REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa, Kupno mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na czym polega wybór tynku?

Wybór odpowiedniego rodzaju tynku powinien być uzależniony nie tylko od Twoich preferencji estetycznych, ale również od właściwości mieszanek oraz od rodzaju ściany, na którą będzie nakładany.

Układanie papy

Papa ma na dachu dwa zastosowania. Czasem używana jest jako samodzielne pokrycie, a czasem tylko w celu uszczelnienia pod inne pokrycia.

Wybór projektu

Planując budowę domu, do wyboru mamy projekt indywidualny – stworzony specjalnie dla inwestora, lub też projekt gotowy – z katalogu. Projekty gotowe są powtarzalne ale jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze są tanie. Projekty indywidualne są drogie, a różnica w cenie między projektem gotowym a indywidualnym może wynosić od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.

Prace przygotowawcze

Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie tego terenu. Zanim rozpoczniesz prace budowlane działkę należy uporządkować, wyrównać, doprowadzić media, itd.

REKLAMA

Ekspresowe zaprawy

Wiążą się niemal natychmiast po dodaniu wody, są bardzo wytrzymałe. Wodo i mrozoodporne. Drobne i wymagające szybkiej reakcji naprawy wokół domu stają się z nimi naprawdę prostsze.

Pomieszczenia gospodarcze

Marząc o nowym domu przeważnie myśli się o takich jego elementach jak: duża sypialnia, piękny ogród czy taras. Tymczasem jest wiele rozwiązań, na które często przy projektowaniu nie zwraca się uwagi, a które mają ogromny wpływ na funkcjonalność domu i komfort wykonywania wielu prozaicznych czynności.

Jak ułożyć dachówki?

Jeśli chcemy pokrywać dach o nietypowym kącie nachylenia lub oryginalnym kształcie, to dobrym materiałem na pokrycie będą dachówki. Można je układać nawet zimą.

Budowa

Budowa to proces wykonywania obiektu budowlanego w określonym miejscu i czasie. Budowa to także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa danego obiektu budowlanego.

REKLAMA

Budowa

Budowa to proces wykonywania obiektu budowlanego w określonym miejscu i czasie. Budowa to także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa danego obiektu budowlanego.

Dokumentacja budowy

Dokumentacja budowy to pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennikiem budowy, protokołami odbiorów częściowych i końcowych, a także rysunki i opisy służące realizacji obiektu, mapy geodezyjne i książka obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu - także dziennik montażu.

Dokumentacja budowy

Dokumentacja budowy to pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennikiem budowy, protokołami odbiorów częściowych i końcowych, a także rysunki i opisy służące realizacji obiektu, mapy geodezyjne i książka obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu - także dziennik montażu.

Ściany działowe murowane

W budownictwie jednorodzinnym standardowo ściany wykonuje się jako murowane lub szkieletowe.

Stropy w budynkach jednorodzinnych

Stropy to poziome przegrody, których zadaniem jest podział budynku na kondygnacje.

Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią.

Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

O nietypowych fundamentach mówimy np. w sytuacji, kiedy chcemy posadzić budynek w nietypowym miejscu np. na skarpie lub tuż obok budynku już istniejącego. Do fundamentów nietypowych, możemy zaliczyć np. ławę murowaną.

Typowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Najczęstszym sposobem wykonania fundamentu jest ława fundamentowa i osadzenie na niej ściany fundamentowej.

Czym są fundamenty?

Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe.

Pokrycie z dachówek bitumicznych

Dachówki bitumiczne cieszą się coraz większą popularnością, zwykle są nazywane gontami bitumicznymi.

Jak wykonać podłogę pływającą w piwnicy?

Konstrukcja podłogi w piwnicy nie odbiega pod względem zasad znacząco od podłogi wykonywanej na stropie międzykondygnacyjnym.

Docieplanie ścian domów drewnianych – metoda lekka mokra

Przy ocieplaniu domu drewnianego należy przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że dom drewniany musi oddychać, dodatkowo ma tendencję do kondensacji wilgoci oraz skurczu.

Jak docieplić ściany domów drewnianych metodą lekką suchą?

Aby właściwie ocieplić dom drewniany należy wiedzieć, że drewno jest materiałem organicznym i posiada pewne niegodności ocielenia w porównaniu do domów z elementów drobnowymiarowych.

Montaż nowych drzwi

Przed wykonaniem montażu należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału drzwi, wielkość skrzydła, ponieważ ma to wpływ na obciążenie jednostkowych okuć.

Montaż nowych okien

Przed przystąpieniem do właściwego montażu powinniśmy już mieć umówionych specjalistów oraz podpisaną umowę.

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor-czyli właściciel działki, który chce zbudować na niej własny dom. Stosowny wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy właściwym ze względu na lokalizację działki.

Jak określić wartość działki?

Ile kosztuje działka? Wiele zależy od lokalizacji, w której znajduje się działka. Ceny działek zmieniają się z roku na rok i są różnie w zależności w jakim otoczeniu się znajdują.

Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Człowiek jest istotą, która dobrze się czuje w harmonijnym otoczeniu, dlatego też większość z nas lubi ład i porządek, w związku z tym również kształt działki dobrze by był zbliżony do ideału. Ponieważ nikt nie sprzedaje i nie kupuje działek okrągłych, zatem wybór pada na kwadrat.

Jak wykonywać ściany trójwarstwowe?

Ściany domów jednorodzinnych zasadniczo pełnią funkcję nośną. Ale należy pamiętać że równie istotną rolę pełnią w zakresie ochrony przed czynnikami zewnętrznym, w szczególności powinny zapewnić termoizolacyjność.

Najczęstsze miejsca pojawiania się mostków termicznych

Mostki termiczne mogą, ale nie muszą, pojawić się w wielu miejscach domu.

Mostki termiczne

Mostki termiczne to miejsca intensywnej utraty ciepła w budynku.

Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat lub paszport energetyczny) polega na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię zużywaną w procesie ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji.

Zastosowanie wyrobów silikatowych

Wyroby silikatowy cieszą się coraz to większą popularnością. Wyroby o niskim promieniowaniu radonu w porównaniu do wyrobów ceramicznych, niewątpliwie są korzystniejsze dla naszego zdrowia.

Wymiana drzwi

Nowe drzwi mają decydujące znaczenie na estetykę, optykę oraz sposób postrzegania przestrzeni.

Dylemat wyboru okien

Przed wymianą okien zawsze zadajemy sobie pytanie. Z jakiego materiału będzie nowa stolarka. Drewniane – estetyczne, przyjazne, oddychające, czy PVC tańsze, szczelniejsze, wygodniejsze w użytkowaniu.

Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Decyzja wykonania otworu w stropie zachodzi z różnych powodów i nie zawsze można ją przewidzieć na etapie projektu. Stopień trudności wykonania otworu zależy od jego wymiaru. Oczywiście na wielkość otworu ma także wpływ technologia wykonania stropu.

Jak zbudować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to dom, który dzięki nowym rozwiązaniom ma niskie zapotrzebowanie na energię. Z kolei niskie zapotrzebowanie przekłada się na ekonomikę użytkowania.

Tynki cienkowarstwowe

Tynki cienkowarstwowe stanowią ostatnią warstwę bezspoinowych systemów ocieplania metodą lekką mokrą.

Jakich budynków dotyczy obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?

Od 1 stycznia 2009 r. na podstawie ustawy z dnia 19 września 2007r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz. U Nr 191, poz. 1373) świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązuje dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku ulega zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Dojazd do działki budowlanej

Rozdział drugi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa rodzaje dróg, które umożliwiają dojazd do miejsca budowy.

Jak usytuować budynek na działce?

Odległości budynku usytuowanego na działce są określone w specjalnych rozporządzeniach. Odległość budynku od granicy działki, jeśli ściana posiada gzymsy, okapy lub balkony, powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m.

Usytuowanie budynku na działce

Usytuowanie budynku na działce budowlanej szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przygotowanie placu budowy

Przygotowanie placu budowy różni się w znacznym stopniu od zagospodarowania terenu budowy. O ile zagospodarowanie łączy się z umiejscowieniem poszczególnych elementów budowy i zabezpieczeniem jej terenu przed wstępem osób niepowołanych, o tyle przygotowanie dotyczy dostarczenia na teren budowy potrzebnych mediów.

Zagospodarowanie placu budowy

Plac budowy jest miejscem zgromadzenia materiałów budowlanych i maszyn. Jest również miejscem pracy ekipy budowlanej. Osoby nieupoważnione nie powinny się na nim znajdować.

Zakłócenia realizacji robót budowlanych

Planowany czas budowy domu może ulec zmianie pod wpływem określonych czynników, do których należą: warunki atmosferyczne, przepływ pracowników, trudności w zaopatrzeniu budowy w sprzęt, prefabrykaty, półfabrykaty i materiały budowlane, awarie sprzętu technicznego.

Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Jednym z głównych zadań kierownika budowy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy pracownikom zatrudnionym przy budowie domu.

Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

Na etapie projektowania domu do zadań projektanta należy: sporządzenie projektu budowlanego, uzyskanie wymaganych opinii dla zastosowanych rozwiązań projektowych, wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań, uzgadnianie dokumentów technicznych.

Czym się kierować budując dom?

Z punktu widzenia przyszłego użytkownika domu jest sprawą oczywistą, że decydując się na budowę należy kierować się komfortem jego użytkowania, funkcjonalnością i ekonomią eksploatacji. Ale oprócz tych subiektywnych kryteriów istnieją również kryteria obiektywne-prawne.

Jak wybrać miejsce na dom?

Podjęliście już decyzję o budowaniu domu, teraz musicie wybrać miejsce, w którym będzie Wam się dobrze mieszkało. Przecież przewaga domu nad mieszkaniem w bloku polega głównie na większej swobodzie użytkowania, bliskości terenów zielonych i znacznie większej przestrzeni.

Czy umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego?

Jestem zainteresowanym zakupem mieszkania. Z obecnym właścicielem negocjujemy warunki sprzedaży i oczywiście cenę. Jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Chciałem umówić się ze sprzedającym na wizytę u notariusza w celu sporządzenia umowy sprzedaży. Jednak mój kontrahent twierdzi, że nie jest to potrzebne. Wystarczy jak sami spiszemy umowę. Czy to prawda?

Sprzedaż

Sprzedaż – jest to umowa między stroną, która chce coś zakupić, a stroną która chce coś sprzedać.

Sprzedaż

Sprzedaż – jest to umowa między stroną, która chce coś zakupić, a stroną która chce coś sprzedać.

REKLAMA