REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2009 nr 2 poz. 60

KOMUNIKAT NR 135
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

z dnia 16 grudnia 2008 r.

w sprawie zdarzenia lotniczego Nr 315/08

Tekst pierwotny

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 225), w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC z 2006 r. Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:

1. Wypadek lotniczy, który wydarzył się w dniu 7 czerwca 2008 r. na samolocie Jak-12M, pilotowanym przez pilota samolotowego zawodowego, lat 55, klasyfikuję do kategorii:

„Czynnik ludzki”
w grupie przyczynowej „Brak kwalifikacji - H4”.

2. Opis okoliczności wypadku:

W czasie lotów szkolno-treningowych, pilot samolotu Jak-12M, holującego szybowce, kołował po tankowaniu do miejsca startu, gdzie stały dwa szybowce przygotowane do lotów. Były one ustawione po obu stronach strzały wyłożonej na części trawiastej pola wzlotów. Samolot kołujący do szybowca SZD-50-3 „Puchacz”, minął kwadrat i uderzył w stojący szybowiec SZD-9bis „Bociana”. Wprawdzie w ostatniej chwili pilot kołujący, spostrzegłszy przed sobą Bociana, rozpoczął hamowanie i ostry skręt w prawo, ale to już nie zapobiegło kolizji. Slot lewego skrzydła samolotu uderzył w keson uniesionego, lewego skrzydła szybowca, które następnie zsunęło się na maskę silnika. Spowodowało to uszkodzenie slotu i jego wsporników oraz lewego skrzydła szybowca i lewej lotki. Uszkodzone zostały także dolna płyta hamulca aerodynamicznego lewego skrzydła i płoza ogonowa szybowca. Po usłyszeniu trzasku, pilot natychmiast wyłączył iskrowniki, co zapobiegło poważniejszemu uszkodzeniu obu statków powietrznych. Szybowiec i samolot zostały uszkodzone; nikt nie odniósł obrażeń.

3. Przyczyna wypadku:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, zwana dalej „PKBWL”, ustaliła, że przyczyną wypadku lotniczego była niewłaściwa obserwacja przedpola w trakcie kołowania samolotu, co doprowadziło do zderzenia z szybowcem na polu wzlotów.

Okolicznością sprzyjającą zaistnieniu wypadku było niestosowanie kołowania „żmijką” oraz działanie pilota pod presją czasu, spowodowane chęcią umożliwienia wykonania jak największej liczby lotów zawodnikom uczestniczącym w Klubowych Zawodach na Celność Lądowania.

4. Zalecenia profilaktyczne PKBWL:

PKBWL po zakończeniu badania nie zaproponowała zaleceń profilaktycznych.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2009-02-10
  • Data wejścia w życie: 2009-02-10
  • Data obowiązywania: 2009-02-10
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA