REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy, Zasiłek macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19

Osoby ubezpieczone będące m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami odbywające obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów je zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za ten czas mają prawo do wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym wypadku, jeżeli objęte są ubezpieczeniem chorobowym, otrzymają świadczenie chorobowe. Pracy nie mogą świadczyć, nawet za zgodą zatrudniającego, osoby objęte izolacją, w tym w warunkach domowych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały wprost możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Została ona wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawę covidową, która obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS - listopad

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS można ponownie składać. Został on przywrócony od 9 do 29 listopada 2020 r. Pobierz wzór wniosku i przeczytaj najważniejsze informacje o zasiłku.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS - listopad 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS wrócił 9 listopada podobnie jak dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS. Są one przyznawane w tych samych sytuacjach. Kto i kiedy może ubiegać się o zasiłek?

Uwaga pracodawcy! Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza.

REKLAMA

Kwarantanna i izolacja - dokumenty do świadczeń chorobowych

Dokumentowanie kwarantanny i izolacji domowej jest niezbędne do wypłaty świadczeń chorobowych. Jak dokumentować kwarantannę, gdy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS? A co w przypadku wypłacania świadczenia przez pracodawcę? Jaka jest procedura w sytuacji osób poddanych kwarantannie jako domownicy osób zakażonych koronawirusem lub kiedy kwarantanną lub izolacją zostało objęte dziecko?

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca na zasadach z września 2020 r. Przysługuje rodzicom opiekującym się dziećmi, którzy z tego powodu nie mogą wykonywać pracy. Dotyczy to sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii COVID-19. Od kiedy można korzystać z dodatkowego zasiłku?

Kwarantanna dziecka a zasiłek opiekuńczy

Kwarantanna dziecka lub izolacja wiąże się z koniecznością zapewnienia mu opieki. W takiej sytuacji rodzicom sprawującym osobistą opiekę nad dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy. Do jakiego wieku dziecka przysługuje zasiłek? Co zrobić, aby go uzyskać?

Wniosek o wyrównanie zaniżonego z powodu covid zasiłku

Można już składać wniosek o wyrównanie zaniżonego z powodu COVID-19 zasiłku. Dotyczy to zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych. Komu złożyć wniosek?

REKLAMA

Pracownicy, którym obniżono etat z powodu COVID-19 w okresie wcześniej pobieranego zasiłku, otrzymają jego wyrównanie

Jeżeli w okresie wcześniej pobieranego zasiłku np. chorobowego pracownikowi obniżono wymiar czasu pracy z powodu COVID-19 oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, ma on prawo do wyrównania zasiłku. Przed zmianą przepisów w takich przypadkach pracownicy otrzymywali zasiłki ustalone od nowego wymiaru czasu pracy, czyli od niższego wynagrodzenia. Zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy o COVID-19, która weszła w życie 9 października 2020 r.

Obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek

Zasiłki obniżone z powodu niższego wymiaru czasu pracy podyktowanego epidemią koronawirusa będą ponownie przeliczane. Aby uzyskać wyrównanie zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, należy złożyć wniosek.

Obniżony czas pracy a wysokość zasiłku - nowe przepisy

Czy obniżony wymiar czas pracy z powodu koronawirusa wpłynie na obniżenie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Co na to nowe przepisy?

Zasiłki nie zostaną obniżone - nowe przepisy

Zasiłki chorobowe i macierzyńskie nie zostaną obniżone ze względu na skrócenie wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa. Nowe przepisy chroniące m.in. kobiety w ciąży weszły w życie. Co z zasiłkami już wypłaconymi?

Obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie obniży zasiłków - projekt

Wszystko wskazuje na to, że obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronwirusa nie wpłynie na zaniżenie wysokości zasiłków. Rząd pracuje nad projektem dotyczącym ustalania kwoty zasiłku z uwzględnieniem wynagrodzenia w wysokości obowiązującej przed obniżeniem wymiaru czasu pracy.

Powstał projekt chroniący kobiety w ciąży przed obniżeniem zasiłku macierzyńskiego

Powstał senacki projekt chroniący kobiety w ciąży przed obniżeniem zasiłku macierzyńskiego. Chodzi o sytuację obniżenia wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa w czasie ciąży pracownicy, co może skutkować niższym zasiłkiem macierzyńskim.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił we wrześniu 2020 r. wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Artykuł zawiera pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Czy zatrzymanie dziecka w domu z obawy przed koronawirusem, mimo że przedszkole jest otwarte, uprawnia do otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Jak złożyć wniosek o zasiłek?

Obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa a zasiłek macierzyński - inicjatywa senacka

Obecnie obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa może obniżyć zasiłek macierzyński lub skrócić urlop macierzyński. W Senacie została zgłoszona inicjatywa mająca na celu ochronę kobiet znajdujących się w tej sytuacji.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS od 1 do 20 września 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS powraca. Można go pobierać od 1 do 20 września 2020 r., ale tylko w ściśle określonych przypadkach, takich jak zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka. Pobierz wniosek o zasiłek opiekuńczy.

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W przypadku zamknięcia żłobka ze względu na zagrożenie epidemiczne jest możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Wypłacany będzie za okres od 1 do 20 września.

Czy można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy po 26 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 lipca br. nie przysługuje? Czy jeśli pracownik nadal ma problem z opieką, bo przedszkole jest zamknięte, może skorzystać z tego zasiłku w ramach przysługujących 60 dni?

Urlop ojcowski a zasiłek macierzyński - czy obniżenie etatu z powodu koronawirusa ma wpływ na jego wysokość?

Nie otrzymuje się wynagrodzenia za urlop ojcowski. Za czas urlopu dla ojca przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Czy obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa ma wpływ na jego wysokość?

Po 26 lipca 2020 r. można wnioskować o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach

dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 26 lipca 2020 r. Po tej dacie można wnioskować do ZUS o zasiłek opiekuńczy przyznawany na ogólnych zasadach. Kiedy przysługuje? W jakim wymiarze?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy – druk Z-15A, Z-15B i dodatkowe dokumenty

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z ZUS składa się na druku Z-15A lub Z-15B. Pierwszy dotyczy przypadku opieki nad dzieckiem, a drugi opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Zasiłek opiekuńczy 2020 – zasady, wysokość, wniosek

Zasiłek opiekuńczy w 2020 r. przysługuje w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Można również wnioskować o zasiłek w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, a także choroby niani czy opiekuna dziennego. Jakie są zasady udzielania zasiłku opiekuńczego w 2020 r.? Ile wynosi jego wysokość? Jak złożyć wniosek?

Zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2020 r. (pytania i odpowiedzi)

Ile w 2020 r. wynosi zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Kto ma prawo do zasiłku? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorczych rodziców.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 27 lipca 2020 r. już nie przysługuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje od dnia 27 lipca 2020 r. Ze względu na okres wakacyjny i mniejszą liczbę osób pobierających ten zasiłek ostatnim dniem, za który można go otrzymać jest 26 lipca. Po tej dacie istnieje możliwość korzystania ze standardowego zasiłku opiekuńczego.

Obniżenie wymiaru czasu pracy z ustawy o COVID-19 a wysokość zasiłku macierzyńskiego

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Warunkiem ustalenia nowej podstawy jest, aby zmiana etatu nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w okresie maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność. Zasada ta dotyczy również m.in. zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS przysługuje także po 12 lipca. Zostaje ponownie przedłużony - będzie obowiązywał w wakacje, póki co do 26 lipca 2020 r. Zasiłek ten wprowadzono w związku z opieką nad dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak przedłużony - do 26 lipca

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że przesłużenia zasiłku nie będzie - o kolejne dwa tygodnie zostało wydłużone świadczenie opiekuńcze. Zasiłek przysługuje m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek lub przedszkole z powodu COVID-19.

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. II)

Jednym z podstawowych uprawnień rodzicielskich jest urlop macierzyński i rodzicielski (nazywane łącznie rocznym urlopem macierzyńskim). Kiedy złożyć o nie wniosek? Ile wynosi zasiłek macierzyński? Czy można pracować w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS przedłużony do 12 lipca 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS został przedłużony do 12 lipca 2020 r. mocą rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 12 lipca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ponownie przedłużony. Tym razem do 12 lipca 2020 r. Zasiłek wydłużono mocą rozporządzenia Rady Ministrów.

ZUS: zasiłek po urodzeniu dziecka coraz częściej wypłacany tacie

ZUS płaci coraz więcej zasiłków dla tatusiów, którzy korzystają z urlopów związanych z rodzicielstwem. "Dzisiaj widok taty z dzieckiem w wózku nikogo nie dziwi jak i nie zaskakuje fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama wraca do pracy" – przekonuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego COVID-19

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego przysługującego w związku z zamknięciem przedszkoli po wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii?

Tarcza Antykryzysowa 3.0: pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa 3.0 daje możliwość skorzystania z pożyczki w wysokości 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców. Jakie są warunki otrzymania i umorzenia pożyczki? Jak złożyć wniosek o pomoc?

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy

Zatrudniamy 8 pracowników, w tym 1 kobietę we wczesnej ciąży, oraz 4 zleceniobiorców. Prowadzona przez nas działalność zostanie niebawem zlikwidowana. Pracownica w ciąży ma wątpliwości, czy po rozwiązaniu umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Tarcza Antykryzysowa 4.0 – przewodnik po zmianach

Od 27 maja 2020 r. Sejm pracuje nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0. Chodzi o projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Oto najważniejsze zmiany prawne zawarte w kolejnym pakiecie antykryzysowym.

Ponowne ubezpieczenie chorobowe po urlopie macierzyńskim przy prowadzeniu własnej działalności

Każda mama prowadząca własną działalność musi pamiętać o ponownym ubezpieczeniu chorobowym po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Do dobrowolnego ubezpieczenia nie wraca się automatycznie. Niezbędne jest zgłoszenie do ZUS.

Urlop i zasiłek macierzyński w 2020 r.

Kobieta po urodzeniu dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, następnie z urlopu rodzicielskiego, które łącznie dają 52 tygodnie wolnego o pracy. Coraz częściej po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu dla mam kobiety wracają do pracy, a opiekę nad dzieckiem przejmują ojcowie. Sprawdź, ile wynosi zasiłek macierzyński.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 28 czerwca 2020 r. także dla rodziców dzieci zdrowych do 8. roku życia. Ta sama data dotyczy zasiłku opiekuńczego dla rolników. Ustawa została zmieniona, a nowe przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 25 maja 2020 r.

Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeśli nie przepracował ani jednego dnia a pobierał zasiłek opiekuńczy

Pracownik zatrudniony w naszej firmie, który ma określone stałe miesięczne wynagrodzenie, miał zaplanowane w 04.2020 r. dni pracy od poniedziałku do piątku. Na wszystkie dni robocze w tym miesiącu złożył wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (wyłączając oczywiście święto: 13.04.2020 oraz weekendy, które to były dla pracownika dniami wolnymi). Czy oprócz zasiłku przysługującego mu za 21 dni musimy temu pracownikowi wypłacić również wynagrodzenie zasadnicze za dni wolne?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony w czasie epidemii koronawirusa zostaje ponownie przedłużony. Będzie można z niego skorzystać także po 24 maja. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje taką możliwość do 14 czerwca 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS do 24 maja 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolnika/domownika również ulega przedłużeniu do 24 maja 2020 r. Przyznawany jest na wniosek osoby zainteresowanej. W jakich przypadkach przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a wygaśnięcie umowy o pracę

Pan pobiera zasiłek opiekuńczy na dziecko poniżej 8. roku życia. 30 kwietnia 2020 r upływał jego ostatni dzień pracy, gdyż pracodawca wypowiedział mu umowę. Czy nadal będzie miał prawo do zasiłku na dziecko?

Czy pozostanie dziecka w domu od 6 maja pozbawia zasiłku opiekuńczego?

Przedszkola i żłobki zostają otwarte od środy 6 maja 2020 r. Czy jeśli rodzice nie zdecydują się na wysłanie dziecka do placówki, przepadnie im dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Większość rodziców chce jeszcze zostawić dzieci w domu.

Nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków (chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Zostały one zwaloryzowane kwotowo jak w poprzednim roku rozliczeniowym trwającym do 29 lutego 2020 r. Płatnicy zasiłków ustalają wysokość potrąceń z zasiłków z zastosowaniem dotychczasowych granic, które nie uległy zmianie.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – projektowane zmiany

Do Sejmu trafiła tzw. tarcza 3.0. Rozwiązania proponowane tą ustawą nie mają jeszcze ostatecznego kształtu. Dlatego jedynie sygnalizujemy, że wkrótce zostanie uchwalona kolejna wersja tarczy antykryzysowej. Przedstawiamy kilka wybranych zagadnień projektu, które mogą być istotne dla firm. Szczegóły nowych rozwiązań przedstawimy po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

Możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja a zasiłek opiekuńczy

Od 6 maja 2020 r. będzie możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli. Rodzicom, którzy nie będą jednak mogli posłać dziecka do placówki będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Od 4 maja otwarte centra handlowe, a od 6 maja - przedszkola i żłobki

Od 4 maja będą otwarte centra handlowe, jednak z limitem osób i bez spożywania posiłków. Od 6 maja organy prowadzące żłobki i przedszkola będą mogły je otworzyć. Możliwe będzie ograniczenie ilości dzieci w grupach. Co jeszcze zmieni się po majówce?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 3 maja 2020 r. - komu przysługuje, dokumenty, termin wypłaty

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 3 maja 2020 r. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia o zasiłek występują bezpośrednio do swojego pracodawcy. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą wniosek składają w ZUS.

REKLAMA