REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Darowizna, Samochód osobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy darowizna od córki korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane od córki w ramach darowizny mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem złożenia odpowiedniej deklaracji w wyznaczonym terminie.

Czy można uniknąć podatku od darowizny w gotówce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że otrzymanie od siostry darowizny w gotówce i jej późniejsza wpłata na konto bankowe nie będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy wydatek na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego w momencie sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej.

Czy vouchery jubileuszowe dla pracowników są opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że vouchery na pobyt w hotelu SPA, oferowane pracownikom jako nagrody jubileuszowe, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie stanowią dodatkowej formy gratyfikacji za pracę i nie przynoszą pracownikom bezpośredniej korzyści majątkowej.

REKLAMA

Czy wydatki z prowizji i platformy mogą być uznane za koszty podatkowe w przewozie osób taksówką?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość zaliczenia 100% poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie mają one związku z używaniem samochodu osobowego do celów mieszanych i są zgodne z racjonalnymi potrzebami działalności gospodarczej.

Czy złożenie jednego formularza SD-Z2 dla trzech przelewów darowizny zwalnia od podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędnie wypełniony formularz SD-Z2 nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku od wszystkich darowizn, jeżeli zostały zgłoszone we właściwym terminie.

Czy darowizna pieniężna od rodziców jest zwolniona z podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna środków pieniężnych dokonana między najbliższą rodziną, w określonych warunkach, korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Czy podatnik może zastosować 40% stawkę odpisów amortyzacyjnych po wykupie auta z leasingu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, używany przez wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej, a następnie wykupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie może zostać uznany za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, podatnik po wykupie auta nie może zastosować stawki odpisów amortyzacyjnych w wysokości 40% rocznie.

REKLAMA

Czy wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej na cele prywatne podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że planowane przez wnioskodawcę wycofanie samochodu z działalności gospodarczej na cele prywatne jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy można obniżyć podatek należny o podatek naliczony w przypadku leasingu samochodu nieprzeznaczonego do czynności opodatkowanych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik planujący zawrzeć umowę leasingu operacyjnego samochodu, który nie będzie używany do czynności opodatkowanych, nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Czy darowizna na rzecz fundacji edukacyjnej może zostać odliczona od podstawy opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna udzielona przez spółkę akcyjną na rzecz fundacji edukacyjnej podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Czy otrzymane odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że otrzymane przez wnioskodawcę odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na to, że odszkodowanie to wypłacone zostało stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Czy darowizna mieszkania od rodziny zastępczej jest objęta ulgami podatkowymi?

W obecnej sytuacji prawnej, osoba będąca formalną rodziną zastępczą może stanowić zarówno zstępnych, jak i wstępnych dla swoich opiekowanych. Czy to oznacza, że w przypadku darowizny mieszkania od rodziny zastępczej, zostaną zastosowane odpowiednie ulgi podatkowe? Według interpretacji KIS/MF, tak właśnie powinno być. Artykuł przedstawia szczegóły tej kwestii i omawia konsekwencje podatkowe dla wszystkich stron.

Darowizna w transzach. Czy trzeba składać odrębne zgłoszenia SD-Z2?

W dobie dynamicznych zmian na rynku nieruchomości oraz rosnącej popularności transakcji deweloperskich, wiele osób decyduje się na przekazywanie darowizn w transzach. Jednakże takie działanie niesie za sobą pewne konsekwencje podatkowe, w tym konieczność składania odrębnego zgłoszenia o nabyciu rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dla każdej transzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii, opierając się na interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czy koszty użytkowania samochodów służbowych przez osoby niebędące wspólnikami są opodatkowane w ramach CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty użytkowania i amortyzacji samochodów osobowych używanych przez pracowników niebędących wspólnikami spółki, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą w wysokości 50% tych kosztów.

Czy vouchery z okazji jubileuszu pracy podlegają opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że voucher na pobyt w hotelu SPA przekazywany pracownikom jako nagroda jubileuszowa, mający charakter darowizny, nie podlega opodatkowaniu.

Czy tokeny uzyskane poprzez staking kryptowalut podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowane działania wnioskodawcy związane z praktyką stakingu nie spełniają przesłanek darowizny, ponieważ nie stanowią aktu bezinteresownego przekazania majątku.

Czy osoba niepełnosprawna może być zwolniona z opodatkowania PCC przy zakupie samochodu osobowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem samochodu, ponieważ jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, natomiast zakup służy zaspokojeniu jej własnych potrzeb związanych z niepełnosprawnością.

Czy żołnierz amerykański ma prawo do zwolnienia od akcyzy po sprzedaży uszkodzonego pojazdu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dokumenty od ubezpieczyciela nie są wystarczające do zachowania prawa do zwolnienia od podatku akcyzowego dla pojazdu uszkodzonego w wyniku wypadku drogowego przez żołnierza amerykańskiego. Wymagane jest odpowiednie zaświadczenie od policji.

Czy zbiórki charytatywne prowadzą do obowiązku podatkowego w kontekście darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki zebrane w ramach zbiórki charytatywnej stanowią dla beneficjenta darowiznę, a zobowiązanie do zapłaty podatku od darowizny pojawia się tylko w sytuacji, gdy suma otrzymanych darowizn od jednego darczyńcy przekroczy określoną kwotę wolną od podatku.

Czy zawarcie umowy przedwstępnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.

Darowizna udziałów w spółce z o.o. Jak to zrobić zgodnie z prawem? Czy trzeba iść do notariusza?

Chciałbyś nieodpłatnie przekazać udziały w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zastanawiasz się w jakiej formie tego dokonać? Darowizna jest jednym ze sposobów rozporządzenia udziałami, a jej dokonanie wiąże się z pewnymi wymogami. Poniżej pokrótce zostały omówione najważniejsze aspekty prawne tej darowizny, które należy wziąć pod uwagę.

Czy zmiana celu użytkowania samochodu z wyłącznie biznesowego na mieszany wymaga korekty VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku zmiany przeznaczenia samochodu z czysto służbowego na mieszany, nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku VAT od kosztów związanych z pojazdem.

Czy darowizna mieszkania dla obywatela Ukrainy zamieszkałego w Polsce jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna mieszkania na rzecz obywatelki Ukrainy zamieszkałej w Polsce, przenosząca całość spółdzielczego prawa do lokalu z majątku wspólnego małżonków na jej majątek osobisty, jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

Czy samochody wycofane z floty spółki mogą być dalej amortyzowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że spółka nie jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych po przekazaniu ich na parking. Kluczowym kryterium jest faktyczne wykorzystywanie środka trwałego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, które w przypadku spółki zostaje zakończone w momencie przekazania pojazdu na parking.

Czy darowizna nieruchomości na rzecz gminy jest zwolniona z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna nieruchomości przez Powiat na rzecz Gminy jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy przekazanie gospodarstwa rolnego synowi zwalnia z obowiązku korekty podatku VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że darczyńca nie jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego ani zwrotu podatku VAT związanego z budową budynków gospodarczych i zakupem maszyn rolniczych. Obowiązek dokonania ewentualnych korekt podatku naliczonego będzie ciążył na obdarowanym – synu, który będzie kontynuował działalność rolniczą - w niniejszej sytuacji ma zastosowanie art. 91 ust. 9 ustawy.

Czy darowizna udziałów w spółce cywilnej podlega PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że darowizna udziałów w spółce cywilnej, skutkująca przejęciem przez obdarowanego długów, ciężarów oraz zobowiązań darczyńców, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednakże likwidacja spółki cywilnej w związku z tym nie generuje dodatkowego obowiązku podatkowego.

Darowizna z majątku wspólnego małżonków. Kiedy jest zwolniona z podatku?

W kontekście przepisów podatkowych dotyczących darowizn, wiele osób zastanawia się, jakie są skutki podatkowe darowizny od bliskiego krewnego, takiego jak brat. Jakie są konsekwencje podatkowe takiej transakcji, jeśli darowizna jest dokonywana z majątku wspólnego małżonków?

Czy można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu używania samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawczyni nie może skorzystać z odliczenia w PIT-37 oraz PIT/0 za rok podatkowy 2021 z tytułu używania samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej.

Czy zmiana pojazdu na samochód kempingowy generuje obowiązek zapłaty akcyzy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zmiana przeznaczenia pojazdu z samochodu osobowego na kempingowy nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego.

Czy zmiana pojazdu na samochód kempingowy generuje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego?

Dyrektor KIS potwierdził brak obowiązku zapłaty akcyzy w sytuacji zmiany konstrukcyjnej posiadanego samochodu osobowego na samochód osobowy kempingowy.

Darowizny od matki z Ukrainy. Jakie skutki podatkowe?

Otrzymanie darowizny od bliskich za granicą może rodzić wiele wątpliwości podatkowych. W tym artykule skupimy się na interpretacji indywidualnej dotyczącej otrzymania darowizny od matki z Ukrainy przez osobę mieszkającą w Polsce, z uwzględnieniem stanu faktycznego oraz wyjaśnień Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Czy świadczenie od siostry podlega ustawie o PIT, czy ustawie o podatku od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, świadczenie, które wnioskodawczyni ma otrzymać od siostry tytułem polecenia darczyńcy, nie jest objęte regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie ww. będzie objęte regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn na mocy art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Czy zwrot darowizny jest opodatkowany?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wnioskodawca nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku od spadków i darowizn w związku ze zwrotem nieruchomości, której darowiznę odwołał.

Czy sprzedaż samochodu wykorzystywanego do celów prywatnych jest opodatkowana VAT-em?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia, że uwzględniając upływ 2 lat od zakończenia umowy leasingu i przeznaczenia pojazdu na cele prywatne sprzedaż samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy można otrzymać zwolnienie podatkowe od darowizny nieruchomości od siostry?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że siostra przyszłej obdarowanej może być wyłącznym darczyńcą, pod warunkiem zgody jej małżonka. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie lokalu mieszkalnego od rodzeństwa jest objęte zwolnieniem podatkowym. Dzięki temu, Wnioskodawczyni nie będzie musiała płacić podatku od darowizny, jeśli otrzyma nieruchomość od swojej siostry.

Czy darowizna od najbliższej rodziny jest zwolniona od podatku?

Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna od członka najbliższej rodziny (np. od siostry) może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn.

Czy przy sprzedaży samochodu do Tadżykistanu można stosować stawkę VAT 0% bez jednoznacznych dowodów potwierdzających eksport ?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zastosowanie stawki podatku VAT 0% na podstawie braku jednoznacznych dowodów potwierdzających eksport jest niepoprawne. Organ podatkowy podkreślił, że przepisy wyraźnie wymagają posiadania dokumentu IE-599 jako potwierdzenia wywozu towarów.

Czy zbycie przedsiębiorstwa w formie darowizny jest opodatkowane VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna obejmująca zbycie przedsiębiorstwa określonego w art. 55 (1) k.c., przy dalszej kontynuacji działalności przez męża darującej z wykorzystaniem składników przedsiębiorstwa, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Czy darowizna mieszkania od córki dla rodziców za zgodą zięcia jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że darowizna od córki pozostającej we wspólności majątkowej na rzecz rodziców, za zgodą zięcia będzie w całości zwolniona z opodatkowania. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że nie będą musieli płacić podatku od otrzymanej darowizny.

Czy otrzymanie udziałów w spółce drogą darowizny i likwidacja spółki ma skutki na gruncie podatku od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, dotyczącą obowiązku podatkowego po otrzymaniu udziałów w spółce cywilnej w drodze darowizny, a następnie likwidacji tej spółki. Wynika z niej, że Wnioskodawca, będący zarządcą sukcesyjnym, nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem przekazania udziałów pomiędzy wstępnym, a zstępnym oraz pomiędzy rodzeństwem. 

Czy OSP może otrzymywać darowizny pieniężne bez konieczności płacenia podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), nie musi odprowadzać podatku dochodowego od osób prawnych od otrzymanych darowizn pieniężnych na zakup samochodu gaśniczego. 

Czy darowizna samochodu z leasingu jest opodatkowana?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dokonana darowizna samochodu wykupionego z leasingu nie powoduje powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy przekazanie darowizny nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu podlega opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowana umowa darowizny, która zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego dla syna Wnioskodawczyni przed upływem 5 lat od zakupu udziału ½ nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy darowizna rzeczowa otrzymana przez stowarzyszenie może być uznana jako przychód zwolniony z CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) otrzymaną darowiznę rzeczową należy najpierw ująć jako przychód podlegający opodatkowaniu, a dopiero po sprzedaży rzeczy wykazać jako dochód zwolniony z CIT.

Czy darowizny otrzymane przez aplikację mobilną podlegają opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przysporzenie otrzymane od użytkowników aplikacji stanowi darowiznę ze wszelkimi tego konsekwencjami prawnopodatkowymi, więc po przekroczeniu limitu stanowiącego kwotę wolną od podatku, należy złożyć stosowną deklarację i uiścić kwotę podatku. Z kolei brak możliwości identyfikacji darczyńcy nie będzie miała negatywnego wpływu na podatnika. W takiej sytuacji Wnioskodawca powinien złożyć deklarację bez identyfikacji darczyńcy, z załączonym stosownym wyjaśnieniem.

Czy należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów przy darowaniu składników majątku, wykorzystywanych w działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna wykorzystywanych w działalności składników majątku, niezaliczonych do środków trwałych, nie skutkuje koniecznością bezwarunkowego skorygowania kosztów uzyskania przychodów, jeśli uprzednio zaliczono do tych kosztów wydatki, poniesione na nabycie tych składników.

Czy darowizna pojazdu wykupionego z leasingu operacyjnego podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny motocykla dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz ojca Wnioskodawcy, po uprzednim wykupie od leasingodawcy.

REKLAMA