REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mandat, Kodeks drogowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Śladami sommelierów: Zachowice

Etnoturystyka w Polsce od kilku lat zatacza coraz większe kręgi. Ponadto coraz więcej winnic odznacza się produkcją wina najlepszej jakości. Dodatkowo obserwujemy, że spora rzesza nowych winnic pojawia się na enologicznej mapie Polski. Kiedyś specjalnie musieliśmy wyprawiać się samochodami na południe Europy – do Węgier, Grecji czy Włoch, aby podróżować po winnicach. Dziś ten stan rzeczy powoli zaczyna się zmieniać.

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić zgłaszając się na komendę policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Choć szkół nauki jazdy jest w Polsce wiele, tylko nieliczne z nich oferują osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia wymaganego do zdobycia prawa jazdy. A prawo jazdy, to dla wielu osób z dysfunkcją narządów ruchu, często jest niezbędne do życia.

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

REKLAMA

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Jak jesienna aura wpływa na kierowców? Ekspert radzi

Jesienią podczas jazdy w złych warunkach pogodowych zaburzona zostaje nasza percepcja. Niekorzystnie na koncentrację wpływają również lekarstwa, których dużo zażywamy w związku z częstymi przeziębieniami.

Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku

W 2009 roku w Polsce doszło do 44 196 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4572 osoby. Dużą część tych wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Część z nich uciekła z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy.

Koniec z atrapami fotoradarów, na autostradzie pojedziemy szybciej


Podpisana prze Prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy dotyczącej Prawa o ruchu drogowym pozwala na zwiększenie dozwolonej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2011 roku.

REKLAMA

Taryfikator policyjny: za co grozi nam mandat? Poradnik

Na drodze publicznej ruchu strzegą Policjanci i straż miejska lub gminna. Jeśli popełnimy wykroczenie drogowe, zostaniemy ukarani mandatem wg obowiązującego taryfikatora. Podpowiadamy, co nam grozi za dane wykroczenia.

Jakie uprawnienia ma Policja?

Policja nie jest naszym wrogiem. Jest to organ, który służy naszemu bezpieczeństwu i ma chronić nasze życie. To dzięki niej możemy czuć się w pewnym stopniu bezpieczni. Podpowiadamy, jakie ma wobec nas jako kierowców prawa.

Jak szybko możemy jeździć?

Często zapytani, jakie jest ograniczenie prędkości na danej drodze, nie umiemy odpowiedzieć, jeśli nie umieszczono na niej znaku. Podpowiadamy więc, jak szybko wg obowiązujących przepisów możemy jeździć na danej drodze.

Samochodem po Mazurach: Św. Lipka

Podróżując samochodem po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich dojedziemy w końcu do Świętej Lipki, która bywa nazywana „Częstochową Północy”. Dzieje się tak z powodu ogromnej fali pielgrzymek, które przybywają rokrocznie do Sanktuarium Maryjnego.

Szkolenie „Punkty karne”

Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, obliguje ich do tego Kodeks Drogowy. Otrzymane i zewidencjonowane punkty karne usuwane są po upływie roku od dnia naruszenia.

Gdzie obowiązuje zakaz palenia?

Nowa ustawa, która weszła w życie 15 listopada 2010 r. zakazuje palenia w restauracjach i barach. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie nie wolno już palić. Sprawdź gdzie jeszcze nie puścisz dymka.

Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Planując wyjazd na urlop, czy choćby w tzw. podróż w interesach, warto zrobić wstępną kalkulację kosztów przedsięwzięcia, aby uniknąć potem niemiłych niespodzianek. Ile kosztuje wyprawa samochodem?

Czy można prowadzić samochód będąc na lekach przeciwbólowych?

Lekarstwa mogą wprowadzać organizm w stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Oprócz senności powodują zawroty głowy, zaburzenia równowagi, widzenia, a przede wszystkim senność i wydłużenie czasu reakcji.

Nowy sposób na nietrzeźwych kierowców: alkoskaner

Od środy stołeczna policja ma nową broń w walce z nietrzeźwymi kierowcami. Jest nim alkoskaner.

Policjanci zmuszani do dawania mandatów zamiast pouczeń


Funkcjonariusze policji są rozliczani z liczby mandatów. Zbyt mała ich ilość rodzi podejrzenia o korupcję i prowokuje kontrolę ze strony biura spraw wewnętrznych.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Wypożyczenie samochodu na Malcie jest bardzo opłacalne i stanowi doskonałą formę spędzenia wakacji na terytorium tego państwa. Podróż po wyspach pozwoli nam na obcowanie z śródziemnomorską atmosferą i historią, która wiąże się z Zakonem Rycerzy Maltańskich.

Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Wielka Brytania to kraj o ogromnym potencjale gospodarczym. Ruch lewostronny obowiązujący na wyspie może utrudniać poruszanie się po jego terytorium nawet najlepszym kierowcom, przyzwyczajonym do systemu prawostronnego.

Operatorzy fotoradarów to "sztab wyrafinowanych oszustów"


Były oficer radiolokacji złożył skargę do rzecznika praw obywatelskich. Uważa, że fotoradary wystawiane przy drogach błędnie mierzą prędkość samochodów.

Senat RP: na autostradach pojedziemy szybciej, straż miejska nas nie ruszy


Prędkość maksymalna na autostradach wyniesie 140 km/h, Straż Miejska nie otrzymała większych uprawnień, zaś mandat z fotoradaru będzie nam groził przez 180 dni od momentu zrobienia przez urządzenie zdjęcia.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. II


Podróżując po Grecji kontynentalnej poznamy obyczaje, prawa i system funkcjonowania tego śródziemnomorskiego kraju. Grecka kuchnia pozwoli nam na degustację śródziemnomorskich smaków a dziedzictwo kulturowe przeniesie nas do starożytnych czasów.

140 km/h na autostradzie i mniej fotoradarów


Podwyższenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości do 140 km/h, o 10 km/h więcej niż obecnie, proponuje w nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym Senat RP. Prędkość maksymalna, do 120 km/h, miałaby wzrosnąć też na dwujezdniowych drogach ekspresowych.

Wyjazd samochodem do Rzymu

Rzym naszpikowany jest muzeami, klimatyczną architekturą oraz świetnie rozwiniętą bazą turystyczną tj. restauracje, kluby, hotele. Włochy to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Europy i każdy obywatel UE powinien choć raz odwiedzić to miasto.

Wyjazd samochodem do Czarnogóry

Czarnogóra – to republika proklamowana w 2006 roku, która charakteryzuje się pięknymi widokami i bałkańską specyfiką. Jako kraj byłej Jugosławii pozostały w nim postkomunistyczne naleciałości objawiające się m.in. w restrykcyjnych przepisach dotyczących wwożenia określonych towarów do kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?


Kraje Beneluksu mają wiele do zaoferowania turystom odwiedzającym ich terytorium. Przepisy drogowe Luksemburga, Belgii i Holandii są odrębne, dlatego warto się z nimi zapoznać przed podróżą.

Jak przygotować się do wyjazdu do Pragi? Cz.I

Do Czech możemy się wybrać samolotem i w mgnieniu oka dostać się z nad Wisły nad Wełtawę. Inną możliwością jest przejazd pociągiem z czeskiego Cieszyna prosto do stolicy, która była niegdyś areną I etapu wojny trzydziestoletniej.

Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Są Państwa w Europie, które bardziej rygorystycznie podchodzą do respektowania przepisów – szczególnie w odniesieniu do obcokrajowców. Na ich terytorium możemy zostać ukarani mandatem za niezapięte pasy tudzież brudną szybę. Lepiej dostosowywać się do ich zwyczajów i przepisów, które często mogą się nam wydawać zupełnie absurdalne.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Podróżując po Bałkanach na pewno odwiedzimy Serbię – państwo, które nie tak dawno zostało odłączone od Czarnogóry i dziś jest już niezależnym organizmem politycznym. Warto znać obowiązujące tam przepisy drogowe zanim przekroczymy granicę tego kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Norwegii?


Wiele płatnych dróg, drogie ceny paliw i jazda z prędkością maksymalną 80 km na godzinę – to wszystko czeka kierowców, którzy tę mroźną, ale przepiękna krainę zamierzają zwiedzać samochodem.

Kiedy włączyć halogeny bez ryzyka otrzymania mandatu?

Wielu kierowców uważa, że w nocy przednie światła przeciwmgielne pomagają oświetlić pobocze, zauważyć dziury w drogach czy nieoświetlonych rowerzystów. Niewielu wie, kiedy można z nich korzystać zgodnie z prawem.

Jak przygotować się do wyjazdu do Kazachstanu?

Kazachstan to państwo, w którym panują trudne warunki atmosferyczne. Z powodu srogiej zimy, niewystarczającej ilości znaków drogowych oraz rozległych, niezamieszkałych przestrzeni, lepiej unikać podróżowania po Kazachstanie w zimie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

Do słonecznej ojczyzny flamenco i mrożącej krew w żyłach korridy możemy się wybrać różnymi środkami transportu. Jeśli siedzi w nas zamiłowanie do przygód i jesteśmy nastawieni na zwiedzanie to powinniśmy pojechać tam naszym samochodem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie?

Republika Bośni i Hercegowiny została proklamowana w 1992 roku. Ten kraj powstały na gruzach byłej Jugosławii charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu. Cały kraj w 2/3 stanowi Bośnia a Hercegowina zajmuje 1/3 reszty powierzchni państwa.

Przepisy drogowe w Belgii

Podróżując po jednym z krajów Beneluksu – Belgii nieznajomość całej gamy przepisów drogowych może prowadzić do otrzymania wysokiego mandatu.

Stare auta znikną z ulic

Stare samochody, które zalegają na osiedlowych parkingach już wkrótce trafią na złom. Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje, iż nieużywane samochody w szybszym tempie zostaną odholowane na parkingi strzeżone.

Kiedy samochód może zostać odholowany?

Samochody, których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej mogą zostać usunięte przez upoważnione do tego organy.

Jak bezpiecznie holować pojazd?

Aby holowanie odbywało się w sposób bezpieczny i co ważne zgodny z przepisami ruchu drogowego warto zapoznać się z praktycznymi poradami dotyczącymi holowania.

Atrapy fotoradarów znikną z polskich dróg

Fotoradary spędzają sen z oczu polskim kierowcom, zwłaszcza że nie wiadomo kiedy można się ich na drodze spodziewać. Na odcinku 100 km może pojawić się ich nawet kilkanaście. Nie wszystkie jednak fotoradarami są w rzeczywistości, co najmniej połowa z nich to atrapy.

Czy można jeść w czasie jazdy?

Badania brytyjskich naukowców wykazały, że jedzenie w czasie jazdy dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. To więcej niż rozmowa przez telefon komórkowy, choć różnica jest niewielka.

Punkty karne a utrata prawa jazdy


Pozyskanie prawa jazdy nie jest łatwe. Najpierw trzeba ukończyć drogi kurs, a następnie zdać trudny egzamin. Dokument ten można też szybko stracić. Jak do tego nie dopuścić?

Mandat za wyrzucone baterie

Za wyrzucenie baterii lub akumulatora do śmietnika Inspekcja Ochrony Środowiska może nałożyć mandat karny w wysokości 500 zł.

Straż miejska nie ukarze za niewskazanie sprawcy

W postanowieniu z dnia 29 czerwca 2010 r. Sąd Najwyższy wskazał, że straż miejska nie może kierować do sądu wniosku o ukaranie właściciela pojazdu za niewskazanie sprawcy wykroczenia któremu powierzył samochód, a wszelkie sprawy w tym zakresie powinna przekazywać policji.

Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?


Drogi wewnętrzne (osiedlowe, prywatne itd.) są miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do wielu wypadków.

Fotoradary tylko w niebezpiecznych miejscach

Fotoradary przestaną być dla gmin żyłami złota. Jak wynika z nowelizacji prawa o ruchu drogowym będą stawiane jedynie w tych miejscach, gdzie jest niebezpiecznie.

Jak holować inny pojazd? Technika holowania

Holowanie, zwłaszcza na holu miękkim, nie należy do zadań łatwych i bezpiecznych. Kierowca pojazdu holującego musi równocześnie dbać o bezpieczeństwo swoje, jak i osób w holowanym samochodzie.

Jak holować inny pojazd? Etap 1 – Przygotowanie holowania

Przepisy kodeksu drogowego są w sprawie holowania pojazdów bardzo rygorystyczne: holować można jedynie wówczas, gdy pojazd nie jest w stanie poruszać się samodzielnie.

Jak jeździć z uszkodzonym prędkościomierzem?

Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Jest kilka sposobów, aby poznać aktualną prędkość oraz nie dostać mandatu za jej przekroczenie.

Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

CB radio jest urządzeniem służącym do komunikacji między kierowcami. Niegdyś mało popularne i stosowane głownie przez kierowców zawodowych w dzisiejszych czasach zyskało niezwykłą popularność.

REKLAMA