REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

Kogo pracodawca powinien zapisać do PPK?

PPK - kogo pracodawca powinien zapisać? 10 maja 2021 r. mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. To już ostatni etap wdrażania PPK.

PPK – przywilej dla pracownika, obowiązek dla pracodawcy

PPK to przywilej dla pracownika, a obowiązek dla pracodawcy. Jakie czynności musi wykonać pracodawca? Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązków pracodawcy?

Wypowiedzenie umowy o pracę – co trzeba wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje po złożeniu oświadczenia przez pracownika lub pracodawcę – oczywiście przy zachowaniu określonych wymogów formalnych związanych z okresem wypowiedzenia. Co musi zawierać wypowiedzenie? W jakiej formie należy je przygotować? Jaka jest długość okresów wypowiedzenia? Co należy wiedzieć o świadectwie pracy?

REKLAMA

Legalizacja zatrudnienia cudzoziemców – specjalne rozwiązania w czasie pandemii

Legalizacja zatrudnienia cudzoziemców. Trwająca od marca 2020 roku, pandemii wirusa SARS-CoV-2 wpływa na życie społeczne i gospodarcze w Polsce. Wprowadzony reżim sanitarny i nowe obostrzenia epidemiologiczne sprawiają, że wiele firm prywatnych zawiesza działalność lub przechodzi w tryb pracy zdalnej. Także urzędy państwowe, dostosowując się do obecnie obowiązujących przepisów, działają w trybie hybrydowym lub on-line. Przekłada się to na sytuację prawną cudzoziemców, którzy zdecydowali się kontynuować zatrudnienie w naszym kraju.

Szczepienia w pracy na covid - obowiązki pracodawcy

Szczepienia w pracy zakłada zmiana w Narodowym Programie Szczepień na COVID-19. Kiedy będą możliwe? Jakie obowiązki będzie miał pracodawca? Jakie warunki musi spełniać punkt szczepień?

Zasady i koszty zwolnienia pracownika w Polsce na tle innych państw

Zasady i koszty zwolnienia pracownika. Prawo pracy na całym świecie zmienia się dynamicznie i charakteryzuje się coraz większym poziomem złożoności. W raporcie „International Employment Law Guide” eksperci firmy doradczej Deloitte przeanalizowali prawo dotyczące zatrudnienia i zwolnień w ponad 60 państwach, w tym również w Polsce. Aż 37 z nich gwarantuje pracownikom zarówno okres wypowiedzenia, jak i odszkodowanie w przypadku zwolnienia z pracy. Osobne normy prawne stworzono w większości krajów na potrzeby zwolnień grupowych. Redukcja zatrudnienia w czasie pandemii może wiązać się z dodatkowymi formalnościami, w szczególności, jeżeli pracodawca skorzystał z dofinansowania na ochronę miejsc pracy w ramach tzw. tarcz antykryzysowych. W większości przypadków wyłączona jest możliwość wypowiadania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, co najmniej w okresie otrzymywania takiego wsparcia.

Rozliczanie prania odzieży roboczej przez pracowników – ryczałt, ekwiwalent, składki ZUS i podatki

Pranie odzieży roboczej przez pracowników. Przepisy prawa zapewniają pracodawcom margines swobody w realizacji obowiązku wynagrodzenia pracowników za pranie odzieży roboczej. W rezultacie, na rynku funkcjonują różne rozwiązania, których zastosowanie uzależnione jest od konkretnej sytuacji firmy. Zasady dokonywania rozliczeń określa się co do zasady w regulaminach pracy.

REKLAMA

Praca zdalna w kodeksie pracy – założenia projektu nowelizacji

Praca zdalna. 25 marca 2021 r. w odpowiedzi na interpelację poselską, Iwona Michałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawiła główne założenia obecnej wersji projektu nowelizacji kodeksu pracy, na mocy której w kodeksie tym zostaną uregulowane zasady pracy zdalnej.

Maseczka w pracy - czy jest obowiązek?

Maseczka w pracy - czy jest obowiązek zakrywania ust i nosa przez pracowników? Czy pracodawca może zwolnić ich z nakazu noszenia maseczek? Jakie obowiązki ma pracodawca? Kogo dotyczy bezwzględny obowiązek noszenia maseczek? Kiedy w pracy można zdjąć maskę?

COVID-19 w miejscu pracy - obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

COVID-19 w miejscu pracy - jakie obowiązki z zakresu BHP ma pracodawca? Rękawiczki, środki dezynfekcji i dystans - to trzy podstawowe wymagania. Kiedy pracodawca zapewnia środki ochrony osobistej?

PPK w mikrofirmie, urzędzie, szkole - jak wdrożyć

PPK w mikrofirmie, urzędzie, szkole. Od 1 stycznia 2021 r. do PPK mogą przystępować mikrofirmy i jednostki sektora publicznego (np. urzędy, szkoły). Jeżeli choć jedna osoba zatrudniona w mikroprzedsiębiorstwie chce oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych to przedsiębiorca powinien podjąć działania mające na celu wdrożenia programu - powiedział PAP ekspert regionalny PPK Maciej Sawicz. Dla jednostek sektora publicznego przewidziano szereg ułatwień we wdrażaniu PPK.

Czy można zrezygnować z PPK częściowo?

Czy można zrezygnować z PPK częściowo? Co z pracownikiem, który jest zatrudniony jednocześnie na podstawie dwóch umów?

Kary za nieutworzenie PPK

Kary za nieutworzenie PPK - czy i jakie sankcje grożą jednostce za nieutworzenie PPK?

Roczna informacja o stanie środków w PPK

Roczna informacja o wysokości środków, to jedna z trzech informacji, którą instytucja finansowa ma obowiązek przekazać uczestnikowi. Co zawiera?

Wynagrodzenie cudzoziemca a zamknięcie firmy z powodu epidemii - pracownik, zleceniobiorca

Wynagrodzenie pracownika a zamknięcie firmy. Czy w przypadku zamknięcia firmy na mocy przepisów ograniczających prowadzenie działalności gospodarczej w okresie epidemii COVID-19, wskutek czego nie było możliwe powierzenie pracy cudzoziemcowi w wymiarze czasu pracy lub liczbie godzin określonej w oświadczeniu, zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę, należy wypłacić cudzoziemcowi wynagrodzenie tylko za faktycznie przepracowane godziny, czy również za czas nieprzepracowany z powodu zamknięcia firmy? Prezentujemy wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy w tym zakresie dotyczące pracowników i zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (np. zleceniobiorców).

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce w czasie COVID-19 - zasady, kwarantanna

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce. Czy w czasie epidemii koronawirusa cudzoziemcy, pracujący legalnie w Polsce mogą wykonywać pracę zdalnie? Czy cudzoziemcy uprawnieni do pracy w Polsce mogą podejmować pracę zdalnie w okresie objęcia obowiązkową kwarantanną? Na pytania odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.

Urlop wypoczynkowy udzielony w minutach. Czy to zgodne z prawem?

Urlop wypoczynkowy w minutach. Pracodawcy, którzy obniżyli pracownikom wymiar czasu pracy, obliczając wymiar przysługującego pracownikom urlopu, w praktyce zastanawiają się czy mają obowiązek udzielić pracownikom urlopu wypoczynkowego w minutach, szczególnie jeżeli w wyniku wyliczeń wymiar ten miałby wynosić obok pełnych godzin np. kilka minut. Pojawiają się przy tym również wątpliwości, czy w takim wypadku należy zaokrąglać tak wyliczony urlop.

Mierzenie temperatury pracownikom - zasady, przepisy, wytyczne

Mierzenie temperatury pracownikom. Państwowa Inspekcja Pracy udzieliła wyjaśnień odnośnie prawnych aspektów mierzenia temperatury ciała pracowników przez pracodawców. Czy pracodawca może mierzyć temperaturę ciała pracownika w związku z epidemią COVID-19? Na jakiej podstawie Państwowa Inspekcja Sanitarna może zobowiązać pracodawcę do pomiaru temperatury ciała pracownikom? Czy pracownik może odmówić pracodawcy pomiaru temperatury ciała? Jaka temperatura ciała pracownika jest wskazaniem, że mogło dojść do zarażenia wirusem SARS-Cov-2? Czy pomiar temperatury ciała pracownika narusza przepisy w zakresie ochrony danych osobowych (RODO)?

Kiedy pracodawca daje PIT?

Kiedy pracodawca daje PIT-11? Na początku roku kalendarzowego pracodawcy przygotowują rozliczenia podatkowe pracowników. Jaki jest maksymalny termin na przekazanie deklaracji? Czy można PIT wysłać e-mailem? W jakiej formie?

Praca zdalna w Kodeksie pracy - przepisy powinny być elastyczne

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Rada Przedsiębiorczości zrzeszająca organizacje pracodawców apeluje o uregulowanie pracy zdalnej w sposób elastyczny tak, by nie nakładać nadmiernych obciążeń, zwłaszcza na małe firmy i zostawić pole do szczegółowych rozstrzygnięć na poziomie zakładowym - poinformował 14 lutego 2021 r. Business Centre Club.

Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK zobowiązuje pracodawcę do odpowiedzi. PFR sprawdzi, czy podmioty, które powinny wdrożyć PPK, nie zapomniały o tym obowiązku. Te, które nie zawarły w terminie umowy o zarządzanie PPK, otrzymają stosowne przypomnienia.

Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty - wzór

Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty należy złożyć do ZUS z początkiem każdego roku kalendarzowego. Do kiedy dokładnie? Kto dokonuje zgłoszenia? Poznaj wzór zaświadczenia.

Covid-19 jako choroba zawodowa

Covid-19 czyli choroba zakaźna może być uznany jako choroba zawodowa. Co to oznacza? Jakie obowiązki ma pracodawca? Czy uznanie za chorobę zawodową może nastąpić po rozwiązaniu umowy? Jakie działania profilaktyczne podejmują pracodawcy?

Sprawozdanie o warunkach pracy GUS Z-10 do 15 lutego

GUS Z-10 czyli sprawozdanie o warunkach pracy składa się do 15 lutego 2021 r. Dotyczy warunków pracy w zakładzie w 2020 r. Kto składa druk Z-10? Jak złożyć formularz? Co grozi za niedotrzymanie terminu? Pobierz dokument.

Kto nie musi wdrażać PPK?

Kto nie musi wdrażać PPK? Mikroprzedsiębiorca. Kim jest mikroprzedsiębiorca? Zwolnienie z wdrożenia PPK przysługujące mikroprzedsiębiorcy nie dotyczy pracodawcy, który nie ma tego statusu. Jednostka sektora finansów publicznych nie może być zwolniona z przystąpienia do PPK.

3 grupa zagrożeń biologicznych a obowiązki pracodawcy (covid)

Covid jako 3 grupa zagrożeń biologicznych funkcjonuje od wejścia w życie rozporządzenia z 11 grudnia 2020 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia. Co to oznacza dla pracodawcy? Jakie ma obowiązki z zakresu bhp? Jakie środki zapobiegawcze należy zastosować? Co z rejestrem osób narażonych na działanie czynnika biologicznego?

Kiedy można skorzystać z urlopu okolicznościowego - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Urlop okolicznościowy. Ważne chwile w życiu prywatnym domagają się od nas, aby poświęcić im odpowiednią ilość czasu. Czas z kolei nie zawsze nam sprzyja, wymagając sprostania codziennym obowiązkom zawodowym. W tym tekście postaramy się krótko i przystępnie odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z potrzebą usprawiedliwienia nieobecności oraz zwolnienia od pracy, których przyczyną może być ważne wydarzenie w naszym życiu osobistym. Jak wskazuje sama nazwa zawartej w tytule formy urlopu, można z niego korzystać wyłącznie w wyniku zaistnienia sytuacji, które do niego uprawniają. Urlop okolicznościowy bowiem zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, z powodów określonych, ważnych przyczyn oraz zdarzeń (np. ślubu, narodzin dziecka, pogrzebu).

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie - obowiązki

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie wiąże się z pewnymi obowiązkami pracodawcy. Jakie to obowiązki? Kto może pracować na oświadczeniu? Ile czasu można pracować na oświadczeniu? Kiedy nie wymaga się nowego oświadczenia?

PIT dla obcokrajowca - PESEL, NIP

PIT dla obcokrajowca zawiera numer PESEL lub NIP. Do kiedy pracownik powinien otrzymać PIT? Do kiedy pracodawca składa deklarację do urzędu skarbowego? Jak uzyskać numer PESEL? Jak zgłosić się o nadanie NIP? Jakie korzyści daje Twój e-PIT?

Ile z wynagrodzenia może zabrać komornik?

Ile komornik może zabrać z wynagrodzenia za pracę? Pytanie to pada częściej w dobie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. W jakiej wysokości komornik może zająć pensję pracownika? Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Czy można dokonać zajęcia wynagrodzenia osoby zarabiającej najniższa krajową? Co w przypadku umów cywilnoprawnych? Czy można zająć zasiłek dla bezrobotnych?

Audyty bezpieczeństwa pracy - dlaczego są tak ważne?

Audyty bezpieczeństwa pracy to nie to samo co kontrole bhp. Czym jest audyt, a czym jest kontrola? Co daje raport z audytu? Dlaczego audyt jest tak ważny? Jakie mogą być skutki zaniedbań pracodawcy?

Umowa o dzieło 2021 - kontrole ZUS

Kontrole ZUS będą dotyczyły umów o dzieło zgłaszanych od 1 stycznia 2021 r. Na jakim formularzu dokonuje się zgłoszenia? Jaki jest cel rejestracji dzieła? Co i kogo skontroluje ZUS? Co ze składkami? Jak ocenia się nowy obowiązek pracodawców?

PPK w oświacie

PPK w oświacie powinno być wdrażane już od 1 stycznia 2021 r. Od tej daty bowiem wszystkie samorządowe placówki oświatowe muszą umożliwić pracownikom przystąpienie do PPK. Umowy o zarządzanie PPK muszą być zawarte do 26 marca 2021 r., a te o prowadzenie – zostać podpisane do 10 kwietnia. Generuje to duże koszty. Związki zawodowe wraz z samorządowcami twierdzą, że pieniędzy nie ma, ponieważ w subwencji oświatowej na 2021 r. nie uwzględniono pieniędzy na obsługę tego zadania.

Bony i karty przedpłacone na posiłki i napoje - rozliczanie

Rozliczanie bonów i kart przedpłaconych na posiłki i napoje profilaktyczne dla pracowników dotyczy zwykle sytuacji, gdy pracodawcy nie mają możliwości wydawania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych i napoi. Jak można wydawać pracownikom posiłki i napoje? Czy bony żywnościowe i karty przedpłacone zwolnione są z podatku i ze składek? Kiedy posiłki są częściowo zwolnione ze składek?

Delegowanie pracowników - nowe obowiązki pracodawcy

Delegowanie pracowników zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 4 września 2020 r. wiąże się z nowymi obowiązkami po stronie pracodawcy. Co się zmieniło? Jakie powinny być minimalne warunki zatrudnienia pracowników delegowanych? Jakie są różnice w delegowaniu pracowników tymczasowych?

Pracownicze Programy Kapitałowe (PPK) - czy tworzyć aktuarialne rezerwy na świadczenia pracownicze zgodnie z MSR 19, KSR 6 lub KSA 1?

W związku z wprowadzeniem Ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), księgowi stanęli przed dylematem, czy należy tworzyć rezerwy na te świadczenia pracownicze zgodnie z MSR 19, KSR 6 lub KSA 1?

Sygnalista - nowe obowiązki pracodawców 2021

Sygnalista to osoba zgłaszające naruszenia prawa Unii w zakładzie pracy. Dyrektywa o sygnalistach zostanie wdrożona w grudniu 2021 r. Kogo dotyczy? Jakie będą nowe obowiązki pracodawców związane z instytucją sygnalisty? Co zgłasza sygnalista? Kto będzie chroniony? Na czym polega ochrona? Za co przewiduje się kary?

BHP na stokach narciarskich

BHP na stokach narciarskich w tym roku jest szczególnie ważne. W związku z pandemią COVID-19 sformułowano wytyczne dla właścicieli i zarządców stoków narciarskich. Jakie zalecenia przewidziano dla pracodawców, a jakie dla pracowników obsługujących stoki narciarskie w polskich górach?

Przekazywanie pracownikom jednostki informacji o warunkach uczestnictwa oraz obowiązkach i uprawnieniach związanych z udziałem w PPK

Czy pracodawca budżetowy przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK musi poinformować osoby zatrudnione o warunkach uczestnictwa w PPK, a także o obowiązkach i uprawnieniach podmiotu zatrudniającego oraz osoby zatrudnionej związanych z uczestnictwem w PPK? Jeśli tak, to w jakiej formie?

Pracownik ma covid-19 - obowiązki pracodawcy

Pracownik ma COVID-19. Pracodawca dowiedział się o tym z profilu informacyjnego. Jakie w związku z tym ciążą na pracodawcy obowiązki? Jakich formalności należy dokonać?

Czy pracodawca musi informować o COVID-19 u pracownika?

COVID-19 u pracownika może powodować wątpliwości u pracodawcy - czy musi on informować o przypadku koronawirusa wśród swoich pracowników?

Kwarantanna i izolacja pracownika – prawa, obowiązki, świadczenia

W związku z gwałtownym wzrostem liczby osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce, wprowadzono nowe zasady odbywania kwarantanny oraz izolacji. W niniejszym artykule wskażę jakie są aktualne, tj. obowiązujące na dzień 9 listopada 2020 r., zasady odbywania kwarantanny i izolacji (czym się one różnią) oraz w jaki sposób trzeba informować pracodawcę o tych okolicznościach. Wyjaśniam także jakie świadczenia i na jakiej podstawie przysługują z tego tytułu pracownikom i czy można pracować zdalnie w okresie kwarantanny.

Kredyt mieszkaniowy brany pod koniec 2020 roku - jak nie popełnić błędu?

Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) w 2020 roku są najtańsze w historii, a mimo to banki dużo na nich zarabiają. Co powinni wiedzieć kredytobiorcy, którzy chcą wziąć kredyt mieszkaniowy pod koniec 2020 roku? Czy warto wybrać kredyt ze stałą ratą i stałą stopą procentową? Czy opłacalny jest kredyt z ratami malejącymi? Eksperci radzą też kredytobiorcom rozważenie opcji refinansowania, wzięcie nieco mniejszego kredytu niż pozwala aktualna zdolność kredytowa i oszczędzanie w PPK.

Umowa o zarządzanie PPK tylko do 27 października 2020 r.

Już 27 października 2020 r. mija termin na podpisanie przez małych i średnich przedsiębiorców umowy o zarządzaniu pracowniczymi planami kapitałowymi z wybraną instytucją finansową. Pracodawca, który nie zawrze umowy o zarządzanie PPK, podlega m.in. karze grzywny.

Praca zdalna a telepraca – czym się różnią?

Funkcjonowanie przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa wymusza stosowanie nowych, nieznanych wcześniej polskiemu porządkowi prawnemu, rozwiązań. W stosunku do wykonywania pracy przez pracowników takim novum jest praca zdalna. Tzw. home office nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, który natomiast przewiduje instytucję telepracy. Nie są to zdecydowanie pojęcia tożsame i diametralnie się różnią, dlatego warto zastanowić się nad najważniejszymi rozbieżnościami pomiędzy telepracą i pracą zdalną.

Cudzoziemiec nie stawił się w pracy - co zrobić?

Cudzoziemiec musi posiadać zezwolenie na pracę w Polsce. Co w sytuacji, gdy nie stawił się w pracy? Jaki obowiązek ma pracodawca?

Które podmioty są zwolnione z płacenia składek na PPK?

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215) przewiduje, iż od dnia 1 lipca 2019 roku systematycznie co 6 miesięcy kolejne grupy przedsiębiorców włączane są do nowego pracowniczego programu emerytalnego. Sprawdźmy, które podmioty muszą płacić, a które są zwolnione z płacenia składek na PPK?

PPK obowiązkowe w małych firmach już od 27 października

27 października 2020 roku to ostateczny termin dla małych firm (zatrudniających od 20 do 50 osób) na podpisanie umów PPK, dlatego już dziś warto dostosować swój system kadrowo – płacowy do obsługi PPK. W zakresie obsługi i zarządzania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi optymalnym rozwiązaniem wydaje się aplikacja Comarch PPK, dzięki której można znacząco uprościć realizację obowiązków wynikających z tych przepisów.

Jak przygotować firmę do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) dotyczą niemal każdego przedsiębiorcy. Warto zapoznać się z tym tematem również jeśli jesteśmy pracownikiem, aby móc zdecydować, czy będziemy uczestnikiem PPK, czy z nich zrezygnujemy. Warto na PPK spojrzeć z punktu widzenia działu kadrowo-płacowego. Z jednej strony można założyć, że „jakoś to będzie”, jednak zdecydowanie lepszym podejściem jest przygotowanie się do PPK. Jak uniknąć przykrych niespodzianek?

REKLAMA