REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogrzewanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na co można dostać dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze" - zakres rzeczowy i wymagania techniczne

Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielili odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dotyczących wymagań technicznych i zakresu rzeczowego przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które uprawniają do dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze".

Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”

Żeby ułatwić wnioskodawcom „Czystego Powietrza” wybór urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne określone w programie, NFOŚiGW rozszerza dotychczasową bazę danych urządzeń grzewczych. Lista-zum.ios.edu.pl posłuży też do potwierdzania osiągnięcia efektu ekologicznego inwestycji. Docelowo planuje się, że w 2021 r. w „Czystym Powietrzu” kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na „zieloną” listę. Pomoc on-line dostępna będzie od września 2020 roku aż do końca realizacji programu. Równolegle przygotowano ogólnopolską infolinię „Czystego Powietrza”, która działa od 3 sierpnia br.

Dekarbonizacja domów jednorodzinnych do 2050 r.

W Unii Europejskiej wszystkie domy jednorodzinne mają zostać zdekarbonizowane do 2050 r. Tymczasem w Polsce aż 70% budynków ogrzewanych jest za pomocą węgla.

Kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW - zakaz obrotu w Polsce

Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zakaz obrotu w Polsce kotłami na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW. Kontroli będzie dokonywała Inspekcja Handlowa. Nowa regulacja ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie niskiej emisji powstającej wskutek spalania węgla w domowych piecach.

REKLAMA

Szklane elementy w budynkach mieszkalnych

Szkło stanowi istotny element urozmaicający elewację budynków mieszkalnych. Jest to jednak nie tylko kwestia estetyczna – także ekologiczna, ekonomiczna i – co bardzo istotne z punktu widzenia użytkowników budynku – decydująca o ilości światła w pomieszczeniach mieszkalnych.

Ogrzewanie dla samochodów hybrydowych i elektrycznych

W hybrydach typu Plug-In oraz samochodach z napędem elektrycznym wyzwaniem jest ogrzanie wnętrza. Przecież w pojazdach z konwencjonalnym napędem do ogrzania przedziału pasażerskiego wykorzystywana jest energia cieplna silnika spalinowego.

Dyrektywa ErP (Energy related Products) – zmiany dla użytkowników

Od 26 września 2015 roku każdy producent oraz dystrybutor urządzeń do ogrzewania pomieszczeń, a także urządzeń do podgrzewania wody - będzie miał obowiązek umieszczania na sprzętach etykiety energetycznej, podobnej do tej, które znamy ze sprzętów AGD. W ten sposób osoby planujące zakup przykładowo kotła kondensacyjnego, pompy ciepła lub kolektorów słonecznych będą mogły w prosty sposób dokonać oceny ich efektywności energetycznej. Wymóg ten związany jest z wejściem w życie europejskiej dyrektywy ErP (Energy related Products).

Dyrektywa ErP – zmiany dla instalatorów

Dyrektywa ErP będzie obowiązywać od 26 września 2015 roku. Dyrektywa ErP to dokument, który będzie regulować nowe wymagania odnośnie efektywności energetycznej źródeł ciepła i zasobników c.w.u. Dokument będzie nakładać nowe obowiązki nie tylko na producentów i dystrybutorów, ale i na instalatorów tych urządzeń.

REKLAMA

Czy kominek i centralne ogrzewanie mogą współdziałać?

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii kominek i centralne ogrzewanie mogą współdziałać. Prawie każdy dom wolnostojący wyposażony jest w kominek. W zależności od rodzaju może spełniać funkcję dekoracyjne, lub zaawansowane funkcje grzewcze poszczególnych pomieszczeń, a nawet całego budynku. W domu zamieszkiwanym całorocznie nie poradzimy sobie bez centralnego systemu ogrzewania. Zaawansowana technologia pozwala na wykorzystanie obydwu współpracujących ze sobą .

Nie przegrzewaj swojego mieszkania. Oszczędzaj!

Jaką temperaturę pomieszczenia utrzymujesz w okresie grzewczym w okresie grzania? Większość Polaków ustawia temperaturę ok. 22 st. C. Niestety im wyższa temperatura, tym wyższe koszty ogrzewania. A czy ty ogrzewasz oszczędnie?

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? To proste, wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia: np. klucz do grzejnika lub inne funkcjonalne narzędzie i pojemnik na wodę. Przyda ci się tez nasza instrukcja - jak to zrobić.

Jak wybrać najlepszy opał? Poradnik

Planując wydatki na ogrzewanie warto rozważyć wiele czynników. W pierwszej kolejności sprawdź rachunki za sezon ubiegły, następnie zastanów się czy twój dom był wystarczająco dobrze ogrzany. Może czas na zmianę opału?

Jaką farbą pomalować grzejniki?

Jaką farbą pomalować grzejniki? Tylko taką, która jest przeznaczona do tego celu. Najczęściej są to farby akrylowe z specjalnymi dodatkami, dzięki którym farba nie odpryskuje, nie odbarwia się i wytrzymuje wysokie temperatury. Będąc w sklepie bez problemu znajdziemy farbę do malowania grzejników - szukajmy tej z informacją na opakowaniu "do grzejników".

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jak odpowietrzyć kaloryfer? To proste, wystarczy tylko skompletować niezbędne narzędzia i przeczytać poniższą instrukcję. Przydadzą się: klucz nastawny i miska lub inny pojemnik na wodę. Zobacz jak w pięciu krokach odpowietrzyć kaloryfer.

Jak malować rury grzewcze? Poradnik

Jak malować instalację grzewczą? Jakiej farby używać do malowania grzejników? Jakie narzędzia będą najlepsze? Jak przygotować powierzchnię do malowania. Zobacz poradnik w jaki sposób odnowić powierzchnię rur grzewczych oraz grzejników.

Czas na przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego. Jak to zrobić?

Przygotowanie grzejników do okresu grzewczego jest ważne jeśli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu pomieszczeń. Jeśli grzejniki są brudne - wyczyść je, należy je także odpowietrzyć. Zobacz, jak kompleksowo przygotować grzejnik do zimy.

Ogrzewanie podłogowe - czy warto w nie zainwestować?

Obok ogrzewania konwekcyjnego, czyli klasycznych kaloryferów, coraz większą popularność zyskuje również ogrzewanie podłogowe.

10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

W okresie grzewczym na ogrzewanie wydajemy ok. 10% domowego budżetu. Jeśli postaramy się nieco oszczędzić na ogrzewaniu, możemy podreperować domowy budżet. Zobacz, w jaki sposób możemy oszczędzać na ogrzewaniu.

Podzielniki ciepła (kapilary) – sposób działania i instalacja

Podzielniki ciepła to urządzenia, które pozwalają na określenie ile ciepła zostało zużyte w poszczególnych mieszkaniach. Dzięki temu każdy z mieszkańców może płacić za ciepło tyle, ile rzeczywiście go zużył. W jaki sposób działa podzielnik ciepła? Jak możemy zainstalować podzielnik w swoim mieszkaniu? Jak oszczędzić na ogrzewaniu po zamontowaniu podzielnika?

Ogrzewanie domu gazem. Poradnik

Zanim zdecydujemy się na podłączenie gazu w swoim domu, warto pomyśleć o kosztach przyłączenia i kosztach samego ogrzewania gazowego. W jaki sposób załatwić formalności związane z przyłączeniem domu do sieci gazowej? Jakie będą opłaty za ogrzewanie domu gazem? Jak długo należy czekać na decyzję w sprawie przyłączenia?

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Gdy kupujemy nowy dom, zastanawiamy się, jakie będą jego koszty utrzymania – w tym koszty ogrzewania. Jak prawidłowo obliczyć koszty ogrzewania domu? Co to jest wskaźnik EK i do czego będzie nam potrzebny przy obliczeniach? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu obliczeń dotyczących kosztu ogrzewania domu?

Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Koszt związany z ogrzaniem budynku stanowi większą część opłat eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Kupując nowy dom lub mieszkanie, warto sprawdzić, czy zostało ono zaprojektowane i wykonane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz czy do jego budowy wykorzystano energooszczędne materiały, które wyeliminują straty ciepła. Zobacz jak sprawdzić i porównać poziom energochłonności nowego mieszkania lub domu.

System grzewczy sterowany przez ipoda

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej nowych technologii, które umożliwiają sterowanie instalacjami na odległość. JunkersHome tonowa aplikacja, która pozwala sterować systemem grzewczym za pomocą smartfona. Dzięki aplikacji, teraz systemem grzewczym będziemy mogli sterować z dowolnego miejsca na świecie.

Jak wspólnota mieszkaniowa może rozliczać zużycie ciepła?

Przez kilka miesięcy w roku mieszkańcy budynków wielorodzinnych ogrzewają swoje mieszkania za pomocą instalacji c.o. Koszty ogrzewania rozliczane są przez wspólnotę mieszkaniową, mieszkańcy nie zawsze mają jasność, na jakich zasada to następuje. W jaki sposób wspólnota dokonuje rozliczenia?

Klimakonwektory (Fan-coil) – alternatywa dla tradycyjnego grzejnika

Klimakonwektor (Fan-coil) to urządzenie, które może jednocześnie grzać i chłodzić. Projektując instalację grzewczą i klimatyzację w domu jednorodzinnym musimy poprowadzić Kwie instalacje. W przypadku klimakonwektora wystarczy – jedna.

Zasady bezpiecznego ogrzewania budynków

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, zaczynamy myśleć o ogrzewaniu domu. Niestety okres zimowy to także czas, kiedy jest najwięcej pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób zimą ogrzać dom lub mieszkanie.

Dopłaty do taniego ogrzewania 2013 – program NFOŚiGW

Budownictwo energooszczędne ma coraz więcej zwolenników. Od stycznia 2013 wchodzi w życie program dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłatę, nawet 30 tysięcy złotych na domy energooszczędne i 50 tysięcy złotych na domy pasywne. Podpowiadamy, jak wykorzystać te pieniądze, czyli na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu energooszczędnego.

Modernizacja instalacji grzewczej – na co zwrócić uwagę?

Okres jesieni pierwsze chłodne dni to czas sprawdzianu dla domowych systemów grzewczych. Jeśli okaże się, że system grzewczy nie działa prawnie, jest to ostatni dzwonek na modernizację i wymianę starych urządzeń na nowe. Modernizując system grzewczy, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kocioł kondensacyjny, który to w najbardziej efektywny sposób pozwoli nam zużytkować energię pochodzącą z gazu. W porównaniu do urządzeń tradycyjnych, dzięki kotłowi kondensacyjnemu poprzez odzysk ciepła można zaoszczędzić od 20 do 40% energii.

Jak tanio i ekonomicznie ogrzewać dom i mieszkanie – najnowsze dane GUS

Sezon grzewczy tuż tuż, wskazówka na licznikach ciepła niebawem pójdzie w górę. W ciągu ostatnich 10 lat koszty ogrzewania niestety wzrosły. Nieważne w jaki sposób ogrzewany swój dom, z roku na rok jest coraz drożej.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzanie grzejnika nie jest skomplikowane. Aby odpowietrzyć grzejnik należy wyposażyć się w specjalny klucz lub inne narzędzie, które umożliwi nam przekręcenie zaworu w grzejniku. Zobacz, jak krok po kroku odpowietrzyć grzejnik.

Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku

Stalowe grzejniki płytowe to najczęściej stosowane współcześnie urządzenia grzewcze. Wybór jest ogromny, ale nie zawsze łatwy. Choć montaż grzejników płytowych niestety nie należy do najłatwiejszych, podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak używać cieczy roboczych?

Ciecze robocze to roztwory stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych jako przekaźniki ciepła/chodu pomiędzy ośrodkami. Dobrze dobrane pozwalają na zachowanie bezpiecznej i stabilnej pracy układu. Warto zainwestować w sprawdzone produkty, które nie uszkodzą instalacji.

Tanie ogrzewanie – jak je wybrać

W trudnych czasach każdy szuka oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe. Są jednak koszty, których uniknąć się nie da – takim jest ogrzewanie domu. Wiele osób już na etapie planowania budowy domu stara się możliwie ograniczyć jego powierzchnię martwiąc się o przyszłe koszty związane z ogrzewaniem budynku. Podpowiadamy, jak wybrać tanie ogrzewanie.

Grzejniki elektryczne – wszechstronne ogrzewanie

Grzejniki elektryczne są powszechnie używane do ogrzewania domów w okresie zimowym. Grzejniki elektryczne są dość wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie potrzebują prowadzenia specjalnej instalacji. Grzejników elektrycznych można używać zawsze, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, o ile w pobliżu mamy źródło prądu.

Wniosek o zwolnienie z akcyzy na dystrybucję węgla (wzór)

Firmy, które nie chcą płacić akcyzy na dystrybucję węgla, powinny złożyć wniosek o zwolnienie z akcyzy na dystrybucję węgla. Taki sam wniosek powinien złożyć każdy, kto myśli o założeniu działalności gospodarczej związanej z dystrybucją węgla. Wniosek do pobrania.

Kogo będzie obowiązywać akcyza na węgiel w 2012 r.?

Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2008 r. Wynika z niej, że opodatkowane zostaną takie materiały opałowe jak węgiel, węgiel brunatny oraz koks. Zobacz, jak będzie wyglądało opodatkowanie paliw stałych w 2012 roku.

Rozpalanie ognia w kominku

Rozpalanie ognia w kominku nie należy do najprostszych zadań. Do rozpalenie ognia w kominku potrzebna będzie podpałka i suchy papier. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić to w sposób właściwy.

Konserwacja kominków

Konserwacja kominka jest konieczna, jeśli chcemy by długo nam służył. Kominek nie będzie stwarzał zagrożenia, gdy będziemy poddawać go właściwej konserwacji. Zobacz jak zadbać o kominek.

Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Decyzja o zakupie kominka nie jest łatwa. Kupno kominka to wybór jednego modelu spośród wielu oferowanych przez producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka i co zrobić, aby służył nam przez wiele lat.

W święta oszczędzimy na ogrzewaniu?

W święta oszczędzimy na ogrzewaniu? Wprawdzie spadł już pierwszy śnieg, ale meteorolodzy przewidują, że w Boże Narodzenie nie będzie ani śniegu, ani mrozu. Czy dzięki temu oszczędzimy na ogrzewaniu?

Grzejnik łazienkowy, czyli dekoracja dająca ciepło

Grzejnik łazienkowy powinien tworzyć z wnętrzem łazienki spójną całość. Obecnie wyboru grzejnika łazienkowego dokonujemy spośród różnorodnych kształtów i kolorów. Dostępne są grzejniki bardziej tradycyjnych kształtach, ale też takie z nowoczesnym designem.

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu

Kup mieszkanie od dewelopera i oszczędź na ogrzewaniu nawet 2000 zł rocznie. Nowe budynki potrzebują mniej energii cieplnej niż te starsze, wybudowane przed 1986 r.

Ogrzewanie ogrodów zimowych

Podczas budowy ogrodu zimowego warto pomyśleć o ogrzewaniu. Gdy stawiamy ogród zimowy w Polsce, powinniśmy wziąć pod uwagę także klimat panujący w naszym kraju. Jeśli nie pomyśleliśmy o ogrzewaniu ogrodu zimowego podczas jego budowy, zastanówmy się nad tym teraz. Oranżerie tak jak inne pomieszczenia w naszym domu potrzebują ogrzewania w czasie zimy. Ze względu na rośliny, które hodujemy w ogrodach zimowych temperatura tam panująca powinna być stała. Radzimy jakie ogrzewanie wybrać do oranżerii.

W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz

W 2012 r. możemy płacić wyższe rachunki za gaz. Gaz zdrożeje, jeżeli Urząd Regulacji Energetyki zgodzi się na podwyżkę zaproponowaną przez PGNiG. Kogo podwyżki cen gazu dotkną najbardziej?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania, wystarczy przestrzegać kilku zasad, które przyniosą oszczędności do domowego budżetu. Co zrobić, żeby koszty ogrzewania były mniejsze?

Grzejniki – wymiana

Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające. Skuteczność ogrzewania zależy od wielkości, rodzaju i miejsca zamontowania grzejników. Grzejniki ogrzewają całą przestrzeń pomieszczenia, nie tylko miejsca w ich pobliżu.

Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Nasilają się w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie pracuje najintensywniej. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniach czy zimne grzejniki oznaczają, że instalacja grzewcza nie działa prawidłowo.

Uchroń się przed czadem!

Czad (tlenek węgla) powoduje co roku w Polsce śmierć kilkudziesięciu ludzi. Wydziela się on z uszkodzonych kotłów i piecyków, a także z przewodów kominowych i nieodpowiedniej wentylacji powietrza. Ryzyko zatrucia czadem wzrasta w okresie zimowym, kiedy przy niskich temperaturach ogrzewanie pracuje intensywniej.

Kocioł węglowy – wymiana

Kocioł węglowy powinno się wymienić wtedy, kiedy poprzedni jest już mocno zużyty lub uszkodzony. Na wymianę kotła węglowego warto zdecydować się także w sytuacji, jeżeli chcemy zwiększyć efektywność spalania i ułatwić sobie regulację temperatury w pomieszczeniach. Wymiana starego kotła węglowego na nowy nie zawsze jest łatwa. Aby nowe urządzenie działało sprawnie, należy je dobrać do instalacji grzewczej.

Pompy ciepła – fakty i mity

Pompy ciepła nie są zbyt popularnym rozwiązaniem grzewczym wśród inwestorów. Dzieje się tak głównie z powodu braku informacji na ich temat. Czym jest pompa ciepła i ile kosztuje? Czy eksploatacja pompy ciepła jest droga? Na pykania dotyczące pomp ciepła odpowiada Paweł Kocięba-Żabski – prezes firmy Nateo.

REKLAMA