reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

INTERPRETACJA MINISTRA FINANSÓW

z dnia 16 listopada 2006 r.

w sprawie jednolitego stosowania prawa na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) w zakresie dotyczącym stosowania przepisu § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798)

Warszawa, 16 listopada 2006 r.

infoRgrafika

 

MINISTER FINANSÓW
PT3/PP3-812-2006/LW/923

 

Dyrektorzy Izb Skarbowych
Dyrektorzy Urzędów Kontroli Skarbowej
wszyscy

Szanowni Państwo,

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi stosowania przepisu § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam: Stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) zwolnień podmiotowych nie stosuje się między innymi do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 113 ust. 14 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług Minister Finansów w załączniku do rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) określił listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 tej ustawy. W poz. 37 załącznika do ww. rozporządzenia wymieniono usługi rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Mając na uwadze zakres stosowania wyłączeń ze zwolnienia od podatku od towarów i usług określonego przepisami art. 113 ust. 1 i 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, lista usług wyłączonych ze zwolnienia podmiotowego przepisami ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. mieści się w obszarze usług wyłączonych ze zwolnienia przepisami tej ustawy.

Odnosząc się do usług rzeczoznawstwa wskazanych w ww. rozporządzeniu, oznacza to, iż ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie mogą korzystać podatnicy świadczący czynności wykonywane w ramach rzeczoznawstwa, które stanowią jednocześnie doradztwo – inne oczywiście niż doradztwo rolnicze związane z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związane ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

 

Z upoważnienia Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu

Jarosław Neneman

 

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama