REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wygląda kontrola autokaru?

Policjanci drogówki przeprowadzają liczne kontrole autokarów, którymi dzieci i urlopowicze udają się w wakacyjne podróże. Stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy każdej kontroli. Jeżeli jedna z nich wypada negatywnie, przewoźnik musi podstawić nowy autokar lub natychmiast usunąć jego niesprawność. Gdy policjanci stwierdzą zaś, że wszystko jest w porządku… czas wyruszać w drogę.

NIK: Składki rady rodziców nie mogą finansować remontów szkoły

W ocenie NIK-u rodzice często niewłaściwie wydają zebrane przez siebie składki, które nie powinny być przeznaczane na remonty pomieszczeń oraz urządzeń szkoły, lecz na działalność dydaktyczno-wychowawczą. Ponadto w niektórych szkołach naruszone zostały procedury wyboru rady rodziców, a także ograniczano jej uprawnienia.

Szkolenie „Kontrola i audyt projektów współfinansowanych ze środków UE”

Szkolenie „Kontrola i audyt projektów współfinansowanych ze środków UE” organizowane przez Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2018 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Inspektorzy ITD szkolili ukraińskich funkcjonariuszy służby transportu drogowego

REKLAMA

Kontrola drogowa - kto może zatrzymać pojazd?

Codziennie w Polsce kierowcy są zatrzymywani do kontroli drogowej przez policję. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko policja ma takie uprawnienia. Kto może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej?

Policyjne urządzenia do pomiaru prędkości nie zawsze są precyzyjne

Sąd w Lublinie uniewinnił kierowcę, który został nagrany przez wideorejestrator i ukarany za przekroczenie prędkości. Działanie systemów mierzących prędkość w radiowozach jest szeroko krytykowane m.in. za sprawą nieprecyzyjnych wyników i pomiarów „na oko”.

Co NIK skontroluje w 2018 roku?

Rok 2018 będzie czasem intensywnych kontroli Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Kontrolerzy zbadają m.in. poprawność realizacji programu 500+, bezpieczeństwo teleinformatyczne Polski czy też funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego.

KNF ostrzega przed inwestycjami w tokeny lub monety

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała komunikat w sprawie sprzedaży tzw. monet lub tokenów. KNF ostrzega, że inwestycja w tokeny lub monety jest bardzo ryzykowna, ze względu na możliwość utraty całości zainwestowanego kapitału oraz możliwy brak ochrony prawnej. Ostrzeżenie przed tokenami wydała także m.in. Kanada, Japonia, Niemcy, Szwajcaria czy też USA.

REKLAMA

Kto odpowiada w gminie za kontrolę zarządczą w zakresie zamówień publicznych?

Przepisy ustrojowe wyznaczają wójtowi rolę zarządcy w gminie. Jest on odpowiedzialny za zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej. Dotyczy to również zaciągania zobowiązań finansowych w ramach realizacji zamówień publicznych.

SR: Kontroler musi dać czas pasażerowi na zakup biletu

Sąd Rejonowy w Łodzi stwierdził, że pasażer nieposiadający biletu musi mieć czas na jego zakup. Osoba uprawniona do kontroli biletów powinna dać szansę pasażerowi na zakup biletu zanim przystąpi do kontroli.

Co się zmieni w Państwowej Inspekcji Sanitarnej?

Inspektor będzie miał więcej uprawnień podczas prowadzonej kontroli. Co jeszcze zmieni się w funkcjonowaniu Państwowej Inspekcji Sanitarnej?

Kontrola zarządcza w administracji publicznej

Czym jest kontrola zarządcza?  Kto odpowiada za jej funkcjonowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Zmiany w pieczy zastępczej

Piecza zastępcza do zmiany. Czeka ją gruntowna reforma. Zmienią się m.in. zadania związane ze sprawowaniem kontroli nad rodzinami zastępczymi.

Projekt ustawy o transporcie drogowym - uwagi BCC

BCC proponuje, aby Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa złagodziło przepisy projektu ustawy o transporcie drogowym wzorując się na regulacjach unijnych, które wskazują na konieczność wszczynania postępowań administracyjnych dopiero w sytuacji stwierdzenia powtarzających się bądź poważnych naruszeń.

Mniej problemów z wystawieniem elektronicznego L4

Lekarze niechętnie wystawiają e-zwolnienia, ponieważ procedury są skomplikowane, zaś wykup e-podpisu za drogi. Czy będą ułatwienia?

Reforma RIO 2017 r.

Szykują się zmiany w regionalnych izbach obrachunkowych. Mają one na celu przede wszystkim ograniczyć zadłużanie się RIO. Izby będą kontrolować osoby prawne, a także składać zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa albo wykroczenia.

BOR pod kontrolą

Przeciwdziałanie oraz zwalczanie terroryzmu to jedno z ważniejszych zadań państwowych. Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi czy Biuro Ochrony Rządu działa prawidłowo.

Patrole sprawdzają legalność wycinki drzew

Samorządy zaczynają sprawdzać czy wycinki drzew są zgodne z prawem. Kontrolą legalności wycinki zajmują się pracownicy wydziału ochrony środowiska. Samorząd Chorzowa już wysyła specjalne patrole do właścicieli nieruchomości.

Krajowa Administracja Skarbowa – rewolucja w administracji podatkowej

Już od 1 marca 2017 roku zaczną obowiązywać przepisy ustawy wprowadzającej Krajową Administrację Skarbową. Nowa ustawa wniosła wiele zmian w strukturze administracji podatkowej oraz wyposażyła jej pracowników w wiele nowych uprawnień w zakresie postępowań kontrolnych.

Ochrona zwierzyny oraz hodowla i połów ryb kuleje - raport NIK

Straż Łowiecka oraz Straż Rybacka na Dolnym Śląsku nie wypadły najlepiej podczas kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Strażnicy nie wywiązywali się w pełni z realizacji powierzonych zadań.

Kiedy ZUS sprawdza chorego?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo skontrolować przebywającego na l4. Taka kontrola ma na celu przede wszystkim stwierdzenie czy czas przeznaczony na leczenie jest wykorzystywany w sposób prawidłowy.

Główne miary kosztowe i operacyjne w controllingu kosztowym

Nowoczesny controlling kosztów wymaga wypracowania kryteriów wyboru i integracji narzędzi zarządzania kosztami w spójny system. Controlling kosztów jest integralną częścią szeroko rozumianego systemu controllingu i zyskuje na znaczeniu w przedsiębiorstwach, które dążą do zwiększonego udziału w rynku poprzez poprawę produktywności, wydajności, jakości oferowanych produktów oraz optymalizacji kosztów.

Będą nowe zasady w kontaktach przedsiębiorców z urzędami

Działalność na najmniejszą skalę bez konieczności rejestracji, 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne dla nowych firm oraz liczne uproszczenia podatkowe – te i wiele innych rozwiązań zawiera pakiet Konstytucji Biznesu. Sercem pakietu jest prowolnościowa ustawa Prawo Przedsiębiorców, która na nowo zdefiniuje relacje biznesu z administracją.

Kto może żądać ujawnienia tajemnicy bankowej?

Tajemnica bankowa jest dobrem osobistym każdego człowieka, jednakże są sytuacje, w których bank musi ją ujawnić. Zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicy bankowej może nastąpić wyłącznie na wniosek ściśle określonych prawem bankowym podmiotów.

Zakres kontroli wykorzystywania Internetu przez pracowników

Zamierzamy wprowadzić ograniczenia w zakresie korzystania przez pracowników z Internetu do celów prywatnych. Czy możemy stosować bieżący monitoring odwiedzanych stron internetowych, o czym pracownicy zostaliby uprzednio poinformowani?

Nieprawidłowości w zakresie udzielania dotacji klubom sportowym

Podstawową nieprawidłowością w jednostkach samorządu terytorialnego jest udzielanie dotacji celowych klubom sportowym na podstawie ustawy o sporcie przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego, mimo niepodjęcia przez organ stanowiący tej jednostki stosownej uchwały.

“Nowoczesny audyt wewnętrzny jako firewall następnej generacji”

XII Konferencja PolCAAT'2016 odbędzie się już 22 listopada 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Już 12 października zapraszamy na VI Konferencję Finansową IIA Polska

Bądź na Konferencji Finansowej razem z nami, słuchaj, dyskutuj, dziel się doświadczeniem i wymieniaj poglądami. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 7 października 2016 r. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Zarządzanie rejestrem ryzyka

W wyniku procesu zarządzania ryzykiem otrzymuje się na poziomie jednostki (jednostek) dokument zawierający informacje na temat wszystkich zidentyfikowanych ryzyk, ich oceny, funkcjonujących mechanizmów kontrolnych oraz projektowanych czynności kontrolnych wraz ze wskazaniem osób odpowiedzialnych za ich wdrożenie. Rejestr ryzyka jest dokumentem „żywym”, podlegającym stałym aktualizacjom.

Czy osoba zatrudniona na umowę zlecenia może być upoważniona do wykonywania kontroli merytorycznej i formalno-rachunkowej

Czy osoba zatrudniona w jednostce na umowę zlecenia może podpisywać swoim nazwiskiem faktury zakupowe na dowód wykonania ich kontroli merytorycznej i formalno-rachunkowej?

Nieprawidłowe stosowanie ulg polegających na odroczeniu terminów płatności i rozłożeniu na raty płatności należności

Większość nieprawidłowości stwierdzanych przez kontrolujących w zakresie przyznawania ulg w spłacie należności, polegających na odroczeniu terminu ich płatności bądź rozłożeniu ich płatności na raty, pokrywa się z nieprawidłowościami stwierdzanymi w przypadku umarzania należności.

Rola zarządzania ryzykiem w kontroli zarządczej

Wdrożenie systemu kontroli zarządczej według standardów opracowanych przez Ministerstwo Finansów wymaga rzetelnego podejścia pracowników sfery budżetowej do wyznaczenia horyzontu docelowego i pożądanego w pracy urzędnika narażonego na różne czynniki ryzyka. Opracowując materiał, stanowiący wytyczne do wdrożenia procedur zarządzania ryzykiem w jednostkach samorządu terytorialnego, należy wspomnieć, że od 2010 r. pojawiały się odmienne interpretacje i wytyczne w tym zakresie.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) wymaga zmian w oprogramowaniu

Już od lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa będą zobowiązane do przekazywania szczegółowych danych podatkowych, dotyczących prowadzonej działalności. Informacje będą raportowane w ściśle określony sposób – za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), co wymaga zmian w systemach informatycznych przedsiębiorstw.

Jak sprawdzać poziom płynu chłodniczego?

Jak sprawdzać poziom płynu chłodniczego? Opinii krąży co najmniej kilka. Która jest zatem właściwa?

Czy dystrybutory na stacjach paliw oszukują?

Czy dystrybutory na stacjach paliw oszukują, czyli fałszują wynik pomiaru wlanego do baku paliwa? Wyniki kontroli UOKiK.

Kontrole NIK 2016

Wśród zaplanowanych na 2016 rok kontroli NIK znajdują się tematy dotyczące m.in. polityki imigracyjnej państwa, bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej, cyfryzacji szkół, przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela, przeciwdziałania sprzedaży dopalaczy. Izba sprawdzi również jak wygląda opieka nad osobami starszymi w dziennych domach pomocy, oceni przygotowanie i wdrożenie pakietu onkologicznego oraz funkcjonowanie policyjnych izb dziecka.

Koniec fotoradarów w rękach straży miejskich nie oznacza pożegnania z ostrzegaczami

1 stycznia 2016 r. fotoradary straży miejskich i gminnych zniknęły z ulic w efekcie zmian przepisów. Czy spowoduje to spadek popularności aplikacji pozwalających kierowcom na ostrzeganie się przed kontrolami prędkości? Wygląda na to, że nie.

Sposób dokumentowania faktu dokonania kontroli merytorycznej

Osoby zobowiązane do wykonania kontroli merytorycznej dowodów księgowych powinny udokumentować jej przeprowadzenie. W praktyce przyjęło się, że fakt ten dokumentuje się poprzez zamieszczenie na dowodzie tzw. opisu merytorycznego oraz złożenie podpisu osoby odpowiedzialnej za wykonanie kontroli z podaniem daty dokonania tej czynności.

NIK krytykuje GDDKiA za lekceważenie kierowców

GDDKiA nie informuje kierowców we właściwy sposób o planowanych remontach. W rezultacie na drogach tworzą się zatory i korki, które negatywnie odbijają się na kondycji finansów prywatnych i publicznych.

Przedsiębiorca wskaże miejsce kontroli firmy

Kontrolę u przedsiębiorcy będzie można przeprowadzić w siedzibie jego działalności, w miejscu jej wykonywania lub jeżeli złoży taki wniosek w miejscu, gdzie prowadzona i przechowywana jest dokumentacja.

Lubuskie szkoły bez higieny pracy umysłowej

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, iż żadna ze skontrolowanych szkół w województwie lubuskim nie zorganizowała uczniom zajęć z pełnym uwzględnieniem zasad higieny pracy umysłowej. Wszystkie podejmowane działania okazały się w mniejszym lub większym stopniu niewystarczające.

Struktura organizacyjna

Zgodnie z tym standardem, struktura organizacyjna jednostki powinna być dostosowana do aktualnych celów i zadań. Zakres zadań, uprawnień i odpowiedzialności jednostek, poszczególnych komórek organizacyjnych jednostki oraz zakres podległości pracowników powinien być określony w formie pisemnej w sposób przejrzysty i spójny. Aktualny zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności powinien być określony dla każdego pracownika.

Edyta Bielak-Jomaa nowym szefem GIODO

22 kwietnia 2015 r. dr Edyta Bielak-Jomaa złożyła w Sejmie ślubowanie na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Od tego dnia nowy szef GIODO rozpoczyna swoją czteroletnią kadencję.

NIK ocenia kontrolę zarządczą

Podstawowym problemem w działaniu systemu kontroli zarządczej jest, zdaniem NIK, brak właściwej i spójnej definicji celów i zadań oraz mierników monitorujących stopień ich osiągania, jak również nieprawidłowa metoda przeprowadzania analizy ryzyk związanych z osiąganiem wyznaczonych celów, w tym określenia akceptowanego poziomu zidentyfikowanych ryzyk.

Jakość paliw w Polsce

UOKiK regularnie kontroluje jakość paliw na wybranych stacjach w Polsce. W efekcie z roku na rok notowanych jest coraz mniej oszustw. Czy częściej norm nie spełnia olej napędowy, czy benzyna? Co zrobić, gdy wykryjemy na stacji oszustwo?

Nieleczone przeziębienie trwa siedem dni a leczone tydzień - ZUS i tak to sprawdzi

Jeśli pracownik rzeczywiście jest chory i zagraża zdrowiu pozostałych pracowników, niewątpliwie powinien zgłosić się do lekarza i leczyć się zgodnie z jego zaleceniami. Infekcje trzeba „wyleżeć”, aby nie doszło do powikłań. Zapis na zwolnieniu lekarskim jest obligatoryjny, co znaczy, że zarówno ZUS jak i pracodawca ma prawo sprawdzić stan zdrowia pracownika oraz zasadność usprawiedliwienia nieobecności.

Kontrola GIODO w firmie

Czy wszyscy przedsiębiorcy mają świadomość obowiązków związanych z ochroną danych osobowych? Czy dopełniają wymogu rejestracji zbiorów danych? Czy wdrażają w firmach polityki dotyczące bezpieczeństwa i są gotowi na wypadek kontroli GIODO? Praktyka pokazuje, że nie.

Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r.

Do podpisu Ministra Finansów został skierowany projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych. Wedle zmian od 2015 r. obecność funkcjonariusza celnego podczas czynności wydania z magazynu i zużycia alkoholu etylowego nie będzie obligatoryjna. Ograniczeniu ulegnie również obowiązek informowania właściwego naczelnika urzędu celnego przez podmioty winiarskie. Jakie zmiany jeszcze wejdą w życie w 2015 r.?

Akademia kadrowej "Urzędowe kontrole, postępowanie administracyjne, odpowiedzialność karna i pieniężna" - 24 września 2014 r.

Zapraszamy na akademię kadrowej "Urzędowe kontrole, postępowanie administracyjne, odpowiedzialność karna i pieniężna", która odbędzie się 24 września 2014 r. w Warszawie.

Nowy projekt ustawy dla monitoringu wizyjnego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło nowy projekt ustawy o monitoringu wizyjnym. Nowe założenia mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorców. Dzięki temu zostaną uregulowane kwestie umieszczania monitoringu wizyjnego w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego.

REKLAMA