REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Pracownik chce wykorzystać urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia umowy. Czy pracodawca powinien mu go udzielić?

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Jak złożyć wypowiedzenie?

Jak zgodnie z przepisami prawa pracy można złożyć wypowiedzenie? Czy wymówienie musi mieć formę pisemną? Kiedy je złożyć? Pobierz wzór wypowiedzenia umowy o pracę.

Świadczenia z ZUS dla osób chorych na nowotwór

Nowotwory wiążą się zwykle z długotrwałą niezdolnością do pracy. Z jakich świadczeń z ZUS można korzystać po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w przypadku choroby nowotworowej?

REKLAMA

Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie?

Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie złożone przez pracodawcę? Czy zgoda pracownika jest wymagana?

Okres wypowiedzenia – Kodeks pracy

Okres wypowiedzenia – czym jest? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Czy okres wypowiedzenia dla każdego rodzaju umowy o pracę jest tożsamy? Od czego zależy jego długość? Kiedy zaczyna się bieg wypowiedzenia?

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w ciąży

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę - czy pracownica w ciąży może cofnąć złożone wcześniej przez siebie wypowiedzenie? Czy pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie, jeśli pracownica w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a za niska składka - SN

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a opłacenie za niskiej składki - czy do końca 2021 r. był to powód ustania ubezpieczenia i ZUS mógł odmówić wypłaty zasiłku chorobowego? Sąd Najwyższy wydał wyrok w odpowiedzi na pytanie prawne.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2022 roku. Okres zasiłkowy po ustaniu tytułu do ubezpieczenia, to inny rodzaj okresu zasiłkowego

Od 1 stycznia 2022 r. doszło do zmiany okresu zasiłkowego po ustaniu ubezpieczenia. Do nowego roku, okres ten wynosił 182 dni, a po zmianie, uległ skróceniu aż o połowę, tj. do 91 dni. Zmiana ta na pierwszy rzut oka nie jest skomplikowana, jednak powoduje poważne problemy interpretacyjne związane ze zliczeniem okresów zasiłkowych przy trwaniu ubezpieczenia i po jego ustaniu.

Zasiłek chorobowy i jednorazowe odszkodowanie - KRUS 2022

Zasiłek chorobowy i jednorazowe odszkodowanie z KRUS od 2022 roku zmieniają wysokość. Ile wynoszą od 1 stycznia 2022 r.?

Chorobowe - zmiany 2022

Chorobowe w 2022 roku - jakie zmiany wchodzą w życie? Ubezpieczony szybciej wyczerpie limit 182 dni chorobowego. Do ustawy wpisano obowiązek zwrotu zasiłku w przypadku pracy podczas zwolnienia lekarskiego. Co zmienia się w zasiłku macierzyńskim?

Zadłużenie z tytułu składek a prawo do zasiłków - zmiany 2022

Zadłużenie z tytułu składek ZUS a prawo do zasiłków - jakie zmiany wchodzą w życie w 2022 roku? Czy opóźnienie w opłacaniu składek powoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego?

Krótszy zasiłek po ustaniu ubezpieczenia od 2022 r.

Krótszy zasiłek po ustaniu ubezpieczenia chorobowego od 2022 roku - ile maksymalnie dni będzie można pobierać zasiłek?

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę - sposoby

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę - jakie sposoby przewiduje Kodeks pracy? Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę? Kiedy może zwolnić dyscyplinarnie?

Zasiłki i zwolnienie lekarskie - zmiany 2022

Zasiłek chorobowy, macierzyński i zwolnienie lekarskie czekają zmiany od 2022 roku. To prawdziwa rewolucja w ZUS. Co z zaległościami składkowymi? Jak zmieniają się okresy zasiłkowe? Ile od 2022 r. trwa zasiłek po ustaniu ubezpieczenia?

Nagroda uznaniowa a podstawa chorobowego

Czy nagroda uznaniowa wlicza się do podstawy zasiłku chorobowego? Należy odpowiedzieć na pytanie - czy nagroda uznaniowa przysługuje za czas pobierania zasiłku.

Zasiłek chorobowy od 2022 roku – zmiany

Zasiłek chorobowy od 1 stycznia 2022 r. czekają zmiany. Jak długo można pobierać zasiłek po ustaniu zatrudnienia? Jak obliczyć okres zasiłkowy? Ile wynosi zasiłek za pobyt w szpitalu? Komu przysługuje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie chorobowe - czym różnią się od siebie? Kiedy są obowiązkowe, a kiedy dobrowolne? Do jakich świadczeń z ZUS uprawnia składka chorobowa?

6 najważniejszych zmian w zasiłkach od 2022 r.

ZUS wymienia 6 najważniejszych zmian w zasiłkach, które będą obowiązywały od stycznia 2022 r. Sprawdź, co się zmieni.

Zasiłek chorobowy 2022 - jakie zmiany?

Zasiłek chorobowy w 2022 r. czeka kilka ważnych zmian. Czego dotyczą? Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy?

Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu od 2022 r.

Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu w 2022 będzie wyższy. O ile zmieni swoją wysokość w styczniu?

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS - zmiany 2022

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS - od 2022 r. będą nowe przepisy. Jakie zmiany wprowadzają?

Praca na L4 może pozbawić zasiłku chorobowego

Praca na L4 może pozbawić zasiłku chorobowego. ZUS wyłapuje takie sytuacje. Argument pomocy koleżeńskiej może nie przekonać sądu.

Umowa zlecenie - zasiłek chorobowy w pierwszym miesiącu

Umowa zlecenia a zasiłek chorobowy w pierwszym miesiącu ubezpieczenia chorobowego - co na to prawo? Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku?

Kodeks pracy art. 30

Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

Ubezpieczenie społeczne i zasiłki 2022 - jakie zmiany?

Ubezpieczenie społeczne i zasiłki w 2022 r. czekają zmiany. Będzie wyższy zasiłek za czas pobytu w szpitalu. Co jeszcze się zmieni?

Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zasiłek chorobowy z ZUS - opóźnienie

Zasiłek chorobowy z ZUS dociera do ubezpieczonych z opóźnieniem. Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny interweniuje.

ZUS spóźnia się z wypłatą świadczeń chorobowych - RPO

ZUS a świadczenia chorobowe - RPO reaguje na opóźnienia w wypłacie świadczeń chorobowych przez ZUS.

Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdemu pracownikowi. Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy, a kiedy zawsze może to zrobić? Jak odwołać się do sądu pracy?

Szczepienie na COVID-19 a wypowiedzenie umowy o pracę

Szczepienie na COVID-19 a wypowiedzenie umowy o pracę. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień w zakładzie pracy daje pracownikom prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy lub dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu ewentualnych odczynów poszczepiennych. – Nie ma także regulacji, która umożliwiałaby uzyskanie od pracownika informacji, czy jest zaszczepiony. Pracodawca może jednak motywować pracowników do szczepień i stosować system zachęt dla tych, którzy się na to zdecydują – wyjaśnia Kajetan Bartosiak, partner w kancelarii Baran Książek Bigaj.

Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

Wypowiedzenie umowy o pracę – co trzeba wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem następuje po złożeniu oświadczenia przez pracownika lub pracodawcę – oczywiście przy zachowaniu określonych wymogów formalnych związanych z okresem wypowiedzenia. Co musi zawierać wypowiedzenie? W jakiej formie należy je przygotować? Jaka jest długość okresów wypowiedzenia? Co należy wiedzieć o świadectwie pracy?

Macierzyński lub chorobowe żony a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ojca - czy może otrzymać, gdy żona jest na macierzyńskim albo pobiera chorobowe z tytułu zwolnienia lekarskiego?

Zasady i koszty zwolnienia pracownika w Polsce na tle innych państw

Zasady i koszty zwolnienia pracownika. Prawo pracy na całym świecie zmienia się dynamicznie i charakteryzuje się coraz większym poziomem złożoności. W raporcie „International Employment Law Guide” eksperci firmy doradczej Deloitte przeanalizowali prawo dotyczące zatrudnienia i zwolnień w ponad 60 państwach, w tym również w Polsce. Aż 37 z nich gwarantuje pracownikom zarówno okres wypowiedzenia, jak i odszkodowanie w przypadku zwolnienia z pracy. Osobne normy prawne stworzono w większości krajów na potrzeby zwolnień grupowych. Redukcja zatrudnienia w czasie pandemii może wiązać się z dodatkowymi formalnościami, w szczególności, jeżeli pracodawca skorzystał z dofinansowania na ochronę miejsc pracy w ramach tzw. tarcz antykryzysowych. W większości przypadków wyłączona jest możliwość wypowiadania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, co najmniej w okresie otrzymywania takiego wsparcia.

Wypowiedzenie umowy w czasie epidemii a konsultacja związkowa

Konsultacja związkowa wypowiedzenia umowy o pracę w czasie pandemii - czy jest wymagana? Jak zawiadomić zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę? Czy na czas epidemii COVID-19 przewidziano szczególne przepisy?

Czy pracownik w wieku przedemerytalnym na umowie na czas określony korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem?

Umowa na czas określony a ochrona przedemerytalna. Pracownik przed przejściem na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego objęty jest szczególną ochroną stosunku pracy. Dzięki tej zasadzie, pracodawca nie może wypowiedzieć zawartej z pracownikiem umowy o pracę w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika. Czy ochrona ta zależna jest od długości trwania zawartej umowy o pracę? Czy istnieją wyjątki, które pozwalają na zakończenie stosunku pracy z pracownikiem w tym okresie?

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce w czasie COVID-19 - zasady, kwarantanna

Praca zdalna cudzoziemców w Polsce. Czy w czasie epidemii koronawirusa cudzoziemcy, pracujący legalnie w Polsce mogą wykonywać pracę zdalnie? Czy cudzoziemcy uprawnieni do pracy w Polsce mogą podejmować pracę zdalnie w okresie objęcia obowiązkową kwarantanną? Na pytania odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - II kwartał 2021 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2021 r. został podany w obwieszczeniu Prezesa ZUS. Ile wynosi od 1 marca 2021 r.? Czy waloryzuje się świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownica punktu krwiodawstwa a 100% zasiłku chorobowego

100% zasiłku chorobowego przysługuje zakażonym COVID-19 zatrudnionym w podmiocie leczniczym, jeśli do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy pracownica punktu krwiodawstwa może liczyć na zasiłek na preferencyjnych zasadach?

Zasiłek dla rolnika na kwarantannie

Zasiłek dla rolnika na kwarantannie przysługuje w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. Czy przepisy dla otrzymania zasiłku przewidują minimalny czas przebywania na kwarantannie?

Zasiłek chorobowy w 2021 roku

Zasiłek chorobowy z ZUS w 2021 r. wynosi bez zmian 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jaka więc jest jego wysokość netto? Ile dni można go pobierać? Jak ciąża wpływa na kwotę zasiłku? Do kiedy jest wypłacany? Czy zasiłek to dochód? Ile wynosi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji?

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy na izolacji - czy może być pobierany jednocześnie? Kiedy pobiera się zasiłek chorobowy, a kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Trzynastka za 2020 r. a podstawa wymiaru zasiłków

Trzynastka za 2020 r. w podstawie wymiaru zasiłków zwiększa wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków związanych z niezdolnością do pracy. Jakie są zasady uwzględniania trzynastej pensji? Co w przypadku braku wypłaty trzynastki za rok poprzedni? Jak na obliczenia wpływa przerwa między okresami pobierania zasiłków? Kiedy uzupełnia się wysokość trzynastki? Czy wypłaca się trzynastkę za niepełny rok zatrudnienia? Co w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy?

Kiedy chorobowe płaci pracodawca, a kiedy ZUS?

Kto płaci chorobowe - pracodawca czy ZUS? W czasie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jest to bowiem okres czasowej niezdolności do pracy. Kiedy chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS?

Choroba na przełomie miesiąca - jak liczyć podstawę zasiłkową?

Choroba pracownika na przełomie miesiąca w przypadku zawarcia nowej umowy od kolejnego miesiąca może powodować wątpliwości przy wyliczaniu podstawy wymiaru chorobowego. Jak liczyć w takim przypadku podstawę zasiłkową, gdy brak jest przerwy między kolejnymi umowami o pracę? Artykuł zawiera przykład wraz z wyjaśnieniami.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - I kwartał 2021 r.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego, a dokładniej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2021 r. nie ulega zmianie.

REKLAMA