REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT 2015

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu GPS i CB-radia

Kierowcy we flotach często wykonują swą pracę posługując się CB-radiem czy przenośną nawigacją GPS. Czy można od ceny ich zakupu odliczyć VAT?

Czy można odliczyć 100% VAT od usług przechowywania opon do pojazdów używanych w sposób „mieszany"

Przechowywanie opon - czy można od niego odliczyć 100% VAT jeśli auto używane jest w sposób mieszany?

Wydatki zwiazane z eksploatacją samochodu a ograniczenia w odliczeniu VAT

Jakie wydatki związane z eksploatacją podlegają odliczeniu podatku VAT? Czy np. przejazdy autostradami kwalifikują się do tego?

Jakie są sankcje karne skarbowe za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od wydatków na samochód

Jeśli auto przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej będzie wykorzystywane w celach osobistych, a mimo to odliczane będzie od niego 100% VAT-u to właścicielowi grożą poważne sankcje karne.

REKLAMA

Jakie kary grożą za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od samochodów

Nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT nie dla wszystkich podatników są zrozumiałe. Jakie kary grożą za naruszenie przepisów dotyczących odliczania podatku VAT?

Czy na fakturach wystawianych od 1 kwietnia 2014 r. należy podawać numer rejestracyjny pojazdu

Duże firmy mają w swojej flocie wiele pojazdów. Czy do prawidłowej ewidencji kosztów ich eksploatacji wymagany jest wpis z numerem rejestracyjnym danego pojazdu na fakturze?

Jak wykazywać VAT naliczony od samochodów w ewidencji i deklaracji VAT

Nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych nie dla wszystkich są zupełnie jasne. Problem stanowi m.in. prawidłowe rozliczanie się z naliczonego podatku VAT. Jak to zrobić najrozsądniej?

Czy przebudowa pojazdu wpływa na prawo do odliczenia VAT naliczonego

Przebudowa pojazdu może, lecz nie musi, wpłynąć na utratę prawa do pełnych odliczeń podatku VAT. Wszystko zależy od rodzaju przeróbki i elementów konstrukcyjnych auta poddanych modyfikacji.

REKLAMA

Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym

Jakie skutki powoduje demontaż kratki w samochodzie nabytym przed 1 kwietnia 2014 r.? Czy jej usunięcie wpłynie na na podatek odliczony przy nabyciu samochodu?

Zmiana sposobu wykorzystywania pojazdu a obowiązek korekty odliczonego podaktu VAT przy jego nabyciu

Auto wykorzystywane tylko do celów działalności gospodarczej w pewnym momencie jest użytkowane także prywatnie, po czym wraca do pełnego wykorzystania tylko na potrzeby firmy. Co z podatkiem VAT? Czy potrzebna jest korekta deklaracji VAT?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu

Zdarza się, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykorzystuje do tego samochód osobowy, które de facto parkuje pod jej domem. Czy można odliczać podatek VAT w pełnym wymiarze od kosztów jego eksploatacji?

Zakup samochodu przeznaczonego na wynajem a odliczenie 100% podatku VAT

Czy można odliczyć 100% podatku VAT od samochodów zakupionych do dalszego wynajmowania np. w wypożyczalni pojazdów?

Odliczanie podatku VAT od quadów: czy jest to możliwe?

W ostatnich latach na popularności zyskują tzw. quady. Część firm dostrzegła ich możliwości i wykorzystuje je w swojej działalności. Czy można jednak odliczać VAT od ich zakupu, paliwa i eksploatacji w pełnym wymiarze?

Odliczanie podatku VAT od wózków widłowych

Wśród pojazdów wykorzystywanych w firmie znajdują się bardzo często także wózki widłowe. Czy w myśl nowych przepisów z kwietnia 2014 roku można odliczać od nich VAT w pełnym wymiarze?

Czy można odliczyć 100% VAT od pojazdów pogrzebowych

Pojazdy pogrzebowe to samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej. Czy można od nich odliczyć podatek VAT w pełnym wymiarze?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących bankowozów typu C

Czy od 1 kwietnia 2014 r. nadal można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących bankowozów typu C? Nasi eksperci wyjaśniają wszelkie wątpliwości.

Czy od bankowozów typu A i B można odliczyć 100% VAT naliczonego

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych. Czy można odliczać go w pełnym wymiarze od bankowozów typu A i B ?

IFK poleca: Wniosek o zwrot VAT z 2014 roku do 30 września 2015 r.

Podatnik VAT, który ubiega się o zwrot podatku od wartości dodanej zapłaconego w innym państwie członkowskim UE, powinien złożyć w tej sprawie wniosek najpóźniej do 30 września. Jest to ostateczny termin wyznaczony do ubiegania się o zwrot podatku zapłaconego w 2014 r. w innym kraju UE.

Czy od 1 lipca 2015 r. można odliczać 50% VAT od paliwa opłaconego kartą paliwową

Otrzymujemy faktury od leasingodawcy za paliwo, które nabywamy do naszych samochodów za pomocą karty paliwowej. Faktury są wystawiane po zakończeniu miesiąca. Do tej pory nie odliczaliśmy VAT, bo nie był składany VAT-26. Teraz przysługuje nam odliczenie 50%. Czy możemy odliczać VAT z takiej faktury, gdy nie mamy faktury ze stacji paliw?

IFK poleca: Komornik z VAT-em, ale bez kasy fiskalnej

Od 1 października usługi komornicze zostaną objęte podatkiem od towarów i usług. Jednak komornicy nie muszą kupować kas fiskalnych. Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, które zwalnia komorników ze stosowania kasy fiskalnej.

Aport wierzytelności do spółki – skutki w VAT po stronie zbywcy wierzytelności

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, wkłady na pokrycie kapitału zakładowego spółki mogą być wnoszone przez wspólników lub akcjonariuszy w formie pieniężnej lub niepieniężnej – czyli tzw. aportu. Przedmiotem aportu mogą być natomiast wyłącznie rzeczy i prawa zbywalne, w tym wierzytelności. Warto zatem zastanowić się, jakie skutki w podatku VAT powoduje wniesienie takiego wkładu w postaci wierzytelności pod stronie wnoszącego aport wspólnika/akcjonariusza.

Zwolnienie z VAT dla usług świadczonych w ramach grupy

Naczelny Sąd Administracyjny ma wątpliwości co do zwolnienia dla usług świadczonych w ramach grupy. To pierwsze pytanie podatkowe dotyczące naruszenia zasady konkurencyjności.

Nie jesteśmy skazani na katastrofę VAT-u

Potwierdzają się pesymistyczne prognozy Instytutu Studiów Podatkowych z końca 2014 roku dotyczące dochodów budżetowych z podatku od towarów i usług: jest bardzo źle, bo niespełna 70 mld złoty z siedmiu miesięcy oznacza, że w 2015 roku zabraknie w stosunku do prognozy od 15 do 20 mld zł.

Sprzedaż przez Internet a obowiązek rejestrowania na kasie fiskanej (fiskalizacji)

Przedsiębiorcy, którzy dokonują dostaw towarów i świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są, co do zasady, zobligowani ewidencjonować taką sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. Czy jednak taki obowiązek istnieje również w przypadku sprzedaży realizowanej przez Internet?

Zwalczanie unikania opodatkowania w Polsce

Unikanie opodatkowania to problem, z którym mierzą się wszystkie administracje i systemy podatkowe. Ministerstwo Finansów udzieliło redakcji portalu infor.pl informacji, jakie działania są prowadzone w Polsce by minimalizować zjawisko unikania opodatkowania i „uszczelniać” system podatkowy. Zapytaliśmy również o możliwość wprowadzenia podatku przychodowego od firm i nowych obciążeń podatkowych dla banków i zagranicznych sieci handlowych. W imieniu Ministerstwa Finansów wyjaśnień udzielił Janusz Cichoń, wiceminister finansów.

Usługi świadczone okresowo - rozliczenie VAT

Zasady ustalania obowiązku podatkowego dla usług o charakterze ciągłym mogą mieć zastosowanie również do innych powtarzających się świadczeń, jeżeli strony transakcji ustaliły ich okresowe rozliczanie. Zasady te nie dotyczą jednak świadczeń, dla których przewidziano szczególne momenty powstawania obowiązku podatkowego.

Stawki VAT będą obniżone dopiero od 2017 roku

Według obowiązujących przepisów stawki podatku VAT zostaną obniżone z początkiem 2017 r. i w chwili obecnej Ministerstwo Finansów nie przewiduje wydłużenia tego terminu. A dotychczasowa sytuacja finansowa państwa nie pozwoliła natomiast na wcześniejsze obniżenie stawki VAT.

Stawka 8% dla usług budowlanych – warunki zastosowania

Co do zasady, usługi budowlane i inne podobne świadczenia podlegają podstawowej stawce podatku VAT. Ustawodawca przewidział jednak, że w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie preferencyjnej 8% stawki tego podatku. Chodzi tutaj o usługi związane z budownictwem objętym społecznym programem mieszkaniowym.

Marża ujemna w turystyce a VAT – nowe - stare problemy

Na gruncie podatku VAT dla usług turystyki wprowadzona została szczególna procedura, która umożliwić ma opodatkowanie takich usług w sposób najbardziej odpowiadający specyfice branży turystycznej. Jest to tzw. procedura marży, co oznacza, że podstawę opodatkowania stanowi marża rozumiana jako różnica pomiędzy całkowitą ceną usługi, a kosztami poniesionymi przez podatnika dla bezpośredniej korzyści turysty, a zatem przykładowo kosztami usług transportowych, czy noclegowych zakupionych w celu organizacji imprezy turystycznej. Specyfika branży turystycznej sprawia, że nie zawsze owa marża będzie wyrażała wartość dodatnią. Kwestię problematyczną w wielu przypadkach stanowi możliwość uwzględniania tego typu straty w rozliczeniach podatkowych. Pomimo dość ugruntowanego stanowiska wyrażanego w tej kwestii przez judykaturę, temat rozliczania marży ujemnej przez przedstawicieli branży turystycznej zdaje się ciągle budzić kontrowersje wśród organów podatkowych.

Kwalifikacja kosztów przesyłki towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał 2 lipca 2015 r. interpretację indywidualną, w której potwierdził, że koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą towarów zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy tych towarów oraz winny być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizowanej sprzedaży. Natomiast, w sytuacji gdy na jednej fakturze są pozycje opodatkowane różnymi stawkami, wówczas koszty przesyłki powinny być przyporządkowane proporcjonalnie do towarów opodatkowanych poszczególnymi stawkami.

Wymiana bitcoinów bez VAT

Zamiana wirtualnej waluty na realne pieniądze jest usługą zwolnioną z podatku od towarów i usług – uznał w opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeśli TSUE podzieli w wyroku wnioski rzecznika generalnego, to z uwagi na harmonizację VAT niektóre państwa członkowskie będą musiały zmienić swoje podejście do opodatkowania wirtualnej waluty. Chodzi właśnie o Polskę, ale też Estonię i Niemcy.

Ile naprawdę traci rocznie budżet dochodów z podatku od towarów i usług?

Jeśli idzie o wielkość tzw. luki podatkowej w tym podatku, czyli różnicy między potencjalnymi (realnie) a faktycznymi dochodami, trwa licytacja, kto powie więcej. Najniższy szacunek to ok. 2% PKB, czyli ponad 30 mld zł rocznie. Komisja Europejska jest bardziej pesymistyczna i mówi o około 40 mld zł (ponad 9 mld EURO). Firmy specjalizujące się w międzynarodowej optymalizacji podatkowej (fachowcy w tej dziedzinie) nawet podają kwotę 58 mld zł (ciekawe, skąd to wiedzą?). Ostatnio ekspert związany jednocześnie z PiS i obecną władzą mówi już o … 90 mld zł. Kto da więcej?

Stawka VAT dla usług agroturystycznych

Usługi świadczenia zakwaterowania na polach namiotowych, parkingach kempingowych czy w domach letniskowych są opodatkowane niższym, 8-proc. VAT-em. Niższa stawka nie jest jednak właściwa dla każdej usługi agroturystycznej. Właściciel gospodarstwa agroturystycznego może rozliczyć faktury za budowę domków letniskowych jeszcze sprzed rejestracji w VAT-cie.

Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przygotowało obszerne wyjaśnienia dotyczące zmian w podatku VAT, jakie weszły w życie 1 lipca 2015 r. Prezentujemy poniżej te informacje.

Zmiany w zakresie kaucji gwarancyjnej w VAT od 1 lipca 2015 r. - wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów przygotowało obszerne wyjaśnienia dotyczące zmian w podatku VAT, jakie weszły w życie 1 lipca 2015 r. w zakresie instytucji kaucji gwarancyjnej Prezentujemy poniżej te informacje.

Odliczanie podatku VAT od paliwa

Od 1 lipca 2015 roku przedsiębiorcy mogą odliczać do 50% VAT od tankowanego paliwa. Co musi zrobić aby skorzystać z tej ulgi? Jakie korzyści może ona przynieść dla firmy i kraju?

Jak udokumentować zmianę nabywcy towaru na fakturze

Sprzedaliśmy towar klientowi, który podał nam błędne dane nabywcy, niezbędne do wystawienia faktury VAT. Okazało się bowiem, że klient ten kupował u nas osobno akcesoria informatyczne dla kilku swoich usługodawców (w ich imieniu) i pomyłkowo zamienił zlecenia oraz dane dwóch z nich. Obecnie firmy zwróciły się do nas z prośbą o poprawienie zaistniałej pomyłki. Czy w takiej sytuacji musimy wystawiać fakturę korygującą, czy możliwa jest korekta błędnych danych notą?

Kiedy nie można odliczyć VAT naliczonego

Podstawowym prawem podatnika VAT jest prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług służących do wykonywania czynności opodatkowanych. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi wprost wynikać z przepisów o VAT. Katalog tych wyłączeń określa art. 88 ustawy o VAT. W niektórych przypadkach o wyłączeniu prawa do odliczenia podatku naliczonego może również przesądzać brak związku między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

Podatnik tankuje paliwo do samochodu osobowego, korzystając z karty paliwowej. Zbiorcze faktury za paliwo zatankowane w danym miesiącu otrzymuje na początku kolejnego miesiąca. Do 30 czerwca 2015 r. z faktur tych nie odliczał VAT. Czy z otrzymanej na początku lipca 2015 r. faktury zbiorczej za paliwo zatankowane w czerwcu podatnik będzie mógł odliczyć połowę VAT?

Odliczenie VAT od paliwa i samochodów – zmiany od 1 lipca 2015 r.

Jeżeli jesteś podatnikiem VAT i użytkujesz w swojej firmie samochody osobowe zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych od 1 lipca 2015 r. możesz odliczyć połowę VAT od zakupionego do tych samochodów paliwa.

Ulga na złe długi – zmiany w 2015 roku

W przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju. Umożliwia to ustawa o podatku od towarów i usług.

Odwrotne obciążenie VAT - status kontrahenta można sprawdzić na smartfonie

Dla przedsiębiorców stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia pojawiło się spore ułatwienie. Dzięki uruchomieniu usługi przez Ministerstwo Finansów, kontrahenta pod względem jego statusu na gruncie VAT można już sprawdzać przez internet, używając również smartfona czy tableta.

Gigantyczna luka w VAT - dostępna dla wszystkich od początku lipca 2015 r.

Od początku lipca tego roku istnieje ogromna, niekontrolowana luka w podatku od towarów i usług, w dodatku nie tylko dostępna dla wybranych, lecz dla każdego „zwykłego” podatnika, co jest ewenementem w dotychczasowej twórczości legislacyjnej naszego ustawodawcy - pisze profesor Witold Modzelewski.

Odwrotne obciążenie VAT od 1 lipca 2015 r. – wyjaśnienia MF

Z początkiem lipca 2015 r. weszły w życie nowe przepisy w zakresie rozszerzenia i doprecyzowania regulacji zawartych w ustawie o VAT, dotyczących mechanizmu odwróconego obciążenia, których celem jest zapewnienie większej skuteczności tego instrumentu. W artykule prezentujemy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów objaśniające wprowadzone zmiany.

IFK poleca: Do 30 września należy podwyższyć kaucję gwarancyjną

Do 30 września 2015 r. dostawcy paliw silnikowych, olejów napędowych, gazu do napędu pojazdów samochodowych oraz olejów opałowych i smarowych muszą podwyższyć kaucję gwarancyjną do 10 000 000 zł, gdy nie chcą „wypaść” z wykazu podmiotów, które złożyły kaucję, prowadzonego przez MF.

Potrzebny jest szybko plan ratunkowy dla systemu podatkowego, a zwłaszcza dla VAT

Efektywny (z perspektywy budżetu) system podatkowy wcale nie musi być ani wrogi, ani zagmatwany, choć raczej nigdy nie będzie prosty. Natomiast systemy selektywne: wrogie dla większości i bardzo przyjazne dla wybranych, są (i zawsze były w przeszłości) nieefektywne fiskalnie – pisze profesor Witold Modzelewski.

Co zmienia się w VAT od 1 lipcu 2015 r.?

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych, która wchodzi w życie 1 lipca 2015 r. wprowadza szereg nowości w podatku VAT. Najistotniejsze zmiany przewidziane w nowelizacji dotyczą następujących kwestii: rozszerzenie zakresu obowiązywania odwróconego VAT na urządzenia mobilne oraz plastyczne nieobrobione półprodukty z niektórych metali; solidarna odpowiedzialność podatkowa nabywcy towaru; uregulowanie zasad stosowania tzw. ulgi na złe długi; rozszerzenie stosowania informacji podsumowujących; wzrost stawki VAT na towary wykorzystywane do ochrony przeciwpożarowej; rozszerzona lista towarów objętych solidarną odpowiedzialnością podatkową i obowiązkiem miesięcznych rozliczeń; zmiany w stosowaniu kaucji gwarancyjnej.

IFK poleca: Więcej VAT-owców skorzysta z ulgi na złe długi

Od 1 lipca br. VAT z dłużnych faktur rozliczy też wierzyciel powiązany z dłużnikiem rodzinnie czy kapitałowo. Dłużnik z kolei będzie zwolniony z korekty odliczonego z niezapłaconej faktury VAT-u, jeśli będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.

Kto od 1 lipca 2015 r. zapłaci VAT od laptopa: nabywca czy dostawca

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kiedy stosować odwrotne opodatkowanie. Wiadomo, że po przekroczeniu ustawowego limitu, ale nie wiadomo, czy od pierwszej transakcji, czy powyżej progu 20 000 zł.

Odliczenie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r. - decyduje data tankowania

Od środy od faktur za paliwo do samochodów wykorzystywanych do celów „mieszanych” przedsiębiorcy będą mogli odliczać 50 proc. VAT-u. Nie będzie to jednak dotyczyło każdej lipcowej faktury ze stacji benzynowej. O możliwości odliczenia połowy podatku przesądza data tankowania, a nie data wystawienia faktury.

REKLAMA