reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

UCHWAŁA NR 6/2019
RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ

z dnia 5 listopada 2019 r.

w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim

Na podstawie art. 65 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2019 r. poz. 1810) uchwala się, co następuje:

§ 1.

1. Kwotę rezerwy szacuje się w oparciu o ogólnie akceptowane i stosowane konsekwentnie przez Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", metody szacowania ryzyka finansowego.

2. Oszacowana rezerwa jest równa kwocie, jaka pokryłaby potencjalną zmianę wartości zasobów walut obcych z tytułu zidentyfikowanego ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych, pomniejszonej o oszacowane przychody niezrealizowane, wynikające ze zmian kursu złotego do walut obcych.

§ 2.

Rezerwa jest tworzona w ciężar kosztów i rozwiązywana na dobro przychodów na dzień bilansowy.

§ 3.

1. Rezerwę tworzy się w kwocie równej połowie nadwyżki przychodów ze zrealizowanych różnic kursowych nad kosztami ze zrealizowanych i niezrealizowanych różnic kursowych ujętych w wyniku finansowym roku obrotowego.

2. Tworzenie rezerwy nie może powodować dla NBP ujemnego wyniku finansowego roku obrotowego.

3. W przypadku gdy oszacowana na dzień bilansowy kwota rezerwy jest wyższa w stosunku do kwoty rezerwy utworzonej na dzień bilansowy poprzedniego roku obrotowego, niedobór rezerwy uzupełnia się, z zastrzeżeniem ust. 1 i 2.

§ 4.

Rezerwę rozwiązuje się:

1) na pokrycie kosztów z niezrealizowanych różnic kursowych powiększonych o nadwyżkę kosztów nad przychodami ze zrealizowanych różnic kursowych za dany rok obrotowy, w kwocie, która mogłaby spowodować stratę,

2) jeżeli oszacowana na dzień bilansowy kwota rezerwy jest niższa w stosunku do kwoty rezerwy utworzonej na dzień bilansowy poprzedniego roku obrotowego, w kwocie nadwyżki rezerwy

- w większej z dwóch kwot.

§ 5.

Traci moc uchwała nr 12/2010 Rady Polityki Pieniężnej z dnia 14 grudnia 2010 r. w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim (Dz. Urz. NBP poz. 19).

§ 6.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej: A. Glapiński

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej:
G.M. Ancyparowicz, E. Gatnar, Ł.J. Hardt, J.J. Kropiwnicki, E.M. Łon, E.J. Osiatyński, R. Sura, K. Zubelewicz, J. Żyżyński

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama