Kategorie

Zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2020 r. (pytania i odpowiedzi)

Wioleta Matela-Marszałek
Okres, na jaki przyznawany jest zasiłek macierzyński dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą jest taki sam jak w przypadku mam na etacie./Fot. Shutterstock
shutterstock
Ile w 2020 r. wynosi zasiłek macierzyński dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Kto ma prawo do zasiłku? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorczych rodziców.

1. Czy przedsiębiorcza mama ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Tak, mama prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje osobom, które odprowadzają składkę chorobową i urodzi im się dziecko.

Okres, na jaki przyznawany jest zasiłek macierzyński jest taki sam jak w przypadku mam na etacie.

Odpowiada on okresowi urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Mama prowadząca działalność gospodarczą może pobierać zasiłek macierzyński maksymalnie przez 52 tygodnie, czyli około roku od urodzenia dziecka.

Należy pamiętać, iż ubezpieczenie chorobowe w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą jest dobrowolne. Można do niego przystąpić w dowolnym momencie prowadzenia działalności.

Polecamy: Świadczenia dla pracujących rodziców. Urlopy, zasiłki, ochrona

2. Czy przedsiębiorczy tata ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Reklama

Tak, zasiłek macierzyński może otrzymywać również ojciec. Pieniądze będą wypłacane przez okres, który trwa tyle co urlop ojcowski, chociaż oczywiście przedsiębiorczy tata z takiego urlopu nie korzysta. Maksymalny czas, na jaki przysługuje zasiłek macierzyński wynosi 2 tygodnie. Zasiłek nie musi być pobierany jednorazowo, może być wykorzystany w dwóch częściach. Każda z nich trwa wówczas tydzień.

Warto pamiętać, iż mama może również przekazać niewykorzystaną część swojego zasiłku macierzyńskiego tacie. Prawo takie przysługuje po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego lub pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ojciec musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.

3. Jak długo należy opłacać składki, aby otrzymać zasiłek?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany mamom bez tzw. okresu wyczekiwania tak jak ma to miejsce w przypadku zasiłku chorobowego. Zasiłek macierzyński można zatem uzyskać już od pierwszego dnia ubezpieczenia.

4. Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Kwota takiego zasiłku zależy od oczywiście od konkretnego przypadku.

Podstawą wymiaru zasiłku jest przeciętny miesięczny przychód, od którego była opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe. Pomniejsza się go następnie o kwotę odpowiadającą 13,71% podstawy wymiaru składek. Bierze się tu pod uwagę okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem.

Obecnie nie jest możliwe jednorazowe podwyższenie podstawy wymiaru składki, aby otrzymać wysoki zasiłek.

Przyszłe mamy, które chciałyby otrzymywać wysoki zasiłek macierzyński liczony od pełnej zadeklarowanej podstawy powinny zatem odprowadzać składkę w wyższej wysokości przez pełne 12 miesięcy.

Co w sytuacji, gdy dziecko urodzi się przed upływem tych 12 miesięcy?

W takim przypadku, jeżeli kobieta opłaca składki w wysokości wyższej niż minimalne, to otrzyma zasiłek w minimalnej wysokości powiększony o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przed porodem.

Jeżeli kobieta płaciła wyższe składki przez 5 miesięcy przed porodem, to zasiłek minimalny zostanie podwyższony o 5/12 wpłaconych składek.

Czyli im dłużej kobieta płaci wyższe składki, tym wyższa jest wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Reklama

Przyszłe mamy powinny jednak pamiętać, iż podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać pewnego limitu. Miesięcznie wynosi on 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie kwota ta wynosi 13067,50 zł. Jest to więc maksymalna podstawa, od której przyszła mama może opłacać składki chorobowe.

Jeżeli chodzi o podstawę najniższą, to w przypadku pełnego ZUS-u wynosi ona 60 procent kwoty przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. Obecnie: 3136, 20 zł. Dla osób, które płacą preferencyjne składki taka najniższa podstawa to 30% płacy minimalnej. Kwota, która odpowiada 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. wynosi 780 zł.

W przypadku najniższych zasiłków macierzyńskich nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to zasiłków macierzyńskich, których wysokość nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego, czyli 1000 zł.

Kwota zasiłku macierzyńskiego zależy również od tego, za jaki okres jest on wypłacany. Przez okres, który odpowiada urlopowi macierzyńskiemu, czyli przez pierwsze 20 tygodni, jest to co do zasady 100 procent podstawy. Za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu – 60 procent. Mama może jednak złożyć deklarację, iż chce korzystać od razu z obu urlopów. Należy to zrobić w ciągu 21 dni od porodu. W takim przypadku wysokość zasiłku za cały czas jego trwania wyniesie 80 procent podstawy.

5. W jakich przypadkach ZUS może wszcząć kontrolę?

Przedsiębiorcze mamy często mają obawy związane z ewentualnymi kontrolami, przeprowadzanymi przez ZUS.

Zgodnie z odpowiedzią sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda na interpelację nr 1502 w sprawie kontroli ZUS dotyczących zasiłków macierzyńskich w przypadku kobiet prowadzących działalność gospodarczą udzieloną 20 lutego 2020 r. działalność kontrolna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma charakter planowy. W Planie kontroli na obecny rok nie występują płatnicy składek jednoosobowo prowadzący działalność gospodarczą.

Kontrole płatników, którzy mają obowiązek opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenie, są przeprowadzane tylko w uzasadnionych przypadkach.

ZUS przeprowadza takie kontrole w sytuacjach, które budzą wątpliwości. Przykładowo, gdy w krótkim okresie od zgłoszenia do ubezpieczeń mama występuje o zasiłek. ZUS może mieć również wątpliwości czy działalność gospodarcza faktycznie jest prowadzona, jeżeli pomiędzy okresami pobierania zasiłków występują krótkie przerwy.

W stosunku do osób często korzystających z zasiłków ZUS sprawdza czy tytuł ubezpieczenia trwa w okresie przerw między okresami pobierania zasiłków.

Jak wygląda taka kontrola? W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców. Kontrola inspektora ZUS rozpoczyna się po doręczeniu mamie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Kontrola powinna odbyć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od doręczenie zawiadomienia i nie później niż po upływie 30 dni.

Co istotne, kontrole mogą mieć miejsce zarówno przed wypłatą zasiłku, jak i w trakcie jego pobierania. Kontrola może mieć miejsce także między okresami pobierania zasiłków.

Podczas kontroli mama może zostać zobowiązana do przedstawienia dokumentów, które potwierdzają prowadzenie działalności na przykład umów czy faktur.

ZUS może wzywać do udziału w podejmowanych czynnościach. Jeżeli chodzi o składanie wyjaśnień lub zeznań, to odbywa się to osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

Jeżeli ZUS uzna, iż prowadzenie działalności jest pozorne, to wydaje decyzję o niepoleganiu ubezpieczeniu i odmowie prawa do zasiłków.

W 2019 roku osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą wydano łącznie 157 921 decyzji, w tym 98 713 decyzji o odmowie prawa do świadczenia i 59 208 decyzji zobowiązujących do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń (Źródło: Odpowiedź na sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed na interpelację nr 7660 w sprawie decyzji ZUS nakazujących zwrot zasiłku chorobowego lub odmowy wypłaty zasiłku kobietom prowadzącym działalność gospodarczą, będącym w ciąży lub po porodzie).

Polecamy serwis: Zasiłki

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.