REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2008 nr 10 poz. 110

KOMUNIKAT NR 29
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 8 sierpnia 2008 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego Nr 67/04

Tekst pierwotny

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 225), w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC z 2006 r. Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Wypadek lotniczy, który wydarzył się w dniu 1 maja 2004 r. na balonie Thunder & Colt A-240, pilotowanym przez pilota zawodowego, lat 27 oraz ucznia-pilota, lat 54, klasyfikuję do kategorii:

„Czynnik ludzki”
w grupie przyczynowej „Błędy proceduralne – H4”.

2. Opis okoliczności wypadku:

Lot balonu miał na celu przetransportowanie 5 osób obsługi w miejsce lądowania balonów uczestniczących w zawodach balonowych. Po starcie, pilot udzielił pasażerom szczegółowego instruktarzu, co do zachowania się w czasie lotu i podczas lądowania. Po około 40 minutach lotu, pilot wybrał miejsce do przyziemienia i wykonał manewr do lądowania. Balon przyziemił na zaoranym polu i zatrzymał się w pozycji pionowej. W momencie przyziemienia jeden z pasażerów puścił uchwyt w koszu i swoim ciałem przygniótł do burty kosza pasażerkę. Kobieta doznała poważnych obrażeń ciała.

3. Przyczyna wypadku:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, zwana dalej „PKBWL”, ustaliła, że przyczyną wypadku było zbyt słabe trzymanie się jednego z pasażerów za uchwyt wewnątrz kosza, co podczas lądowania doprowadziło do przemieszczenia się tego pasażera siłą bezwładności i przygniecenia pasażerki do burty kosza, co spowodowało u niej poważne obrażenia ciała.

Okolicznością sprzyjającą zaistnieniu wypadku było ustawienie się pasażerki podczas lądowania bokiem, a nie tyłem do kierunku lotu, co mogło mieć wpływ na charakter doznanych obrażeń.

4. Zalecenia profilaktyczne PKBWL:

PKBWL nie zaproponowała zaleceń profilaktycznych

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2008-09-12
  • Data wejścia w życie: 2008-09-12
  • Data obowiązywania: 2008-09-12
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA