Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu budowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące budowa.
Wycena nieruchomości pod budowę drogi - jak ustalić wartość działki?
Aktualizacja: 16.08.2019
Wycena nieruchomości prywatnych pod budowę nowych dróg publicznych ma duże znaczenie. Obniżenie wartości działki daje możliwość otrzymania odszkodowania od gminy. Kto przeprowadza wycenę? Jak ustala się wartość nieruchomości? »
Prace szczególnie niebezpieczne - definicja, obowiązki pracodawcy
Aktualizacja: 08.03.2019
Definicję i wykaz prac szczególnie niebezpiecznych zawiera rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Do takich prac zalicza się m.in. pracę na budowie i na wysokości. Wykaz zawarty w przepisach rozporządzenia stosuje się jako wytyczną. Do obowiązków pracodawcy należy zdefiniowanie prac szczególnie niebezpiecznych oraz ustalenie zasad ich prowadzenia. »
SBM „TORWAR”: dobre perspektywy
Aktualizacja: 05.02.2019
Strategiczne myślenie i działanie zarządu SBM „TORWAR” w Warszawie zaowocowało stworzeniem solidnej, znakomitej jakościowo marki w aspekcie zarówno zamieszkiwania, jak i nowoczesnego budownictwa. »
Aktualizacja: 14.01.2019
Sprawdź, jakich pracowników będzie brakowało w 2019 r. w zawodach budowlanych, branży produkcyjnej, transportowej, gastronomicznej, medyczno-opiekuńczej, usługowej i finansowej. Przewiduje się, że w nowym roku tylko ekonomiści będą mieli problemy ze znalezieniem pracy. »
SML-W „Energetyk” szuka inwestora: atrakcyjny teren w centrum Wrocławia
Aktualizacja: 10.09.2018
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Energetyk” we Wrocławiu dysponuje niezwykle atrakcyjną nieruchomością w centrum miasta. Poszukuje strategicznego inwestora, który chciałby ją zagospodarować z pożytkiem dla siebie, spółdzielców oraz wszystkich użytkowników. »
W SBM „TORWAR” chce się mieszkać
Aktualizacja: 05.09.2018
Piękne, komfortowe, niezwykle atrakcyjnie zlokalizowane mieszkania Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „TORWAR” w Warszawie stanowią obiekt pożądania, a dbałość zarządu spółdzielni o swoich członków i najemców jest wzorem dla branży. »
Aktualizacja: 24.07.2018
Profesjonalne i skuteczne zarządzanie GSM „Luiza” zaowocowało ważnymi dla mieszkańców efektami ekologicznymi. Dzięki programowi KAWKA mieszkańcy cieszą się m.in. czystszym powietrzem, centralnym ogrzewaniem oraz są mniej narażeni na zaczadzenie. »
Zmiany w projektowaniu budynków - 2018 r.
Aktualizacja: 04.01.2018
W dniu 1 stycznia 2018 r. w życie weszła nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja wprowadza m.in. obowiązek zachowania co najmniej 25 m2 powierzchni mieszkania, zmniejsza odległość budynku od granicy określa miejsca gdzie obowiązkowo muszą znaleźć się pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci i wprowadza wiele innych zmian. Niniejszy artykuł podsumowuje te zmiany. »
Minimalna powierzchnia mieszkania - 2018 r.
Aktualizacja: 04.01.2018
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wprowadza minimalną powierzchni mieszkania, która od 1 stycznia 2018 r. wyniesie 25m2. Wchodzące życie przepisy umożliwią ci legalne ustawienie pralki i kosza na pranie w dowolnym miejscu w mieszkaniu. »
Samowola budowlana - kiedy mamy z nią do czynienia?
Aktualizacja: 10.05.2017
Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę albo po upływie 30 dni od dokonania zgłoszenia o zamiarze dokonania robót budowlanych, o ile w tym terminie właściwy organ nie wyraził swojego sprzeciwu. Katalog robót budowlanych, co do wykonania których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę oraz co do których wymagane jest dokonanie zgłoszenia zawiera art. 29, art.30 i art. 31 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. »
Program Mieszkanie plus - pierwsze ustawy
Aktualizacja: 10.05.2017
Rząd przyjął ustawy wprowadzające pierwsze rozwiązania programu Mieszkanie plus. Jakie przewidują zmiany? »
Odstąpienie od umowy deweloperskiej
Aktualizacja: 22.11.2016
Ustawa z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska) w sposób szczególny reguluje zasady odstąpienia od umowy deweloperskiej przez nabywcę i dewelopera. Tym samym ustawa ta wyłącza zasady ogólne kodeksu cywilnego. »
Ochrona nabywcy w razie upadłości dewelopera
Aktualizacja: 22.11.2016
Jednym z podstawowych celów ustawy z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego jest przyznanie nabywcom specjalnej ochrony w razie upadłości deweloperów. Przed uchwaleniem ustawy głośne były bowiem przypadki, że nabywcy wpłacali pieniądze dla dewelopera, który potem ogłaszał upadłość. Nabywcy zostawali wówczas bez mieszkań i z zaciągniętym kredytem. »
Kodeks urbanistyczno budowlany w konsultacjach
Aktualizacja: 11.10.2016
Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego w sposób kompleksowy reguluje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych kraju, poprzez uzyskanie zgody inwestycyjnej na realizację oraz do finalnej budowy inwestycji. »
Kodeks budowlany - projekt trafił do konsultacji społecznych
Aktualizacja: 26.05.2015
Projekt Kodeksu budowlanego trafił do konsultacji społecznych i międzyresortowych. »