REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżka podatku Belki już na horyzoncie. Minister podał konkretny termin

Obniżka podatku Belki już na horyzoncie. Minister podał konkretny termin
Obniżka podatku Belki już na horyzoncie. Minister podał konkretny termin
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister finansów Andrzej Domański zadeklarował, że obniżka podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2025 roku. Minister przekazał ponadto, że w resorcie finansów trwają prace nad innymi narzędziami, które będą wspierały oszczędzanie Polaków oszczędności, także na rynku kapitałowym.
rozwiń >

Przygotowywana przez rząd obniżka podatku Belki (tj. podatku od zysków kapitałowych) zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2025 roku. Tak zadeklarował minister finansów Andrzej Domański. "Wracając do podatku Belki - podatek ten będzie obniżony od 1 stycznia 2025 roku. Może tutaj przy okazji dodam jeszcze, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad innymi narzędziami, które będą wspierały oszczędzanie Polaków oszczędności, także na rynku kapitałowym" - przekazał Domański.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów ma gotowe założenia zmian w podatku Belki

REKLAMA

Minister Domański informował niedawno, że Ministerstwo Finansów ma gotowe założenia zmian w podatku Belki. Jak wskazywał, zwolnione z podatku byłyby dochody z lokat o zapadalności powyżej roku odpowiadające wartości wynikającej z pomnożenia 100 tys. zł przez stopę depozytową NBP, obowiązywałaby także kwota wolna w odniesieniu do inwestycji w akcji, obligacje i TFI wyliczana również jako iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej lub jej mnożnika.

W ramach prac nad zmianami w podatku Belki przygotowywany jest projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzający normy ograniczające opodatkowanie osiąganych przez osoby fizyczne dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych. Projekt znajduje się w uzgodnieniach wewnętrznych - poinformował Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w MF, w odpowiedzi na interpelację nr 2328. Propozycja zawarta w projekcie zakłada, że wprowadzone zostaną kwoty dochodów (przychodów) wolne od opodatkowania z oszczędności oraz z inwestycji kapitałowych.

W przypadku oszczędności, zwolnienie z podatku będzie dotyczyło dochodów (przychodów) – do określonego rocznego limitu – z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji, o terminie zapadalności co najmniej rok, które będą zapisane w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych.

Podatnik będzie mógł gromadzić oszczędności tylko w jednym wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, a więc ograniczenia

Resort finansów wyjaśnił, że podatnik będzie mógł gromadzić oszczędności tylko w jednym wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym obligacji lub jednym wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym lokat terminowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Istotą projektowanego zwolnienia jest to, że instytucja finansowa, prowadząca wyodrębniony pakiet oszczędnościowy, nie będzie pobierała, jako płatnik, tzw. „podatku Belki” od dochodów (przychodów) z lokat terminowych lub obligacji, do wysokości kwoty zwolnionej. Natomiast powyżej tej kwoty instytucja finansowa, jako płatnik, będzie pobierała 19% zryczałtowany podatek dochodowy, tak jak jest to obecnie.

W przypadku dochodów z inwestycji kapitałowych (np. ze sprzedaży akcji na giełdzie) wprowadzona będzie roczna kwota dochodów wolna od podatku, którą podatnik będzie rozliczał w zeznaniu rocznym PIT-38.

Brak podatku Belki oznacza, że nasze oszczędności do 100 tys. zł nie będą obciążone podatkowo, powyżej już tak

Zarówno roczna kwota zwolnienia dochodów (przychodów) z oszczędności gromadzonych w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym obligacji lub lokat terminowych, jak i roczna kwota wolna od podatku od dochodów z inwestycji kapitałowych, określane będą w obwieszczeniu Ministra Finansów na każdy rok kalendarzowy.

Ministerstwo Finansów proponuje, aby każda z tych kwot wynosiła iloczyn stopy depozytowej NBP na ostatni dzień trzeciego kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy i 100 tys. zł (obecnie byłoby to 5250 zł).

Zmiany w podatku Belki w "100 Konkretach" Koalicji Obywatelskiej

Przypomnijmy, że zmiany podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) znajdowały się w tzw. "100 Konkretach", czyli programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. KO wskazywała wówczas, że zaproponuje zniesienie tego podatku dla oszczędności i inwestycji, w tym także na GPW, do 100 tys. zł, powyżej 1 roku.

Szef resortu finansów Andrzej Domański poinformował w pierwszej połowie marca tego roku, że Ministerstwo Finansów ma gotowe założenia zmian w podatku Belki, które wkrótce będą przedmiotem obrad Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM). "To kwestia najbliższych dni" - powiedział Domański.

Zmiany w podatku Belki mogą być niewystarczającą zachętą do oszczędzania na lokatach i inwestowania na giełdzie

Eksperci oceniają, że propozycje zmian w podatku Belki idą w dobrym kierunku, ale może mogą okazać się niewystarczające i nie będą zachętą do oszczędzania i inwestowania. Skorzystać na nich mają przede wszystkim drobni inwestorzy. Kontrowersyjny wydaje się wymagany przynajmniej roczny okres zapadalności lokat i obligacji, ponieważ efektem tego będzie ograniczenie dostępu do własnych środków. Inwestor nie skorzysta z kwoty wolnej, jeśli zdecyduje się np. na lokatę 3 lub 6- miesięczną. „Zakup i wynajem mieszkania z podatkowego punktu widzenia nadal będzie korzystniejszy niż inwestycja np. w akcje spółek giełdowych czy obligacje” - stwierdził dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners.

Eksperci zaznaczają również, że sposób wyliczania kwoty wolnej od podatku Belki w praktyce może okazać się problematyczny. - Jak to zwykle bywa, na etapie projektowania ustaw brane są pod uwagę i komunikowane dla obywateli różne propozycje. Rząd musi w jakiś sposób kształtować politykę fiskalną i wysokość podatków. Problem zaczyna się w momencie, w którym te mnożniki, współczynniki, kwoty wolne, minimalne i maksymalne robią się zbyt skomplikowane dla Polaków - mówi Szymon Mrugała, eksperta finansowy, w komentarzu dla Forsal.pl.

Podatek Belki reguluje ustawa o o podatku od osób fizycznych (PIT)

Podatek Belki, uregulowany przepisami art. 30a oraz art. 30b ustawy o podatku od osób fizycznych, został wprowadzony jako zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w 2002 roku. W momencie jego wprowadzenia dotyczył głównie odsetek od depozytów oraz lokat bankowych. Jednak już od 2004 roku jego zakres rozszerzono na wszystkie dochody pochodzące z inwestycji kapitałowych.

Wysokość podatku Belki wynosi 19% i stan ten utrzymuje się na tym poziomie od 2004 roku. Jest to opłata, którą osoby fizyczne uiszczać muszą wyłącznie od zysków kapitałowych, to znaczy od profitu wygenerowanego przez ich zainwestowane środki. Warto podkreślić, że podatek Belki obciąża jedynie zyski, a nie całość zgromadzonego kapitału.

Jakie zyski kapitałowe są obecnie opodatkowane podatkiem Belki?

W przypadku jakich zysków kapitałowych obowiązuje podatek Belki? Otóż, podatek ten obejmuje zyski z następujących źródeł:

  • lokaty i depozyty bankowe,
  • obligacje,
  • papiery wartościowe,
  • fundusze kapitałowe,
  • pracownicze fundusze emerytalne,
  • dywidendy.

W skrócie, podatek Belki odnosi się do przychodów uzyskanych z różnorodnych inwestycji kapitałowych.

Rekordowe wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku Belki

Wpływy do budżetu państwa z podatku Belki są na wysokim poziomie. W ubiegłym wpływy były rekordowe, tj. budżet zarobił na podatku Belki, czyli na oszczędzających i inwestujących, aż 9,069 mld zł. To najwięcej w trwającej już dwie dekady historii funkcjonowania tego podatku.

Należy jednak zaznaczyć, że podatek Belki nie jest osobnym podatkiem, tj. nie istnieje odrębna ustawa o podatku Belki, ale stanowi część ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Całościowe dochody budżetowe z podatku PIT w ubiegłym roku, w skład których wchodzą dochody z podatku Belki, osiągnęły wartość 91,7 mld zł (w tym właśnie 9,069 mld zł z podatku Belki).

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

REKLAMA

Czy 23.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu we wszystkich sklepach, galeriach i centrach handlowych

Duże zakupy na koniec roku szkolnego i początek wakacji. Czy dziś w niedzielę 23.06.2024 roku da się je zrobić w galeriach handlowych i sklepach dyskontowych? Czy dziś jest niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu. Zakupy w Lidlu, Biedronce czy Auchan, a może tylko w małych sklepach i na stacjach benzynowych. Sejm zmienił już ustawę o zakazie handlu w niedzielę?

Renty wdowiej nie będzie ani podwyższenia kwoty wolnej od podatku, zagrożone 800 plus trzynaste i czternaste emerytury. Procedura nadmiernego deficytu, rząd musi oszczędzać

To już pewne: Polska zostanie objęta unijną procedurą nadmiernego deficytu. To oznacza ograniczanie wydatków, także na cele socjalne aż deficyt budżetowy w danym roku nie będzie wyższy od 3 proc., a cały dług publiczny nie będzie przekraczał 60 proc. produktu krajowego brutto – PKB. To oznacza, że nie będzie pieniędzy na żadne zmiany generujące wysokie wydatki.

Co ma wspólnego Taylor Swift z polskim złotym? Szokujące, jaki wpływ gwiazda będzie miała na naszą gospodarkę

Tournee Taylor Swift, zatytułowane  Eras Tour, ma ogromny wpływ na gospodarkę i inflację w Europie. Setki tysięcy fanów amerykańskiej piosenkarki wydają pieniądze na przeloty, hotele, kwatery Airbnb, bilety koncertowe, restauracje i pamiątki. 

Nowe kursy samoobrony "Bezpieczny Warszawiak" i "Bezpieczna Warszawianka". Miejsce, terminy

26 czerwca będzie można zapisać się na kursy samoobrony "Bezpieczna Warszawianka” i "Bezpieczny Warszawiak”. Zajęcia będą odbywać się w lipcu. Są organizowane przez Straż Miejską.

REKLAMA

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

Infor.pl - Finance Talks. Second Request for Payment

Witamy w kolejnym odcinku Finance Talks, gdzie jak zawsze poznacie 3 zwroty niezbędne każdemu księgowemu podczas codziennej pracy w środowisku wymagającym użycia języka angielskiego. Na program zaprasza Iga Twarowska!

REKLAMA