REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 180 poz. 1766

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA l ROZWOJU WSI1)

z dnia 30 września 2003 r.

w sprawie dokumentacji prowadzonej przez uprawnionego do rybactwa

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) zasady prowadzenia dokumentacji przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim;

2) wzory dokumentacji.

§ 2.
Udokumentowanie działań związanych z prowadzoną gospodarką rybacką w obwodzie rybackim stanowi:

1) protokół zarybień,

2) protokół połowu ryb i raków,

3) księga gospodarcza,

4) zestawienie roczne

– zwane dalej „dokumentacją gospodarki rybackiej”.

§ 3.
1. Wpisy dokonywane w dokumentacji gospodarki rybackiej powinny odzwierciedlać stan faktyczny.

2. Uprawniony do rybactwa dokonuje wpisów w dokumentacji gospodarki rybackiej w języku polskim, czytelnie i przy użyciu trwałego środka, bez używania skrótów, z wyjątkiem skrótów ogólnie przyjętych.

3. Wpisy w dokumentacji gospodarki rybackiej nie mogą być poprawiane, z wyjątkiem błędów powstałych wskutek oczywistej pomyłki pisarskiej lub rachunkowej.

4. Błędy, o których mowa w ust. 3, powstałe w:

1) księdze gospodarczej albo zestawieniu rocznym, powinny być poprawione przed podjęciem przez wojewodę czynności związanych z dokonywaniem oceny wypełniania przez uprawnionego do rybactwa obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej;

2) protokołach, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, powinny być poprawione przed potwierdzeniem zawartych w nich informacji przez właściciela wody albo osobę przez niego upoważnioną.

5. Błędy w dokumentacji gospodarki rybackiej poprawia się przez skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu.

6. Dokonanie czynności, o której mowa w ust. 5, potwierdza podpisem złożonym przy poprawionym wpisie, wraz z określeniem daty:

1) uprawniony do rybactwa – w przypadku księgi gospodarczej albo zestawienia rocznego;

2) uprawniony do rybactwa i właściciel wody albo osoba przez niego upoważniona – w przypadku protokołów, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2.

§ 4.
1. Uprawniony do rybactwa sporządza protokół zarybień niezwłocznie po wprowadzeniu materiału zarybieniowego do wód obwodu rybackiego.

2. Uprawniony do rybactwa podaje w protokole zarybień informacje dotyczące wyłącznie materiału zarybieniowego, który w chwili wprowadzenia do wód obwodu rybackiego stanowił jego własność.

3. Jeżeli po dokonaniu wpisów w protokole zarybień pozostały niewypełnione rubryki dotyczące gatunku, rodzaju, ilości, zdrowotności lub pochodzenia materiału zarybieniowego, uprawniony do rybactwa, przed podpisaniem protokołu zarybień, przekreśla niewypełnione rubryki w sposób trwały.

4. Jeżeli umowa zawarta przez uprawnionego do rybactwa z właścicielem wody przewiduje potwierdzenie protokołu zarybień przez właściciela wody, uprawniony do rybactwa przekazuje protokół zarybień do potwierdzenia właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej, w miejscu wprowadzenia materiału zarybieniowego do wód obwodu rybackiego, niezwłocznie po dokonaniu zarybienia.

5. W razie niemożności przekazania protokołu zarybień właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej z powodu ich nieobecności, uprawniony do rybactwa zamieszcza stosowną adnotację na tę okoliczność w protokole zarybień, wskazując również sposób i termin powiadomienia właściciela wody albo osoby przez niego upoważnionej o planowanym miejscu i terminie zarybienia.

6. Uprawniony do rybactwa przechowuje oryginał protokołu zarybień przez okres trzech lat od dnia jego sporządzenia.

§ 5.
1. Uprawniony do rybactwa sporządza protokół połowu ryb i raków niezwłocznie po połowie dokonanym:

1) w zbiorniku wodnym, co do którego wojewoda zwolnił uprawnionego do rybactwa od obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej;

2) w zbiorniku wodnym uznanym przez wojewodę za nieprzydatny do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej;

3) w obrębie hodowlanym ustanowionym na jego wniosek w granicach obwodu rybackiego lub

4) na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 albo ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.

2. Jeżeli po dokonaniu wpisów w protokole połowu ryb i raków pozostały niewypełnione rubryki dotyczące gatunku, sortymentów wagowych, pozyskanych produktów, ilości lub sposobu zagospodarowania ryb lub raków, uprawniony do rybactwa, przed podpisaniem protokołu połowu ryb i raków, przekreśla niewypełnione rubryki w sposób trwały.

3. Jeżeli umowa zawarta przez uprawnionego do rybactwa z właścicielem wody przewiduje potwierdzenie protokołu połowu ryb i raków przez właściciela wody, uprawniony do rybactwa przekazuje protokół połowu ryb i raków do potwierdzenia właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej, w miejscu połowu, niezwłocznie po dokonaniu połowu.

4. W razie niemożności przekazania protokołu połowu ryb i raków właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej z powodu ich nieobecności, uprawniony do rybactwa zamieszcza stosowną adnotację na tę okoliczność w protokole połowu ryb i raków, wskazując również sposób i termin powiadomienia właściciela wody albo osoby przez niego upoważnionej o planowanym miejscu i terminie połowu.

5. Uprawniony do rybactwa przechowuje oryginał protokołu połowu ryb i raków przez okres trzech lat od dnia jego sporządzenia.

§ 6.
1. Uprawniony do rybactwa prowadzi księgę gospodarczą w formie pisemnej albo w formie elektronicznej.

2. W przypadku prowadzenia księgi gospodarczej w formie elektronicznej, uprawniony do rybactwa dokonuje zapisu na elektronicznym nośniku informacji w sposób chroniący dane na nim zawarte przed zatarciem, zniekształceniem lub usunięciem pierwotnej treści zapisu oraz w sposób umożliwiający wydrukowanie ich w porządku chronologicznym.

3. Księga gospodarcza zawiera ewidencję:

1) połowu ryb i raków;

2) amatorskiego połowu ryb;

3) zarybień.

4. Uprawniony do rybactwa prowadzi księgę gospodarczą osobno dla każdego jeziora, zbiornika wodnego, rzeki, kanału oraz cieku naturalnego, które znajdują się w granicach zasadniczego obwodu rybackiego.

5. W przypadkach uzasadnionych warunkami hydrobiologicznymi obwodu rybackiego, charakterystyką [1] jego ichtiofauny lub innymi czynnikami wymienionymi w operacie rybackim, które mają wpływ na prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie, uprawniony do rybactwa może prowadzić jedną księgę gospodarczą dla łączących się ze sobą jezior, zbiorników wodnych, rzek, kanałów lub cieków naturalnych, w granicach zasadniczego obwodu rybackiego.

§ 7.
1. W ewidencji połowu ryb i raków, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 1, uprawniony do rybactwa podaje informacje o ilości ryb i raków złowionych rybackimi narzędziami i urządzeniami połowowymi przez niego i osoby upoważnione do połowu ryb lub raków na jego rzecz.

2. Uprawniony do rybactwa podaje ilość ryb i raków, o której mowa w ust. 1, w kilogramach, nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złowiono ryby lub raki.

3. W ewidencji połowu ryb i raków uprawniony do rybactwa podaje również sumę ilości:

1) ryb złowionych w ciągu jednego miesiąca,

2) raków złowionych w ciągu jednego miesiąca,

3) ryb złowionych w ciągu jednego roku, z podziałem na gatunki,

4) wszystkich ryb oraz wszystkich raków złowionych w ciągu jednego roku

– nie później niż do dnia 15 kwietnia roku następującego po roku, w którym złowiono ryby lub raki.

§ 8.
W ewidencji amatorskiego połowu ryb, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 2, uprawniony do rybactwa dokonuje wpisów raz w roku, nie później niż do dnia 15 kwietnia drugiego roku po roku, w którym złowiono ryby.
§ 9.
W ewidencji zarybień, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 3, uprawniony do rybactwa wpisuje informacje zawarte w :

1) protokołach zarybień,

2) innych dokumentach dotyczących zarybień, przekazanych uprawnionemu do rybactwa przez:

a) właściciela wody lub

b) podmiot, któremu właściciel wody udostępnił obwód rybacki do badań naukowych

– nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uprawniony do rybactwa wprowadził materiał zarybieniowy do wód albo otrzymał informację o wykonanych zarybieniach.

§ 10.
1. Uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie roczne w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, raz w roku, nie później niż do dnia 15 kwietnia każdego roku.

2. Uprawniony do rybactwa dokonuje zapisu na elektronicznym nośniku informacji w sposób chroniący dane na nim zawarte przed zatarciem, zniekształceniem lub usunięciem pierwotnej treści zapisu.

3. Zestawienie roczne zawiera w szczególności:

1) informacje zawarte w ewidencji połowu ryb i raków, sporządzonej za rok poprzedzający rok, w którym uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie;

2) informacje zawarte w ewidencji amatorskiego połowu ryb, sporządzonej za rok poprzedzający o dwa lata rok, w którym uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie;

3) informacje zawarte w protokołach zarybień, sporządzonych w roku poprzedzającym rok, w którym uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie, z wyłączeniem informacji o materiale zarybieniowym wprowadzonym do wód obwodu rybackiego, który wcześniej został złowiony w tym samym lub innym obwodzie rybackim.

§ 11.
Określa się wzory:

1) protokołu zarybień – stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;

2) protokołu połowu ryb i raków – stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;

3) księgi gospodarczej – stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;

4) zestawienia rocznego – stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia.

§ 12.
Księgę gospodarczą i zestawienie roczne za rok 2004 sporządza się za okres liczony od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

 

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 115, poz. 1229.

Załącznik 1. [WZÓR PROTOKOŁU ZARYBIEŃ]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju
Wsi z dnia 30 września 2003 r. (poz. 1766)

Załącznik nr 1

WZÓR PROTOKOŁU ZARYBIEŃ

infoRgrafika

infoRgrafika


 

Załącznik 2. [WZÓR PROTOKOŁU POŁOWU RYB I RAKÓW]

Załącznik nr 2

WZÓR PROTOKOŁU POŁOWU RYB I RAKÓW

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 3. [WZÓR KSIĘGI GOSPODARCZEJ]

Załącznik nr 3

WZÓR KSIĘGI GOSPODARCZEJ

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 4.

Załącznik nr 4

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] § 6 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez 3 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2003 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U. Nr 210, poz. 2048). Zmiana weszła w życie 11 grudnia 2003 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-10-23
  • Data wejścia w życie: 2004-04-24
  • Data obowiązywania: 2004-04-24
  • Dokument traci ważność: 2012-11-28
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA