REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bitcoin, Kryptowaluta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie transakcji z użyciem kryptowalut - sprzeczne stanowiska fiskusa

W obrocie gospodarczym transakcje z użyciem kryptowalut nie są czymś nowym. I mimo tego, że od pojawienia się bitcoina upłynęło już ponad 8 lat, fiskus nadal w jego sprawach zachowuje się jak schizofrenik, kłócąc się sam ze sobą.

Zarobiłeś na kryptowalutach? Podatek dochodowy musisz rozliczyć według skali podatkowej

Kilka słów o tym jakie wyzwania stawia postępująca rzeczywistość cyfrowa, czyli i podatku od kryptowalut.

Jakie podatki należy zapłacić od obrotu kryptowalutowego?

W opinii ekspertów zakup kryptowalut traktowanych jako prawo majątkowe lub przedmiot prawa majątkowego trzeba opodatkować na terytorium Polski, niezależnie od tego, czy wirtualne pieniądze nabyte zostały na giełdzie z siedzibą w Polsce, czy za granicą.

Obrót kryptowalutami - konsekwencje podatkowe

Jakie są podatkowe skutki obrotu modnymi, choć ciągle nieznanymi, kryptowalutami na gruncie PIT, VAT i PCC? Ministerstwo Finansów przypomina o skutkach sprzedaży lub zamiany tej waluty. Warto przypomnieć, że do kryptowalut należą, m.in., bitcoin, litecoin czy ether.

REKLAMA

Kryptowaluty a cyberprzestępcy

Wartość Bitcoin wzrosła o ponad 180 procent w ciągu kilku tygodni. Częściowo wynika to z popularności cyberataków ransomware i ransomware-as-a-service, które podnoszą wartość tej waluty. Raptowny wzrost popularności Bitcoina został również zauważony przez cyberprzestępców, którzy aktywnie dążą do kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników, uzyskania dostępu do portfeli Bitcoin i włamują się do miejsc wymiany kryptowalut. Ponadto nieuregulowany charakter transakcji Bitcoin ułatwia cyberprzestępcom łatwe ukrywanie śladów ich działalności.

PCC od kryptowalut nie będzie pobierany

Wiceminister finansów Paweł Gruza poinformował, że nie będzie opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC). Zaznaczył jednak, że resort finansów nie odstępuje od opodatkowania tego typu instrumentów i trwają prace legislacyjne w tej sprawie.

Inwestorzy nie są pewni jak rozliczać podatek od kryptowalut

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczania dochodów z kryptowalut wzbudziło wiele kontrowersji. Tuż przed ostatecznym terminem złożenia PIT-ów wątpliwości dotyczą przede wszystkim konieczności wysyłania przy każdej transakcji formularza podatku od czynności cywilnoprawnych. Problemem jest także wykazanie kosztu uzyskania przychodu, czyli zainwestowanej kwoty.

Przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut należy wykazać w PIT

Ministerstwo Finansów przypomina, że w rozliczeniu PIT trzeba wskazać przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m.in. bitcoin, litecoin czy ether.

REKLAMA

Bitcoin - czy stanie się powszechnym środkiem płatniczym?

Kurs bitcoina pod koniec roku 2017 wzrósł o ponad 150 proc. Na początku roku 2017 jeden bitcoin kosztował tylko około 970 dolarów. Tym samym najpopularniejsza waluta wirtualna urosła w ubiegłym roku o 1950 proc. Czy bitcoiny staną się kiedyś powszechnie akceptowalnym środkiem pieniężnym lub nawet płatniczym? Kwestie te podjął dr Michał Rudy ze Szkoły Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Waluty wirtualne 2018 - nowe przepisy

Podpisana przez Prezydenta pod koniec marca 2018 r. ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu wprowadza definicję wirtualnej waluty. Jakie jeszcze regulacje znalazły się w nowych przepisach?

Czy od handlu kryptowalutami trzeba płacić PCC?

Ministerstwo Finansów wystraszył uczestników rynku informacją o obowiązku uiszczania podatku PCC w zakresie obrotu i handlu cyfrowalutami. Oznacza to również składanie druków PCC-3 od każdej odbytej transakcji. W niektórych przypadkach są to nawet setki tysięcy tego typu operacji. Czy rzeczywiście od handlu kryptowalutami trzeba płacić podatek i składać druku PCC?

Bitcoin to nie waluta?

Opinia prawna, sporządzona na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin stwierdza, iż cyfrowaluty nie spełniają kryteriów pieniądza elektronicznego, zatem nie mogą być również tak traktowane. Ma to wpływ na problem opodatkowania transakcji kryptowalutami.

Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami

Zbliżający się w Polsce termin złożenia zeznań podatkowych za rok 2017 skłania do skrupulatnego przyjrzenia się kwestii rozliczenia podatku od obrotu kryptowalutami. Polskie Ministerstwo Finansów informuje o konieczności wykazania przychodów ze sprzedaży i zamiany kryptowalut. W artykule przeanalizujemy skutki podatkowe obrotu kryptowalutami oraz zalecenia MF dotyczące tego jak rozliczyć podatek od kryptowalut.

Skutki podatkowe obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami) w PIT, VAT i PCC

W rocznym PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m. in. bitcoin, litecoin czy ether. Wskazujemy skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, od towarów i usług oraz od czynności cywilnoprawnych.

Sprzedaż i zamiana kryptowalut - skutki podatkowe w PIT, VAT i PCC

Ministerstwo Finansów przygotowało zestawienie skutków podatkowych obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwłaszcza w kwietniu warto podkreślić, że przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut takich jak bitcoin, litecoin czy ether trzeba wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

Fiskus a kryptowaluty

Zapłacimy nimi w kawiarni czy u księgowego, a nawet nabywając nieruchomość. Rynek związany z szeroko pojętymi kryptowalutami rośnie w ogromnym tempie pomimo (lub też dzięki) braku przepisów prawnych szczegółowo regulujących ich status. Nie znaczy to jednak, że działalność związana z kryptowalutami umyka uwadze organów władzy publicznej, w tym oczywiście fiskusa.

Kurs bitcoina w 2018 r.

Czy możliwy jest powrót do wzrostów bitcoina? Dealer easyMarkets, platformy za pośrednictwem której można inwestować m.in. w wirtualny pieniądz twierdzi, że możliwe są zarówno dalsze spadki, jak i powrót do lokalnych szczytów.

Płatność kryptowalutą na zasadzie umowy barterowej

Przedsiębiorcy coraz częściej przyjmują płatności za świadczone usługi czy sprzedawane towary w kryptowalucie. Co w przypadku, jeżeli zapłata odbywa się w ramach umowy barterowej? Czy kryptowaluta jest środkiem płatniczym w rozumieniu przepisów polskich? Czy w razie kontroli przyjmowanie płatności w ten sposób podatnik nie ściągnie na siebie problemów?

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

Boom popularności jaki przeżywają kryptowaluty wymiernie wpłynął na zainteresowanie inwestorów. W zeszłym roku mogliśmy zaobserwować duży wzrost wartości wirtualnych walut. Z tego powodu wiele osób postanowiło zainwestować swoje pieniądze w zakup kryptowalut, co może skutkować koniecznością rozliczenia podatku. Mimo, że waluty są wirtualne, to zobowiązania podatkowe wobec Urzędów Skarbowych są jak najbardziej realne - podatek może wynieść nawet 32%. Przeczytaj jak najkorzystniej rozliczać podatek od kryptowalut.

Wirtualna waluta - transakcje będą bezpieczniejsze

Podmioty, które świadczą usługi wymiany waluty wirtualnej (w tym kryptowaluty), będą zawiadamiać Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) o podejrzanych transakcjach. 1 marca 2018 r. Sejm przyjął ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która wprowadza m.in. definicję waluty wirtualnej.

Obowiązki podmiotów świadczących usługi wymiany waluty wirtualnej

W dniu 1 marca 2018 r. Sejm przyjął ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która wprowadza m.in. definicję waluty wirtualnej. Nowe regulacje nakładają na podmioty, które świadczą usługi wymiany waluty wirtualnej (w tym kryptowaluty), obowiązek zawiadamiania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) o podejrzanych transakcjach.

Kryptowaluty w Polsce - uwarunkowania prawne

Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski podjęły działania dotyczące weryfikacji legalności działania giełd kryptowalutowych, zarejestrowanych w Polsce. O czym świadczą powyższe działania jednostek nadzoru nad rynkiem pieniężnym? Czy oznaczają one, że podmioty, których zakres usług dotyczy obrotu krypowalutami, prowadzą nielegalną działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych bez wymaganych uprawnień?

Jak przedsiębiorca może rozliczać inwestycję w kryptowaluty?

Dla wielu przedsiębiorców kryptowaluty stają się coraz bardziej atrakcyjnym przedmiotem inwestowania. Obiektem ich zainteresowania są zarówno najpopularniejsze cyfrowe waluty, jak i tzw. koparki do ich pozyskiwania. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni rozliczać się z tych kosztów.

Bitcoin – korzyści i zagrożenia

Bitcoin, czyli wirtualna waluta cieszy się coraz większą popularnością. Płynie z niej wiele korzyści, jednak pamiętać należy także o potencjalnym ryzyku utraty środków lub odpowiedzialności karnej.

Bitcoin i inne kryptowaluty – ujęcie rachunkowo-podatkowe

Technologia pędzi w sposób ciągły każdego dnia. Wczorajsze nowości są dzisiejszą rzeczywistością, także rzeczywistością rachunkową. Kryptowaluty na stałe i w coraz szerszych obszarach życia gospodarczego wkraczają do Polski.

Kryptowaluty, czyli gorączka złota XXI wieku

Na przestrzeni ostatnich miesięcy kursy kryptowalut (np. bicoina) biły kolejne rekordy, rozpalając wyobraźnię inwestorów. Inwestycje w kryptowaluty mają coraz więcej zwolenników. Polskie giełdy zwiększają obroty, a kryptowaluty wprowadzają do swojej oferty nawet uznane domy maklerskie. Eksperci przypominają jednak, że to młody rynek, który podlega dużym wahaniom i narażony jest na spekulacje.

REKLAMA