REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zawieszenie działalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo do zasiłku macierzyńskiego podczas zawieszonej działalności

Przedsiębiorca ma prawo do zasiłku macierzyńskiego nawet w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie nie wpłynie również na wysokość pozostałego do wykorzystania zasiłku. W jaki sposób wyliczany jest zasiłek dla przedsiębiorców?

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Każdy przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na pewien okres czasu. Wówczas mogą powstać zobowiązania wobec fiskusa, w szczególności w przypadku sprzedaży środków trwałych. Wznawiając działalność przedsiębiorca nie może raczej liczyć na umorzenie długów podatkowych przez fiskusa podając nawet, jako powód zawieszenia – trudną sytuację ekonomiczną.

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Okres stagnacji w przychodach spółki czy też planowany urlop jest dobrym momentem aby zawiesić działalność tak aby uniknąć obowiązku płacenia zaliczek na PIT lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niestety zawieszenie działalności nie będzie możliwe, jeżeli choć jeden ze wspólników nie wyrazi na to zgody.

Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zobowiązany jest złożyć wniosek o zawieszenie do odpowiedniego organu ewidencyjnego. Czy po upływie 24 miesięcy można ponownie zawiesić działalność?

REKLAMA

Jak zawiesić działalność gospodarczą w Polsce?

Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce następuje na wniosek przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca w okresie zawieszenia?

Obowiązki podatkowe po zakończeniu działalności sezonowej

Firmy, które przestają funkcjonować np. w związku z końcem okresowego popytu na ich usługi, nie muszą dalej płacić zaliczek podatkowych ani składać deklaracji VAT. Muszą jednak pamiętać o kilku formalnościach

Zawieszenie działalności małej firmy

Zawieszenie działalności to opcja, z której może skorzystać przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Zawiesić działalność można na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Uwaga: nie można tego dokonać z datą wsteczną.

Rozliczenia podatkowe przy likwidacji firmy

Po złożeniu odpowiedniego formularza CEIDG rozpoczynają się kolejne etapu procesu likwidacyjnego. Jeśli firma była czynnym płatnikiem VAT, to zgodnie z prawem musi dopełnić kilka niezbędnych procedur. Jak wyglądają poszczególne etapy rozliczeń podatkowych przy likwidacji firmy?

REKLAMA

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej jest alternatywą dla całkowitej likwidacji firmy. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) może skorzystać z możliwości zawieszenie działalności.

Kasy rejestrujące - obowiązek prowadzenia ewidencji

Urząd skarbowy, w ramach akcji "Weź paragon", przeprowadza w okresie wakacyjnym kontrole kas rejestrujących. Dlatego warto wiedzieć, kiedy powstaje obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz czy sytuacje losowe, takie jak awaria czy przerwa w dostawie prądu, zwalniają go z obowiązku wydawania paragonu.

Wsteczna data wznowienia działalności gospodarczej

Zawieszoną działalność gospodarczą można wznowić za pomocą wniosku. Czy we wniosku o wznowienie działalności gospodarczej można określić wsteczną datę?

Zawieszenie działalności sezonowego biznesu

Wakacyjna działalność może być zawieszona po sezonie. Prowadzisz działalność sezonową związaną z okresem wakacyjnym, na przykład gastronomię, sprzedaż pamiątek albo usługi hotelowe? Twoja firma nie musi działać przez cały rok, dzięki czemu nie trzeba płacić składek ZUS i składać deklaracji VAT. Jak zawiesić działalność po zakończeniu sezonu?

Zawieszenie działalności gospodarczej - jak to zrobić

Prawo umożliwia czasowe zawieszenie działalności gospodarczej bez konieczności wyrejestrowywania firmy i definitywnego zakończenia jej funkcjonowania. Jakie warunki należy spełnić w celu skutecznego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej?

Działalność sezonowa a zawieszenie działalności

Przedsiębiorcy liczący na szybkie zyski często decydują się na sezonową działalność gospodarczą. Czy przepisy odnoszące się do założenia i zawieszenia działalności gospodarczej odnoszą się w takim samym stopniu do działalności o charakterze sezonowym i stałym?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej może być wynikiem charakteru prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, która w określonych miesiącach w roku najzwyczajniej może nie przynosić dochodów. Powodem zawieszenia działalności może być również chociażby choroba przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy konsekwencje jakie wynikają ze skorzystania z tego uprawnienia.

Zawieszenie działalności a prawo do odliczenia VAT

Czy możliwe jest odliczenie VAT w czasie zawieszenia działalności gospodarczej? Jakie warunki należy spełnić?

Czy trzeba składać deklaracje VAT w czasie zawieszenie działalności gospodarczej?

Podatnicy VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie muszą składać deklaracji podatkowych VAT-7 (czy VAT-7K). Niemniej, jeśli w czasie zawieszenia działalności ponoszą stałe wydatki związane z tą działalnością i chcą odliczać VAT naliczony w tych wydatkach – deklaracje składać powinni. Obowiązek złożenia deklaracji wystąpi również wtedy, gdy podatnik zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Zawieszenie działalności a prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zawiesiła swą działalność, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - wynika z wyroku WSA w Warszawie. Orzeczenie stało się prawomocne.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Gdy prowadzenie własnej działalności przestaje być opłacalne można na jakiś okres zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Co trzeba zrobić, żeby zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności - sposób na kryzys

Jeżeli firma nie przynosi zadowalających dochodów i obwiniamy o to gorszą koniunkturę, można rozważyć jej czasowe zawieszenie. Może być to sposób na przeczekanie złych czasów, bez konieczności zamykania firmy (z jednej strony) i ponoszenia bieżących kosztów i obowiązków podatkowych.

Nie można rozliczyć się z małżonkiem, który płaci podatek liniowy

Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że małżonek rozliczający dochody z działalności gospodarczej w formie podatku liniowego zawiesił tą działalność.

Przychody w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą jest zwolniony z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Jednak po odwieszeniu działalności powinien wpłacić zaliczkę na PIT od dochodów uzyskanych w okresie zawieszenia.

Zawieszenie działalności gospodarczej - porada

Możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienia wykonywania działalności gospodarczej wynika z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe przepisy, obowiązujące od 1 lipca 2011 r., wprowadziły bardziej elastyczne możliwości co do terminów zawieszania działalności, jej wznawiania, a także co do zawieszania poszczególnych form działalności danego przedsiębiorcy.

Czy zawieszenie działalności wpływa na wysokość podatku od nieruchomości?

Niestety nie. W okresie zawieszenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej niemieszkalne budynki, budowle oraz grunty nadal podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według wyższych (właściwych dla działalności gospodarczej) stawek.

Co z przerwą między zawieszeniem i wznowieniem działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności np. do 2010.01.31 i zapomniał o tym terminie. Przyszedł po czasie np. 2010.03.10 i chciał wznowić działalność, bądź zawiesić dalej. Jak traktować takie wnioski? Co z przerwą od 2010.01.31 do 2010.03.10? Czy ZUS może stwarzać problemy takim osobom? Czy należy przyjąć od przedsiębiorcy oświadczenie że w ww. okresie nie prowadził działalności i wysłać go do właściwych urzędów wraz z kopią wniosku EDG-1. Jak prawidłowo powinno się działać w takiej sytuacji?

Czy przychód z zawieszonej działalności należy rozliczyć?

Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie może on wykonywać działalności gospodarczej ani osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy zawieszenie działalności wyklucza ubieganie się o dotację na firmę?

1 lutego 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 16 grudnia 2010 o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Znajduje się tam wiele istotnych zmian dotyczących bezrobotnych, m. in. tych, którzy mają zawieszoną działalność gospodarczą. Czy będą mogli ubiegać się o dotację w urzędzie pracy?

Czy przedsiębiorca może podpisywać dokumenty w czasie zawieszenia działalności

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdarza się, że organy podatkowe interpretują tą zasadę w ten sposób, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może podpisać żadnego dokumentu związanego z wygenerowaniem kosztu przez jego firmę albo osiągnięciem przychodu. Jest to interpretacja przepisów niezgodna z ich rzeczywistym brzmieniem.

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Jestem przedsiębiorcą VAT-owcem. Jestem zmuszony w najbliższym czasie zawiesić działalność gospodarczą. Udało mi się zdobyć wiele informacji na temat zawieszenia działalności w zakresie PIT i innych obowiązków administracyjnych, jednak nie posiadam wiedzy jak postępować jeśli chodzi o obowiązki podatnika VAT. Bardzo proszę o poradę w tym zakresie.

Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności ustawodawca w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej umieścił tzw. instytucję zawieszenia działalności gospodarczej, na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż zakończenie działalności, ponieważ przedsiębiorca może przeczekać okres gorszej koniunktury a następnie działalność odwiesić.

Zasady zawieszania działalności gospodarczej

Jeżeli chcesz zawiesić na jakiś czas swoją działalność gospodarczą – koniecznie przeczytaj o najnowszych zmianach w przepisach dotyczących tej kwestii.

Co się dzieje w firmie w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Firmy w ewidencji gminnej - wznowienie po zawieszeniu działalności gospodarczej

Wznowienie działalności gospodarczej odbywa się poprzez złożenie formularza EDG-1 w gminie. Organ ewidencyjny następnie przekaże do ZUS kopię wpisu o wznowieniu. W oparciu o tę informację ZUS sporządzi dokumenty ubezpieczeniowe: zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA).

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki zarejestrowane w KRS

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak zgłaszanie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do KRS następuje na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z zawieszeniem działalności gospodarczej?

Prowadzę firmę handlową i co miesiąc płacę zaliczki na podatek dochodowy. Z powodu trudnej sytuacji na rynku poważnie rozważam likwidację lub zawieszenie działalności. Mam zamiar sprzedać niektóre składniki majątku firmy. Czy mogę zawiesić działalność w urzędzie skarbowym i czy będę musiał się wtedy rozliczać podatkowo?

Jakie skutki dla ubezpieczenia ma zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Zmiana przepisów o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiająca zawieszenie tej działalności na okres od jednego miesiąca do dwóch lat wywarła również wpływ na sposób podlegania ubezpieczeniom przez przedsiębiorców.

Jak ubezpieczyć się dobrowolnie w czasie zawieszenia działalności?

Zawieszający działalność przedsiębiorcy mogą nadal opłacać składki na ubezpieczenia, aby zapewnić sobie ciągłość ubezpieczenia. Zasady dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń społecznych w trakcie zawieszenia działalności zostały ustalone odrębnie dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz dla wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych, komandytowych lub partnerskich.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Prowadzę jednoosobową firmę i nie zatrudniam pracowników. Chciałbym sezonowo zawiesić działalność. Czy jest to możliwe i jakie ma konsekwencje?

REKLAMA