupy pochłoną znacznie większe kwoty.

Ponadto jak zwykle w niedzielę z zakazem handlu czynne są sklepy na stacjach benzynowych – to oczywiście opcja dla zmotoryzowanych wracających z weekendu, pieczywo można kupić w wielu cukierniach. Otwarte są oczywiście restauracje, pizzerie, bary z kebabem itp.

Niedziele handlowe i niedziele z zakazem handlu w 2024 roku: wykaz

Sięgając po przepisy prawne i oceniając obecny stan prawny musimy stwierdzić, że 2024 to kolejny rok z rzędu, w którym bez zakazu handlu jest w kalendarzu zaledwie siedem niedziel:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Nie znajdziemy więc na tej liście dzisiejszej niedzieli 5.05.2024 r., natomiast możemy stwierdzić, że wykorzystaliśmy już prawie połowę, bo trzy z siedmiu opcji: styczniową, marcową i kwietniową, a w pierwszej połowie 2024 roku pozostała nam już tylko jedna niedziela handlowa, ale aż ostatniego dnia półrocza – 30 czerwca.

Według obecnie obowiązującego prawa niedziel handlowych w 2024 roku zostało nam jeszcze trzy, z czego aż dwie dopiero w ostatnim miesiącu roku, bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzeczenie o niepełnosprawności a ulga rehabilitacyjna – jakie zasady obowiązują?

Jeżeli masz ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub utrzymujesz osobę niepełnosprawną, możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć od podatku wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem, od adaptacji mieszkania, aż po turnusy rehabilitacyjne, zabiegi leczniczo‑rehabilitacyjne czy opiekę pielęgniarską w domu. Zastanawiasz się, jak obliczyć ulgę rehabilitacyjną, ile wynosi limit na leki i artykuły higieniczne albo jakie dokumenty będą potrzebne do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej? Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić PIT/O, by maksymalnie wykorzystać swoje prawo do odliczenia i obniżyć podatek!

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

REKLAMA

ZUS ogłosił 7 ważnych zmian dla emerytów od 1 sierpnia 2025!

Sierpień 2025 roku przynosi różne zmiany w świadczeniach emerytalnych - niektóre z nich to działania planowanie, inne to trwające procesy. ZUS informuje o siedmiu zmianach, które mają ułatwić życie seniorom - od nowych zasad wypłat emerytur, aż po projekty ustaw zwiększające realne dochody emerytów. Każda z tych zmian może znacząco wpłynąć na budżet seniorów. Sprawdź, co się zmienia od 1 sierpnia 2025 i jak to może Cię dotyczyć.

ZUS renta wdowia 2025: prawie 90 000 odrzuconych wniosków. Jak prawidłowo złożyć wniosek o rentę wdowią?

Renta wdowia z ZUS to świadczenie, na które wdowy i wdowcy czekali z niecierpliwością. Program ten ruszył od 1 lipca 2025 roku. Jednak do tej pory około 90 000 wniosków o rentę wdowią zostało odrzuconych. Jeśli zastanawiasz się, kto może składać wniosek o rentę wdowią, komu przysługuje renta wdowia i jak poprawnie wypełnić formularz, ten artykuł jest dla Ciebie. Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić zainteresowany, jakie pułapki czyhają przy składaniu wniosku o rentę wdowią i jak uniknąć najczęstszych błędów, by otrzymać ten dodatek.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Zmiany w harmonogramie wypłat emerytur w sierpniu 2025. ZUS podał nowe terminy. Niektórzy dostaną pieniądze szybciej!

W sierpniu 2025 roku ZUS wprowadza modyfikacje w harmonogramie wypłat emerytur, które wpłyną na setki tysięcy seniorów w całej Polsce. Powodem tych zmian jest zbieżność terminów wypłat z drugim weekendem sierpnia oraz Świętem Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia. Oto szczegóły.

REKLAMA

Wakacje z biurem podróży: co robić, gdy urlop zamienia się w walkę o zwrot pieniędzy?

Coraz więcej Polaków wybiera wakacje zorganizowane przez biura podróży. Choć taka forma wypoczynku daje komfort i oszczędność czasu, niesie też ryzyko rozczarowania. Sprawdź, co zrobić, gdy Twoje wakacje zostaną odwołane, standard hotelu nie zgadza się z ofertą lub firma ogłosi niewypłacalność.

Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii jako alternatywa dla spółki limited

Wielka Brytania od lat przyciąga przedsiębiorców z całego świata nie tylko stabilnym systemem prawnym, ale również elastycznością form prowadzenia działalności gospodarczej. Choć najczęściej wybieraną strukturą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd), coraz więcej inwestorów interesuje się również mniej znaną, lecz bardzo atrakcyjną formą - spółką partnerską typu Limited Partnership (LP). Dla wielu może ona stanowić interesującą alternatywę - szczególnie w kontekście międzynarodowej optymalizacji podatkowej i działań inwestycyjnych.

REKLAMA