REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga rehabilitacyjna 2023-2024 na samochód – kto i ile może odliczyć, dokumentowanie wydatków, warunki odliczenia

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe PIT podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne - mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na samochód osobowy, którego są właścicielami lub współwłaścicielami. Mogą także odliczyć wydatki na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Jakie są zasady i limity tej ulgi podatkowej? Jak należy dokumentować odliczane wydatki?

Rozliczenie PIT 2023/2024. Darowizny kościelne - odliczenie podatkowe z limitem lub bez

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) a także płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy wspierają finansowo swoją parafię lub inne podmioty kościelne, mają prawo odliczyć te darowizny od swojego dochodu (albo przychodu) przed opodatkowaniem. Pozwala to zapłacić niższy podatek dochodowy. Warto wiedzieć, że są dwie oddzielne ulgi kościelne – jedna nie ma żadnego limitu, a druga jest ograniczona limitem 6% dochodu. Jakie darowizny można odliczyć? Omówione w artykule zasady dotyczą zarówno rozliczenia za 2023 rok, a także dochodów uzyskanych w 2024 roku.

Czy można odliczyć koszty opakowań w ramach ulgi na ekspansję?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uważa, że w ramach ulgi na ekspansję (art. 26gb ust. 7 ustawy o PIT) nie można odliczyć kosztów poniesionych na materiały bezpośrednie do produkcji opakowania, płace pracowników produkujących opakowania i wynagrodzenie grafika komputerowego przygotowującego graficzną stronę tych opakowań.

Sektor finansowy nieprzyjazny dla kobiet? Mężczyźni mają na ten temat inne zdanie

Stereotypy płciowe, nierówność wynagrodzeń, trudność z pogodzeniem życia rodzinnego i zawodowego - takie bariery dostrzegają kobiety pracujące w sektorze finansów. Mężczyźni mają na ten temat inne zdanie. Przedstawiamy raport. 

REKLAMA

Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

Czy stypendium aktywizacyjne dla bezrobotnych i poszukujących pracy jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że program pilotażowy stanowi formę innowacyjnej aktywizacji zawodowej młodych osób, gdzie świadczenia wypłacane osobom bezrobotnym podlegają zwolnieniu podatkowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 102a lit. a) ustawy o PIT, natomiast świadczenia dla osób poszukujących pracy nie są objęte zwolnieniem, co wymaga obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Zwolnienia studenta z opłat za studia a podatek – fiskus zmienia zdanie

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i uznał, że student, który na podstawie wewnętrznego aktu prawnego uczelni otrzymał zwolnienie z opłat za studia z powodu trudnej sytuacji życiowej i materialnej nie osiąga w ogóle przychodu. W związku z tym, zdaniem Szefa KAS w tym przypadku nie należy stosować zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 updof. Odmiennego zdania był Dyrektor KIS, który stwierdził, że studentowi prawo do tego zwolnienia przysługuje. Zmiana stanowiska Szefa KAS oznacza, że uczelnia która zwolni studenta z opłat za studia nie musi mu wystawiać informacji PIT-11.

Ile zarabiają kobiety w sektorze finansowym (banki, księgowość, ubezpieczenia)? Luka płacowa nadal istnieje

Z danych Eurostatu wynika, że luka płacowa w Polsce wynosi 4,5 proc. W sektorze prywatnym stanowi 12,9 proc., podczas gdy w sektorze publicznym tylko 2,3 proc. Sektor finansowy również należy do branż, w których kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn. W 4. edycji badania „Kobiety w Finansach” przeprowadzonego przez Antal wraz z CFA Society Poland, we współpracy z Bankiem BPH i Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) tylko 45 proc. respondentów wskazało, że pracodawcy zapewniają równość wynagrodzeń na tych samych stanowiskach bez względu na płeć.

REKLAMA

Czy Polacy czyją się bezpieczni finansowo? Raport pokazuje, że niespecjalnie

Co trzeci Polak pozytywnie i stabilnie ocenia swoją sytuację finansową, a tylko co piąty widzi poprawę swojej sytuacji finansowej i czuje się pod tym względem bezpiecznie – wynika z opublikowanego dziś raportu.

Gwarancje de minimis ratują przedsiębiorców. Ułatwiają dostęp do finansowania

Co czwarty kredyt dla małych i średnich firm jest objęty gwarancją de minimis. W ciągu 10 lat uratowały one płynność i inwestycje 263 tys. podmiotów.

Kariera w finansach: Jak zostać wysoko opłacanym analitykiem finansowym, konsultantem lub menadżerem ryzyka

Dziedzina finansów oferuje bogate spektrum możliwości kariery, z których można wybrać, aby osiągnąć sukces zawodowy i finansowy. Analityk finansowy, konsultant finansowy oraz menadżer ryzyka to trzy z wielu fascynujących ścieżek kariery w tej dziedzinie, które pozwalają na osiągnięcie wysokiego poziomu wynagrodzenia. 

Jakich certyfikatów potrzebuje analityk finansowy

Praca jako analityk finansowy wymaga nie tylko solidnej wiedzy teoretycznej, ale także uznanych kwalifikacji, które potwierdzają umiejętności i kompetencje zawodowe. W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, posiadanie odpowiednich certyfikatów może być kluczowe dla sukcesu zawodowego jako analityk finansowy.

Czy wartość wyposażenia i umeblowania sprzedawanego mieszkania jest kosztem podatkowym?

Jeżeli mieszkanie sprzedajemy przed upływem 5 lat od końca roku w którym je nabyliśmy lub wybudowaliśmy, to powinniśmy zapłacić 19% podatku od dochodu uzyskanego z jego sprzedaży. Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki poniesione na wyposażenie (urządzenie) i umeblowanie sprzedawanego mieszkania? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Bank umorzył część kredytu mieszkaniowego. Czy trzeba zapłacić podatek?

Coraz częściej kredytobiorcy kredytów mieszkaniowych indeksowanych lub denominowanych we frankach szwajcarskich uzyskują – w drodze ugody z bankiem, który udzielił kredytu – umorzenie części kredytu. Takie umorzenie, co do zasady, powoduje powstanie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak minister finansów w rozporządzeniu zaniechał poboru podatku od niektórych tego typu umorzeń.

Kim jest CFP? Co oznacza ten skrót?

Czy Polacy chętnie używają anglicyzmów w pracy? Okazuje się, że tak. Nazwy stanowisk po angielsku nikogo już nie dziwią, czasem tylko trzeba się upewnić, czy jest mowa o tym samym. Sprawdzamy, co oznacza skrót CFP. 

Konsolidacja zadłużenia, czyli jak wyjść z długów

Konsolidacja zadłużenia. Coraz wyższa rata kredytu hipotecznego, debet na koncie, spłata pożyczki zaciągniętej na zakup nowej lodówki i jeszcze ta karta kredytowa… Spłata zaciągniętych zobowiązań zaczyna Cię przerastać? Boisz się, że lada moment przestaniesz płacić na czas? Pomyśl o konsolidacji zadłużenia i połącz zobowiązania w jedno „nowe”. Dzięki wynegocjowaniu atrakcyjnych warunków spłaty kredytu konsolidacyjnego nierzadko udaje się obniżyć wysokość kwoty, którą co miesiąc musimy zwracać bankom. Skorzystanie z konsolidacji ułatwia panowanie nad domowymi finansami i pozwala uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Czy jednak są sytuacje, w których sięgnięcie po konsolidację nie jest dobrym pomysłem? Podpowiadamy!

Bankowość islamska w Europie. Który kraj ją wprowadził i po co?

Ustawa o wprowadzeniu bankowości islamskiej została przyjęta przez rosyjską Dumę Państwową. Bankowość będzie obowiązywała w czterech regionach - Dagestanie, Czeczenii, Baszkirii i Tatarstanie. Eksperyment potrwa od 1 września 2023 r. do 1 września 2025 roku.

Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

Soboń: Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT, VAT, akcyzowa) będą wypełniane przed skarbówkę

Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT i VAT, a potem deklaracja akcyzowa) będą wypełniana przez administrację skarbową - zapowiedział w środę 20 września 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. 

Podatkowa ulga mieszkaniowa. Na czym polega, kto może odliczyć? Flipper nie skorzysta z ulgi

Konieczność zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych - PIT - w wysokości 19% od zysku ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą na pewno nikogo nie cieszy. Ale trzeba wiedzieć, że przepisy przewidują obowiązek zapłacenia takiego podatku tylko jeśli sprzedaż nastąpiła w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik nabył lub wybudował zbywaną nieruchomość. Istnieje również możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, która pozwala wyłączyć z opodatkowania nawet cały dochód uzyskany dzięki sprzedaży lokum. 

50% koszty uzyskania przychodów – kiedy można odliczyć? Dokumentacja, limity, pracownicy, zleceniobiorcy

Wokół zastosowania i rozliczania zryczałtowanych pięćdziesięcioprocentowych kosztów uzyskania przychodów od dawna powstają różnego rodzaju rozterki i pytania. I można by się spodziewać, że obecnie wiele wątpliwości zostało rozwianych w stosunku do choćby roku 2019, to nadal w 2023 roku temat ten jest wyzwaniem dla wielu specjalistów ds. płac. 

Małe klauzule przeciwko unikaniu opodatkowania w ustawie o PIT. Motywacja biznesowa uzasadni korzyści podatkowe

Małe klauzule dot. unikaniu opodatkowania stanowią przepisy szczególne wobec ogólnej klauzuli o unikaniu opodatkowania z art. 119a Ordynacji podatkowej. Co trzeba wiedzieć o tych klauzulach?  Z przepisów dot. tych klauzul wynika jedno podstawowe zalecenie: podatnik powinien zadbać, aby jego działania miały biznesowe powody i nie wynikały przede wszystkim z chęci osiągnięcia korzyści podatkowej. 

Kasjer pomylił się na własną niekorzyść. Czy zwrócimy mu uwagę?

Czy można usprawiedliwić niezwrócenie uwagi kasjerowi, który pomylił się na własną niekorzyść? Co z płaceniem gotówką bez rachunku, by uniknąć podatku VAT? Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) opublikował raport „Moralność finansowa Polaków 2023”.

PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI - Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wzorami formularzy podatkowych

W Ministerstwie Finansów rozpoczęły się konsultacje podatkowe dotyczące nowych wzorów formularzy PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-CFC, PIT/CFI. Opinie na temat nowych wzorów można zgłaszać do 21 sierpnia 2023 r.

Jak obliczać odszkodowanie za zakaz konkurencji? Czy uwzględniać nagrody i inne okolicznościowe bonusy?

Osoby obliczające dla pracowników odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie  konkurencji powinny zwrócić uwagę na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 maja 2023 r. w sprawie o sygnaturze akt II FSK 1233/22. Zgodnie z nim rozliczając podatek dochodowy od odszkodowania za zakaz konkurencji jako składnik wynagrodzenia należy uwzględnić nagrodę jubileuszową (okolicznościowy bonus). 

Czy renta rodzinna z Francji jest zwolniona z podatku dochodowego w Polsce?

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 czerwca 2023 r. dotycząca opodatkowania rent rodzinnych z Francji w Polsce przynosi istotne wyjaśnienia dla osób otrzymujących tego typu świadczenia. Czy takie renty są w Polsce zwolnione z podatku?

Agroturystyka - jakie podatki trzeba płacić. Opodatkowanie PIT i VAT

Jakie podatki powinna płacić osoba wynajmująca pokoje, czy domki letnikom w ramach tzw. agroturystyki? Co to w ogóle jest agroturystyka w świetle przepisów podatkowych? Czy można liczyć na zwolnienia podatkowe?

W 2024 roku Twój e-PIT rozliczy przedsiębiorców. Nowe usługi w e-Urzędzie skarbowym jeszcze w 2023 roku

Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczny sezon PIT-owy. Jednocześnie zapowiedziało, że od 15 lutego 2024 r. w usłudze Twój e-PIT w ramach rozliczeń za 2023 rok będą udostępnione wstępnie przygotowane rozliczenia dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Te rozliczenia trzeba będzie uzupełnić o pewne dane. Resort finansów rozwija też funkcjonalności e-Urzędu skarbowego (e-US).

Większość firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas

Jak wynika z raportu Intrum ”European Payment Report 2023” już blisko 8 na 10 (79%) firm w naszym kraju ma problem z klientami niepłacącymi na czas. Jaki jest plan przedsiębiorców na wyjście z tego impasu?

Spółka nieruchomościowa

Czym jest spółka nieruchomościowa? Jakie akty prawne regulują zasady funkcjonowania tej spółki? Jakie są  zasady funkcjonowania i opodatkowania spółki nieruchomościowej?

Niedzielski: będą dodatkowe środki na onkologię i szpitale! Ile?

Na onkologię i szpitale przeznaczone zostanie dodatkowe 1,6 mld zł - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. 279 mln z tej kwoty zasili onkologię, a 1,3 mld trafi do szpitali, głównie powiatowych.

Dochody z zagranicy a rozliczenie PIT. Kiedy i jak to zrobić? Czy zawsze trzeba składać deklarację w Polsce?

Rozliczenie w Polsce przychodów (dochodów) uzyskanych za granicą może odbyć się na dwa sposoby: z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego lub wyłączenia z progresją. To, z jakiej metody unikania podwójnego opodatkowania będziemy musieli skorzystać wynika z przepisów międzynarodowych oraz krajowych. Ale nie zawsze konieczne będzie złożenie deklaracji podatkowej w Polsce.

PIT za 2022 rok można złożyć tylko do 2 maja. Od 3 do 10 maja automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów przypomina, że zeznania podatkowe PIT za 2022 r. trzeba złożyć do 2 maja 2023 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 6,5 mln deklaracji. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.

PIT freelancera. Jak rozliczyć podatek dochodowy?

Czym jest freelancing? Jest to forma zarobkowania bez przywiązania do jednego pracodawcy, jednak nie oznacza to, że wszystkie osoby pracujące w tym modelu prowadzą swoje działania w ten sam sposób. Różnice widoczne są chociażby w sposobie rozliczania podatku dochodowego. W jaki sposób rozliczyć PIT, jeśli jesteśmy wolnym strzelcem?

Czy można odliczyć ulgę prorodzinną wychowując dzieci małżonka?

Jestem w związku małżeńskim od grudnia 2019 r. Prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe i mamy wspólność majątkową. Żona z poprzedniego małżeństwa ma dwoje dzieci. Dzieci wychowuję z małżonką, ale ich nie adoptowałem. Ich ojciec biologiczny nie został pozbawiony praw rodzicielskich. Małżonka za 2022 r. nie uzyskała żadnych dochodów. Czy przysługuje mi ulga prorodzinna z tytułu wychowywania dzieci żony?

Kto musi dopłacić podatek PIT w 2023 roku?

W 2023 roku 1,2 mln osób będzie musiało dopłacić brakujący podatek do zeznania PIT. W sumie będzie to kwota 7 mld zł. Średnio na każdego dopłacającego podatnika to prawie 6 tys. zł (5833 zł). Dla wielu osób znalezienie takiej kwoty to spory kłopot. W takiej sytuacji możliwe jest wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) przyspieszenie przelewów od kontrahentów.

ZUS o deklaracjach PIT - 13. i 14. emerytura, składka zdrowotna, stawka podatku, małoletni uprawnieni do renty rodzinnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie z 17 kwietnia 2023 r. udzielił wyjaśnień odnośnie deklaracji PIT za 2022 rok.

Ulga termomodernizacyjna: również wydatki w domu nieukończonym

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć znaczne koszty, do 53 tys. zł. Organy podatkowe odmawiały prawa do ulgi, jeśli wydatki poniesiono na dom nieukończony. Jednak przełom nastąpił 30 marca, kiedy Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia.

Masz 0 zł niedopłaty lub zwrotu podatku w poprzednim roku? Nie zalogujesz się do usługi Twój e-PIT danymi podatkowymi

Podatnicy, którzy w zeznaniu za 2021 rok wykazali 0,- zł (zero) podatku do zapłaty (niedopłaty) i podatku do zwrotu (nadpłaty), nie mogą zalogować się do usługi Twój e-PIT danymi podatkowymi (dane autoryzujące). Natomiast mogę zalogować się profilem zaufanym, bankowością elektroniczną,  e-dowodem albo aplikacją mObywatel. 

Ulga termomodernizacyjna i zwolnienie z PIT dofinansowania wydatków na termomodernizację. Co wynika z objaśnień Ministra Finansów?

Jak stosować ulgę termomodernizacyjną i zwolnienie w podatku dochodowym (PIT) odnośnie wydatków na termomodernizację? 30 marca 2023 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe w tym zakresie.

Zapłata zaległych składek ZUS i składki zdrowotnej – skutki w podatku dochodowym. Interpretacja ogólna Ministra Finansów

W dniu 30 marca 2023 r. Minister Finansów wydał ogólną interpretację podatkową, dotyczącą konsekwencji podatkowych (w podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT i podatku dochodowym od osób prawnych - CIT) zapłaty przez płatnika zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - w części, w której powinny być one sfinansowane z dochodu ubezpieczonego – podatnika (pracownika, zleceniobiorcy, byłego pracownika lub zleceniobiorcy). Zdaniem Ministra zapłata przez płatnika tych zaległych składek jest neutralna podatkowo dla podatnika, a płatnik nie może tych zapłaconych składek zaliczyć do kosztów podatkowych.

Wynagrodzenie wypłacone po ustaniu zatrudnienia (przejście na emeryturę). Czy trzeba obliczyć i zapłacić podatek dochodowy?

Kadrowa pracowała do 17 stycznia 2023 r. Na początku roku złożyła PIT-0, aby pracodawca nie naliczał jej podatku od wynagrodzenia, ponieważ osiągnęła wiek emerytalny. Do 17 stycznia została jej wypłacona odprawa emerytalna i ekwiwalent za urlop bez naliczenia podatku, ponieważ była jeszcze pracownicą. Za okres do 17 stycznia zostało naliczone wynagrodzenie i wypłacone 1 lutego po ustaniu stosunku pracy. Od tego wynagrodzenia został naliczony podatek od osób fizycznych. Czy powinien zostać naliczony podatek od osób fizycznych od tego wynagrodzenia?

Których ulg podatkowych nie uwzględnia automatycznie Twój e-PIT? Rozliczenie PIT za 2022 rok w 2023 roku.

Sezon PIT-owy 2023 mija półmetek. Zostało już niewiele ponad miesiąc do 2 maja, który to dzień jest ostatecznym terminem złożenia PIT-a za 2022 rok. Ministerstwo Finansów radzi, by sprawdzić swoje dane i rozliczenie dostępne w usłudze Twój e-PIT. Warto też wiedzieć, których ulg podatkowych Twój e-PIT automatycznie nie uzupełnia oraz na jakie pułapki uważać, żeby nie stracić zmianach podatkowych, które zaszły w zeszłym roku.

Karty przedpłacone na posiłki dla pracowników a podatek. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Czy wartość przekazanych pracownikom kart przedpłaconych na posiłki profilaktyczne jest opodatkowana PIT, a pracodawca musi od tej wartości pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)? 24 marca 2023 r. Szef KAS zmienił niekorzystną dla podatnika interpretację podatkową w tej sprawie.

Ulga na niepełnosprawne dziecko - rodzice bez limitu dochodów. Limit 100 tys. zł dla każdego małżonka przy ryczałcie od najmu prywatnego

23 marca 2023 r. sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawki do nowelizacji kilku ustaw podatkowych łącznie - dotyczące m.in. podatku PIT oraz ryczałtu od najmu. Rodzice dziecka niepełnosprawnego będą mogli korzystać z ulgi na dziecko bez limitu dochodów. Obecnie limit ten wynosi 112 tys. zł rocznie dla obojga rodziców łącznie. Dziadkowie opiekujący się niepełnosprawnym wnukiem będą mogli skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. A zgodnie z inną poprawką, w ryczałcie od najmu prywatnego każdy z małżonków będzie miał własny limit 100 tys. zł, powyżej którego płaci się podwyższoną stawkę 12,5 proc.

Ulga termomodernizacyjna. Jak odliczyć 53 tys. zł lub więcej

Ulga termomodernizacyjna pozwala na znaczne odliczenie w zeznaniu rocznym PIT, które można opcjonalnie podzielić na kilka lat. Małżonkowie mogą odliczyć dwukrotność kwoty 53 tys. zł. Jak skorzystać z ulgi?

Gotówka prawem, nie przywilejem. Czy zrezygnować ze złotówki i przyjąć euro? Forum Suwerenności Monetarnej

Zwolennicy obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej spotkają się na specjalnej konferencji 28 marca 2023 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Poruszony ma być również temat bezpieczeństwa systemu finansowego na przykładzie Ukrainy. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W konferencji wezmą udział przedstawiciele instytucji centralnych, przedsiębiorców oraz środowiska akademickiego.

Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

Ulga rehabilitacyjna. Jak odliczyć koszty na samochód?

Ulga rehabilitacyjna pozwala odliczyć w określonym limicie koszty dotyczące używania samochodu. Jednocześnie konstrukcja przepisów sprawia, że można odliczyć bez limitu koszty przystosowania samochodu do określonych potrzeb ale takim przywilejem nie jest już objęty zakup specjalnie przystosowanego samochodu.

REKLAMA