REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2023 poz. 9

ZARZĄDZENIE NR 2
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 19 stycznia 2023 r.

w sprawie organizacji wyszkolenia strzeleckiego policjantów

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 61b ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r. poz. 1882, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Zarządzenie określa:

1) szczegółowe warunki organizacji wyszkolenia strzeleckiego policjantów;

2) tryb przeprowadzania wyszkolenia strzeleckiego policjantów;

3) terminy oceniania poziomu umiejętności posługiwania się bronią palną;

4) dokumentowanie przebiegu strzelań i sprawdzianów strzeleckich.

§ 2.

1. Wyszkolenie strzeleckie policjantów organizuje kierownik jednostki organizacyjnej Policji z tym, że dla policjantów:

1) Komendy Głównej Policji, zwanej dalej „KGP” - kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia, a w przypadku policjantów KGP, których stałe miejsce pełnienia służby znajduje się poza siedzibą KGP - kierownik jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla miejsca pełnienia służby tych policjantów,

2) komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, zwanego dalej „CBŚP”, Biura Spraw Wewnętrznych Policji, zwanego dalej „BSWP”, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zwanego dalej „CBZC”, mających siedzibę na obszarze terytorialnego zasięgu działania komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji - odpowiednio komendant CBŚP, BSWP, CBZC,

3) komisariatu Policji - właściwy komendant powiatowy, miejski, rejonowy Policji,

4) komisariatu specjalistycznego Policji - właściwy komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji

- zwany dalej „organizatorem”.

2. Dopuszcza się organizowanie wyszkolenia strzeleckiego dla policjantów komendy powiatowej, miejskiej, rejonowej i komisariatu Policji przez właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.

3. Za porozumieniem stron, dla policjantów jednostki organizacyjnej Policji lub komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Policji, zajęcia i sprawdziany z wyszkolenia strzeleckiego organizuje kierownik innej jednostki organizacyjnej Policji lub komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Policji.

§ 3.

Organizator zapewnia dostęp do:

1) miejsca lub obiektu, na terenie którego możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie wyszkolenia strzeleckiego;

2) co najmniej apteczki z wyposażeniem określonym w załączniku 6a do zarządzenia nr 13 Komendanta Głównego Policji z dnia 23 sierpnia 2002 r. w sprawie określenia norm wyposażenia jednostek, komórek organizacyjnych Policji i policjantów oraz szczegółowych zasad jego przyznawania i użytkowania (Dz. Urz. KGP poz. 70, z późn. zm.2)).

§ 4.

1. Wyszkolenie strzeleckie, o którym mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 grudnia 2022 r. w sprawie wyszkolenia strzeleckiego policjantów (Dz. U. poz. 2711), zwanego dalej „rozporządzeniem”, z pistoletów i rewolwerów, zwanych dalej „bronią palną krótką”, oraz strzelb, pistoletów maszynowych, karabinków, karabinów, karabinów maszynowych, zwanych dalej „bronią palną inną, niż broń palna krótka”, a także broni palnej sportowej oraz broni pneumatycznej prowadzi policjant - absolwent kursu specjalistycznego nadającego uprawnienia do prowadzenia zajęć z wyszkolenia strzeleckiego, zwany dalej „prowadzącym strzelanie”.

2. Dopuszcza się prowadzenie treningu bezstrzałowego, zajęć z wyszkolenia strzeleckiego z wykorzystaniem amunicji barwiącej lub symulacyjnych trenażerów elektronicznych i elektromechanicznych, przez policjanta, który jest trenerem lub instruktorem strzelectwa sportowego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1599 i 2185) lub jest absolwentem kursu specjalistycznego z zakresu taktyki i technik interwencji, zwanego dalej „prowadzącym zajęcia”.

3. Wyszkolenie strzeleckie, o którym mowa w § 2 rozporządzenia, z granatników oraz broni palnej sygnałowej prowadzi policjant - absolwent kursu specjalistycznego dla instruktorów technicznych środków wzmocnienia, zwany dalej „instruktorem”.

4. Prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia oraz instruktora w jednostce organizacyjnej Policji spośród policjantów, o których mowa w ust. 1-3, wyznacza kierownik tej jednostki lub osoba przez niego upoważniona.

5. W celu usprawnienia przebiegu zajęć z wyszkolenia strzeleckiego, kierownik jednostki organizacyjnej lub osoba przez niego upoważniona, a w KGP - dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej, może wyznaczyć spośród podległych funkcjonariuszy lub pracowników osobę odpowiedzialną za pobranie i rozliczanie amunicji, zwaną dalej „amunicyjnym”. Jeżeli amunicyjny nie zostanie wyznaczony przez organizatora, może go wyznaczyć prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor.

§ 5.

1. Dzienny wymiar czasu prowadzenia strzelań przez prowadzącego strzelanie lub instruktora nie powinien przekraczać 8 godzin dydaktycznych.

2. W szkoleniu i doskonaleniu zawodowym liczba osób dla których prowadzi się zajęcia i sprawdziany, o których mowa w § 2 rozporządzenia, nie może przekraczać 24.

§ 6.

1. Zajęcia i sprawdziany, o których mowa w § 2 rozporządzenia, prowadzi się zgodnie z dokumentem będącym zapisem indywidualnego przygotowania się do ich prowadzenia, zwanym dalej „konspektem”.

2. Konspekt opracowuje prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor:

1) w ciągu pierwszych trzech lat wykonywania zadań z zakresu wyszkolenia strzeleckiego;

2) po upływie trzech lat wykonywania zadań z zakresu wyszkolenia strzeleckiego - na polecenie organizatora lub osoby przez niego upoważnionej.

3. Konspekt zatwierdza w:

1) jednostce organizacyjnej Policji - kierownik tej jednostki lub osoba przez niego upoważniona;

2) KGP - dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej lub osoba przez niego upoważniona;

3) szkole policyjnej - kierownik komórki właściwej w sprawach wyszkolenia strzeleckiego.

§ 7.

1. Organizator, w celu utrzymania lub podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu posługiwania się bronią palną, prowadzenia oraz organizacji zajęć i sprawdzianów, umożliwia prowadzącemu strzelanie udział w:

1) samodoskonaleniu w wymiarze nie mniejszym niż 8 godzin miesięcznie,

2) przedsięwzięciach w ramach doskonalenia centralnego - co najmniej raz na trzy lata,

3) doskonaleniu zawodowym lokalnym - co najmniej raz w roku,

4) zawodach strzeleckich, warsztatach oraz w innych przedsięwzięciach organizowanych przez podmioty pozapolicyjne

- z zakresu wyszkolenia strzeleckiego.

2. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na podstawie aktualnych zdarzeń z użyciem lub wykorzystaniem broni palnej, organizuje dla prowadzących strzelanie przedsięwzięcia związane z doskonaleniem taktyki i technik posługiwania się bronią palną.

§ 8.

1. Corocznie policjanci:

1) przystępują do co najmniej 2 strzelań w I, II i III kwartale danego roku, z broni palnej krótkiej;

2) o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia - przystępują do co najmniej 2 strzelań w każdym półroczu, z broni palnej innej, niż broń palna krótka, która jest przydzielona na stan danej jednostki albo komórki.

2. Sposób przeprowadzania oraz warunki strzelań, a także kryteria oceny umiejętności posługiwania się bronią palną określa załącznik nr 1 do zarządzenia.

3. Podczas prowadzenia strzelań stosuje się tarcze strzeleckie, których wzory określa załącznik nr 2 do zarządzenia.

4. Podczas prowadzenia wyszkolenia strzeleckiego stosuje się postawy wyjściowe i strzeleckie oraz chwyty broni, których wzory określa załącznik nr 3 do zarządzenia.

5. Podczas prowadzenia wyszkolenia strzeleckiego stosuje się trening bezstrzałowy, o którym mowa w załączniku nr 4 do zarządzenia.

6. W zakresie strzelań, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, kierownik, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, zwanego dalej „CLKP”, Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz komendant szkoły policyjnej, dokonuje wyboru strzelań spośród określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia w części IV w tabelach od nr 2-4;

2) ust. 1 pkt 2, kierownik, o którym mowa w pkt 1, dokonuje wyboru strzelań spośród określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia w części IV w tabelach od nr 5-9.

7. W zakresie strzelań z broni palnej krótkiej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy przeprowadzić co najmniej raz w roku co najmniej 1 strzelanie w warunkach ograniczonej widoczności lub nocnych.

§ 9.

1. Policjanci, z wyłączeniem policjantów, o których mowa w § 3 ust. 2 rozporządzenia, przystępują do co najmniej jednej symulacji w roku.

2. Symulacje:

1) służą wykształceniu złożonych zachowań zawodowych w zakresie umiejętności dokonywania wyboru odpowiedniego działania w określonej sytuacji;

2) realizuje się w ramach treningu bezstrzałowego;

3) można prowadzić z wykorzystaniem broni, której konstrukcja uniemożliwia oddanie strzału, a jednocześnie zapewnia ruchomość elementów istotnych w nauce obsługi broni, zwanej dalej „bronią szkolną”, lub zestawów treningowych, w których wykorzystuje się amunicję posiadającą cechy bojowe, w której pocisk jest wypełniony substancją barwiącą, zwaną dalej „amunicją barwiącą”, oraz z użyciem innych systemów treningowych związanych z doskonaleniem umiejętności posługiwania się bronią palną;

4) prowadzi się z uwzględnieniem przykładów z interwencji policyjnych z użyciem lub wykorzystaniem broni palnej.

§ 10.

W przypadku policjanta:

1) który nie przystąpił do strzelań, symulacji oraz sprawdzianów z powodu:

a) oddelegowania do wykonywania zadań służbowych poza Policją, a także delegowanego do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym - po powrocie z oddelegowania albo delegowania,

b) zwolnienia z obowiązku wykonywania zadań służbowych na zasadach określonych w przepisach o związkach zawodowych oraz zwolnienia lekarskiego - po jego ustaniu,

c) przebywania na urlopie - po jego zakończeniu,

d) przyczyny służbowej - po jej ustaniu

- ustala się dodatkowy termin przystąpienia do strzelań, symulacji oraz sprawdzianów;

2) delegowanego do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Policji - strzelania, symulacje oraz sprawdziany prowadzi się w jednostce organizacyjnej Policji właściwej dla czasowego miejsca pełnienia służby i zgodnie z wyborem strzelań dokonanym przez kierownika tej jednostki;

3) pozostającego w dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych, na okres poprzedzający powołanie lub mianowanie na inne stanowisko służbowe - strzelania, symulacje oraz sprawdziany prowadzi się w jednostce organizacyjnej Policji właściwej dla stałego albo czasowego miejsca pełnienia służby i zgodnie z wyborem strzelań dokonanym przez kierownika tej jednostki.

§ 11.

Do udziału w:

1) strzelaniach, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2,

2) symulacji, o której mowa w § 9 ust. 1,

3) sprawdzianie, o którym mowa w § 19 ust. 1 i 2

- kieruje policjanta kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę lub osoba przez niego wyznaczona.

§ 12.

Za zgodą organizatora dopuszcza się:

1) prowadzenie innych strzelań, niż określone w załączniku nr 1 do zarządzenia,

2) zmianę warunków strzelań w zakresie tarcz strzeleckich, postaw wyjściowych lub strzeleckich oraz odległości do celu, w przypadku braku możliwości przeprowadzenia strzelań zgodnie z warunkami, o których mowa w załączniku nr 1 do zarządzenia

- pod warunkiem opracowania konspektu przez prowadzącego strzelanie lub instruktora.

§ 13.

Kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub osoba przez niego upoważniona, a w komórce organizacyjnej KGP jej kierownik, monitoruje udział policjantów w wyszkoleniu strzeleckim, w szczególności w zakresie uzyskanych ocen.

§ 14.

W wyszkoleniu strzeleckim policjantów, w charakterze obserwatora, może uczestniczyć policjant komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia.

§ 15.

Policjanci służby kontrterrorystycznej Policji biorą udział w doskonaleniu zawodowym lokalnym z zakresu wyszkolenia strzeleckiego zgodnie z zarządzeniem nr 21 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania doskonalenia zawodowego dla policjantów służby kontrterrorystycznej Policji (Dz. Urz. KGP poz. 47).

§ 16.

1. Wyszkolenie strzeleckie prowadzi się:

1) zgodnie z warunkami bezpieczeństwa i higieny służby, określonymi w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 lipca 2019 r. w sprawie warunków bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie realizacji szkoleń w Policji (Dz. U. poz. 1375, z 2020 r. poz. 1263 oraz z 2022 r. poz. 36 i 741);

2) w przypadku strzelnic lub poligonów, zgodnie z regulaminem odpowiednio strzelnicy lub poligonu, na których prowadzi się strzelanie;

3) przy zachowaniu warunków i zasad bezpieczeństwa podczas wyszkolenia strzeleckiego określonych w załączniku nr 5 do zarządzenia.

2. Zajęcia, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. c, e i f rozporządzenia, podczas których wykorzystuje się amunicję centralnego zapłonu, barwiącą, ćwiczebną, bocznego zapłonu, do broni pneumatycznej oraz środki pozoracji, można prowadzić w miejscach innych, niż wymienione w ust. 1 pkt 2, w sposób niestwarzający zagrożenia dla osób oraz dóbr prawem chronionych, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz stosowaniu zabezpieczeń organizacyjno-technicznych chroniących przed wstępem osób nieuprawnionych, a także z wykorzystaniem celów strzeleckich spełniających wymagania bezpieczeństwa.

§ 17.

1. Uczestnicy doskonalenia zawodowego lokalnego realizują strzelania z broni palnej krótkiej będącej na indywidualnym wyposażeniu policjanta.

2. Za pisemną zgodą kierownika jednostki organizacyjnej Policji lub komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Policji, a w KGP - dyrektora biura lub równorzędnej komórki organizacyjnej, dopuszcza się prowadzenie strzelań z broni palnej krótkiej niebędącej na indywidualnym wyposażeniu policjanta.

§ 18.

1. Do określenia stopnia przyswojenia wiedzy i praktycznych umiejętności stosuje się następującą skalę ocen:

1) wyróżniająca (6);

2) bardzo dobra (5);

3) dobra (4);

4) poprawna (3);

5) dopuszczająca (2);

6) niedostateczna (1).

2. W przypadku gdy wystawiana ocena wynika z wielu ocen, wystawia się ocenę:

1) 6 - wyróżniającą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 5,51 do 6,00;

2) 5 - bardzo dobrą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 4,51 do 5,50;

3) 4 - dobrą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 3,51 do 4,50;

4) 3 - poprawną, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 2,51 do 3,50;

5) 2 - dopuszczającą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 2,00 do 2,50;

6) 1 - niedostateczną, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi 1,99 i poniżej.

3. Jeżeli wynika to z programu lub wymaga tego charakter przekazywanej wiedzy lub umiejętności, można zastosować dwustopniową skalę ocen z wpisem uogólnionym zaliczono (zal.) albo nie zaliczono (nzal.).

4. Za ocenę:

1) pozytywną - uznaje się oceny, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5 oraz ocenę zaliczono (zal.);

2) negatywną - uznaje się ocenę niedostateczną (1) oraz ocenę nie zaliczono (nzal.).

5. Prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor ocenia wiedzę i umiejętności policjanta w zakresie:

1) uzyskanych wyników ze strzelania, na podstawie warunków strzelań, o których mowa w załączniku nr 1 do zarządzenia;

2) stosowania zasad bezpieczeństwa;

3) stosowania taktyki strzeleckiej i technik strzeleckich.

§ 19.

1. Sprawdziany ze strzelań z broni palnej krótkiej oraz broni palnej innej, niż broń palna krótka przeprowadza się jeden raz w roku, w II półroczu.

2. Sprawdziany, o których mowa w ust. 1, poprzedza się sprawdzianem umiejętności z zakresu rozkładania i składania broni palnej oraz sposobu usuwania zacięć, które ocenia się stosując dwustopniową skalę ocen - zaliczono (zal.) albo nie zaliczono (nzal.). Do sprawdzianu, o którym mowa w ust. 1, dopuszcza się policjanta po uzyskaniu oceny zaliczono (zal.) ze sprawdzianu umiejętności.

3. Sprawdziany, o których mowa w ust. 1 i 2, poprzedza się strzelaniami, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2. Warunkiem dopuszczenia do sprawdzianu, o którym mowa w ust. 2, jest uzyskanie przez policjanta ocen pozytywnych ze wszystkich strzelań.

4. Kryteria i zakres przeprowadzania w danym roku sprawdzianów, o których mowa w ust. 1, określa corocznie w terminie do dnia 15 listopada każdego roku poprzedzającego, kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia.

5. Uzyskanie oceny negatywnej ze strzelań, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2, lub sprawdzianu umiejętności, o którym mowa w ust. 2, jest równoznaczne z niezaliczeniem sprawdzianu, o którym mowa w ust. 1.

6. Dla policjanta, który w danym roku uzyskał ze sprawdzianu ocenę negatywną prowadzi się zajęcia z umiejętności, z których policjant uzyskał ocenę negatywną.

§ 20.

1. Z przebiegu strzelań, sprawdzianów i egzaminów sporządzana jest lista uczestników i wyników strzelań, której wzór określa załącznik nr 6 do zarządzenia.

2. W przypadku policjanta, który przystąpił do strzelania, symulacji lub sprawdzianu w jednostce organizacyjnej Policji właściwej dla czasowego miejsca pełnienia służby sporządza się informację i przesyła ją do jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla stałego miejsca pełnienia służby.

3. Informacja, o której mowa w ust. 2, zawiera:

1) stopień, imię i nazwisko policjanta;

2) numer identyfikatora kadrowego policjanta;

3) datę przystąpienia do strzelania, symulacji i sprawdzianów;

4) oceny uzyskane ze strzelań i sprawdzianów;

5) rodzaj i numer strzelania;

6) rodzaj broni;

7) stopień, imię i nazwisko prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora.

4. Dane, o których mowa w ust. 3 pkt 3-7, wprowadza się do Systemu Wspomagania Obsługi Policji, zwanego dalej „SWOP”.

§ 21.

1. Do SWOP wprowadza się:

1) dane dotyczące udziału w symulacji;

2) uzyskane wyniki i oceny ze strzelań oraz sprawdzianów - nie później niż w ciągu 30 dni od daty strzelania;

3) uzyskane wyniki i oceny z egzaminu lub zaliczenia z zakresu:

a) podstaw przyznawania broni palnej,

b) wyszkolenia strzeleckiego

- przeprowadzonego zgodnie z programem szkolenia lub doskonalenia zawodowego.

2. Dane, o których mowa w ust. 1, wprowadza do SWOP osoba wyznaczona przez organizatora.

§ 22.

1. Organizator wyznacza osobę, która sporządza z kolejnych 3 lat kalendarzowych zestawienie, które zawiera stopień, imię i nazwisko policjanta, który uzyskał ocenę negatywną albo nie przystąpił do strzelań i sprawdzianów oraz przyczyny nieprzystąpienia.

2. W przypadku symulacji zestawienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera stopień, imię i nazwisko policjanta, który do niej nie przystąpił oraz przyczyny nieprzystąpienia.

3. Z danymi, o których mowa w ust. 2, zapoznaje się kierownik jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla stałego miejsca pełnienia służby policjanta, a w KGP - dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej.

§ 23.

1. Dane dotyczące udziału policjantów w strzelaniach, symulacjach i sprawdzianach oraz uzyskanych ze strzelań i sprawdzianów ocen:

1) komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, CBŚP, CBZC, BSWP, BOA, Dyrektor CLKP, Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz komendant szkoły policyjnej, a w KGP - dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej, przesyła do komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia, do dnia 15 stycznia następnego roku;

2) komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, przesyła do komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia dane z podziałem na służbę kontrterrorystyczną i pozostałe służby.

2. Dane dotyczące udziału policjantów w strzelaniach i sprawdzianach oraz uzyskanych ze strzelań i sprawdzianów ocen:

1) dowódca SPKP przesyła do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji oraz dowódcy BOA, do dnia 5 stycznia następnego roku;

2) dowódca BOA przesyła do komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia, do dnia 15 stycznia następnego roku.

§ 24.

W przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, klęski żywiołowej lub innych zagrożeń, Komendant Główny Policji może wydać decyzję w sprawie wstrzymania na czas określony przeprowadzania strzelań we wszystkich albo w niektórych jednostkach organizacyjnych Policji.

§ 25.

W 2023 r. kryteria i zakres przeprowadzania sprawdzianów, o których mowa w § 19 ust. 4, określi kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia do dnia 15 marca 2023 r.

§ 26.

1. Dane, o których mowa w § 20 ust. 1, uzyskane przez policjanta w 2023 r.:

1) gromadzi się w formie papierowej;

2) wprowadza się do SWOP, nie później niż 3 miesiące od udostępnienia zmodyfikowanej funkcjonalności systemu SWOP.

2. Arkusz Szkolenia Strzeleckiego:

1) prowadzi się do czasu udostępnienia zmodyfikowanej funkcjonalności systemu SWOP;

2) po udostępnieniu, o którym mowa w pkt 1, przechowuje osoba wyznaczona przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla stałego miejsca pełnienia służby policjanta, a w KGP dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej.

§ 27.

Uchyla się przepisy decyzji nr 713 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie szkolenia strzeleckiego policjantów (Dz. Urz. KGP z 2006 r. poz. 9 oraz z 2007 r. poz. 5), w zakresie szkolenia strzeleckiego policjantów z broni palnej.

§ 28.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Komendant Główny Policji
z up. Zastępca Komendanta Głównego Policji
nadinsp. Paweł DOBRODZIEJ


1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 2333, 2447 i 2448 oraz z 2022 r. poz. 655, 1115, 1488, 1855 i 2600.

2) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. KGP z 2003 r. poz. 14, 69 i 106, z 2005 r. poz. 106 i 126, z 2007 r. poz. 2, 44 i 96, z 2008 r. poz. 61, z 2009 r. poz. 10, z 2010 r. poz. 1, z 2014 r. poz. 122, z 2015 r. poz. 55, z 2018 r. poz. 11 i 103, z 2019 r. poz. 87, z 2020 r. poz. 14 oraz z 2022 r. poz. 67, 127, 158 i 184.

Załącznik 1. [Sposób przeprowadzania oraz warunki strzelań, a także kryteria oceny umiejętności posługiwania się bronią palną]

Załączniki do zarządzenia nr 2
Komendanta Głównego Policji
z dnia 19 stycznia 2023 r.

Załącznik nr 1

Sposób przeprowadzania oraz warunki strzelań, a także kryteria oceny umiejętności posługiwania się bronią palną

Treść załącznika w formacie PDF


Załącznik 2. [TARCZE STRZELECKIE]

Załącznik nr 2

TARCZE STRZELECKIE

Treść załącznika w formacie PDF

Załącznik 3. [Podstawowe postawy wyjściowe i strzeleckie oraz chwyty broni]

Załącznik nr 3

Podstawowe postawy wyjściowe i strzeleckie oraz chwyty broni

Treść załącznika w formacie PDF

Załącznik 4. [Trening bezstrzałowy oraz trening doskonalący taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni z wykorzystaniem amunicji ćwiczebnej, barwiącej i systemów treningowych]

Załącznik nr 4

Trening bezstrzałowy oraz trening doskonalący taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni z wykorzystaniem amunicji ćwiczebnej, barwiącej i systemów treningowych

I.

1. Trening bezstrzałowy ma na celu:

1) nabycie umiejętności gwarantujących bezpieczne i sprawne posługiwanie się bronią palną;

2) wypracowanie odpowiednich nawyków ruchowych;

3) opanowanie umiejętności umożliwiających osiągnięcie precyzji strzału.

2. Trening bezstrzałowy przeprowadza prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor.

3. Miejsce treningu bezstrzałowego wyznacza:

1) na strzelnicy - prowadzący strzelanie;

2) w obiektach innych niż strzelnice - prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor.

4. Trening bezstrzałowy obejmuje:

1) rozkładanie i składanie broni;

2) trening podstawowy polegający na ćwiczeniu:

a) przyjmowania prawidłowych postaw strzeleckich,

b) chwytu broni,

c) zgrywania przyrządów celowniczych,

d) pracy na języku spustowym,

e) łączenia czynności, o których mowa w lit. a-d, z oddychaniem,

f) wytrzymania po strzale;

3) trening wytrzymałości specjalnej, mający na celu wypracowanie odpowiedniej statyki podczas posługiwania się bronią palną;

4) wykonywanie czynności przygotowujących do prawidłowego posługiwania się bronią palną oraz oddania strzału, w tym:

a) ładowanie i rozładowywanie magazynka amunicją pozbawioną cech bojowych wykorzystywaną w treningu związanym z obsługą broni palnej, zwaną dalej „amunicją treningową”,

b) podpinanie magazynka do broni,

c) chwyt broni w kaburze,

d) dobywanie broni,

e) przeładowywanie broni,

f) chwyt broni jedną ręką i oburącz,

g) kontrolowanie broni w trakcie strzelania i po oddaniu ostatniego strzału,

h) kontrolowanie celu i otoczenia,

i) bojową wymianę magazynka,

j) taktyczną wymianę magazynka,

k) rozładowywanie broni,

l) przyjmowanie postaw strzeleckich z różnych postaw wyjściowych,

m) przyjmowanie postaw strzeleckich z wykorzystywaniem osłon,

n) wykorzystywanie latarki w warunkach ograniczonej widoczności,

o) posługiwanie się bronią w pozorowanej sytuacji zranienia,

p) rozpoznawanie i usuwanie zacięć;

5) ćwiczenia z wykorzystaniem:

a) broni szkolnej,

b) amunicji treningowej,

c) symulacyjnych trenażerów elektronicznych, elektromechanicznych i innych urządzeń służących podnoszeniu umiejętności strzeleckich,

d) innych niż wymienione w lit. a-c, pomocy dydaktycznych służących podnoszeniu umiejętności strzeleckich,

e) obiektów innych niż strzelnice.

5. Trening bezstrzałowy trwa co najmniej 15 min.

II.

1. Trening doskonalący taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni, polega na wypracowaniu prawidłowych nawyków oddawania strzałów:

1) w sytuacji ograniczonej widoczności z wykorzystaniem latarki;

2) w zespole dwuosobowym lub większym;

3) w sytuacjach taktycznych, określonych przez prowadzącego strzelanie lub prowadzącego zajęcia, w tym:

a) z wejściem do pomieszczeń,

b) z wykorzystaniem pojazdów,

c) z wykorzystaniem psów i koni służbowych;

4) w innych sytuacjach niż wymienione w pkt 1-3.

2. Podczas treningu doskonalącego taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni można wykorzystywać:

1) amunicję posiadającą cechy bojowe, pozbawioną pocisku, przeznaczoną do treningu strzeleckiego, z zachowaniem pełnej funkcjonalności mechaniki broni oraz poziomu hałasu, zwaną dalej „amunicją ćwiczebną”;

2) amunicję barwiącą;

3) pistolety i karabinki pneumatyczne;

4) broń palną sportową;

5) symulacyjne trenażery elektroniczne i elektromechaniczne;

6) inne niż wymienione w pkt 1-5 systemy treningowe.

3. Trening z wykorzystaniem amunicji treningowej, ćwiczebnej, barwiącej, pistoletów i karabinków pneumatycznych, broni palnej sportowej, a także innych systemów treningowych, prowadzi się pod nadzorem prowadzącego strzelanie lub prowadzącego zajęcia.

4. Podczas treningu z wykorzystaniem amunicji ćwiczebnej i barwiącej dopuszcza się strzelanie do osób biorących udział w zajęciach, jeżeli posiadają środki ochrony indywidualnej, a w szczególności środki ochrony miejsc wrażliwych.

III.

Podczas treningu bezstrzałowego, treningu doskonalącego taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni z wykorzystywaniem amunicji ćwiczebnej lub barwiącej:

1) magazynki i broń są rozładowane;

2) nie dopuszcza się posiadania amunicji bojowej.

Załącznik 5. [Warunki i zasady bezpieczeństwa podczas wyszkolenia strzeleckiego]

Załącznik nr 5

Warunki i zasady bezpieczeństwa podczas wyszkolenia strzeleckiego

I.

1. Osoba przebywająca na strzelnicy w trakcie wyszkolenia strzeleckiego, zwana dalej „uczestnikiem strzelania”, oraz osoba wykonująca strzelanie w ramach wyszkolenia strzeleckiego, zwana dalej „strzelającym” jest obowiązana:

1) bezwzględnie przestrzegać warunków i zasad bezpieczeństwa;

2) wykonywać czynności związane ze strzelaniem na polecenie i komendę prowadzącego strzelanie.

2. Podczas wyszkolenia strzeleckiego:

1) zabrania się posiadania, spożywania lub przebywania pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;

2) w trakcie strzelań i sprawdzianów strzeleckich należy stosować ochronniki słuchu i wzroku;

3) należy strzelać tylko z broni palnej technicznie sprawnej;

4) należy traktować każdą broń palną jako naładowaną, sprawną i gotową do strzału;

5) zabrania się pozostawiać broń palną bez nadzoru;

6) należy kierować wylot lufy broni w miejsce bezpieczne; za miejsce bezpieczne, zwane dalej „bezpiecznym kierunkiem” uważa się kulochwyt lub miejsce wyznaczone przez prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora, a jeżeli nie ma kulochwytu lub miejsce do kierowania wylotu lufy nie zostało wyznaczone, kierunek który w ocenie strzelającego, nie będzie stwarzać zagrożenia osobom postronnym;

7) zabrania się kierować broń palną w stronę ludzi, z wyjątkiem:

a) treningu bezstrzałowego,

b) treningu doskonalącego taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni z użyciem:

- amunicji ćwiczebnej,

- amunicji barwiącej,

- symulacyjnych trenażerów elektronicznych i elektromechanicznych,

- innych systemów treningowych;

8) należy strzelać wyłącznie do celów określonych warunkami strzelania lub przez prowadzącego strzelanie;

9) na strzelnicy należy nosić broń palną rozładowaną, zabezpieczoną i z odłączonym magazynkiem (jeżeli konstrukcja broni palnej to umożliwia) - krótką w kaburze, broń palną inną, niż broń palna krótka w położeniu „na pas”, chyba że prowadzący strzelanie poleci inaczej;

10) należy układać palec na języku spustowym wyłącznie w chwili oddawania świadomego strzału do rozpoznanego i określonego warunkami strzelania celu;

11) należy stale kontrolować położenie broni palnej w trakcie wykonywania strzelania;

12) należy w strzelaniu zespołowym wzajemnie kontrolować swoje ustawienie;

13) zabrania się przekazywać i odkładać załadowaną broń palną, a w przypadku konieczności przekazania lub odłożenia broni palnej należy:

a) odłączyć magazynek,

b) sprawdzić komorę nabojową,

c) pozostawić zamek w tylnym położeniu, jeżeli konstrukcja broni to umożliwia;

14) zabrania się strzelać amunicją niesprawną lub której użycie jest zabronione, a także amunicją nieprzeznaczoną do używanej broni palnej;

15) uczestnik strzelania jest obowiązany zareagować i zwrócić uwagę osobie nieprzestrzegającej zasad bezpieczeństwa i poinformować o tym fakcie prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora.

3. Po zakończeniu strzelania należy rozładować i przejrzeć broń palną oraz magazynki w następujący sposób:

1) odłączyć magazynek z chwytu, sprawdzić czy na donośniku nie znajduje się amunicja, a następnie schować go do ładownicy;

2) odciągnąć zamek, jeżeli znajduje się w przednim położeniu,

3) sprawdzić komorę nabojową,

4) zwolnić zamek,

5) oddać strzał kontrolny w kierunku kulochwytu,

6) schować broń do kabury,

7) rozładować magazynek, jeżeli pozostały w nim naboje i zwrócić amunicję amunicyjnemu

- chyba, że prowadzący strzelanie postanowi inaczej.

II.

1. Prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor jest obowiązany:

1) sprawdzić łączność z dyżurnym jednostki organizacyjnej Policji, na terenie której prowadzone jest wyszkolenie strzeleckie;

2) sprawdzić miejsce prowadzenia wyszkolenia strzeleckiego pod kątem przygotowania do strzelania, zgodnie z warunkami strzelania, określonymi w załączniku nr 1 w części IV;

3) sprawdzić czy uczestnicy strzelania posiadają wymagane środki ochrony indywidualnej, w tym ochronniki słuchu, wzroku lub inne wymagane w trakcie wyszkolenia strzeleckiego oraz sprawdzić kompletność tych środków;

4) wspólnie z uczestnikiem strzelania ocenić sprawność używanych środków ochrony indywidualnej;

5) sprawdzić prawidłowe użycie lub umiejętność stosowania środków ochrony indywidualnej przez uczestników strzelania, w przypadku gdy przewiduje się ich użycie w trakcie wyszkolenia strzeleckiego;

6) wskazać uczestnikom strzelania organizację łączności i sposób przekazywania decyzji o przerwaniu wyszkolenia strzeleckiego, w tym określone znaki i sygnały;

7) zaprezentować lub objaśnić wykonanie ćwiczenia przed jego rozpoczęciem;

8) zapewnić bezpieczne przeprowadzenie poszczególnych etapów wyszkolenia strzeleckiego, w tym treningu bezstrzałowego i strzelania;

9) wyznaczyć bezpieczne miejsce do pozostawienia amunicji przez uczestników strzelania na czas trwania wyszkolenia strzeleckiego;

10) poinformować uczestników strzelania, że nie mogą posiadać przy sobie amunicji i obowiązać ich do pozostawienia jej w wyznaczonym miejscu;

11) przejrzeć broń palną uczestnikom strzelania, a także inną broń palną, którą planuje się użyć podczas wyszkolenia strzeleckiego; w przypadku stwierdzenia obecności amunicji w komorze nabojowej lub w magazynkach nakazać uczestnikowi strzelania rozładowanie broni palnej;

12) przejrzeć własną broń palną i umożliwić przejrzenie własnej broni palnej wyznaczonej osobie;

13) obowiązać uczestników strzelania do przenoszenia broni palnej z odłączonym magazynkiem podczas wyszkolenia strzeleckiego;

14) w celu usprawnienia przebiegu strzelania wyznaczyć spośród uczestników strzelania amunicyjnego, jeżeli nie został wyznaczony przez kierownika, o którym mowa w § 4 ust. 5 zarządzenia, i przeprowadzić z nim instruktaż;

15) jeżeli wymaga tego regulamin strzelnicy, wyznaczyć inne osoby niż amunicyjny, niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa podczas wyszkolenia strzeleckiego;

16) przedstawić uczestnikom strzelania warunki i zasady bezpieczeństwa;

17) przedstawić i omówić przebieg zajęć, warunki oraz przebieg strzelania;

18) nie dopuścić do wyszkolenia strzeleckiego uczestników strzelania zgłaszających zły stan psychofizyczny oraz nieposiadających odpowiedniego wyposażenia;

19) sporządzić listę obecności lub listę uczestników i wyników strzelań;

20) jeżeli amunicyjny nie został wyznaczony - pobrać, wydać i obowiązać strzelających do pokwitowania odbioru amunicji oraz rozliczyć amunicję na podstawie karty rozchodu amunicji;

21) wyznaczyć zmiany strzelające - jednoosobowe, dwuosobowe, wieloosobowe;

22) podczas strzelania:

a) sprawować nadzór nad bezpieczeństwem i prawidłowością jego przebiegu,

b) reagować na nieprzestrzeganie przez uczestników strzelania warunków i zasad bezpieczeństwa,

c) korygować błędy popełniane przez strzelających w trakcie wykonywania strzelania;

23) po zakończeniu strzelania:

a) nadzorować przejrzenie broni przez strzelających,

b) dokumentować wyniki strzelania w liście, o której mowa w załączniku nr 6 do zarządzenia;

24) po zakończeniu zajęć:

a) przejrzeć uczestnikom strzelania broń palną i magazynki,

b) przejrzeć własną broń palną i umożliwić przejrzenie własnej broni palnej wyznaczonej osobie,

c) przejrzeć broń palną inną, niż wymieniona w lit. a i b. W przypadku stwierdzenia obecności amunicji w komorze nabojowej lub w magazynkach, nakazać uczestnikowi strzelania rozładowanie broni palnej,

d) omówić wyniki strzelania,

e) omówić przebieg oraz dokonać oceny umiejętności z wyszkolenia strzeleckiego,

f) nadzorować czynności porządkowe na strzelnicy,

g) rozliczyć amunicję.

2. Amunicyjny jest obowiązany:

1) wykonywać czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 19 i 23 lit. b oraz 24 lit. g;

2) pobrać, wydać i obowiązać strzelających do pokwitowania odbioru amunicji oraz rozliczyć amunicję na podstawie karty rozchodu amunicji.

3. Strzelający jest obowiązany:

1) na polecenie i w miejsce wyznaczone przez prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora odłożyć amunicję, którą posiada przy sobie;

2) pokwitować odbiór amunicji wydanej do strzelania;

3) rozpocząć strzelanie na komendę określoną przez prowadzącego strzelanie lub instruktora;

4) po zakończeniu strzelania zabezpieczyć broń palną, jeżeli jej konstrukcja to umożliwia;

5) samodzielnie rozpoznać zacięcie broni palnej i je usunąć, zgodnie z warunkami i zasadami bezpieczeństwa, chyba że prowadzący strzelanie lub instruktor postanowi inaczej;

6) wylot lufy kierować w bezpiecznym kierunku;

7) po komendzie „przerwij ogień” albo określonym znaku lub sygnale:

a) natychmiast przerwać strzelanie,

b) zdjąć palec z języka spustowego, ułożyć go wzdłuż zamka broni,

c) zabezpieczyć broń, jeżeli jej konstrukcja to umożliwia,

d) przyjąć postawę bezpieczną określoną przez prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora.

III.

1. Na komendę „przerwij ogień” albo znak lub sygnał, w przypadkach:

1) pojawienia się przed strzelającymi lub w strefie strzelania osób lub zwierząt,

2) padania pocisków poza obręb kulochwytu,

3) rykoszetowania pocisków poza wyznaczoną strefę,

4) niedyspozycji swojej lub innego uczestnika strzelania,

5) powstania innego, niż wymienione w pkt 1-4, niebezpieczeństwa

- strzelający natychmiast przerywa strzelanie.

1. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, komendę „przerwij ogień” albo znak lub sygnał przerywający strzelanie podaje:

1) prowadzący strzelanie,

2) prowadzący zajęcia,

3) instruktor,

4) strzelający,

5) uczestnik strzelania

- który jako pierwszy stwierdził niebezpieczeństwo.

2. W przypadku:

1) stwierdzenia naruszenia zasad bezpieczeństwa przez uczestnika strzelania, strzelającego, prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor przerywa zajęcia i podejmuje działania zmierzające do przywrócenia stanu zapewniającego bezpieczeństwo ich uczestnikom;

2) ponownego naruszenia zasad, o których mowa w pkt 1, prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor odsuwa uczestnika strzelań od zajęć i zgłasza ten fakt kierownikowi jednostki organizacyjnej Policji lub komórki, w której policjant pełni służbę.


Załącznik 6. [LISTA UCZESTNIKÓW I WYNIKÓW STRZELAŃ]

Załącznik nr 6

LISTA UCZESTNIKÓW I WYNIKÓW STRZELAŃ




Metryka
  • Data ogłoszenia: 2023-01-19
  • Data wejścia w życie: 2023-01-20
  • Data obowiązywania: 2023-01-20
  • Dokument traci ważność: 2024-01-17
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA