REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2025 poz. 31
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 22 maja 2025 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw wypracowania rozwiązań normatywnych w zakresie pełnomocnictwa medycznego oraz kierowania pacjentów niezdolnych do wyrażenia woli do zakładu opiekuńczo-leczniczego i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050 i 1473) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia.
§ 2.
1) Przewodniczący - Dyrektor Departamentu Równości w Zdrowiu w Ministerstwie Zdrowia;
2) członkowie Zespołu:
a) po jednym przedstawicielu następujących departamentów w Ministerstwie Zdrowia:
- Departamentu Dialogu Społecznego,
- Departamentu Lecznictwa,
- Departamentu Prawnego,
- Departamentu Równości w Zdrowiu,
- Departamentu Zdrowia Publicznego,
b) dwóch przedstawicieli Departamentu e-Zdrowia,
c) po jednym przedstawicielu wyznaczonym przez:
- Centrum e-Zdrowia,
- Instytut Wymiaru Sprawiedliwości,
- Ministra Sprawiedliwości,
- Naczelną Izbę Lekarską,
- Radę Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia,
- Rzecznika Praw Pacjenta,
d) dwóch przedstawicieli podmiotów leczniczych wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw zdrowia,
e) dwóch ekspertów w zakresie prawa cywilnego i prawa medycznego wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw zdrowia;
3) sekretarz - przedstawiciel Departamentu Równości w Zdrowiu w Ministerstwie Zdrowia.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c tiret drugie-szóste, lit. d i e, wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Zespołu.
3. W pracach Zespołu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez Przewodniczącego.
§ 3.
1) przygotowanie propozycji rozwiązań normatywnych w zakresie uregulowania:
a) instytucji pełnomocnictwa medycznego, w tym utworzenia rejestru oświadczeń medycznych,
b) procesu kierowania do zakładu opiekuńczo-leczniczego i zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego o profilu ogólnym pacjentów niezdolnych ze względu na stan zdrowia do złożenia wniosku o przyjęcie do takiego zakładu ani do wyrażenia zgody na umieszczenie w nim;
2) wykonywanie innych zadań zleconych przez ministra właściwego do spraw zdrowia związanych z zagadnieniami wymienionymi w pkt 1.
§ 4.
2. Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
1) zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Zespołu;
2) określanie porządku posiedzeń Zespołu;
3) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;
4) określanie sposobów i terminów wykonania zadań Zespołu, w tym wskazywanie osób odpowiedzialnych za wykonanie zadań Zespołu;
5) informowanie ministra właściwego do spraw zdrowia o bieżącej działalności Zespołu.
3. W przypadku nieobecności Przewodniczącego, jego zadania wykonuje członek Zespołu wskazany przez Przewodniczącego spośród członków Zespołu, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a i b.
§ 5.
1) stacjonarnym w siedzibie Ministerstwa Zdrowia albo w innym miejscu wyznaczonym przez Przewodniczącego;
2) w trybie zdalnym lub hybrydowym z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, przy uwzględnieniu możliwości technicznych i rozwiązań organizacyjnych funkcjonujących w Ministerstwie Zdrowia.
2. Zawiadomienie o terminie, miejscu i formie posiedzenia Zespołu, planowany porządek dzienny posiedzenia oraz materiały będące przedmiotem posiedzenia Zespołu, sekretarz przekazuje członkom Zespołu, nie później niż w terminie 3 dni roboczych przed wyznaczonym terminem posiedzenia.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może zwołać posiedzenie Zespołu bez zachowania terminu, o którym mowa w ust. 2.
4. Zespół może podejmować decyzje w trybie obiegowym, za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
5. W przypadku prowadzenia prac w trybie obiegowym, członkowie Zespołu przesyłają wymagane dokumenty i informacje do sekretarza, w terminie i formie wskazanych przez Przewodniczącego.
6. Głosowania Zespołu są jawne. Zespół podejmuje decyzje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
7. Sekretarz sporządza protokół z przebiegu posiedzenia Zespołu zawierający w szczególności poczynione ustalenia. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu Zespołu.
8. Członkowie Zespołu mają wgląd w protokoły z przebiegu posiedzeń Zespołu.
§ 6.
2. W skład zespołu problemowego wchodzą członkowie Zespołu, osoby, o których mowa w § 2 ust. 3, lub osoby zaproszone do udziału w pracach zespołu problemowego, w szczególności:
1) przedstawiciele urzędów obsługujących ministrów właściwych w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego;
2) eksperci w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego;
3) osoby z niepełnosprawnościami lub przedstawiciele organizacji reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami.
3. Zespół określa skład i zakres zadań zespołu problemowego.
4. Przewodniczący wyznacza przewodniczącego zespołu problemowego spośród członków tego zespołu.
5. Posiedzenia zespołu problemowego odbywają się w zależności od potrzeb, w terminie poprzedzającym planowane posiedzenie Zespołu.
§ 7.
2. Zamiejscowym członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 3, przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2190).
3. Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa, z części 46 - Zdrowie, działu 851 - Ochrona zdrowia, rozdziału 85195 - Pozostała działalność, ze środków pozostających w dyspozycji Departamentu Równości w Zdrowiu w Ministerstwie Zdrowia.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1) informacje, w jakim zakresie powierzone zadanie zostało przez Zespół zrealizowane;
2) informacje, w jakim zakresie powierzone zadanie zostało przez Zespół niezrealizowane wraz z uzasadnieniem;
3) wnioski i rekomendacje wynikające z prac Zespołu;
4) podsumowanie prac Zespołu.
§ 11.
§ 12.
MINISTER ZDROWIA
wz. Ministra Zdrowia
Sekretarz Stanu
Wojciech Konieczny
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
- Data ogłoszenia: 2025-05-23
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA