Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2020 r. (pytania i odpowiedzi)

Wioleta Matela-Marszałek
Okres, na jaki przyznawany jest zasiłek macierzyński dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą jest taki sam jak w przypadku mam na etacie./Fot. Shutterstock
Okres, na jaki przyznawany jest zasiłek macierzyński dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą jest taki sam jak w przypadku mam na etacie./Fot. Shutterstock
shutterstock
Ile w 2020 r. wynosi zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Kto ma prawo do zasiłku? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorczych rodziców.

1. Czy przedsiębiorcza mama ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Tak, mama prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje osobom, które odprowadzają składkę chorobową i urodzi im się dziecko.

Okres, na jaki przyznawany jest zasiłek macierzyński jest taki sam jak w przypadku mam na etacie.

Odpowiada on okresowi urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Mama prowadząca działalność gospodarczą może pobierać zasiłek macierzyński maksymalnie przez 52 tygodnie, czyli około roku od urodzenia dziecka.

Należy pamiętać, iż ubezpieczenie chorobowe w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą jest dobrowolne. Można do niego przystąpić w dowolnym momencie prowadzenia działalności.

Polecamy: Świadczenia dla pracujących rodziców. Urlopy, zasiłki, ochrona

2. Czy przedsiębiorczy tata ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Tak, zasiłek macierzyński może otrzymywać również ojciec. Pieniądze będą wypłacane przez okres, który trwa tyle co urlop ojcowski, chociaż oczywiście przedsiębiorczy tata z takiego urlopu nie korzysta. Maksymalny czas, na jaki przysługuje zasiłek macierzyński wynosi 2 tygodnie. Zasiłek nie musi być pobierany jednorazowo, może być wykorzystany w dwóch częściach. Każda z nich trwa wówczas tydzień.

Warto pamiętać, iż mama może również przekazać niewykorzystaną część swojego zasiłku macierzyńskiego tacie. Prawo takie przysługuje po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego lub pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ojciec musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.

3. Jak długo należy opłacać składki, aby otrzymać zasiłek?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany mamom bez tzw. okresu wyczekiwania tak jak ma to miejsce w przypadku zasiłku chorobowego. Zasiłek macierzyński można zatem uzyskać już od pierwszego dnia ubezpieczenia.

4. Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Kwota takiego zasiłku zależy od oczywiście od konkretnego przypadku.

Podstawą wymiaru zasiłku jest przeciętny miesięczny przychód, od którego była opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe. Pomniejsza się go następnie o kwotę odpowiadającą 13,71% podstawy wymiaru składek. Bierze się tu pod uwagę okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem.

Obecnie nie jest możliwe jednorazowe podwyższenie podstawy wymiaru składki, aby otrzymać wysoki zasiłek.

Przyszłe mamy, które chciałyby otrzymywać wysoki zasiłek macierzyński liczony od pełnej zadeklarowanej podstawy powinny zatem odprowadzać składkę w wyższej wysokości przez pełne 12 miesięcy.

Co w sytuacji, gdy dziecko urodzi się przed upływem tych 12 miesięcy?

W takim przypadku, jeżeli kobieta opłaca składki w wysokości wyższej niż minimalne, to otrzyma zasiłek w minimalnej wysokości powiększony o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przed porodem.

Jeżeli kobieta płaciła wyższe składki przez 5 miesięcy przed porodem, to zasiłek minimalny zostanie podwyższony o 5/12 wpłaconych składek.

Czyli im dłużej kobieta płaci wyższe składki, tym wyższa jest wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Przyszłe mamy powinny jednak pamiętać, iż podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać pewnego limitu. Miesięcznie wynosi on 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie kwota ta wynosi 13067,50 zł. Jest to więc maksymalna podstawa, od której przyszła mama może opłacać składki chorobowe.

Jeżeli chodzi o podstawę najniższą, to w przypadku pełnego ZUS-u wynosi ona 60 procent kwoty przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. Obecnie: 3136, 20 zł. Dla osób, które płacą preferencyjne składki taka najniższa podstawa to 30% płacy minimalnej. Kwota, która odpowiada 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. wynosi 780 zł.

W przypadku najniższych zasiłków macierzyńskich nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to zasiłków macierzyńskich, których wysokość nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego, czyli 1000 zł.

Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy również od tego, za jaki okres jest on wypłacany. Przez okres, który odpowiada urlopowi macierzyńskiemu, czyli przez pierwsze 20 tygodni, jest to co do zasady 100 procent podstawy. Za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu – 60 procent. Mama może jednak złożyć deklarację, iż chce korzystać od razu z obu urlopów. Należy to zrobić w ciągu 21 dni od porodu. W takim przypadku wysokość zasiłku za cały czas jego trwania wyniesie 80 procent podstawy.

5. W jakich przypadkach ZUS może wszcząć kontrolę?

Przedsiębiorcze mamy często mają obawy związane z ewentualnymi kontrolami, przeprowadzanymi przez ZUS.

Zgodnie z odpowiedzią sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda na interpelację nr 1502 w sprawie kontroli ZUS dotyczących zasiłków macierzyńskich w przypadku kobiet prowadzących działalność gospodarczą udzieloną 20 lutego 2020 r. działalność kontrolna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma charakter planowy. W Planie kontroli na obecny rok nie występują płatnicy składek jednoosobowo prowadzący działalność gospodarczą.

Kontrole płatników, którzy mają obowiązek opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenie, są przeprowadzane tylko w uzasadnionych przypadkach.

ZUS przeprowadza takie kontrole w sytuacjach, które budzą wątpliwości. Przykładowo, gdy w krótkim okresie od zgłoszenia do ubezpieczeń mama występuje o zasiłek. ZUS może mieć również wątpliwości czy działalność gospodarcza faktycznie jest prowadzona, jeżeli pomiędzy okresami pobierania zasiłków występują krótkie przerwy.

W stosunku do osób często korzystających z zasiłków ZUS sprawdza czy tytuł ubezpieczenia trwa w okresie przerw między okresami pobierania zasiłków.

Jak wygląda taka kontrola? W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców. Kontrola inspektora ZUS rozpoczyna się po doręczeniu mamie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Kontrola powinna odbyć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od doręczenie zawiadomienia i nie później niż po upływie 30 dni.

Co istotne, kontrole mogą mieć miejsce zarówno przed wypłatą zasiłku, jak i w trakcie jego pobierania. Kontrola może mieć miejsce także między okresami pobierania zasiłków.

Podczas kontroli mama może zostać zobowiązana do przedstawienia dokumentów, które potwierdzają prowadzenie działalności na przykład umów czy faktur.

ZUS może wzywać do udziału w podejmowanych czynnościach. Jeżeli chodzi o składanie wyjaśnień lub zeznań, to odbywa się to osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

Jeżeli ZUS uzna, iż prowadzenie działalności jest pozorne, to wydaje decyzję o niepoleganiu ubezpieczeniu i odmowie prawa do zasiłków.

W 2019 roku osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą wydano łącznie 157 921 decyzji, w tym 98 713 decyzji o odmowie prawa do świadczenia i 59 208 decyzji zobowiązujących do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń (Źródło: Odpowiedź na sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed na interpelację nr 7660 w sprawie decyzji ZUS nakazujących zwrot zasiłku chorobowego lub odmowy wypłaty zasiłku kobietom prowadzącym działalność gospodarczą, będącym w ciąży lub po porodzie).

Polecamy serwis: Zasiłki

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bilet na darmowe przejazdy kolejami po Europie przez miesiąc. Dla kogo?

  Trwa kolejna edycja konkursu DiscoverEU organizowanego przez Komisję Europejską i skierowanego do osiemnastolatków z Unii Europejskiej.

  Centralna Informacja Emerytalna. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

  Rząd chce utworzyć Centralną Informację Emerytalną. System będzie zawierał kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, bez względu na ich źródło.

  Wycinka drzew. Jakie są aktualne przepisy?

  Jak złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa i czy zawsze jest on konieczny? Jakie zmiany weszły w życie w 2023 r.? Co z okresem lęgowym ptaków? 

  Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów

  Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów; lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą, jak o nie zadbać - przekazała w mediach społeczniościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Sąd zdecyduje o usunięciu materiału lub profilu z mediów społecznościowych a nie moderator?

  To sąd zdecyduje o usunięciu z mediów społecznościowych materiału lub profilu, a nie moderator? Czy rząd pracuje nad wprowadzeniem takich rozwiązań prawnych?

  ZUS: większość emerytów dostała zwaloryzowane świadczenia

  Od 1 marca świadczenia wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. Jakie są terminy wypłat rent i emerytur?

  KNF ostrzega: Sześć podmiotów działa bez zezwolenia

  Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń publicznych kolejnych sześć podmiotów. Komisja zgłosiła do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez te firmy.

  Co z e-zwolnieniem, jeśli pracodawca nie założył profilu na (PUE) ZUS?

  Od 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS płatników składek. Co jeśli nasz pracodawca nie założył takiego profilu?

  Jak zapewnić bezpieczeństwo na placu zabaw?

  Co zrobić, by nasze dziecko było bezpieczne na placu zabaw? Zabawa to spontaniczność, kreatywność, przyjemność i beztroska, dlatego rodzice i opiekunowie powinni być szczególnie czujni, aby zapewnić bezpieczne harce. Na co zwrócić uwagę przed wejściem na plac zabaw?

  Banki chcą ugód z frankowiczami, kredytobiorcy wolą iść do sądu

  Jak wynika z najnowszego badania, co ósmy frankowicz niebędący w sporze sądowym zainicjował ostatnio kontakt ze swoim bankiem w sprawie zaproponowania mu ugody. Dokładnie rok wcześniej, takich osób było nieznacznie więcej. Natomiast z blisko 14% do ponad 21% rdr. wzrosła grupa respondentów, z którymi bank z własnej inicjatywy skontaktował się w celu zawarcia ugody. Frankowiczów, którzy chcą polubownie załatwić sprawę, głównie interesuje przewalutowanie po uzgodnionym kursie lub unieważnienie umowy ze wzajemnym rozliczeniem.

  Krajowe Centrum Przetwarzania Danych już za trzy lata

  Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma powstać dzięki inwestycjom zaplanowanym na lata 2024-2026. Ma ono zapewnić ciągłość usług publicznych nawet podczas prób cyberataków. Rząd przyjął 21 marca projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie KCPD. Centrum ma być realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności

  Zadłużenie Polaków rośnie. Ile jesteśmy winni?

  Polacy zadłużeni są na prawie 79 mld zł. W 2022 r. zadłużenie wzrosło o 6,4 mld zł, głównie z powodu zaległych alimentów i rat kredytów – wynika z raportu InfoDług. Najwięcej nierzetelnych dłużników i nieuregulowanych zobowiązań mają mieszkańcy Mazowsza.

  Straż Graniczna szuka muzyków. Muzyk to także funkcjonariusz

  Saksofoniści, klarneciści, waltorniści, sakshorniści oraz trębacze – takich muzyków poszukuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z siedzibą w Karpackim Oddziale w Nowym Sączu. Kandydaci, oprócz muzycznego talentu, muszą się także wykazać tężyzną fizyczną. Będą występować z takimi instrumentami jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie. W procesie rekrutacji czeka ich m.in. badania wariografem.

  Prywatne pogotowie ratunkowe. Czy odciąży system państwowy?

  Prywatne pogotowie ratunkowe. Czy to nowa jakość medycyny? Pierwsze takie pogotowie funkcjonuje na razie na terenie Warszawy i okolic. Dlaczego powstało prywatne pogotowie i czym różni się od państwowego? 

  Rząd szykuje jedno konto dla naszych oszczędności! ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE w jednym miejscu

  Centralna Informacja Emerytalna (CIE). Rząd ma zająć się już jutro projektem ustawy - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Ma powstać jedno konto dla oszczędności ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE, tj. zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.

  Ulgi dla seniora 2023. Oto lista!

  Ulgi dla seniora to temat obejmujący swym zasięgiem dużą część naszego społeczeństwa. Niestety wielu seniorów nie zna swoich praw. Poniżej przedstawiamy listę, która umożliwi zachowanie w portfelu większej sumy pieniędzy. 

  Ceny paliw na stacjach Orlenu. Co z prawami konsumentów?

  Ceny paliw na stacjach Orlenu to temat interwencji rzecznika praw obywatelskich. PKN Orlen pod koniec ubiegłego roku utrzymywał ceny paliw, pomimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Marcin Wiącek zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wyjaśnienie sprawy.

  Zmiany w Kodeksie wyborczym. Ankietowani nie wierzą, że chodzi tylko o podniesienie frekwencji

  Większość ankietowanych w sondażu SW Research nie wierzy, że ostatnie zmiany w Kodeksie wyborczym mają na celu wyłącznie zwiększenie frekwencji. Jedna czwarta respondentów jest przeciwnego zdania. Prawie 15 proc. badanych w ogóle nie wie o zmianach Kodeksu.

  Bony turystyczne. Na Pomorzu 39 tysięcy bonów czeka na aktywację

  39 tysięcy bonów turystycznych wciąż nie zostało aktywowanych w województwie pomorskim. Ponad 102 tysiące nie zostało w regionie wykorzystanych w całości. Na skorzystanie z bonu turystycznego jest czas tylko do końca marca.

  Straż Graniczna. Land Cruisery będą strzec wschodniej granicy

  56 nowych samochodów terenowych Toyota Land Cruiser odbiorą funkcjonariusze Straży Granicznej. Nowoczesne auta trafią do wszystkich placówek wschodniej granicy, z czego najwięcej do Podlaskiego Oddziału SG – 19 sztuk i Nadburzańskiego Oddziału SG – 18 sztuk.

  L4 na dziecko i opiekę nad członkiem rodziny. Komu i kiedy przysługuje?

  L4 na dziecko i opiekę nad członkiem rodziny – komu przysługuje? Zwolnienie lekarskie otrzymamy nie tylko na opiekę nad dzieckiem. Opiekować podczas choroby można się także m.in. małżonkiem, dziadkami, teściami czy wnukami – warunkiem jest pozostawanie przez ten czas we wspólnym gospodarstwie domowym. Co należy wiedzieć, gdy opiekujesz się chorym członkiem rodziny? Jakie dokumenty powinny być wystawione i jaki wniosek należy złożyć, by móc skorzystać z prawa do zasiłku? 

  Ulga dla pracujących seniorów od 2022 r.
  Ulga dla pracujących seniorów weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Zerowy PIT dotyczy osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi dla seniorów?
  Ulga na leki 2023 – dla kogo i ile można odliczyć wydatków na lekarstwa

  W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi?

  PIT-0 dla seniora - zwolnienie z PIT pracujących emerytów. Wzór oświadczenia
  Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia dotyczące obowiązujących od 2022 roku przepisów zwalniających z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) niektórych przychodów (np. z pracy, zlecenia, działalności gospodarczej) podatników, którzy – pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – będą nadal aktywni zawodowo a nie będą otrzymywać emerytury lub renty rodzinnej. Zwolnienie to jest też potocznie (a także przez resort finansów) zwane "PIT-0 dla seniorów", czy "ulga dla pracujących seniorów"). Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych od początku 2022 roku. Jakie oświadczenie powinien złożyć senior?
  Ulga dla seniora a odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa
  Ulga dla seniora. Kiedy odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa korzystają ze zwolnienia z podatku PIT?